Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Πες μας περισσότερα, PLEAAAAAASE!!!

 

Όταν μπορώ θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Ο Άρχοντας του Χρόνου, Η Αρχή του Τέλους, του Παντελή Σκουρλά. Τυπικό (πλέον) κακογραμμένο φανταστικό, που πέφτει κάπου ανάμεσα στην επιστημονική φαντασία, τη Μηχανή του Χρόνου του Γουέλς και τον Νταν Μπράουν. Στον επίλογο απειλεί για άλλα οχτώ βιβλία και στο εξώφυλλο ενημερώνει ότι αυτό που έχω εγώ είναι η Β' Έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω το Ο Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος του Aldous Huxley. Μετα το 1984 επρεπε να διαβασω και αυτο...:book:

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το "Angel Time", παρα πολυ καλογραμμενο! +2 ποντοι για τις αναφορες στην Αγγλια (αγαπημενος μου τοπος, και θεμα εμπνευσης) και τις εκτεταμενες αναφορες και πολυ καλη μελετη για τους Εβραιους της Ευρωπης στον Μεσαιωνα (αγαπημενος μου λαος, και θεμα εμπνευσης επισης). Τωρα διαβαζω το "Dragon Book" μια συλλογη διηγηματων απο πληθωρα συγγραφεων με θεματολογια, τι αλλο? Δρακους!!!! Δρακους, καλους, κακους, που πετανε, που μιλανε κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα άλλο ένα βιβλιαράκι της Octavia E. Butler, το Dawn 1ο της τριλογίας Xenogenesis - ή Lilith's Brood όπως μετονομάστηκε η σειρά αργότερα. Το κακό είναι ότι δεν μου έχουν μείνει ακόμα πολλά βιβλία της συγγραφέως κι είναι κρίμα. Τόσα λίγα, τόσο κρίμα που δεν πρόλαβε να γράψει κι άλλα! Γαμώτο...

 

Η ιστορία αφορά μία γήινη που έχει επιβιώσει έναν πόλεμο στη γη που καθάρισε το ανθρώπινο είδος. Δεν είναι η μόνη, αλλά ακολουθούμε την ιστορία της καθώς προσπαθεί να επιστρέψει στη γη και να ξεκινήσει από την αρχή. Η ιστορία δεν ακούγεται πολύ πρωτότυπη, μόνο που είναι! Ο τρόπος γραφής, η εισαγωγή σου σε έναν περίεργο κόσμο με εξωγήινα πλάσματα, η ανακάλυψη του αγνώστου και η αβεβαιότητα του μέλλοντος συνθέτουν άλλη μια υπέροχη ιστορία της αγαπημένης μου Butler.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα άλλο ένα βιβλιαράκι της Octavia E. Butler, το Dawn 1ο της τριλογίας Xenogenesis - ή Lilith's Brood όπως μετονομάστηκε η σειρά αργότερα. Το κακό είναι ότι δεν μου έχουν μείνει ακόμα πολλά βιβλία της συγγραφέως κι είναι κρίμα. Τόσα λίγα, τόσο κρίμα που δεν πρόλαβε να γράψει κι άλλα! Γαμώτο...

 

Η ιστορία αφορά μία γήινη που έχει επιβιώσει έναν πόλεμο στη γη που καθάρισε το ανθρώπινο είδος. Δεν είναι η μόνη, αλλά ακολουθούμε την ιστορία της καθώς προσπαθεί να επιστρέψει στη γη και να ξεκινήσει από την αρχή. Η ιστορία δεν ακούγεται πολύ πρωτότυπη, μόνο που είναι! Ο τρόπος γραφής, η εισαγωγή σου σε έναν περίεργο κόσμο με εξωγήινα πλάσματα, η ανακάλυψη του αγνώστου και η αβεβαιότητα του μέλλοντος συνθέτουν άλλη μια υπέροχη ιστορία της αγαπημένης μου Butler.

 

"Ακουγεται" πολυ καλο! Θα το παραγγειλω με την πρωτη ευκαιρια!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο διαστημα (και πολλες ενδιαμεσες διακοπες) τελειωσα το "Δρακουλας ο απεθαντος" των D.Stoker & I.Holt.

Ξεκιναω αυριο το "Kοριτσι της διπλανης πορτας" του J.Ketchum :D

Link to comment
Share on other sites

H Aμαντα κι ο εξωγηινος

του Ρομπερτ Σιλβερμπεργκ

 

Δεν εχω διαβασει πολυ Σιλβερμπεργκ γιατι δεν με ενθουσιασε το πρωτο μυθιστορημα του που διαβασα αλλα τα διηγηματα του(κι αυτα αλλα και αλλα που εχω διαβασει) ειναι πολυ καλα και γενικα το επιιπεδο του ειναι παντα υψηλο,εχει ενδιαφερουσες ιδεες και ξερει να γραφει.

 

Παραλληλα διαβαζω-αν και κυριως εικονες εχει,ουσιαστικα το κοιταω:8): -το:

 

Αλχημεια και μυστικισμος

του Αλεξαντερ Ρομπ

 

Οποιος ενδιαφερεται για το θεμα η για μεσαιωνικες απεικονισεις δαιμονων,στοιχειων κτλ νομιζω καλο ειναι να το εχει στη βιβλιοθηκη του.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο διαστημα (και πολλες ενδιαμεσες διακοπες) τελειωσα το "Δρακουλας ο απεθαντος" των D.Stoker & I.Holt.

Ξεκιναω αυριο το "Kοριτσι της διπλανης πορτας" του J.Ketchum :D

Περιμένω εντυπώσεις.

 

Εγώ τελειώνω σύντομα τo "Naradel Η μάχη της Σκιάς και τα Αρχαία Μυστικά" (ελληνικό φάνταζυ, θα γράψω στο τόπικ του), ενώ παράλληλα διαβάζω και το The Power του Ian Watson (βρετανικός τρόμος των 80's αλλά έτσι για αλλαγή καλγραμμένος - πρόταση του αγαπητού κόμη)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο διαστημα (και πολλες ενδιαμεσες διακοπες) τελειωσα το "Δρακουλας ο απεθαντος" των D.Stoker & I.Holt.

Ξεκιναω αυριο το "Kοριτσι της διπλανης πορτας" του J.Ketchum :D

Περιμένω εντυπώσεις.

 

Και εγώ το ίδιο. Δώσε παντεσπάνι σχόλια στο λαό όταν το τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτες το βράδυ αποφάσισα να ξεκινήσω επιτέλους το Black Company του Glenn Cook που με γλυκοκοίταζε τόσο καιρό. Αν και λίγο απότομο και με ανάγκη κάποιων επεξηγήσεων, μου αρέσει πάρα πολύ. Σημείο αναφοράς ότι είμαι ήδη στη σελίδα 100 από τις 300. dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα την "Μεταμόρφωση" του Κάφκα και το "Άνθρωποι και ποντίκια" του Στάινμπεκ. Δεν χρειάζονται συστάσεις. Εννοείται ότι μου άρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το "Η μέτρηση του κόσμου", του Ντάνιελ Κέλμαν. Μια καταπληκτική, παράλληλη αφήγηση (που όπως λέει κάποια στιγμή ο ένας από τους δυο πρωταγωνιστές, τέμνεται αν και παράλληλη) της ζωής του Αλεξάντερ Φον Χούμπολτ και του Καρλ Φρίντριχ Γκάους. Μια ιστορία δύο ανθρώπων που ενώ πασχίζουν να μετρήσουν τον κόσμο, να τον κατανοήσουν, στην ουσία δεν πρόκειται να τον καταλάβουν ποτέ. Πολύ ζωντανοί χαρακτήρες, ένας ιδιαίτερος τρόπος να γράφει διαλόγους και μια συνεχής εναλλαγή μεταξύ θλίψης και οργής. Ένα βιβλίο που περίμενα πολλά χρόνια να το διαβάσω, και δεν ξέρω αν λυπάμαι που άργησα να το διαβάσω ή χαίρομαι που το διάβασα τώρα, με τη όποια αλλαγή στο χαρακτήρα μου προέκυψε στα τέσσερα χρόνια από την έκδοσή του.

Κίτσο, ακούς;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το "Ο Μέγας Θεός Παν", του Άρθουρ Μάχεν, μια συλλογή που περιέχει και την περίφημη "Νουβέλα της Άσπρης Σκόνης, καθώς και τους "Τοξότες". Μπαρόκ αίσθηση, στα όρια του ενοχλητικά παλαιομοδίτικου, ονειρικές εικόνες και ο ασαφής τρόμος που προϋπάρχει του κόσμου. Παρατήρησα (έχω διαβάσει κι άλλα βιβλία του Μάχεν, αλλά εδώ το συνειδητοποίησα πρώτη φορά) ότι παρά την βικτωριανή-παύλα-πουριτανική αντιμετώπιση των ιστοριών του, ωστόσο κάποιες φορές δε διστάζει να επεκταθεί στις περιγραφές του, ειδικά όταν πρόκειται για το σπλάττερ της εποχής. Χμ. Me gusta.

Σημείωση της μουρλής: η νέα έκδοση του Αιόλου είναι μια από εκείνες τις ατυχείς επιλογές κόλλας βιβλιοδεσίας, που μυρίζει σαν εμετός. You have been warned.

Link to comment
Share on other sites

Thud! του Terry Pratchett και Phaedra του Jean Racine.

 

Άλλο ένα Discworld βιβλίο με τον Vimes και τη City Watch, ίσως κάπως πιο διδακτικό και πιο obvious σε σχέση με παλιότερα βιβλία αλλά απολαυστικό έτσι κι αλλιώς. Και η τραγωδία του Ρακίνα "Φαίδρα", μια πραγματικά τραγική ιστορία ανεκπλήρωτης αγάπης και ζήλιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από νέο μέλος!

Διαβάζω το Tipping the Velvet (δεν ανήκει στα αγαπημένα είδη του forum, αν πρέπει να το κατατάξω κάπου θα έλεγα μάλλον gothic lesbian novel) της Sarah Waters κι έχω βαρεθεί τη ζωή μου. Αυτό το μυθιστόρημα έχει μόνο μία νότα, πολύ ωραία νότα, δε λέω, αλλά πόσες φορές να την ακούσεις πριν το κάνεις το απονενοημένο

κι αυτοπυρποληθείς; mf_surrender.gif

 

Salam.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το What to do when you meet CTHULHU: A Guide to Surviving the Cthulhu Mythos, της Rachel Gray.

Το βιβλίο είναι πραγματικά απολαυστικό. Έχει περιγραφές τοποεθεσιών, πλασμάτων και καταστάσεων από τον κύκλο του Κθούλου, αλλά το καλύτερο κομμάτι του είναι τα πολύ συχνά κουτάκια με διάφορα tips. Ξεκινώντας από:

What to do when you pronounce Cthulhu:

KAH-THOO-LOO

Now you try it

Gesundheit

Have a tissue

 

προχωρώντας σε διάφορα άλλα, όπως:

what to do if a color out of space lands on your farm: 1. Consider moving...

κλπ.

 

Λόγω του ότι έχει και τις περιλήψεις των ιστοριών, έστω και με χιουμοριστικό τρόπο, συνιστάται είτε στους πολύ διαβασμένους, είτε σε όσους έχουν διαβάσει αρκετά για να ξέρουν τι γίνεται αλλά δε σκοπεύουν να διαβάσουν περισσότερα, είτε σε όσους δεν έχουν πρόβλημα με τα spoilers.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το Kah-thoo-loo δεν είναι η "επίσημη" προφορά, έχει καθιερωθεί από ένα από εκείνα τα πράγματα του Σατανά, τα rpg.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το Kah-thoo-loo δεν είναι η "επίσημη" προφορά, έχει καθιερωθεί από ένα από εκείνα τα πράγματα του Σατανά, τα rpg.

 

Έπρεπε όμως να δεις αναγνώστη στο 4ο ΦΕΦΕ, να το διαβάζει από ελληνικά στο διήγημα του Δ. Βανέλλη.

Ο άνθρωπος ανήκε (νομίζω) στη θεατρική ομάδα της Ερμούπολης, έκανε μια ωραιότατη ανάγνωση, φτάνει και στο σημείο με το επίμαχο σημείο, υποθέτει ότι -δεν μπορεί- κάπου έγινε τυπογραφικό και διαβάζει μετά παρησίας: Κλούθου.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα Cthulhu και εξαιτίας και των RPG (είχε μία τρομερή γλωσσολογική ανάλυση η 5η έκδοση του Call of Cthulhu) θα ψήφιζα ότι πρέπει να διαβάζεται στο ελληνικότατο Χθ'λου, σα να καθαρίζεις το λαιμό σου ένα πράγμα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη, οπως ειπα σε αλλο τοπικ, εχω ξεμεινει απο βιβλια, διαβαζω το "Κινητο" του S.King.

Tο ειχα κατεβασει παλιοτερα σε ebook..

 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Με το πρόσωπο ενός άλλου, του Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ. Πάρα πολύ μυστήριο στις πρώτες σελίδες. Και πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα βιβλία του Μπάγκλεϊ που έχω διαβάσει. Αντί για περιγραφή σε πρώτο πρόσωπο, έχουμε περιγραφή σε τρίτο πρόσωπο. Και μου φαίνεται ότι είναι το καλύτερο βιβλίο του Μπάγκλεϊ, από αυτά που έχω διαβάσει τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..