Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω το "Παλιοκόριτσο" του Μάριο Βάργκας Λιόσα.

 

Είναι πάρα πολύ ωραίο, σε φτάνει σε σημείο να θέλεις να το έχεις μπροστά σου να το δείρεις. Έχει και φοβερό τέλος;-)

Link to comment
Share on other sites

Άφησα για λίγο στην άκρη το ''Ετήσια Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας 1'' γιατί με έχει κουράσει και ξεκίνησα το ''Επτά Βήματα για τον Σατανά'' του A. Meritt. Μέχρι την 120 σελίδα που έχω φτάσει καλό είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ξεσκαρτάρισμα, συλλογή τριών ιστοριών από τους Ρίτσαρντ Λέιμον, Έντουαρντ Λι και Τζακ Κέτσαμ. Διαβάζω την ιστορία του Λέιμον, η οποία φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη. Το αργότερο μέχρι αύριο θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

και ξεκίνησα το ''Επτά Βήματα για τον Σατανά'' του A. Meritt. Μέχρι την 120 σελίδα που έχω φτάσει καλό είναι.

 

 

 

Θυμάμαι πως είχα αγανακτήσει με τον μεγάλο αριθμό τυπογραφικών λαθών του βιβλίου. Η ιστορία ωραία αν και λίγο παλιομοδίτικη.

Link to comment
Share on other sites

και ξεκίνησα το ''Επτά Βήματα για τον Σατανά'' του A. Meritt. Μέχρι την 120 σελίδα που έχω φτάσει καλό είναι.

 

 

 

Θυμάμαι πως είχα αγανακτήσει με τον μεγάλο αριθμό τυπογραφικών λαθών του βιβλίου. Η ιστορία ωραία αν και λίγο παλιομοδίτικη.

 

Συμφωνώ και με τα δύο σχόλια. Τα τυπογραφικά είναι αρκετά αλλά αυτό δεν με ενοχλεί και τόσο αφού η μετάφραση είναι καλή. Η ιστορία ωραία χωρίς να είναι τίποτα το εξαιρετικό, περισσότερα όταν το τελειώσω.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξεκίνησα το Her Fearful Symmetry της Audrey Niffenegger (είναι αυτή που έγραψε και το The Time Traveler's Wife, που μου άρεσε πολύ). Είμαι ακόμα στην αρχή αλλά ήδη το ευχαριστιέμαι απίστευτα, πολύ καλογραμμένο, φανταστικοί χαρακτήρες και σχέσεις, και είναι και ghost story. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος (400 σελ.).

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Ηρωική Φαντασία και Μαγεία, ανθολογία από εκδόσεις Terra Nova. ΟΚ, δε διάβασα ακριβώς, επειδή το μισό βιβλίο το είχα διαβάσει ήδη (Νεκρομαντεία στο Ναατ, Μία Μάγισσα θα γεννηθεί, Οι δύο καλύτεροι κλέφτες στη Λανκμαρ) ή θα το διαβάσω σύσντομα στο πρωτότυπο (Το σκουλίκι του Ουράκου του Τίρνεϋ και η Αυτοκρατορία των Νεκρομαντών του Κ.Α. Σμίθ)

Από όσα διάβασα, S&S ήταν μόνο το σπονδυλωτό Γκορ ο πολεμιστής, μία Υβοριανή ιστορία του Χάουαρντ που συνέχισαν οι Κ.Ε. Βάγκνερ και Τ.Π. Μπρέναν, ενώ καλές εντυπώσεις μου άφησε και το Περνώντας του Τ. Ντε Λιντ (σύγχρονο φάνταζυ με λίγο από Αρθουριανό μύθο) και ο Θησαυρός των Γκίμπελινς του Λόρδου Ντάνσανυ. Όμως το βιβλίο υποφέρει από τυπογραφικά λάθη, μέτρια μετάφραση και κακή επιμέλεια. Δεν μπορείς πχ να ξεκινάς ένα βιβλίο με τίτλο "Ηρωική Φαντασία και Μαγεία" με Φλωμπέρ...

 

Στο μεταξύ, συνεχίζω σέρνοντας την "Εποχή του Αξολοτλ" ενώ ταυτόχρονα έχω πιάσει και το "The Scroll of Thoth" του R. Tierney. Είναι συλλογή με τα short stories του Simon of Gitta, sword and sorcery που παντρεύει μυθολογία Κθούλου και Καινή Διαθήκη (ότι έχει πρωταγωνιστή τον Σίμωνα τον Κυριναίο τα λέει όλα νομίζω)

Edited by Nihilio
`
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Ηρωική Φαντασία και Μαγεία, ανθολογία από εκδόσεις Terra Nova. ΟΚ, δε διάβασα ακριβώς, επειδή το μισό βιβλίο το είχα διαβάσει ήδη (Νεκρομαντεία στο Ναατ, Μία Μάγισσα θα γεννηθεί, Οι δύο καλύτεροι κλέφτες στη Λανκμαρ) ή θα το διαβάσω σύσντομα στο πρωτότυπο (Το σκουλίκι του Ουράκου του Τίρνεϋ και η Αυτοκρατορία των Νεκρομαντών του Κ.Α. Σμίθ)

Από όσα διάβασα, S&S ήταν μόνο το σπονδυλωτό Γκορ ο πολεμιστής, μία Υβοριανή ιστορία του Χάουαρντ που συνέχισαν οι Κ.Ε. Βάγκνερ και Τ.Π. Μπρέναν, ενώ καλές εντυπώσεις μου άφησε και το Περνώντας του Τ. Ντε Λιντ (σύγχρονο φάνταζυ με λίγο από Αρθουριανό μύθο) και ο Θησαυρός των Γκίμπελινς του Λόρδου Ντάνσανυ. Όμως το βιβλίο υποφέρει από τυπογραφικά λάθη, μέτρια μετάφραση και κακή επιμέλεια. Δεν μπορείς πχ να ξεκινάς ένα βιβλίο με τίτλο "Ηρωική Φαντασία και Μαγεία" με Φλωμπέρ...

 

Στο μεταξύ, συνεχίζω σέρνοντας την "Εποχή του Αξολοτλ" ενώ ταυτόχρονα έχω πιάσει και το "The Scroll of Thoth" του R. Tierney. Είναι συλλογή με τα short stories του Simon of Gitta, sword and sorcery που παντρεύει μυθολογία Κθούλου και Καινή Διαθήκη (ότι έχει πρωταγωνιστή τον Σίμωνα τον Κυριναίο τα λέει όλα νομίζω)

 

Μέτρια ανθολογία η συγκεκριμένη της Terra Nova. Αυτό που με είχε χαλάσει περισσότερο -πέρα από όσα αναφέρεις- ήταν πως το Η αυτοκρατορία των νεκρομαντών το είχαν συμπεριλάβει και σε προηγούμενη ανθολογία του Κ. Α. Σμιθ και το παρουσίασαν ξανά στη συγκεκριμένη ανθολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμος διχως αστρα

του Ποουλ Αντερσον

 

Ενδιαφερον φαινεται.Διαστημικη περιπετεια αναμεσα στους γαλαξιες...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σεντάι, του Γουίλιαμ Γούλφολκ. Ιατρικό θρίλερ με στοιχεία τρόμου. Αρκετά ενδιαφέρον μέχρι στιγμής, αλλά απλά γραμμένο. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει εδώ και 2-3 μέρες Το φυλαχτό των King - Straub και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστιμένος.Για να δούμε..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Επτά Βήματα για τον Σατανά'' του A. Meritt, κυκλοφορεί στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Alien. Η ιστορία έχει να κάνει μ' έναν άντρα ο οποίος απάγεται μία μέρα στη Νέα Υόρκη και οδηγείται στον Σατανά από τους υπηκόους του. 'Η τουλάχιστον υποτίθεται ότι είναι αυτός, ο συγγραφέας δεν το ξεκαθαρίζει. Ο Σατανάς τον υποχρεώνει να λάβει μέρος σ' ένα παιχνίδι όπου το έπαθλο του νικητή θα είναι πλούτη και εξουσία. Ενώ σε περίπτωση ήττας θα γίνει δούλος του, ή ακόμη θα χάσει και την ζωή του. Άλλοτε τρόμου και άλλοτε αστυνομική περιπέτεια, το βιβλίο είναι καλογραμμένο και έχει καλή ατμόσφαιρα. Θα μου άρεζε όμως περισσότερο αν επικεντρωνόταν πιο πολύ στο υπερφυσικό στοιχείο, κάποιες τελετές ιδίως που περιγράφονται είναι αρκετά δυνατές. Γενικά θα έλεγα ότι ήταν καλό χωρίς να είναι τίποτα το εξαιρετικό.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Επτά Βήματα για τον Σατανά'' του A. Meritt, κυκλοφορεί στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Alien. Η ιστορία έχει να κάνει μ' έναν άντρα ο οποίος απάγεται μία μέρα στη Νέα Υόρκη και οδηγείται στον Σατανά από τους υπηκόους του. 'Η τουλάχιστον υποτίθεται ότι είναι αυτός, ο συγγραφέας δεν το ξεκαθαρίζει. Ο Σατανάς τον υποχρεώνει να λάβει μέρος σ' ένα παιχνίδι όπου το έπαθλο του νικητή θα είναι πλούτη και εξουσία. Ενώ σε περίπτωση ήττας θα γίνει δούλος του, ή ακόμη θα χάσει και την ζωή του. Άλλοτε τρόμου και άλλοτε αστυνομική περιπέτεια, το βιβλίο είναι καλογραμμένο και έχει καλή ατμόσφαιρα. Θα μου άρεζε όμως περισσότερο αν επικεντρωνόταν πιο πολύ στο υπερφυσικό στοιχείο, κάποιες τελετές ιδίως που περιγράφονται είναι αρκετά δυνατές. Γενικά θα έλεγα ότι ήταν καλό χωρίς να είναι τίποτα το εξαιρετικό.

 

Όταν το είχα διαβάσει μου είχε θυμίσει το Skulface (O μάγος από την Ατλαντίδα) του Robert Howard. Ο Meritt είναι στις εκκρεμότητες μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το βιβλίο "Στα ίχνη σου" της Rosamund Lupton. Μου άρεσε αρκετά, αν και η αλήθεια είναι ότι με κούρασαν σε κάποια σημεία οι τόσο λεπτομερείς περιγραφές που είναι εντελώς άσχετες με τη πλοκή. Παρόλαυτα, το τέλος (που θα ήταν απόλυτα ταιριαστό σε ένα ψυχολογικό θρίλερ) με δικαίωσε. Ήταν τελείως αναπάντεχο σε ένα τέτοιο βιβλίο, που ομολογουμένως, χαρακτηρίζεται από το γυναικείο ύφος και γράψιμό του, και που κύριο σκοπό είχε να αποδώσει στον αναγνώστη το δέσιμο μεταξύ δύο αδελφών.

 

Σήμερα θα ξεκινήσω το "Άρωμα του ονείρου" του Τομ Ρόμπινς.

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τους Αδελφούς Καραμαζώφ του Ντοστογιέφσκι. Καιρός να αρχίσω να διαβάζω και λίγη ρώσικη λογοτεχνία.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μίστερ Τόρσο, του αγαπημένου μου πλέον Έντουαρντ Λι. Ένα από τα τέσσερα βιβλία που μέχρι χτες άνηκαν στον Nihilio laugh.gif. Ελπίζω μόνο να μεταφραστούν και άλλα βιβλία του Λι, γιατί στα εγγλέζικα δεν το βλέπω (για τον συγκεκριμένο).

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Κάλεσμα του Ξίφους του Joe Abercrombie και συνεχίζω με το δεύτερο μέρος της τριλογίας Ο Πρώτος Νόμος.

 

Διαβάζω το μεταφρασμένο (να ναι καλά οι εκ των εσω σύνδεσμοί μου στην Anubis χιχιχιχιχχιχχιιχ)

 

Το επόμενο βιβλίο λέγεται Πριν την Αγχόνη

 

 

Πάντως το πρώτο βιβλίο μου άρεσε αρκετά, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά διαβάζεται ευχάριστα νομίζω καθώς και ένας εκ των 3 βασικών χαρακτήρων δίνει μια νέα πνοή στο τι εστί Βάρβαρος Πολεμιστής.

Ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Ωραία μετάφραση (με μερικά λαθάκια αλλά και με μερικά διαμαντάκια σε διάφορα σημεια. Μεχρι και νέες ελληνικές λέξεις έμαθα)

 

Απλά να πω πως το πρώτο βιβλίο είναι απλά μία εισαγωγή για το τι γίνεται στην συνέχεια, δεν έχει δηλαδή κατι παραπανω απο το να γνωρίσεις και να κάνεις την πρώτη σύνδεση με τους ηρωές σου. Η πλοκή δηλαδή δεν ξεδιπλώνεται τόσο πολύ στο 1ο βιβλίο. Ελπίζω στο δευτερο υπόθεση να γίνει καλύτερη.

 

Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Tι εσωτερικούς συνδέσμους έχεις; :hmm: :p

 

Πάντως, όντως, στο δεύτερο βιβλίο προχωράει η πλοκή. Και σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει και το τρίτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει εδώ και κάμποση ώρα το Επτά βήματα για τον σατανά, του Άμπρααμ Μέριτ. Μου μένουν κάπου 80 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια του Tom Baker. Μέχρι τώρα είναι αρκετά διασκεδαστικό.

 

My link

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έρχονται χριστούγεννα και θέλω να μπω στο κλίμα των ημερών, λέω να αρχίσω τη Φιλοσοφία στο Μπουντουάρ του Σαντdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το "Ηχώ του μίσους" του Lee Child. Σταθερη αξία ο Lee Child και ο ήρωας του Jack Ritcher.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον αναρχικό τραπεζίτη: ιδιοφυές

Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..