Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα το Η Τέφρα της Ψυχής, του Γιάννη Γιαννακαρώνη. Πολύ μικρά κείμενα, με αλλοπρόσαλλη δομή και γραμματική (ένα μπέρδεμα με τους χρόνους υπάρχει σε όλα, και τα 18) και πολλές φορές χωρίς σαφή κεντρική ιδέα, ή με ελλείψεις σε σημαντικά τεχνικά σημεία (όπως κάποια δεν έχουν αρχή, κάποια δεν έχουν μέση, κάποια δεν έχουν τέλος και πολλά δεν έχουν σύνδεση μεταξύ πρώτου και δεύτερου μέρους). Γενικά όλη η καλή πρόθεση να συνδεθεί η λογοτεχνία φαντασίας με τραγούδια μέταλ, αλλά από αποτέλεσμα, μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Κανω μια παυση στη "Kορη του νεκροθαφτη" γιατι βαρεθηκα...rolleyes.gifκαι ξεκιναω τις "Ενοχες Απολαυσεις" του Laurell K. Hamilton.death.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανω μια παυση στη "Kορη του νεκροθαφτη" γιατι βαρεθηκα...rolleyes.gifκαι ξεκιναω τις "Ενοχες Απολαυσεις" του Laurell K. Hamilton.death.gif

 

Γυναίκα είναι η Laurell K. Hamilton biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το η μουσική των πρώτων αριθμών του Marcus du Sautoy. δεν ειναι λογοτεχνία, είναι μια αναδρομή στον συγχρονο κοσμο των μαθηματικών που ασχοληθηκαν με τους πρώτους αριθμους.

Ξαναδιαβάζω και το κάλεσμα του κθουλου και τον τρόμο στο Ντανγουιτς γιατι τα έχω σχεδόν ξεχάσει

Link to comment
Share on other sites

η λεξη για τον κοσμο ειναι δασος-ουρσουλα λε γκεν!

 

 

 

Πολύ καλό βιβλιαράκι, το διάβασα τον προηγούμενο μήνα!

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ξεκινησα,οποτε θα γραψω γνωμη αργοτερα.να σημειωσω οτι διαβασα πρωτα το διηγημα στο τελος ("πιο πλατια απο αυτοκρατοριες...").δεν ξερω γιατι,ετσι μου ρθε(αναποδος ανθρωπος).σε καποιο σημειο χαθηκα λιγο με το στυλ γραφης.μαλλον επειδη ειναι το πρωτο της που διαβαζω και δεν ειμαι συνηθισμενος.αλλα ηταν μικρο και ομορφο.

Edited by faramir
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις σύμπτωση. Και μένα το πρώτο βιβλίο της Λε Γκεν είναι που διάβασα. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή είχα και 'γω λίγο τα προβληματάκια μου με την γραφή της, αλλά μετά αφέθηκα στην μαγεία της. Πρόκειται για ένα πολύ καλογραμμένο και ενδιαφέρον βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα εν ριπή οφθαλμού το e-drugs, του Θοδωρή Καραγεωργίου. Απλή στρωτή γλώσσα, ενδιαφέροντες χαρακτήρες (αν και θα χρειαζόταν λίγο tell ακόμη, αντί του show, αλλά σαφώς σε μεγαλύτερο κείμενο), ντελικάτες διασυνδέσεις μεταξύ των διηγημάτων, και λίγο εξεζητημένες πλοκές. Από τη μία ξέρω ότι θέλει λίγο δουλειά ακόμη. Από την άλλη διαβάζεται πάρα πολύ ευχάριστα και πάρα πολύ εύκολα και με όλες τους τις συναισθηματικές διακυμάνσεις. Η σκηνή όπου μαθαίνουμε ότι

 

 

ο τραγικός ήρωας ενός διηγήματος είναι στην πραγματικότητα ο sim ήρωας ενός άλλου προσώπου

 

 

είναι από τις πιο δυνατές, παρά τις τρυπούλες αληθοφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα, επίσης εν ριπεί οφθαλμού, το Η μέρα που η Αμερική εξαφανίστηκε, του Γιώργου Ζαρκαδάκη. Είχα διαβάσει και παλιότερα Ζαρκαδάκη, τα Μυστικά των Χωρών Χωρίς και το Πέρασμα και τολμώ πλέον να τον καταχωρίσω ξεκάθαρα στην ελληνική επιστημονική φαντασία. Πρόκειται για συλλογή διηγημάτων. Έχει πολύ ωραία γλώσσα, πολύ ωραίους και κομψά σκιαγραφημένους χαρακτήρες, ενδιαφέρουσες πλοκές και μήνυμα στα κείμενά του. Νομίζω ότι είναι κατάφορα αδικημένος από μας που διαβάζουμε ελληνική φανταστική λογοτεχνία. Κατάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σκοτάδι μέσα στο φως, του Γουίλμπουρ Σμιθ. Μόλις το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγγραφέα αυτόν, και μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την γραφή και το στιλ του.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το πρώτο βιβλίο του Χάρι Πότερ στο πρωτότυπο, έχοντας όμως διαβάσει πρώτα το μεταφρασμένο ένα χρόνο πριν. Ποπό, είναι πανεύκολο κι έχει τεράστιες διαφορές κι αίσθηση απ' αυτή του μεταφρασμένου!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το πρώτο βιβλίο του Χάρι Πότερ στο πρωτότυπο, έχοντας όμως διαβάσει πρώτα το μεταφρασμένο ένα χρόνο πριν. Ποπό, είναι πανεύκολο κι έχει τεράστιες διαφορές κι αίσθηση απ' αυτή του μεταφρασμένου!

Το πρώτο Χάρυ Πόττερ έχει εντελώς παιδικό γράψιμο (για αυτό δεν διάβασα πάνω από 20 σελίδες) αν και από το 4ο και μετά το γράψιμο δυσκολεύει, όχι όμως ότι είναι δύσκολα βιβλία τα HP γενικότερα. Απλά από εκεί που θες lower για το πρώτο, ε, στο 6ο πιάνεις το intermediate (για proficiency ούτε λόγος)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί το Χάρι Πότερ απευθύνεται περισσότερο σε εφήβους...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σκοτάδι μέσα στο φως, του Γουίλμπουρ Σμιθ. Μόλις το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγγραφέα αυτόν, και μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την γραφή και το στιλ του.

 

 

Εάν αυτό είναι το μοναδικό βιβλίο του Smith που έχεις, τότε ok. Αν όμως έχεις και άλλα τότε θέλει λίγο προσοχή. Τα βιβλία του αν και στέκονται (; Αφήνω μία επιφύλαξη γιατί δεν τον έχω διαβάσει ακόμη και άρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) και μόνα τους, εντάσσονται ωστόσο και σε σειρές. Μία σειρά που προτείνει ο ίδιος ο συγγραφέας είναι αυτή

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σκοτάδι μέσα στο φως, του Γουίλμπουρ Σμιθ. Μόλις το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγγραφέα αυτόν, και μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την γραφή και το στιλ του.

 

 

Εάν αυτό είναι το μοναδικό βιβλίο του Smith που έχεις, τότε ok. Αν όμως έχεις και άλλα τότε θέλει λίγο προσοχή. Τα βιβλία του αν και στέκονται (; Αφήνω μία επιφύλαξη γιατί δεν τον έχω διαβάσει ακόμη και άρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) και μόνα τους, εντάσσονται ωστόσο και σε σειρές. Μία σειρά που προτείνει ο ίδιος ο συγγραφέας είναι αυτή

 

Έχω υπόψιν μου ποια βιβλία ανήκουν σε σειρές και ποια στέκονται μόνα τους. Έχω εννιά βιβλία του Σμιθ, τα δυο ανήκουν σε μια σειρά και τ'αφήνω στην άκρη μέχρι να αγοράσω τα υπόλοιπα, και τα άλλα εφτά που έχω(Σκοτάδι μέσα στο φως, Άγρια δικαιοσύνη, Η κραυγή του λύκου, Οργισμένος σαν τη θάλασσα, Το μάτι του τίγρη, Δυο για την κόλαση, Χρυσωρυχείο) είναι τα περιπετειώδη του βιβλία που στέκονται μόνα τους και πολλά από αυτά έχουν γίνει και κλασικές περιπετειώδεις ταινίες. Το βιβλίο μέχρι στιγμής(σελ. 72) είναι πάρα πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Σκοτάδι μέσα στο φως, του Γουίλμπουρ Σμιθ. Μόλις το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγγραφέα αυτόν, και μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την γραφή και το στιλ του.

 

 

Εάν αυτό είναι το μοναδικό βιβλίο του Smith που έχεις, τότε ok. Αν όμως έχεις και άλλα τότε θέλει λίγο προσοχή. Τα βιβλία του αν και στέκονται (; Αφήνω μία επιφύλαξη γιατί δεν τον έχω διαβάσει ακόμη και άρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) και μόνα τους, εντάσσονται ωστόσο και σε σειρές. Μία σειρά που προτείνει ο ίδιος ο συγγραφέας είναι αυτή

 

Έχω υπόψιν μου ποια βιβλία ανήκουν σε σειρές και ποια στέκονται μόνα τους. Έχω εννιά βιβλία του Σμιθ, τα δυο ανήκουν σε μια σειρά και τ'αφήνω στην άκρη μέχρι να αγοράσω τα υπόλοιπα, και τα άλλα εφτά που έχω(Σκοτάδι μέσα στο φως, Άγρια δικαιοσύνη, Η κραυγή του λύκου, Οργισμένος σαν τη θάλασσα, Το μάτι του τίγρη, Δυο για την κόλαση, Χρυσωρυχείο) είναι τα περιπετειώδη του βιβλία που στέκονται μόνα τους και πολλά από αυτά έχουν γίνει και κλασικές περιπετειώδεις ταινίες. Το βιβλίο μέχρι στιγμής(σελ. 72) είναι πάρα πολύ καλό!

 

Ωραία, οργανωμένος είσαι βλέπω :good: Είπα να το αναφέρω γιατί σε περίπτωση που τα είχες και δεν το ήξερες, θα ήταν κρίμα να τα διάβαζες με λάθος τρόπο. Εγώ τον τελευταίο καιρό δεν είχα χρόνο να διαβάσω. Την άλλη βδομάδα όμως σίγουρα θα πιάσω κάτι, μάλλον ένα από τα δύο non fiction βιβλία που παρέγγειλα τις προάλλες από το Internet. Έτσι για να ξεσκουριάσω λίγο τα Αγγλικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το πρώτο βιβλίο του Χάρι Πότερ στο πρωτότυπο, έχοντας όμως διαβάσει πρώτα το μεταφρασμένο ένα χρόνο πριν. Ποπό, είναι πανεύκολο κι έχει τεράστιες διαφορές κι αίσθηση απ' αυτή του μεταφρασμένου!

Το πρώτο Χάρυ Πόττερ έχει εντελώς παιδικό γράψιμο (για αυτό δεν διάβασα πάνω από 20 σελίδες) αν και από το 4ο και μετά το γράψιμο δυσκολεύει, όχι όμως ότι είναι δύσκολα βιβλία τα HP γενικότερα. Απλά από εκεί που θες lower για το πρώτο, ε, στο 6ο πιάνεις το intermediate (για proficiency ούτε λόγος)

 

Δεν έχω πάρει καν Lower! Είμαι σ' αυτό το επίπεδο, και σκοπεύω να το δώσω τον επόμενο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

τοτε η καλυτερη προπονηση ειναι τα χαρυ ποτερ πιστεύω. Μολις συνηθισεις θα το διαβάζεις πολύ ανετα, μολις καταλαβεις πως μπορεις να καταλαβαινεις το νοημα μιας προτασης ακομη και αν δεν ξερεις 1-2 λεξεις.

Link to comment
Share on other sites

τοτε η καλυτερη προπονηση ειναι τα χαρυ ποτερ πιστεύω. Μολις συνηθισεις θα το διαβάζεις πολύ ανετα, μολις καταλαβεις πως μπορεις να καταλαβαινεις το νοημα μιας προτασης ακομη και αν δεν ξερεις 1-2 λεξεις.

 

Ναι, είναι, όντως. Δε μου πήρε ούτε μια βδομάδα για να το τελειώσω (χθες διάβασα το τελευταίο Κεφάλαιο!)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μέχρι να τελειώσω το Dune, θα περάσουν οι χιλιετίες του Θεϊκού Αυτοκράτορα της Θίνης, είπα να κάνω ένα διάλλειμμα και να ξεκινήσω τις τελευταίες περιπέτειες των Blake & Mortimer (στα γαλλικά παρακαλώ). :lol:

Link to comment
Share on other sites

επιστροφή στα βασικά

 

White Night-Jim Butcher

 

αν και δεν έχω ενθουσιαστεί ιδιέταιρα(ξέρω ανάποδα τα αι/ε αλλά εμένα έτσι μου αρέσει να το γράφω)

πάντως έχω λιώσει στο γέλιο με κάτι ατάκες που έχει

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον Αναρχικό των Δύο Κόσμων της Ursula Le Guin (άχτι πολλών χρόνων!)

 

Το έχω ερωτευτεί, απλά! Είναι τρομερό κι έξυπνο πως χρησιμοποιεί ένα ευχάριστο περιβάλλον για τον αναγνώστη (Επιστημονική Φαντασία), ώστε να μοιραστεί πολύ δύσκολες κι ίσως, βαρετές για κάποιους, πολιτικοκοινωνικές απόψεις.

 

Όχι ότι το συγκεκριμένο βιβλίο το έχει πραγματικά ανάγκη, αλλά το συστήνω σε όλους που θέλουν να δουν κάτι διαφορετικό στην ΕΦ! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Οι Επίλεκτοι, του Φ. Πολ Γουίλσον. Αυτός ο τύπος έχει γράψει πολλά θρίλερ με ιντριγκαδόρικα σενάρια, αλλά δεν είναι γνωστός στην Ελλάδα, αν είναι δυνατόν. Οι εκδόσεις Bell σίγουρα θα έπρεπε να βγάλουν μερικά βιβλία του. Αξίζουν! Πρώτη φορά τον συγγραφέα τον έμαθα από δω, όταν κάποιος είχε διαβάσει το The Keep που μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρον. Εντελώς τυχαία σήμερα βρήκα ένα βιβλίο του στα μεταχειρισμένα! Θυμόμουν το όνομα και αμέσως το άρπαξα. Διαβάζεται εξαιρετικά γρήγορα, και ακόμα δεν έχει πάρει μπρος... Που να πάρει κιόλας, ε;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..