Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τελείωσα χτες τον Φρανκενσταϊν της Μαίρη Σέλλεϋ.

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, τόσα χρόνια, τόσες αναφορές, τόσες ταινίες, είχα μόνο μια αμυδρή ιδέα για το τι γράφει αυτό το βιβλίο.

Μάλιστα το έβαλα πολλές φορές στη λίστα προς ανάγνωση και το ανέβαλα συνέχεια, με το σκεπτικό ότι κάτι γραμμένο 200 χρόνια πριν και με λίγο ρομαντικές και και φλύαρες εξιστορήσεις και σκέψεις, θα ήταν πολύ βαρετό.

Η ανάγνωση με διέψευσε. Είναι γεγονός βέβαια ότι έχει πάρα πολλά λόγια εκεί που θα μπορούσε να έχει πολύ λιγότερα, αλλά οι οπτική γωνία του τέρατος είναι τόσο καλή, που το διάβασα πολύ γρήγορα και καταλαβαίνω για ποιο λόγο ανήκει στα μεγάλα κλασικά έργα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βγήκε το πρότζεκτ. Ας είναι καλά τα παιδιά που έγραψαν sffWriMo και είχα να διαβάσω κάτι από οθόνης.

 

Το Τραγούδι του Χρόνου Βιβλίο Πρώτο: Η Χώρα των Χαμένων Ευχών, Γιώργος Χατζηκυριάκος, βιβλίο 13ο από 16 του Μήνα Ελληνικού Φανταστικού.

 

Σχόλια στο δικό του τόπικ.

 

Η Μαγική Εκδρομή, Μιχάλης Μακρόπουλος, βιβλίο 14ο από 16 του Μήνα Ελληνικού Φανταστικού.

 

'Ενα πολύ γλυκό, αλλά και πολύ φλύαρο βιβλίο, που θα μπορούσε να είναι δύο διηγήματα των 2000 λέξεων το καθένα. Η φλυαρία του με λίγωσε, χωρίς να μου προσφάρει κάτι.

 

Το φυλακτό του Ποσειδώνα, Γλυκερία Καραγκούνη, βιβλίο 16ο από 16 του Μήνα Ελληνικού Φανταστικού.

 

Άλλο ένα εφηβικό βιβλίο που προσπαθεί σκληρά, αλλά δεν καταφέρνει να με πείσει. Οι τρύπες στην πλοκή είναι απίστευτες, η προοικονομία σε κάποια σημεία ανύπαρκτη, οι χαρακτήρες κλισέ και όχι αρχετυπικοί, κι οι επιρροές από τον Χάρρυ Πότερ περισσότερες απ' όσες θα μου άρεσαν, αν και καλά κρυμμένες για όσους δεν έχουν διαβάσει Ρόουλινγκ. Το μόνο που σώζεται έιναι η καλή πρόθεση και η γλώσσα, που είναι σταθερή και επιπέδου.

 

Η μάγισσα του φωτός, Γαβριέλλα Κασουλίδου, βιβλίο 17ο από 16 του Μήνα Ελληνικού Φανταστικού.

 

Ανήκει στο είδος των βιβλίων που αγγίζουν το πενυματικό κι όχι το φανταστικό, όμως δε με σταμάτησε. Ξεκινάει δυσκίνητα, με ανακατεμένες σκέψεις και γεγονότα και με "λόξυγκες" στη γλώσσα και το ύφος, αλλά μετά απογειώνεται, δίνοντας μια πραγματικά ενδιαφέρουσα ιστορία, συγκινητική, αλλά και με τις δικές της τρίλιες ηθικού διδάγματος. Οι οποίες τρίλιες δε με χάλασαν, παρά που δεν τις συμμερίζομαι.

 

Έχω ακόμη ένα βιβλίο τουλάχιστον να διαβάσω για το 2011 και είναι κι αυτό ελληνικό φανταστικό. Και μου μένουν και δύο ΝαΝό ακόμη. Μπορεί και να τα προλάβω (αλλά τα 120 δε νομίζω ότι τα προλαβαίνω...)

Link to comment
Share on other sites

Το the post office-Charles Bukowski.Εξαιρετικό.Γέλασα δυνατά πολλές φορές. Υπέροχο κλίμα και γλώσσα

Link to comment
Share on other sites

Darwinia: A Novel of a Very Different Twentieth Century, του Robert Charles Wilson και Wintersmith, του Terry Pratchett.

 

To Darwinia είναι το πρώτο βιβλίο του πολυβραβευμένου Wilson που διαβάζω. Ξεκινάει με μια εξαιρετική ιδέα, όταν λίγα χρόνια πριν την έναρξη του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου, μέσα σε μια νύχτα η Ευρώπη και ο πληθυσμός της "χάνεται" και στη θέση της βρίσκεται μια νέα ήπειρος, γεμάτη από άγνωστα φυτά και ζώα. Το γεγονός αυτό, που θεωρείται θαύμα κι έχει ως αποτέλεσμα την αναζωπύρωση του θρησκευτικού φονταμενταλισμού στην Αμερική και την απόρριψη της Δαρβίνειας θεωρίας της εξέλιξης (εξού και το ειρωνικό όνομα Darwinia που δίνεται στη νέα ήπειρο), οδηγεί σε μεγάλες γεωπολιτικές ανακατατάξεις. Ο ήρωας του βιβλίου, είναι ένας φωτογράφος που συμμετέχει σε μια αποστολή εξερεύνησης της νέας ηπείρου. Σύντομα όμως μαθαίνουμε ότι υπάρχουν κάποιοι που θέλουν η αποστολή αυτή να αποτύχει ενώ ο ήρωας κι άλλα μέλη της αποστολής βασανίζονται από περίεργα όνειρα και συνειδητοποιούν ότι το "θαύμα" έχει επιπτώσεις όχι απλά για τη Γη, αλλά για όλο το σύμπαν...

 

Είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο, με μια σημαντική αλλαγή στην πλοκή από τη μέση και μετά (με αποτέλεσμα το βιβλίο να ξεκινάει ως alternative history science fantasy και να καταλήγει σε horror hard SF). Από ότι βλέπω στο internet, η αλλαγή αυτή ενόχλησε πολλούς από τους κριτικούς που θα ήθελαν η ιστορία να συνεχίσει να επικεντρώνεται στην εξερεύνηση της νέας ηπείρου αλλά εμένα προσωπικά δεν με πείραξε, αν και αναλογικά με ότι περιμένεις από την αρχή του βιβλίου, ίσως είναι λίγο πεζή και συνηθισμένη.

 

Για τον Sir Terry, το μόνο που έχω να πω είναι: Crivens!

Link to comment
Share on other sites

Mαλλο δεν αρχισες με το καλύτερο βιβλίο του.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το The House of the Worm του Gary Myers. Πρόκειται για ένα μικρό βιβλιαράκι 77 σελίδων που περιέχει δέκα σύντομες ιστορίες και έχει καλό όνομα στους κύκλους των αναγνωστών της Μυθολογίας Κθούλου. Οι ιστορίες είναι σαφώς επηρεασμένες από Lovecraft (τα διηγήματα του για τις Ονειροχώρες) και Λόρδο Dunsany. Η γραφή του Myers σε κάποια σημεία με χάλασε αλλά ως σύνολο το βιβλίο διαθέτει την απαιτούμενη παραξενιά και την ατμόσφαιρα ενεδρεύοντος κοσμικού τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και απο μένα!

Αυτή τη στιγμή είμαι κάπου στην μέση του βιβλίου "Στα Χρόνια των Πυραύλων" του Ρέϋ Μπράντμπερυ και έχω standby το "Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν" του Κλάρκ Άστον Σμιθ.

Edited by k0zmik
Link to comment
Share on other sites

Mαλλο δεν αρχισες με το καλύτερο βιβλίο του.

 

Ναι αλλά ήθελα να το βγάλω από τη μέση πριν πάω στα υπόλοιπα (Spin κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και απο μένα!

Αυτή τη στιγμή είμαι κάπου στην μέση του βιβλίου "Στα Χρόνια των Πυραύλων" του Ρέϋ Μπράντμπερυ και έχω standby το "Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν" του Κλάρκ Άστον Σμιθ.

 

Καλωσόρισες στο forum. Το δεύτερο το έχω, θέλω κάποια στιγμή να πάρω και το πρώτο. Σπουδαίοι συγγραφείς και ο Bradbury και ο Smith. Αγαπημένα μου διηγήματα τα ''Η Ευωδία της Σαρσαπαρίλα'' και ''Ο Κάτοικος της Αβύσσου'' αντίστοιχα. Τώρα ξεκινάω την ανθολογία ''Διαβάτες από τα Αστέρια''.

Link to comment
Share on other sites

Snowcrash από Neil Stephenson. Οι πρώτες 20 σελίδες μοιάζουν με τον Douglas Addams να γράφει το Νευρομάντη: Ο Hiro Protagonist, freelancer hacker με κατάνες, χάνει τη δουλειά του ως πιτσαδόρος της Κόζα Νόστρα και όλα αυτά σε ένα cyberpunk LA. Περισσότερα όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας ''Διαβάτες από τα Αστέρια'', καλή ήταν. Είχε μεταξύ άλλων και ιστορίες των Bradbury, Simak. Καλές ήταν όλες, εκτός από το πραγματικά υπέροχο ''Οι Τελευταίες Μέρες της Σαντακόρ'' της Leigh Brackett. Γραμμένο σε στυλ που μου θύμισε λίγο Dunsany, αναφέρεται σ' έναν άνθρωπο που άθελα του κατέστρεψε μία ολόκληρη πόλη. Και μετά διηγείται την ιστορία του γεμάτος τύψεις. Η Brackett έχει γράψει και ένα άλλο διήγημα εκ διαμέτρου αντίθετο από αυτό, το βίαιο ''Τα Κτήνη του Άρη''. Φοβερά και τα δύο, τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Και με το συγκεκριμένο τελείωσαν τα βιβλία μου για φέτος, αναλυτική λίστα στο αντίστοιχο topic.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Νίκου Μπογιόπουλου «Είναι ο καπιταλισμός, ηλίθιε» Εκδόσεις ΛΙΒΑΝΗ

 

Naomi Klein «Το δόγμα του σοκ» Μετάφραση Άγγελος Φιλιππάτος Εκδόσεις ΛΙΒΑΝΗ

 

Pascal Bruckner «Οι ανώνυμοι δράκοι» Μετάφραση Λόισκα Αβαγιαννού Εκδόσεις ΑΣΤΑΡΤΗ

 

Στέλιου Ράμφου «Η λογική της παράνοιας» Εκδόσεις ΑΡΜΟΣ

 

Steven Pressfield «Άνεμοι πολέμου» μετάφραση Βασιλική Κοκκίνου Εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ

 

Δημήτρη Μπελεζου «Αλκιβιάδης. Ο χαμαιλέων του Χρυσού Αιώνα» Εκδόσεις ΠΕΡΙΣΚΟΠΙΟ

 

 

Link to comment
Share on other sites

σήμερα τελείωσα το πρώτο μου βιβλίο για το 2012

είναι το θύμα και η σκιά του από τον Edogawa Rampo

πάρα πολύ καλή ιστορία με ανατροπές και με τα όλα του.

λίγο σαδομαζοχιστικά μας μπήκε ο χρόνος βέβαια αλλά χαλάλι του :p

καλή αναγνωστική χρονιά!

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένα μου διηγήματα τα ''Η Ευωδία της Σαρσαπαρίλα''...

-Την διάβασα πριν λίγες μέρες στο Νο3, κι όταν την τέλειωσα απλώς δεν είχα ούτε την ανάγκη ούτε τη διάθεση να προχωρήσω αμέσως στην επόμενη ιστορία του βιβλίου. Τι όμορφη μελαγχολική ιστορία...

 

σήμερα τελείωσα το πρώτο μου βιβλίο για το 2012

είναι το θύμα και η σκιά του από τον Edogawa Rampo

-Αυτόν πάλι που τον πέτυχες; Μόνο την ανθρώπινη καρέκλα έχω διαβάσει κι ήταν αρκετά οκ.

Link to comment
Share on other sites

H χρονιά ξεκινά με το τελευταίο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. :book::book::book::book::book:Μα τι ωραία που το πάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το κλασικό Το νησί του Δρος Μορό, του Χ. Τζ. Γουέλς. Ευκολοδιάβαστο μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

H χρονιά ξεκινά με το τελευταίο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. :book::book::book::book::book:Μα τι ωραία που το πάει!!!

 

Δυστυχώς στο βιβλίο μου μετά τη σελίδα 128 έχω τη σελίδα 161 :wacko:οπότε μέχρι να το ξαναγοράσω ο πύργος διακόπτεται. Γαμώτο σταμάτησε και σε ωραίο σημείο:angry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς πουθενά παρακάτω μήπως είναι αλλού οι χαμένες σελίδες; Εκδόσεις Bell; Το δικό μου που μόλις κοίταξα, δεν λείπουν οι σελίδες, αλλά κανείς δεν ξέρει για τις υπόλοιπες laugh.gif.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς πουθενά παρακάτω μήπως είναι αλλού οι χαμένες σελίδες; Εκδόσεις Bell; Το δικό μου που μόλις κοίταξα, δεν λείπουν οι σελίδες, αλλά κανείς δεν ξέρεις για τις υπόλοιπες laugh.gif.

 

Φυσικά και κοίταξα αλλά τζίφος

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπολογιστή (λαπτοπ ειδικα)μπορείς να το κατεβάσεις και τις σελίδες αυτες να τις διαβάσεις ετσι! κουραστικό βεβαια αλλα τουλαχιστον δε θα περιμένεις

 

Edit: Βασικά σιγουρα έχεις υπολογιστή, αν δεν ειχες δε θα μπορουσες να μπεις εδω και να ποστάρεις

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

H χρονιά ξεκινά με το τελευταίο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. :book::book::book::book::book:Μα τι ωραία που το πάει!!!

 

Δυστυχώς στο βιβλίο μου μετά τη σελίδα 128 έχω τη σελίδα 161 :wacko:οπότε μέχρι να το ξαναγοράσω ο πύργος διακόπτεται. Γαμώτο σταμάτησε και σε ωραίο σημείο:angry:

 

Κάτσε γιατί φρίκαρα..Δηλαδή το αγόρασες και λείπουν σελίδες;;; :wtf:

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκαναν δώρο αλλά ναι, κάποιος το αγορασε. Συνήθως όταν αγοράζω κάτι από βιβλιοπωλείο το ψαχουλεύω αλλά καμια φορά γίνονται και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έστελνα e-mail διαμαρτυρίας στις εκδόσεις Bell. Πιθανότατα θα σου το αλλάξουν δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έστελνα e-mail διαμαρτυρίας στις εκδόσεις Bell. Πιθανότατα θα σου το αλλάξουν δωρεάν.

 

Εννοείται πως αυτό θα έκανα και 'γω..Δεν είναι να πεις και κανένα φτηνό βιβλίο..25 ευρώ κάνει..:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκαναν δώρο αλλά ναι, κάποιος το αγορασε. Συνήθως όταν αγοράζω κάτι από βιβλιοπωλείο το ψαχουλεύω αλλά καμια φορά γίνονται και τέτοια.

 

Δεν χρειάζεται να παραπονεθείς πουθενά ούτε βέβαια και να το αγοράσεις εκ νέου. Τα κακέκτυπα είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Θα πας στο βιβλιοπωλείο απ' όπου στο αγόρασαν και θα σου δώσουν εκείνοι ένα καινούριο. Όλοι αλλάζουν τα κακέκτυπα, δωρεάν εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..