Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Λοιπόν, αυτή την περίοδο είμαι πολυδιαβαστότατος. Ανάλογα με το πού βρίσκομαι, και τι κέφια έχω, διαβάζω παράλληλα:

 

1. To Dance Macabre του παμμέγιστου.

 

 

Μόλις το τελειώσεις γράψε τη γνώμη σου αν μπορείς..!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή την περίοδο είμαι πολυδιαβαστότατος. Ανάλογα με το πού βρίσκομαι, και τι κέφια έχω, διαβάζω παράλληλα:

 

1. To Dance Macabre του παμμέγιστου.

 

 

Μόλις το τελειώσεις γράψε τη γνώμη σου αν μπορείς..!!

 

Ποτέ δεν γράφω μεγάλες γνώμες, αλλά μια δυο αράδες στα 50 βιβλία για το 2012 θα τις γράψω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Heiron. Χαχα, εντάξει, όχι έπηξα ακριβώς (άλλωστε είπα λίγο laugh.gif), αλλά ήθελα να αλλάξω είδος και "βιαζόμουν".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή την περίοδο είμαι πολυδιαβαστότατος. Ανάλογα με το πού βρίσκομαι, και τι κέφια έχω, διαβάζω παράλληλα:

 

1. To Dance Macabre του παμμέγιστου.

2. Μια συλλογή με διηγήματα του Fritz Leiber

3. Ένα απίστευτο πόνημα που ψώνισα στο Παζάρι, με τίτλο "Η αναρχία του δημόσιου υπαλλήλου".

 

και το σημαντικότερο όλων:

 

4. Μαζεμένα σε έναν τόμο, όλα τα επεισόδια ενός από τα κορυφαία κόμιξ που χάραξαν τη νιότη μου: Harlem Heroes, ή όπως είχε δημοσιευτεί στα 80ς στο Δυναμικό Αγόρι: ΑΕΡΟΜΠΩΛ!!!! yahoo.gif

 

Αγόρι... Εξωγήινος Βεκ, Σλέην, σιδερότυπα και στήλες Χέβι Μέταλ και ...Μπόντυ Μπίλντινγκ (από Σπύρο Μπουρνάζο). Έπικ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή την περίοδο είμαι πολυδιαβαστότατος. Ανάλογα με το πού βρίσκομαι, και τι κέφια έχω, διαβάζω παράλληλα:

 

1. To Dance Macabre του παμμέγιστου.

2. Μια συλλογή με διηγήματα του Fritz Leiber

3. Ένα απίστευτο πόνημα που ψώνισα στο Παζάρι, με τίτλο "Η αναρχία του δημόσιου υπαλλήλου".

 

και το σημαντικότερο όλων:

 

4. Μαζεμένα σε έναν τόμο, όλα τα επεισόδια ενός από τα κορυφαία κόμιξ που χάραξαν τη νιότη μου: Harlem Heroes, ή όπως είχε δημοσιευτεί στα 80ς στο Δυναμικό Αγόρι: ΑΕΡΟΜΠΩΛ!!!! yahoo.gif

 

Αγόρι... Εξωγήινος Βεκ, Σλέην, σιδερότυπα και στήλες Χέβι Μέταλ και ...Μπόντυ Μπίλντινγκ (από Σπύρο Μπουρνάζο). Έπικ!

 

 

 

 

Ω, μάγκα μου, αυτά δημοσιεύονταν όταν εγώ είχα σταματήσει πια να το αγοράζω εκεί γύρω στα 1984, όταν βάλανε το τελευταίο επεισόδιο του Apocalypse war του Δικαστή Ντρεντ (και εδώ ξεκαθαρίζω μια και καλή: για εμένα ο μακράν κορυφαίος χαρακτήρας κόμιξ, και φυσικά το κορυφαίο κόμιξ ΕΒΕΡ), μετά διακόψανε για κάποια τεύχη τον Ντρεντ και σταμάτησα να το αγοράζω νομίζοντας ότι η διακοπή ήταν οριστική.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα το πολυ καλο Τραγουδι της Θεας Καλι,θα συνεχισω με το Ρεκβιεμ του Γκραχαμ Τζοϋς.Το δευτερο που διαβαζω απο αυτον,μετα τη Νεραϊδα των Δοντιων!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το μικρό Μια τρύπα στην κόλαση, του Τζακ Φίνεϊ, αλλά, όπως είπα, μπαίνει στη λίστα του Φεβρουαρίου, μαζί με τα άλλα δυο αστυνομικά που ήδη έχω διαβάσει. Αναμένεται post σεντόνι στο 50 Βιβλία για το 2011 με τις τρεις κριτικές μου laugh.gif.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Τελευταίο των Μοϊκανών..Πολύ καλό βιβλίο παρά τα χρόνια του..Ανατρεπτικό, αρκετά καλογραμμένο με ωραίους διαλόγους και κάπως συγκινητικό τέλος.!!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Φλογισμένη Σελήνη, του Μέμπο Τζιαρντινέλι. Το βιβλίο αυτό μπορεί να το βρει κανείς σε πολύ καλή προσφορά στην Πολιτεία. Από τον ίδιο συγγραφέα έχω και το Ο δέκατος κύκλος της κόλασης (εκδόσεις Αλεξάνδρεια), που το βρήκα στο παζάρι με 3 ευρώ. Με λιγότερα από 7 ευρώ πήρα τα δυο γνωστότερα βιβλία του συγγραφέα smile.gif.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το βιβλίο "Φάε τον γείτονά σου" των Diehl & Dinnelly γιατί ο Connolly με τους "Κούφιους ανθρώπους" με νευρίασε!Γκρρ.. :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, άρχισα το Η φυγή, του Τζιμ Τόμσον. Getaway ο πρωτότυπος τίτλος. Σε κάνα δίωρο θα το έχω τελειώσει, πιστεύω. Περισσότερα όταν το τελειώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Mine του R. McCammon. Ψυχολογικός τρόμος, με θέμα μία μανιακή που κλέβει το μωρό μιας γιάπισσας. Ακόμα βέβαια είμαι στην αρχή και ξεκινάει... αργά (αλλά με μία πολύ δυνατή σκηνή στις πρώτες σελίδες)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το κλασικό Ο τρίτος άνθρωπος, του Γκράχαμ Γκριν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πολύ καλό βιβλίο του Γκριν, άρχισα το Εννιά λάθος απαντήσεις, του Τζον Ντίκσον Καρ. Είναι μόλις το πρώτο δικό του βιβλίο που διαβάζω. Καλό φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Μαύρος Πύργος:Οι ρημαγμένοι τόποι του King και είμαι εκστασιασμένος..Τρομερό βιβλίο..!!

Link to comment
Share on other sites

Το Πηγάδι στο Τέλος του Κόσμου του William Morris. Πρόκειται για ένα από τα πρώτα fantasy έργα. Ένας νεαρός ιππότης εγκαταλείπει το βασίλειο του πατέρα του και ξεκινά μια αναζήτηση για το Πηγάδι στο Τέλος του Κόσμου το οποίο χαρίζει αιώνια ζωή και ανακούφιση από κάθε θλίψη σε όποιον πιεί από το νερό του. Ωραίο -αν και αρκετά αργό- και ευτυχώς όχι τόσο παραμυθάκι όσο περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σου άρεσε; Εγώ είχα καταβαρεθεί και διάβασα μόνο το πρώτο βιβλίο από τα πόσα είναι, τρία ή τέσσερα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα σήμερα το "Φάε τον γείτονά σου" των D.Diehl & P.Donelly.

Η γνώμη μου για αυτό το βιβλίο σίγουρα δε μπορεί να γραφτεί σε ένα μόνο ποστ και αναμφισβήτητα, σηκώνει πολλή συζήτηση.

Άλλωστε, αφορά ένα θέμα ταμπού. Παρόλαυτα, μέσα από αυτό το βιβλίο έμαθα πολλά για τον κανιβαλισμό. Περιστατικά που δεν ήξερα ότι έχουν συμβεί, κάποια από αυτά πολύ εξωπραγματικά για να είναι αληθινά. Και όμως είναι.

Όσοι διαβάζουν λογοτεχνία τρόμου νομίζω πρέπει να το διαβάσουν (οι υπόλοιποι δε νομίζω ότι μπορούν να το αντέξουν). Το βιβλίο αυτό με σόκαρε στα τελευταία κεφάλαια, είναι γεγονός.

 

 

Επόμενο βιβλίο για ανάγνωση δε ξέρω ποιο θα είναι, προς το παρόν πρέπει να κάνω ένα διάλειμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζω το "Αναφορά στον Γκρέκο"του Καζαντζάκη. Όσες φορές κι αν το διαβάσω δεν το βαριέμαι αυτό το βιβλίο. Απίστευτη γλώσσα, απίστευτα χρώματα, και εικόνες. Μια γλυκιά μελαγχολία σε όλο το βιβλίο. Φοβερός ο Καζαντζάκης!

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σου άρεσε; Εγώ είχα καταβαρεθεί και διάβασα μόνο το πρώτο βιβλίο από τα πόσα είναι, τρία ή τέσσερα;

 

 

 

Είναι κουραστικό σε κάποια σημεία αλλά έχοντας διαβάσει και το δεύτερο βιβλίο (από τα τέσσερα) καταλήγω στο συμπέρασμα πως μου αρέσει. Παλιομοδίτικο έργο βέβαια αλλά έχει κάτι που το ξεχωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την συλλογή ''Το Κάστρο του Σκότους'' του Henry Kuttner.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω τα αστυνομικά μου με τον Τζέιμς Τσέιζ και το Φέρετρο από το Χονγκ Κονγκ. Πρώτο δικό του βιβλίο που διαβάζω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κάποια από τις επόμενες μέρες θα προμηθευτώ και άλλα βιβλία του Τσέιζ για να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συλλογή ''Το Κάστρο του Σκότους'' του Henry Kuttner, καλή ήταν. Εκτός από το ομότιτλο είχε και τα: ''Οι Αρουραίοι του Νεκροταφείου'', ''Ειδάλλως'', ''Η Μηχανή των Εγώ'' και ''Ας τον Πούμε Δαίμονα''. Καλύτερο όλων οι Αρουραίοι, το οποίο είναι και μέρος αυτής της σπονδυλωτής ταινίας. Λογοτεχνικά δεν διεκδικεί τίποτα δάφνες ποιότητας, αλλά η ιδέα είναι πολύ δυνατή. Απο τις πολύ καλές ιστορίες τρόμου, δεν την είχα ξεχάσει από παλαιότερα που την είχα διαβάσει σε άλλη ανθολογία. Και ο Kuttner γενικά ανήκει στην κατηγορία των συγγραφέων εκείνων, που ότι δικό τους έχω διαβάσει, μου έχει αρέσει. Έστω και αυτά τα πολύ λίγα, καμία δεκαριά ιστορίες και ένα μυθιστόρημα όλα κι' όλα. Τώρα ξεκινάω το ''Πόρνες για την Γκλόρια'' του William Vollmann.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συλλογή ''Το Κάστρο του Σκότους'' του Henry Kuttner, καλή ήταν. Εκτός από το ομότιτλο είχε και τα: ''Οι Αρουραίοι του Νεκροταφείου'', ''Ειδάλλως'', ''Η Μηχανή των Εγώ'' και ''Ας τον Πούμε Δαίμονα''. Καλύτερο όλων οι Αρουραίοι, το οποίο είναι και μέρος αυτής της σπονδυλωτής ταινίας. Λογοτεχνικά δεν διεκδικεί τίποτα δάφνες ποιότητας, αλλά η ιδέα είναι πολύ δυνατή. Απο τις πολύ καλές ιστορίες τρόμου, δεν την είχα ξεχάσει από παλαιότερα που την είχα διαβάσει σε άλλη ανθολογία. Και ο Kuttner γενικά ανήκει στην κατηγορία των συγγραφέων εκείνων, που ότι δικό τους έχω διαβάσει, μου έχει αρέσει. Έστω και αυτά τα πολύ λίγα, καμία δεκαριά ιστορίες και ένα μυθιστόρημα όλα κι' όλα. Τώρα ξεκινάω το ''Πόρνες για την Γκλόρια'' του William Vollmann.

 

εξαιρετικός ο Κάτνερ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..