Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ξεκίνησα το ''Έρευνα στο Σκοτάδι'' του Philip Dick.

 

απ! αυτό διαβάζω κι εγώ :) είναι μάστορας στην παραίσθηση, ε;

 

έντιτ, επειδή διάβασα μετά τα σχετικά με τον Β΄ Π.Π. Φαντάζομαι πως δεν είναι δύσκολο να βρει σχετικές ιστορικές μελέτες. Από λογοτεχνία όμως αναφέρω εδώ δύο βιβλία που είναι από τα πιο ενδιαφέροντα που έχω διαβάσει για τη ναζιστική Γερμανία. Και τα δύο, το Ρουμάνι του Μπραντ και το Από τη ζωή ενός φαύνου, είναι του Άρνο Σμιτ (Arno Schmidt) και τα βρήκα συγκλονιστικά ως λογοτεχνικές καταγραφές της εποχής, κυρίως επειδή έδειχναν ακριβώς το ναζισμό ως καθημερινότητα. Το τρίτο που μου έρχεται στο νου, παρότι δεν έχει άμεση σχέση με το Β΄ Π.Π., αλλά αποτελεί σχόλιο στη σχέση των ΗΠΑ με το ναζισμό, είναι βέβαια το Μητέρα νύχτα του Κ. Βόνεγκατ.

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Έλα, ακόμα 100 σελίδες μένουν !!!!!! :dazzled: :yahoo: :dazzled:

 

Υ.Γ. Ξέρετε για ποιο... :tease:

 

Μετά φαντάζομαι θα πιάσεις και τα υπόλοιπα της σειράς:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Έρευνα στο Σκοτάδι'' του Philip Dick.

 

απ! αυτό διαβάζω κι εγώ :) είναι μάστορας στην παραίσθηση, ε;

 

έντιτ, επειδή διάβασα μετά τα σχετικά με τον Β΄ Π.Π. Φαντάζομαι πως δεν είναι δύσκολο να βρει σχετικές ιστορικές μελέτες. Από λογοτεχνία όμως αναφέρω εδώ δύο βιβλία που είναι από τα πιο ενδιαφέροντα που έχω διαβάσει για τη ναζιστική Γερμανία. Και τα δύο, το Ρουμάνι του Μπραντ και το Από τη ζωή ενός φαύνου, είναι του Άρνο Σμιτ (Arno Schmidt) και τα βρήκα συγκλονιστικά ως λογοτεχνικές καταγραφές της εποχής, κυρίως επειδή έδειχναν ακριβώς το ναζισμό ως καθημερινότητα. Το τρίτο που μου έρχεται στο νου, παρότι δεν έχει άμεση σχέση με το Β΄ Π.Π., αλλά αποτελεί σχόλιο στη σχέση των ΗΠΑ με το ναζισμό, είναι βέβαια το Μητέρα νύχτα του Κ. Βόνεγκατ.

 

Μάρβιν ΑΑΠ δύσκολο βιβλίο το ''Έρευνα στο Σκοτάδι'', πρέπει να είμαι απόλυτα συγκεντρωμένος. Και είμαι μόλις στο δεύτερο κεφάλαιο. Δεν είναι η πρώτη φορά που το διαβάζω, το είχα κάνει και παλαιότερα και δεν κατάλαβα τίποτα :dazzled: Το ξανάπιασα τώρα με αφορμή την ταινία που έβαλε το Star πριν απο μερικές μέρες, θα την δω αμέσως μόλις το τελειώσω. Και σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν μ' ενδιαφέρει αν έχουν άμεση σχέση ή αν είναι fiction ή όχι. Απλά να έχουν να κάνουν με τον Β' ΠΠ γενικά :book:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ο Αγών μου'' του Αδόλφου Χίτλερ, ''φρούτο'' από τα λίγα ήταν. Τι μπορώ να πω άραγε; Δεν γίνεται να γράψει εύκολα κανείς κριτική γι' αυτό το πράγμα. Όλο το βιβλίο συνολικά, και κάθε μία παράγραφος ξεχωριστά, ήταν η αποθέωση της λογικής του παραλόγου. Απίστευτες παραληρηματικές ασυναρτησίες, καμουφλαρισμένες πίσω από χαρισματικό λόγο, οφείλω να παραδεχτώ. Γέλασα αρκετές φορές κατά την διάρκεια του βιβλίου, αλλά ήταν σ' ένα συγκεκριμένο σημείο που πραγματικά μου βγήκαν δάκρυα στα μάτια. Όπου και κατηγορούσε μία κατηγορία ανθρώπων πως όταν λένε κάποια πράγματα και κάποιος μετά με επιχειρήματα τους στριμώχνει, αυτοί όταν είναι με ομοϊδεάτες τους, αρχίζουν να φωνάζουν και να ειρωνεύονται. Όταν όμως είναι μόνοι τους, αρνούνται ότι ποτέ τα είπαν. Έχω συνηθίσει τον τελευταίο καιρό να σημειώνω σε κάθε βιβλίο που τελειώνω τις σελίδες που μου αρέσουν, έτσι ώστε να μπορώ όποτε θέλω να ανατρέχω και να τις διαβάζω. Για αυτό δεν το έκανα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ τώρα να το βρω.

 

Δεν θα επεκταθώ στα τι και τα πως του βιβλίου, γιατί δεν άπτονται της θεματολογίας του forum. Θα σταθώ μονάχα σ' ένα σχόλιο στο οπισθόφυλλο το οποίο και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ότι ο Χίτλερ μπορεί να επικριθεί και να καταδικαστεί για όλα, εκτός από το ότι δεν προειδοποίησε την ανθρωπότητα για τα ανθρωποθυσιαστικά του σχέδια. Και πράγματι έτσι είναι, όλα βρίσκονται εκεί πέρα μέσα. Πιστεύω ότι ''Ο Αγών μου'' αξίζει να διαβαστεί από την άποψη του να μπορέσει κανείς να διαπιστώσει τι αντιλήψεις είχε αυτός ο ''άνθρωπος'' μέσα στο μυαλό του. Αντιλήψεις που όταν ανέβηκε στην εξουσία, τις μετουσίωσε σε πράξη.

 

Όπως έχω πει και άλλη φορά μου αρέσει πολύ η στρατιωτική ιστορία με τον Β' ΠΠ να έρχεται δεύτερος στις προτιμήσεις μου ύστερα από αυτόν της Κορέας. Θεωρώ το συγκεκριμένο βιβλίο ως ένα από τα ''ευαγγέλια'' του, μαζί με τα:

 

- Anne Frank: ''Το Ημερολόγιο''.

 

- David Irving: ''Η Δίκη της Νυρεμβέργης''. Έχω το πρώτο, πρέπει κάποια στιγμή να πάρω το δεύτερο. Όποιος ξέρει και άλλα βιβλία στα Ελληνικά σχετικά με τον Β' ΠΠ, παρακαλώ να τα αναφέρει.

 

Όσα θες! Οι εκδόσεις Eurobooks και Ιωλκός να είναι καλά. Δεν τα έχω διαβάσει όλα. Απ' όσα έχω διαβάσει, με διαφορά το καλύτερο είναι αυτό

Πολύ καλό είναι και το Οι τελευταίες μέρες του Χίτλερ του H. T. Roper από τις εκδόσεις Ιωλκός.

Από επιστημονική φαντασία ψάξε τη συλλογή Αν το Τρίτο Ράιχ, που περιέχει πολύ καλά διηγήματα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ο Αγών μου'' του Αδόλφου Χίτλερ, ''φρούτο'' από τα λίγα ήταν. Τι μπορώ να πω άραγε; Δεν γίνεται να γράψει εύκολα κανείς κριτική γι' αυτό το πράγμα. Όλο το βιβλίο συνολικά, και κάθε μία παράγραφος ξεχωριστά, ήταν η αποθέωση της λογικής του παραλόγου. Απίστευτες παραληρηματικές ασυναρτησίες, καμουφλαρισμένες πίσω από χαρισματικό λόγο, οφείλω να παραδεχτώ. Γέλασα αρκετές φορές κατά την διάρκεια του βιβλίου, αλλά ήταν σ' ένα συγκεκριμένο σημείο που πραγματικά μου βγήκαν δάκρυα στα μάτια. Όπου και κατηγορούσε μία κατηγορία ανθρώπων πως όταν λένε κάποια πράγματα και κάποιος μετά με επιχειρήματα τους στριμώχνει, αυτοί όταν είναι με ομοϊδεάτες τους, αρχίζουν να φωνάζουν και να ειρωνεύονται. Όταν όμως είναι μόνοι τους, αρνούνται ότι ποτέ τα είπαν. Έχω συνηθίσει τον τελευταίο καιρό να σημειώνω σε κάθε βιβλίο που τελειώνω τις σελίδες που μου αρέσουν, έτσι ώστε να μπορώ όποτε θέλω να ανατρέχω και να τις διαβάζω. Για αυτό δεν το έκανα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ τώρα να το βρω.

 

Δεν θα επεκταθώ στα τι και τα πως του βιβλίου, γιατί δεν άπτονται της θεματολογίας του forum. Θα σταθώ μονάχα σ' ένα σχόλιο στο οπισθόφυλλο το οποίο και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ότι ο Χίτλερ μπορεί να επικριθεί και να καταδικαστεί για όλα, εκτός από το ότι δεν προειδοποίησε την ανθρωπότητα για τα ανθρωποθυσιαστικά του σχέδια. Και πράγματι έτσι είναι, όλα βρίσκονται εκεί πέρα μέσα. Πιστεύω ότι ''Ο Αγών μου'' αξίζει να διαβαστεί από την άποψη του να μπορέσει κανείς να διαπιστώσει τι αντιλήψεις είχε αυτός ο ''άνθρωπος'' μέσα στο μυαλό του. Αντιλήψεις που όταν ανέβηκε στην εξουσία, τις μετουσίωσε σε πράξη.

 

Όπως έχω πει και άλλη φορά μου αρέσει πολύ η στρατιωτική ιστορία με τον Β' ΠΠ να έρχεται δεύτερος στις προτιμήσεις μου ύστερα από αυτόν της Κορέας. Θεωρώ το συγκεκριμένο βιβλίο ως ένα από τα ''ευαγγέλια'' του, μαζί με τα:

 

- Anne Frank: ''Το Ημερολόγιο''.

 

- David Irving: ''Η Δίκη της Νυρεμβέργης''. Έχω το πρώτο, πρέπει κάποια στιγμή να πάρω το δεύτερο. Όποιος ξέρει και άλλα βιβλία στα Ελληνικά σχετικά με τον Β' ΠΠ, παρακαλώ να τα αναφέρει.

 

Όσα θες! Οι εκδόσεις Eurobooks και Ιωλκός να είναι καλά. Δεν τα έχω διαβάσει όλα. Απ' όσα έχω διαβάσει, με διαφορά το καλύτερο είναι αυτό

Πολύ καλό είναι και το Οι τελευταίες μέρες του Χίτλερ του H. T. Roper από τις εκδόσεις Ιωλκός.

Από επιστημονική φαντασία ψάξε τη συλλογή Αν το Τρίτο Ράιχ, που περιέχει πολύ καλά διηγήματα.

 

Α ωραία, ευχαριστώ πολύ. Ήξερα φυσικά ότι θα υπάρχει πάρα πολύ βιβλιογραφία, αλλά δεν γνώριζα τίτλους και εκδόσεις. Έχω και εγώ δύο- τρία ακόμη βιβλία που δεν τα ανέφερα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τον Χίτλερ ένα που μου άρεσε πολύ εμένα, που δεν ενδιαφέρομαι ιδιαιτέρως για τον Β' ΠΠ, είναι το "Η άλλη εκδοχή" του Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ(Καστανιώτης). Λέει πολύ ήρεμα τη ζωή του Χίτλερ από τη στιγμή που τον απέρριψαν από τη Σχολή Καλών Τεχνών της Βιέννης (ήθελε να γίνει ζωγράφος, τρομάρα του) και παράλληλα την άλλη εκδοχή, τι θα γινόταν αν τον είχαν δεχτεί (ζωγράφος, πάντως, όχι;-)). Θα δυσκολευτείς να το βρεις γιατί είναι εξαντλημένο και ο συγγραφέας αυτός δεν πολυμεταφράζεται στα αγγλικά(δεν ξέρω γιατί), αλλά είναι πολύ καλό και όπου το πάρει το μάτι σου, άρπαχ' το!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τον Χίτλερ ένα που μου άρεσε πολύ εμένα, που δεν ενδιαφέρομαι ιδιαιτέρως για τον Β' ΠΠ, είναι το "Η άλλη εκδοχή" του Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ(Καστανιώτης). Λέει πολύ ήρεμα τη ζωή του Χίτλερ από τη στιγμή που τον απέρριψαν από τη Σχολή Καλών Τεχνών της Βιέννης (ήθελε να γίνει ζωγράφος, τρομάρα του) και παράλληλα την άλλη εκδοχή, τι θα γινόταν αν τον είχαν δεχτεί (ζωγράφος, πάντως, όχι;-)). Θα δυσκολευτείς να το βρεις γιατί είναι εξαντλημένο και ο συγγραφέας αυτός δεν πολυμεταφράζεται στα αγγλικά(δεν ξέρω γιατί), αλλά είναι πολύ καλό και όπου το πάρει το μάτι σου, άρπαχ' το!

 

Σ' ευχαριστώ wordsmith θα προσπαθήσω να το ψάξω και αυτό, και τα πάντα όλα που αναφέρατε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έξι συνεχόμενα γουέστερν, λέω να κάνω ένα διάλειμμα και να διαβάσω κάτι διαφορετικό. Άρχισα το Δόκτωρ Σεισμός, των Ρίτσαρντ Σαπίρ και Γουόρεν Μέρφι. Είναι το 5ο βιβλίο της σειράς Ο Εξολοθρευτής, έχω διαβάσει το 1ο, αλλά τα Νο. 2, 3 και 4 δεν τα έχω. Αλλά δεν έχει και τόση σημασία αυτό, έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Έλα, ακόμα 100 σελίδες μένουν !!!!!! :dazzled: :yahoo: :dazzled:

 

Υ.Γ. Ξέρετε για ποιο... :tease:

 

Μετά φαντάζομαι θα πιάσεις και τα υπόλοιπα της σειράς:rofl:

 

Μπααααα!!!

Μετά ξεκινώ και ολοκληρώνω το βιβλίο του Παρατηρητή και για την επόμενη δεκαετία :p έχει "Time Odyssey". :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Christine του Stephen King. Ένα βιβλίο που σίγουρα θα έπρεπε να έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Christine του Stephen King. Ένα βιβλίο που σίγουρα θα έπρεπε να έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό.

 

Όταν τελειώσεις γραψε κάτι για το βιβλίο αν μπορείς..!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Μέσα από τις πρώτες σελίδες πάντως φαίνεται ότι ο Stephen King παρουσιάζει τη φράση "έρωτας για άβιο ον" με έναν τελείως διαφορετικό, τρομακτικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Μέσα από τις πρώτες σελίδες πάντως φαίνεται ότι ο Stephen King παρουσιάζει τη φράση "έρωτας για άβιο ον" με έναν τελείως διαφορετικό, τρομακτικό τρόπο.

 

Είχα διαβάσει κάπου ότι σε κάθε κεφάλαιο ξεκινάει με ένα quote.Το έχεις παρατηρήσει;;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά του βιβλίου Η απαγωγή, του Άλιστερ Μακλίν. The Golden Gate ο αγγλικός τίτλος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Μέσα από τις πρώτες σελίδες πάντως φαίνεται ότι ο Stephen King παρουσιάζει τη φράση "έρωτας για άβιο ον" με έναν τελείως διαφορετικό, τρομακτικό τρόπο.

 

Είχα διαβάσει κάπου ότι σε κάθε κεφάλαιο ξεκινάει με ένα quote.Το έχεις παρατηρήσει;;

 

Ναι, κάθε κεφάλαιο ξεκινάει με μερικούς στίχους από τραγούδια που έχουν σχέση άμεσα ή έμμεσα με αυτοκίνητα, αλλά και με όσα συμβαίνουν στην ιστορία. Μάλιστα, στην αρχή ο Stephen King ευχαριστεί όλους τους καλλιτέχνες που του επέτρεψαν να χρησιμοποιήσει στίχους από τα τραγούδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Τραγούδι της Σουζάνας από τη σειρα του Μαύρου Πύργου του Stephen King και μέχρι στιγμής είναι εκπλήκτικό.Έχω φτάσει μέχρι τη μέση και αν συνεχίσει να είναι τόσο καλό θα γίνει το αγαπημένο μου της σειράς..

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Έλικα θανάτου, του Πολ ΜακΓιούεν.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω σήμερα το βιβλίο Σκοτεινά Μυστικά της Lisa Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το τελευταίο βιβλίο της σειράς του Μάυρου Πύργου του Stephen King..Καλό είναι μέχρι στιγμής αλλά λέει πολλά..Μας λέει ένα γεγονός και μετά αναλύει 20 σελίδες πως το αντιλήφθηκε ο καθένας..

Link to comment
Share on other sites

Μου απομένουν καμιά πενηνταριά σελίδες για να τελειώσω το Η επιστροφή, του Λουίς Μάστερσον.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος του Μέρφυ είναι φοβερός, πάρα πολύ αστείο χιουμορ και εξυπνες παρατηρήσεις!

Σίγουρα αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Κάθετη απόδραση, του Τζόζεφ Ρ. Γκάρμπερ. Vertical Run ο τίτλος στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις Πεδινές Πολιτείες του Κόρμακ ΜακΚαρθυ. Πολύ καλό, στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα δύο βιβλία της "Τριλογίας των συνόρων".

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Παιχνιδι του Στεμματος. Μεχρι στιγμης δεν εχει καμια διαφορα απο τη σειρα, ακομα και οι διαλογοι ειναι ιδιοι... Για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,είναι αρκετά πιστή η μεταφορά.

Εγώ διαβάζω

 

Το Κοράκι

του Κινγκ.

 

Καλό είναι.Αρκετά καλό θα έλεγα.ΕΦ/Τρόμος/Φάντασυ σε σωστή αναλογία.Βασικά μου θυμίζει τα ενδιάμεσα βιβλία του Μαύρου Πύργου.Περιγράφει λίγο στην αρχή τη ζωή των ηρώων αλλά σύντομα καταστρέφεται η καθημερινή ζωή και αρχίζει η περιπέτεια οπότε δεν έχει πολύ ενοχλητικό κίνγκικο κουτσομπολιό.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..