Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Σημερα τελειωσα το υπεροχο "Φαντασματα του 20ου αιωνα" (οι - απολυτα θετικες - εντυπωσεις μου βρισκονται στο αντιστοιχο τοπικ του Τζο Χιλ :p ), και απο αυριο ξεκιναω το "Ερωτας μεχρι θανατου" της Λιζα Αγκνερ.book.gif

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Πλανήτης Ωμέγα, του Ρόμπερτ Σέκλεϊ. Το βρήκα σήμερα με 2,50 ευρώ στο Μοναστηράκι(κλασικό έργο, σκληρό εξώφυλλο, τέλεια κατάσταση = 2,50 ευρώ). Τα δυο πρώτα κεφάλαια που διάβασα είναι πολύ καλά και δείχνουν ότι το βιβλίο θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το Ship of Magic της Robin Hobb, 1ο βιβλίο της τριλογίας Liveship Traders. Είναι η 2η δική της τριλογία που ξεκινάω κι είμαι ενθουσιασμένη!

 

Η τριλογία με τα καράβια είναι π ά ρ α π ο λ ύ κ α λ ή (έχω διαβάσει τα μισά και μέχρι το τέλος της χρονιάς ελπίζω να την τελειώσω). Καλά έκανες και τα άρχισες μετά το Farseer Trilogy.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το Ship of Magic της Robin Hobb, 1ο βιβλίο της τριλογίας Liveship Traders. Είναι η 2η δική της τριλογία που ξεκινάω κι είμαι ενθουσιασμένη!

 

Η τριλογία με τα καράβια είναι π ά ρ α π ο λ ύ κ α λ ή (έχω διαβάσει τα μισά και μέχρι το τέλος της χρονιάς ελπίζω να την τελειώσω). Καλά έκανες και τα άρχισες μετά το Farseer Trilogy.

 

Ακολούθησα τη συμβουλή σου απλώς good.gif

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τον Ξένο, του Καμί, και ξεκινώ ένα βιβλίο που θέλω να λατρέψω. "Ταξίδι στην Άκρη της Νύχτας", του Σελίν, ένα βιβλίο που ακούω ότι είναι το κορυφαίο μυθιστόρημα του περασμένου αιώνα (τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκινάω τον Αποχαιρετισμό στα Όπλα, του Papa Ernest Hemingway. Έχω να διαβάσω δικό του εδώ και χρόνια, από τότε που μου είχε πάρει τα μυαλά ο Γέρος και η Θάλασσα, στο δημοτικό. Ελπίζω να τον λατρέψω εξίσου και τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Ταξίδι μέσα στο χώρο και στο χρόνο, του Φίλιπ Ντικ. Dr. Futurity στα εγγλέζικα. Αρκετά περίεργο μέχρι στιγμής και αρκετά καλό, θα δείξει.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "μαγαζάκι των αυτοκτονιών"....είναι απλά γραμμένο μικρό και με μαύρο χιούμορ. Αγόρασα και το "Φόνοι στο μουσείο φυσικής ιστορίας" και το έχω βάλει στο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το The Hundred Thousand Kingdoms, Book One of the Inheritance Trilogy, της N. K. Jemisin. Είμαι κάπως διχασμένη σχετικά με το αν μου άρεσε ή όχι. Σαφώς είναι καλογραμμένο, με πολύ εντυπωσιακές σκηνές μαγείας ή μάχης ή συναισθημάτων και πολύ ωραίους χαρακτήρες, αλλά ξέρω 'γω, μετά τις πρώτες 150 σελίδες από fantasy καταντάει fantasίωση. Δηλαδή, η κακομούτσουνη, μαυριδερή μιγάδα, που είναι και εγγονή του "αυτοκράτορα" και που την ερωτεύεται ο θεός του σκοταδιού... Ξέρω 'γω, πολύ θα ήθελα να το λατρέψω, αλλά μπορώ μόνο να το ευχαριστηθώ. Πολύ καλά μασκαρεμένος στρατευμένος φεμινισμός για τα γούστα μου. Α, ΔΕΝ το θεωρώ καλύτερο από τα βιβλία του Abercrobie.Και δε νομίζω ότι άξιζε και την πεντάδα του Νέμπιουλα (για Νέμπιουλα δεν είχε προταθεί; )

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Software, του Ρούντι Ράκερ. Πολύ περίεργο μέχρι στιγμής, και σίγουρα ξεχωριστό. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τελειωσα το "Ερωτας μεχρι θανατου" της Λ. Ανγκερ..(το καταβροχθησα μεσα σε 4 μερες)...Μου αφησε αρκετα καλες εντυπωσεις..

Τωρα λεω να αρχισω το "Δεν ηξερες, δε ρωταγες!" του Α.Σφακιανακη, που ειχα παρει εδω και κατι εβδομαδες απο μια κυριακατικη εφημεριδα..

Οχι τπτ αλλο, αλλα να κανω και ενα διαλειμμα απο τα ψυχολογικα θριλερ.. :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Πλατεία Λένιν πρωην Συντάγματος. Χωρίς να θέλω να ακουστεί χοντροειδές είναι ίσως το ελληνικό 1984 -με την καλή έννοια. Πάρα πολύ καλή γραφή, γνώσεις ιστορικές, καυστικότητα, νόημα, και έντονα συναισθήματα όπως και στιγμές χιούμορ. Για τους χαρντκορ φαν της Ε.Ι. φαντάζομαι είναι κάπως εκτός μιας και δε τηρεί τις προϋποθέσεις της Ε.Ι. προφανώς για να είναι πιό καυστικό και να υπάρχουν οι κατάλληλες αναλογίες. Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το The Hundred Thousand Kingdoms, Book One of the Inheritance Trilogy, της N. K. Jemisin. Είμαι κάπως διχασμένη σχετικά με το αν μου άρεσε ή όχι. Σαφώς είναι καλογραμμένο, με πολύ εντυπωσιακές σκηνές μαγείας ή μάχης ή συναισθημάτων και πολύ ωραίους χαρακτήρες, αλλά ξέρω 'γω, μετά τις πρώτες 150 σελίδες από fantasy καταντάει fantasίωση. Δηλαδή, η κακομούτσουνη, μαυριδερή μιγάδα, που είναι και εγγονή του "αυτοκράτορα" και που την ερωτεύεται ο θεός του σκοταδιού... Ξέρω 'γω, πολύ θα ήθελα να το λατρέψω, αλλά μπορώ μόνο να το ευχαριστηθώ. Πολύ καλά μασκαρεμένος στρατευμένος φεμινισμός για τα γούστα μου. Α, ΔΕΝ το θεωρώ καλύτερο από τα βιβλία του Abercrobie.Και δε νομίζω ότι άξιζε και την πεντάδα του Νέμπιουλα (για Νέμπιουλα δεν είχε προταθεί; )

 

Κάπου σε έχασα , τι σχέση έχει ο Abercrobie? Το βιβλίο το παράτησα μετά από 100 σελίδες , κάποια στιγμή θέλω να το τελείωσω , αλλά για να πω την αλήθεια το θεωρώ υπερεκτιμημένο και κ[απως βαρετό.

Link to comment
Share on other sites

Εεε, κάποια στιγμή κάποιος μου συζητούσε κάτι σχετικό... ή κάτι τέτοιο. (Πάει να πει, ξέχασα γιατί το είπα...)poster_oops.gif

Link to comment
Share on other sites

The Midwich Cuckoos, του John Wyndham

 

Θεωρείται κλασικό κι όχι άσκοπα. Αν και δείχνει την ηλικία του, ειδικά στην απεικόνιση των γυναικών αλλά και με τη γενικότερη ήρεμη στάση με την οποία αντιμετώπιζεται η κρίση, εντούτοις είναι ένα αρκετά σφιχτό θρίλερ και θέτει κάποια ανατριχιαστικά ερωτήματα για το ανθρώπινο είδος.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το "Οι κόσμοι της φωτιάς" του Γιώργου Μπαλάνου. Νόμιζα ότι ήταν λογοτεχνία, δεν ήταν. Απολαυστική γραφή όπως πάντα, όμως.

Link to comment
Share on other sites

"Η Ροσάουρα απόψε στις δέκα" του Ντενέβι. Εξαιρετικό δείγμα γραφής. Ένα απολαυστικό αστυνομικό μυθιστόρημα.

Τελείωσα επίσης το Γρίντάιρον του (θέλω να γίνω Στίβεν Κινγκ...) Φίλιπ Κερ. Εντάξει αν εξαιρέσεις τις ενοχλητικές αμερικανιές,

την προβλέψιμη ροή και την αντιγραφή του Κινγκ, αποτελεί ευχάριστο βιβλίο, αλλά ως εκεί. Τίποτα το σπουδαίο.

Συνεχίζω με το "Αθώοι άγιοι" του Ντελίμπες. Βιβλίο που μου πρότειναν φίλοι γνωρίζοντες της λογοτεχνίας από τη λατινική αμερική. Για να δούμε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παει και το "δεν ηξερες, δε ρωταγες!"..(φαινεται ο ελευθερος χρονος ε?)

Σημερα θα επιχειρησω την πρωτη επαφη με την ..χμμμμ...S. Meyer στο βιβλιο "η συντομη δευτερη ζωη της Μπρι Τενερ"..Αλλες επιλογες δεν εχω προς το παρον εδω που ειμαι, το πολυ πολυ να παρω κανενα περιοδικο αν τα βρω σκουρα :p

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπαπα...τελικα η S. Meyer (H συντομη δευτερη ζωη της Μπρι Τενερ) δε διαβαζεται με τιποτα...Ελεγα και εγω να της δωσω μια ευκαιρια...αλλα απο οτι φαινεται, η γυναικα περα απο το Λυκοφως δε θελει να παει...Εφτασε λοιπον η στιγμη που παρατησα (και χαρισα αδιαβαστο) βιβλιο..

Απο αυριο ξεκιναω το "Δρακουλας ο απεθαντος" - D.Stoker & I.Holt.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα εξής βιβλία αυτόν τον καιρό.

 

fae_ton_geitona_sou.jpg

 

 

Μου το κάνανε δώρο, το έχω ξεκοκαλίσει :tease: στην κυριολεξία και γαμάει!

 

Και φυσικά όσο αναμένομε αγωνιωδώς τονε επιβήτορα :wub: που είναι και επίκαιρο διαβάζομε το

 

war_horse_michael_morpurgo_book_cover.jpg

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω αρχικά τι ΔΕΝ διαβάζω. Σαν γνήσια βιβλιοφάγος, βρίσκομαι αρκετά συχνά με βιβλία που τελικά δεν είναι του γούστου μου, βιβλία κακογραμμένα, προβλέψιμα, με χιλιοεπαναλαμβανόμενο στόρι, χωρίς αξιόλογο μπακράουν, με ήρωες-αντιήρωες ανεπαρκείς, φλατ, χωρίς κρίσιμα σημεία και κορυφώσεις. Τα φυλλομετρώ και πάνε για την αποθήκη.

Ο αριθμός των εκδόσεων δυστυχώς δεν συνάδει με το καλό βιβλίο, θα συμφωνείτε...

Βρίσκω λοιπόν ενδιαφέρον στους συγγραφείς με αυθεντικό ύφος κι όχι δανειζόμενο, που πριν αρχίσουν να γράφουν έχουν πλάσει μια ολόκληρη ιστορία για τους ήρωές τους-ακόμη κι αν ο αναγνώστης δεν τη γνωρίζει, αυτή υπάρχει, σε όσους ξέρουν γιατί γράφουν και δεν αριθμούν απλά σελίδες και υπότιτλους. Ενδεικτικά, αναφέρω μια αγαπημένη Ελληνίδα, τη Ζυράννα Ζατέλη, που κατά τη δική μου γνώμη, καταφέρνει να δίνει υπόσταση και δικαιολογία ύπαρξης στα πρόσωπα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..