Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Μετά το βιβλίο του Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ που το τελείωσα μέσα σε λίγες ώρες, συνεχίζω με το Το ποτάμι του θανάτου, του Άλιστερ Μακλίν.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να κανω ένα χαλαρό διάβασμα.

 

Mordenheim - Chet Williamson

Βιβλίο του Ravenloft (τα λατρευω αυτα τα παλια σχεδόν κιτρινιασμένα φύλλα της παλιάς έκδοσης)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να κανω ένα χαλαρό διάβασμα.

 

Mordenheim - Chet Williamson

Βιβλίο του Ravenloft (τα λατρευω αυτα τα παλια σχεδόν κιτρινιασμένα φύλλα της παλιάς έκδοσης)

Αυτό θυμάμαι είναι από τα μέτρια. Γενικά, από τη σειρά τα δύο βιβλία του J. Robert King άξιζαν, το Vampire of Mists και το To Sleep with Evil. Ίσως και το Scholar of decay.

Link to comment
Share on other sites

matilda - Roald Dahl. Τα παιδικά του βιβλία είναι φοβερά. μου αρεσει ο τροπος που παρουσιάζει τους μεγάλους.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζω μετά από χρόνια το Εργοστάσιο Εφιαλτών του Ligotti. Δεν ξέρω ρε γμτ... δεν καταφέρνει να γράψει μέσα μου, όπως δεν το είχε καταφέρει και τότε.

 

Υγ: Ωστόσο, πριν κάτι μήνες διάβασα Το Μάτι του Λύγκα, από το Τρέμω Στο Άγγιγμά Σου 2 (Άνουμπις). Εκείνη η ιστορία ήταν πολύ καλή όντως.

Link to comment
Share on other sites

Diab;azv (ή, μάλλον, καταβροχθίζω) το "Η Χρυσή Ακτή" του Kim Stanley Robinson. Με φόντο το παράλογο της πολεμικής βιομηχανίας των ψυχροπολεμικών ΗΠΑ του 2030 παρουασιάζει έναν κόσμο που δε διαφέρει πολύ από τον δικό μας, μέσα από τα μάτια των μελών μια οικογένειας της οποίας ο πατέρας είναι μηχανικών σε αμυντική εταιρεία και ο γιός ακτιβιστής κατά του πολέμου. Πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Diab;azv (ή, μάλλον, καταβροχθίζω) το "Η Χρυσή Ακτή" του Kim Stanley Robinson. Με φόντο το παράλογο της πολεμικής βιομηχανίας των ψυχροπολεμικών ΗΠΑ του 2030 παρουασιάζει έναν κόσμο που δε διαφέρει πολύ από τον δικό μας, μέσα από τα μάτια των μελών μια οικογένειας της οποίας ο πατέρας είναι μηχανικών σε αμυντική εταιρεία και ο γιός ακτιβιστής κατά του πολέμου. Πολύ ενδιαφέρον.

 

Να μας πεις την γνώμη σου όταν το τελειώσεις. Ευτυχώς το βρήκα στο Μοναστηράκι και κάποια στιγμή φέτος θα το διαβάσω. Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Υπερίων..............μεχρι στιγμής τα παει πολύ καλά μπορώ να πω και ας μην είμαι τρελός φαν της επιστημονικής φαντασίας..... εχω αγορασει ήδη και την Πτώση του Υπερίωνα οπότε μπορώ να πω οτι εχω και συνέχεια να περιμένω

 

Μονο κακό: Θα προτιμούσα να είχα το Αγγλικό κείμενο (αν και πιστευω οτι εχει γινει πολύ καλή δουλειά στα ελληνικά αλλά όσο να πεις)....ατιμα δωρα απο φίλους βλέπετε.

 

Απλά φοβαμαι οτι θα θελήσω να παρω και το Endymon και το επόμενο μετα......θα δουμε θα δουμε.Κατσε να τελειώσω αυτό πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Παγωμένη πριγκίπισσα που είναι και το πρώτο βιβλίο της Camilla Lackberg προχωρώ με το Nemesis του Jo Nesbo.

 

Οπισθόφυλλο

Πλάνα από κάμερα παρακολούθησης: ένας κουκουλοφόρος μπαίνει σε μια τράπεζα του Όσλο, κολλάει την κάννη ενός όπλου στο κεφάλι μιας υπαλλήλου και της δίνει εντολή να μετρήσει μέχρι το είκοσι πέντε. Όταν δεν παίρνει τα λεφτά στον χρόνο που όρισε, τραβάει τη σκανδάλη. Η γυναίκα πέφτει νεκρή και δύο εκατομμύρια νορβηγικές κορόνες εξαφανίζονται χωρίς ίχνος.

 

Ύστερα από ένα δείπνο και ένα γερό μεθύσι στο σπίτι της παλιάς φιλενάδας του Άννας Μπέτσεν, ο ντετέκτιβ Χάρι Χόλε ξυπνάει στο σπίτι του με πονοκέφαλο, χωρίς κινητό και χωρίς καμιά ανάμνηση από τις τελευταίες δώδεκα ώρες της ζωής του. Την ίδια μέρα η Άννα βρίσκεται νεκρή με μια σφαίρα στο κεφάλι στην κρεβατοκάμαρά της και ο Χόλε είναι ο κύριος ύποπτος. Στο μεταξύ οι ληστείες τραπεζών συνεχίζονται με αμείωτη βιαιότητα και το ρεμάλι της αστυνομίας του Όσλο κλείνει ανίερες συμφωνίες με τον θρυλικό φυλακισμένο τσιγγάνο Ράσκολ Μπάξετ και ξεκινάει έναν ιλιγγιώδη αγώνα δρόμου από τη νορβηγική πρωτεύουσα ως την καυτή Βραζιλία, για να διαλευκάνει ταυτόχρονα δύο υποθέσεις και να ξεκαθαρίσει τη θέση του. Αλλά η Νέμεση, η θεά της εκδίκησης, δεν έχει πει ακόμη την τελευταία λέξη της.

 

Είναι το δεύτερο βιβλίο του Nesbo που διαβάζω μετα τον Κοκκινολαίμη και μετά από καμια κατοσταριά σελίδες πάει πάρα πολύ καλά. Ο Χάρι Χόλε είναι φοβερός ήρωας, πολύ ιδιαίτερος, αντιφατικός, αλκοολικός, πανέξυπνος που εκνευρίζει τους τυπολάτρες συναδέλφους του. Αυτό που έχω δει μέχρι τώρα στο πρώτο του βιβλίο και σε όσο έχω διαβάσει από το δεύτερο, είναι ότι η δομή του είναι πολύ σύνθετη και ο τρόπος που γράφει σε κάνει να μην είσαι σίγουρος κάθε φορά για το τι ακριβώς συμβαίνει και πού. Το κάνει ήδη στο πρώτο κεφάλαιο που το Μεταίχμιο αποφάσισε να το καταστρέψει με ένα σπόιλερ (ΝΑ με το συμπάθειο) στο οπισθόφυλλο.

 

Ζητείται μέσο στο Μεταίχμιο που να μου χαρίσει τα επόμενα βιβλία των σειρών αυτών γιατί από ότι βλέπω στις προσεχείς εκδόσεις έχουμε μεγάλη συνέχεια :book:

 

 

Blank.gif

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Υπερίων..............μεχρι στιγμής τα παει πολύ καλά μπορώ να πω και ας μην είμαι τρελός φαν της επιστημονικής φαντασίας..... εχω αγορασει ήδη και την Πτώση του Υπερίωνα οπότε μπορώ να πω οτι εχω και συνέχεια να περιμένω

 

Μονο κακό: Θα προτιμούσα να είχα το Αγγλικό κείμενο (αν και πιστευω οτι εχει γινει πολύ καλή δουλειά στα ελληνικά αλλά όσο να πεις)....ατιμα δωρα απο φίλους βλέπετε.

 

Απλά φοβαμαι οτι θα θελήσω να παρω και το Endymon και το επόμενο μετα......θα δουμε θα δουμε.Κατσε να τελειώσω αυτό πρώτα.

 

MountainRoot, και εγώ δεν είμαι τρελός φαν του sci-fi, αλλά το Υπερίων μου άρεσε πάρα πολύ. Γενικά, έχω διαβάσει τα πάντα από Simmons που έχει εκδοθεί (εκτός από το Drood-λόγω τιμής!) και τον θεωρώ καταπληκτικό. Είμαι σίγουρος πως θα το ξεκοκαλίσεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι άρχισα το Αποστολή: Βερολίνο, του Λεν Ντέιτον. Κλασικό κατασκοπευτικό μυθιστόρημα, αρκετά ενδιαφέρον μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα τη Ματίλντα του ροαλντ νταλ και το παιχνίδι του τζέραλντ του κίνγκ.

Η Ματίλντα ειναι καταπλήκτικό βιβλίο και βρίσκω πως η μεταφορά της στην τηλεόραση (με σκηνοθέτη τον Danny Devito) είναι πολύ καλή, ίσως σε σημεία και καλύτερη γιατι χτίζει ομαλότερα και με μεγαλύτερο σασπένς 1-2 σκηνές.

 

Το παιχνίδι του τζέραλντ αν και δεν είχα όρεξη οταν το ξεκίνησα, σιγα σιγα αποκτά ενδιαφέρον. Το προβλήμα μου είναι οτι σε αρκετές στιγμές οι περιγραφές δεν με βοηθούσαν να καταλάβω τι ακριβώς γινοταν π.χ. τι στάση έπαιρνε η πρωταγωνιστρια στο κρεβάτι ή πως προσπαθούσε να βολευτεί. Εξακολουθώ να πιστεύω πως σστην κατηγορία των παγιδευμένων πρωταγωνιστών το Μϊζερι είναι με διαφορά καλύτερο:chinese:

Link to comment
Share on other sites

The White Queen-Boris Akunin

 

 

αστυνομικό στην Ρωσσία(κυρίως) κ Αγγλία του 1876

στην αρχή το βιβλίο με κούρασε

με τα δύσκολα αγγλικά του μιας και αναφεροταν συνεχώς σε ρούχα εποχής

και μετά όμως

κόλλησα και κόλλησα άσχημα!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Πορφυρά Ποτάμια, του Ζαν-Κριστόφ Γκρανζέ. Εξαιρετικό μέχρι στιγμής. Καταπληκτική γραφή και πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον. Και μου μένουν ακόμα 250 σελίδες, οπότε σίγουρα θα έχει πολύ πράμα ακόμα, όταν θα αρχίσει να απογειώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Παγωμένη πριγκίπισσα που είναι και το πρώτο βιβλίο της Camilla Lackberg προχωρώ με το Nemesis του Jo Nesbo.

 

Είναι το δεύτερο βιβλίο του Nesbo που διαβάζω μετα τον Κοκκινολαίμη και μετά από καμια κατοσταριά σελίδες πάει πάρα πολύ καλά. Ο Χάρι Χόλε είναι φοβερός ήρωας, πολύ ιδιαίτερος, αντιφατικός, αλκοολικός, πανέξυπνος που εκνευρίζει τους τυπολάτρες συναδέλφους του. Αυτό που έχω δει μέχρι τώρα στο πρώτο του βιβλίο και σε όσο έχω διαβάσει από το δεύτερο, είναι ότι η δομή του είναι πολύ σύνθετη και ο τρόπος που γράφει σε κάνει να μην είσαι σίγουρος κάθε φορά για το τι ακριβώς συμβαίνει και πού. Το κάνει ήδη στο πρώτο κεφάλαιο που το Μεταίχμιο αποφάσισε να το καταστρέψει με ένα σπόιλερ (ΝΑ με το συμπάθειο) στο οπισθόφυλλο.

Ζητείται μέσο στο Μεταίχμιο που να μου χαρίσει τα επόμενα βιβλία των σειρών αυτών γιατί από ότι βλέπω στις προσεχείς εκδόσεις έχουμε μεγάλη συνέχεια :book:

Blank.gif

 

Τελείωσα σήμερα τον Χάρι, πολύ ωραίο βιβλίο με πάρα πολλούς χαρακτήρες και αρκετά μπερδεμένη ιστορία αλλά με πολύ ωραίο χιούμορ εδώ κι εκεί που δεν τον περιμένεις. Ο Χάρι παθαίνει τα πάντ,α τον δαγκώνει ροντβάιλερ, πατάει γυαλιά, τον ναρκώνουν, τον χτυπούν. Ξέρω ότι στα επόμενα της σειράς παθαίνει τόσα που όσο πάει παραμορφώνεται. Ο Nesbo σιγά σιγα τον διαλύει. Όσο προχωρά η ιστορία τόσο έρχεται πιο κοντά στον μεγάλο εχθρό του τον Τομ Βόλερ, περιμένω να κυκλοφορήσει το Αστέρι του Διαβόλου μέσα στον Νοέμβρη για να δω τι γιίνεται.

 

Το μέσο που ζητούσα παραπάνω βρέθηκε, όχι όμως στο Μεταίχμιο. Τι είναι πια αυτό το sff που γράφεις δυο λέξεις και λύνονται όλα!

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για τον Ιεροκήρυκα της Camilla Lackberg θα το ξεκινήσω σήμερα αύριο. :book:

 

The White Queen-Boris Akunin

 

Tα έχει διαβάσει μια φίλη μου όλα του Ακούνιν και μου έχει πει τα καλύτερα. Κυκλοφορούν κάποια και στα Ελληνικά από τον Λιβάνη αν θυμάμαι καλά.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Στις 10 Οκτωβρίου κυκλοφορεί το Αστέρι του Διαβόλου του Γιο Νέσμπο, και ανυπομονώ να το πάρω, όπως και το Συνωμοσία της Φωτιάς του Στιούαρτ Νέβιλ.

Link to comment
Share on other sites

την παγωμένη πριγκίπισσα την έχω διαβάσει και μου φάνηκε καλό για αστυνομικό. Λίγο κλισε με τα πτωματα κ.τ.λ αλλά διαβαστικε με άνεση και ευχαριστιση μεχρι το τέλος..

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Παγωμένη πριγκίπισσα που είναι και το πρώτο βιβλίο της Camilla Lackberg προχωρώ με το Nemesis του Jo Nesbo.

 

Είναι το δεύτερο βιβλίο του Nesbo που διαβάζω μετα τον Κοκκινολαίμη και μετά από καμια κατοσταριά σελίδες πάει πάρα πολύ καλά. Ο Χάρι Χόλε είναι φοβερός ήρωας, πολύ ιδιαίτερος, αντιφατικός, αλκοολικός, πανέξυπνος που εκνευρίζει τους τυπολάτρες συναδέλφους του. Αυτό που έχω δει μέχρι τώρα στο πρώτο του βιβλίο και σε όσο έχω διαβάσει από το δεύτερο, είναι ότι η δομή του είναι πολύ σύνθετη και ο τρόπος που γράφει σε κάνει να μην είσαι σίγουρος κάθε φορά για το τι ακριβώς συμβαίνει και πού. Το κάνει ήδη στο πρώτο κεφάλαιο που το Μεταίχμιο αποφάσισε να το καταστρέψει με ένα σπόιλερ (ΝΑ με το συμπάθειο) στο οπισθόφυλλο.

Ζητείται μέσο στο Μεταίχμιο που να μου χαρίσει τα επόμενα βιβλία των σειρών αυτών γιατί από ότι βλέπω στις προσεχείς εκδόσεις έχουμε μεγάλη συνέχεια :book:

Blank.gif

 

Τελείωσα σήμερα τον Χάρι, πολύ ωραίο βιβλίο με πάρα πολλούς χαρακτήρες και αρκετά μπερδεμένη ιστορία αλλά με πολύ ωραίο χιούμορ εδώ κι εκεί που δεν τον περιμένεις. Ο Χάρι παθαίνει τα πάντ,α τον δαγκώνει ροντβάιλερ, πατάει γυαλιά, τον ναρκώνουν, τον χτυπούν. Ξέρω ότι στα επόμενα της σειράς παθαίνει τόσα που όσο πάει παραμορφώνεται. Ο Nesbo σιγά σιγα τον διαλύει. Όσο προχωρά η ιστορία τόσο έρχεται πιο κοντά στον μεγάλο εχθρό του τον Τομ Βόλερ, περιμένω να κυκλοφορήσει το Αστέρι του Διαβόλου μέσα στον Νοέμβρη για να δω τι γιίνεται.

 

Το μέσο που ζητούσα παραπάνω βρέθηκε, όχι όμως στο Μεταίχμιο. Τι είναι πια αυτό το sff που γράφεις δυο λέξεις και λύνονται όλα!

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για τον Ιεροκήρυκα της Camilla Lackberg θα το ξεκινήσω σήμερα αύριο. :book:

 

The White Queen-Boris Akunin

 

Tα έχει διαβάσει μια φίλη μου όλα του Ακούνιν και μου έχει πει τα καλύτερα. Κυκλοφορούν κάποια και στα Ελληνικά από τον Λιβάνη αν θυμάμαι καλά.

 

Τίποτα, my pleasure. Όπως είπα από αυτό το είδος μονάχα την τριλογία του Λάρσον θα διαβάσω. Έχω εξάλλου μπόλικο αστυνομικό από Bell να με περιμένει. Μάλιστα τις προάλλες που κοίταγα τα βιβλία της αδερφής μου τα έχει και αυτή, εκτός από την ξαδέρφη, είναι δηλαδή άμεσα διαθέσιμα. Θα τα πιάσω λοιπόν κάποια στιγμή αφού λέτε ότι είναι τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στη βιβλιοθήκη μου έχω 5 βιβλία του Τζακ Χίγκινς, αν και την επόμενη εβδομάδα θα γίνουν περισσότερα μιας και θα κάνω την επισκεψούλα μου στο Μοναστηράκι, και μιας και δεν έχω διαβάσει κάτι δικό του, αποφάσισα να διαβάσω κάποιο. Ήθελα να έχει σχέση με τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, αλλά να μην είναι και πολύ μεγάλο σε μέγεθος(π.χ. Ο Αετός Άγγιξε τη Γη), οπότε διάλεξα το Λάκυ Λουτσιάνο ο Σικελός. Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται και είναι και αρκετά μικρό(231 σελίδες), οπότε θα το... καταβροχθίσω γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω (είναι η πρώτη μου ανάρτηση)! Εδώ και λίγες μέρες έχω ξεκινήσει τον "Άνθρωπο Χωρίς Ιδιότητες" του Ρ. Μούζιλ. Είναι στιβαρό, πυκνογραμμένο και η ανἀγνωσἠ του απαιτεί απόλυτη συγκέντρωση. Ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...αυτες τις μερες διαβαζα δυο εκ διαμετρου αντιθετα βιβλια: το "Κινητο" του S.King, το οποιο μου φανηκε αρκετα καλο, με μπολικη δραση, αλλα απο καποιο σημειο και μετα πιστευω πως επαναλαμβανεται και χανει το ενδιαφερον του.

Επισης, χθες τελειωσα και το "Μα πως τα καταφερνει;" της Α.Pearson, που μου πηρε δωρο ο φιλος μου. Πολυ καλο βιβλιο (500και σελιδων), αλλα θες επειδη εχω καιρο να διαβασω κατι τοσο γυναικειο (και οχι τρομου), θες επειδη σε πολλα σημεια μου θυμισε κατα καποιο τροπο τη δικη μου ζωη, μου αρεσε παρα πολυ. Ειναι χιουμοριστικο, στα τελευταια κεφαλαια συγκινητικο, και αρκετα διαφορετικο απο τις κλασικες χαζορομαντικες κομεντι..(Ελπιζω να μη το χαλασουν στη ταινια)

Τωρα συνεχιζω δριμυτερη με βιβλια τρομου..bomb.gifκαι λεω να ξεκινησω απο το "Κουτι σε σχημα καρδιας", του αγαπημενου J. Hill. :D

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο "Μετρό 2033" ενώς Ρώσσου συγγραφέα του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι. Για περισσότερες πληροφορίες τσεκάρετε εδώ: official greek site Πάντως είναι καλο αν και λίγο δυσκολοδιαβαστο λόγω των πολλών ρώσικων ονομάτων.

Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο "Μετρό 2033" ενώς Ρώσσου συγγραφέα του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι. Για περισσότερες πληροφορίες τσεκάρετε εδώ: official greek site Πάντως είναι καλο αν και λίγο δυσκολοδιαβαστο λόγω των πολλών ρώσικων ονομάτων.

 

K εγω αυτο διαβαζω,ναι τα ονοματα των σταθμων ειναι δυσκολα,στην αρχη πηγαινα συνεχεια στο χαρτη να δω που ειναι χαχα.:chinese:

Τωρα καπως τα θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..