Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Αυτή την περίοδο διαβάζω "Το κοράκι" του Stephen King.Μέχρι την 100 σελίδα που έχω φτάσει μου φαίνεται αρκετά καλό.Για να δούμε.!!

Link to comment
Share on other sites

τοτε η καλυτερη προπονηση ειναι τα χαρυ ποτερ πιστεύω. Μολις συνηθισεις θα το διαβάζεις πολύ ανετα, μολις καταλαβεις πως μπορεις να καταλαβαινεις το νοημα μιας προτασης ακομη και αν δεν ξερεις 1-2 λεξεις.

 

Ναι, είναι, όντως. Δε μου πήρε ούτε μια βδομάδα για να το τελειώσω (χθες διάβασα το τελευταίο Κεφάλαιο!)

 

Την καλύτερη δουλειά κάνεις! Με το Χάρυ Ποτερ άρχισα να διαβάζω στ' αγγλικά πρώτη φορά και μου έκανε πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά κάνεις! Με το Χάρυ Ποτερ άρχισα να διαβάζω στ' αγγλικά πρώτη φορά και μου έκανε πολύ καλό.

 

Κι εγώ έτσι, το χαρυ ποτερ ηταν το πρωτο μου βιβλίο στα Αγγλικά!

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το 'Indigo' του Joyce. Αδιάφορο ως και κακό θα το χαρακτήριζα. Σίγουρα υποδέεστερο της 'Νεράιδας'. Ξεκίνησα τον 'Παντοτινό Βασιλιά' του White. Μέχρι στιγμής δε μου αρέσει. Θα του δώσω μερικές εκατοντάδες σελίδες ακόμα και βλέπουμε...

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το 'Indigo' του Joyce. Αδιάφορο ως και κακό θα το χαρακτήριζα. Σίγουρα υποδέεστερο της 'Νεράιδας'.

Ω! Ναι!

 

Τέλειωσα το "O Τζακ Μπάρον και η Αιωνιότητα" (Bug Jack Baron) του Norman Spinrad που ήταν εξαίρετο μυθιστόρημα και περισσότερα για αυτό στο υποφόρουμ ΕΦ.

 

Επόμενο στη λίστα το Night's Master της Tanith Lee.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Nihilio, όπως το είπες, εξαίρετο μυθιστόρημα! Ο Σπίνραντ είναι μέσα στους 5 αγαπημένους μου συγγραφείς ΕΦ, και ο Τζακ Μπάρον το αγαπημένο μου βιβλίο από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Maori Religion and mythology, του Edward Shortland. Είναι μάλλον αρχαίο (1882), αλλά πέντε πράγματα που ήθελα να τα πιάσω, τα έπιασα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Οχτώ ώρες, του Ντέιβιντ Μόρελ. Αναμένεται να διαβαστεί πολύ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το "Ενοχες απολαυσεις" της L.K. Hamilton (περισσοτερα στο σχετικο τοπικ :p) και ξεκιναω το "Αιχμηρα Αντικειμενα" της Τζιλιαν Φλιν που δανειστηκα απο τη βιβλιοθηκη..

Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Προσευχή για το μελλοθάνατο (A prayer for the dying), του Τζακ Χίγκινς. Ε, λοιπόν, φαίνεται κλάσεις ανώτερο από το Λάκι Λουτσιάνο ο Σικελός που διάβασα πριν λίγες μέρες. Άλλο στιλ! Έχει γίνει και ταινία, με σκηνοθέτη τον Mike Hodges(Get Carter, Flash Gordon, Croupier, Pulp κλπ), και ηθοποιούς τους Mickey Rourke, Bob Hoskins, Liam Neeson κλπ.

 

Και μέχρι τις 31/10, θα διαβάσω και άλλα δυο περιπετειώδη βιβλία. Το Μάγισσα της θάλασσας (Seawitch), του Άλιστερ Μακλίν, και το Η ώρα των λύκων (Brionne), του Λουίς Λ'Αμούρ. Ενημερώνω από τώρα γιατί μπορεί να απέχω από το ίντερνετ για 3-4 μέρες.

 

Ο επόμενος μήνας είναι αφιερωμένος στην γενική λογοτεχνία, σύγχρονη και παλαιότερη, ξένων και Ελλήνων συγγραφέων. Θα διαβάσω αρκετά διαμαντάκια, έχω ψιλό-αποφασίσει από τώρα ποια.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

χθες τελείωσα την φωνή του βιολιού του Αντρέα Καμιλέρι

δεν μου άρεσε και ψιλοβαρέθηκα(μου φαίνεται ότι θα σκιππάρω τα άρτια της σειράς μιας και τα 1-3 μου άρεσαν υπερβολικά και τα 2-4 λίγουλάκι :p)

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πολύ καλό Προσευχή για το μελλοθάνατο του Τζακ Χίγκινς, συνεχίζω με το Μάγισσα της θάλασσας, του Άλιστερ Μακλίν. Λίγο διαφορετικό σε σχέση με τα άλλα δυο βιβλία του Μακλίν που διάβασα μέσα στο μήνα Οκτώβριο, αλλά διαβάζεται πολύ γρήγορα και έχει αρκετό ενδιαφέρον. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω ακάθεκτος με το Η ώρα των λύκων(Brionne), του μαιτρ των γουέστερν Λουίς Λ'Αμούρ. Πολύ καλό μέχρι στιγμής, και νομίζω ότι μέχρι αργά το βράδυ θα το έχω τελειώσει.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζω το The last wish του Andrzej Sapkowski και είναι τόσο καλό όσο θυμόμουν. Παράλληλα έχω από δίπλα και το "Χρονικό της παγωμένης ηπείρου" του Στ. Κιλιμάντζαρου που είναι σχετικά τυπικό φάνταζυ και δε με έχει εντυπωσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνης Σαμαράκης - Σήμα κινδύνου. Είμαι κάπου στη μέση του βιβλίου, και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Ενδιαφέρουσα ιστορία και πολύ καλή γραφή. Χαίρομαι πολύ που έχω τα τέσσερα καλύτερά του βιβλία, με κόστος μόλις 10 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τα "Αιχμηρα Αντικειμενα" της Τζιλιαν Φλιν...

Το βιβλιο ειναι καταπληκτικο!!! Πολυ καλο γραψιμο, ευκολοδιαβαστο & το τελος φανταστικο! Αψογα δοσμενη νοσηρη ατμοσφαιρα...

Επισης, μου εκαναν εντυπωση οι πολυ εξυπνες παρομοιωσεις που χρησιμοποιουσε η συγγραφεας.

Η γυναικα ειναι ταλεντο (και απο ο,τι διαβασα εργαζεται ως τηλεκριτικος στην Αμερικη).

Το βιβλιο μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο ο,τι περιμενα!book.gif

Το προτεινω!!!!

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το πρώτο μέρος των Uglies (Scott Westerfeld). Παρόλο που η ιδέα είναι έξυπνη, προς το παρόν, nonono.gifnot impressed.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τα "Αιχμηρα Αντικειμενα" της Τζιλιαν Φλιν...

Το βιβλιο ειναι καταπληκτικο!!! Πολυ καλο γραψιμο, ευκολοδιαβαστο & το τελος φανταστικο! Αψογα δοσμενη νοσηρη ατμοσφαιρα...

Επισης, μου εκαναν εντυπωση οι πολυ εξυπνες παρομοιωσεις που χρησιμοποιουσε η συγγραφεας.

Η γυναικα ειναι ταλεντο (και απο ο,τι διαβασα εργαζεται ως τηλεκριτικος στην Αμερικη).

Το βιβλιο μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο ο,τι περιμενα!book.gif

Το προτεινω!!!!

 

Ε να διαβάσεις και το άλλο της τότε :good:

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα τα "Αιχμηρα Αντικειμενα" της Τζιλιαν Φλιν...

Το βιβλιο ειναι καταπληκτικο!!! Πολυ καλο γραψιμο, ευκολοδιαβαστο & το τελος φανταστικο! Αψογα δοσμενη νοσηρη ατμοσφαιρα...

Επισης, μου εκαναν εντυπωση οι πολυ εξυπνες παρομοιωσεις που χρησιμοποιουσε η συγγραφεας.

Η γυναικα ειναι ταλεντο (και απο ο,τι διαβασα εργαζεται ως τηλεκριτικος στην Αμερικη).

Το βιβλιο μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο ο,τι περιμενα!book.gif

Το προτεινω!!!!

το έχω διαβάσει παλιότερα. Πολυ καλο θριλερ. Καλή πλοκή, περιγραφή καταστάσεων και ανατροπή στο τέλος. Εχω διαβάσει και το "Σκοτεινος τοπος" της ιδιας αλλα δεν είναι το ιδιο καλό. Παρολα αυτα διαβαζεται ευχαριστα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω σιγά-σιγά το Αστυνομική ιστορία, του νομπελίστα Ίμρε Κέρτες. Καλογραμμένο φυσικά, και αρκετά ενδιαφέρον. Περισσότερα σε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το αρκετά καλό βιβλίο του Ίμρε Κέρτες, άρχισα το Παρουσία, του Γέρζι Κοζίνσκι. Το βιβλίο διαβάζεται εξαιρετικά γρήγορα επειδή είναι καλογραμμένο και ιδιαίτερα ευχάριστο, και λόγω των λίγων σελίδων(μόλις 150), υπάρχει πιθανότητα να το έχω τελειώσει μέχρι το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα η παραγγελία μου "Η νύχτα της λευκής παπαρούνας" του Κων/νου Μίσσιου και το ξεκινάω αμέσως με χαρά! biggrin.gif

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Ερεύνης συνεχεια:

 

- Τραγούδια της Πολυνησίας: Λιτό και κακομεταφρασμένο, σαν όλα του τα αδελφάκια "Κείμενα των Λαών", αλλά ωστόσο μάλλον ανεκτίμητο.

 

- Παραμύθια από τις Νότιες Θάλασσες, Antony Alpers: από τη σειρά των παραμυθιών της Απόπειρας. Καλό, ωραία μετάφραση και μπαίνεις στο νόημα. όταν όμως ξέρεις ότι πουθενά ο κύριος τέτοιος δεν αναφέρει τον Έλσντον Μπεστ, που είναι απλά κορυφή στο φολκλόρ των Μαορί, ε, κάπου αρχίζεις ν' αναρωτιέσαι γιατί.

 

- The Maori division of time, Elsdon Best: Απίστευτα λεπτομερής και ξεκάθαρη πληροφορία, απίστευτος σεβασμός σε αυτό που πραγματεύεται. Έκδοση του 192-κάτι.

 

- Maori Fortifications, Ian Knight, Osprey Fortress 81: Απόδειξη της ευστροφίας των ιθαγενών σε σχέση με τους αποίκους. Μάθανε τα όπλα (ήταν περίπου στη νεολιθική εποχή όταν τους βρήκε ο Κουκ), τα πήραν ο ένας ενάντια τον άλλον, κι όταν τους την έπεσαν οι Άγγλοι, είχαν ήδη αρκετή πείρα κι είχαν καταφέρει μέσα σε 20 χρόνια να αλλάξουν τον τρόπο που έφτιαχναν τα "κάστρα" τους.

 

- Maori symbolism: Being an account of the origin, migration, and culture of the New Zealand Maori Recorded in certain sacred legends, Ettie A. Rout & Hohepa Te Rake: Μάλλον κακή προσπάθεια εκ μέρους του αποίκου.

 

Επίσης τα άρθρα:

 

- Maori religion and Mythology, part 2, Elsdon Best: εξαίρετος ο Μπεστ.

- Maori numeration - The Vigesimal System, Elsdon Best: ομοίως. Η δε λεπτομέρεια είναι τρομερή.

- Starpaths: Linear Constellations in Tropiccal Navigation, Charlotte O. Kursh, Theodora C. Kreps: μάλλον δε μου χρειαζόταν αυτό, αλλά δεν έχασα και τίποτε

- List of Mataroa Patterns of Moko, H. G. Robley: Πολύ χρήσιμο για μένα.

- The Maori System of Measurment, Elsdon Best: επίσης πολύ χρήσιμο, αλλά και πολύ διασκεδαστικό!

- Maori Canoe-sail in the British Museum (Additional Notes), Te Rangi Hiroa: Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο-φρέσκο στη βιβλιοθήκη μου, δεν άντεξα, άρχισα να το διαβάζω. Μιλάω για το Ο γέρος και η θάλασσα, του Έρνεστ Χέμινγουεϊ. Μέχρι το βράδυ θα το έχω τελειώσει λογικά, είναι μικρό και καλογραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω άλλο ένα καινούργιο απόκτημα της βιβλιοθήκης μου, το Η χαμένη τιμή της Κατερίνας Μπλουμ(ή πως γεννιέται η βία και που μπορεί να οδηγήσει), του Χάινριχ Μπελ. Εξαιρετικά ενδιαφέρον, πολύ καλογραμμένο και ευκολοδιάβαστο, μπορεί να το τελειώσω και σήμερα ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..