Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

The Mirror από Graham Masterton. 200 σελίδες στο βιβλίο και, ΟΚ, σκέφτομαι τόσο πολύ τον Μάστερτον ως εξπαίρ nasty-hack που συχνά ξεχνάω ότι είναι και αξιοπρεπέστατος συγγραφέας τρόμου. Το βιβλίο είναι αργό, με λίγα γλαφυρά ξεκοιλιάσματα, αλλά μέχρι στιγμής όλο και δυναμώνει. Περισσότερα όταν διαβάσω και τις τελευταίες 100-κάτι σελίδες.

 

Πάντως σε amazon και goodreads βλέπω ότι είναι από τα καλύτερά του!

Αν δε διαβάσω το τέλος δεν απαντάω. Ως τώρα όμως μου θυμίζει τη συνταγή των Manitou και Charnel House. ξεκινάει αργά, ξεδιπλώνεται η πλοκή του με άνεση, οι γκοριές δεν είναι εντελώς πορνογραφικές (δηλαδή δεν κρατάνε σελίδες επί σελίδων) και ο τρόμος βγαίνει και από τα όσα παραφυσικά γίνονται. Ο μεγάλος κακός είναι επίσης απολαυστικός εδώ και φαίνεται να έχει στημένες μια σειρά από αδυναμίες έτσι ώστε να ελπίζουμε ότι δε θα διαβάσουμε εκτρωματικό τέλος.

Αλλά αν δε διαβάσω το τέλος δε θα κρίνω.

Το διάβασα, είναι από τα πολύ καλά του και σχεδόν πιστεύω ότι το έγραψε με έμπνευση και μεράκι.

 

Έπιασα τώρα το "Εγκλήματα Πλατωνικής Δημοκρατίας το έτος 2020" του Paul Johnson. Να δούμε αν είναι τόσο μέτριο όσο λέει ο nikosal

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, δεν ήξερα ότι ήταν αυτό το βιβλίο. Το έχω βρει κάμποσες φορές σε διάφορα βιβλιοπωλεία, αλλά δεν το έπαιρνα, πάντα προτιμούσα κάτι άλλο. Λες να υπάρχει στο Παζάρι βιβλίου; Θα το κοιτάξω και εκεί, αν και λίγο δύσκολο. Αλλά και πάλι, όλο και σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο θα το πετύχω. Δεν πειράζει, ας είναι και μέτριο, φαίνεται ενδιαφέρον, δεν θα δώσω και ένα κάρο λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, δεν ήξερα ότι ήταν αυτό το βιβλίο. Το έχω βρει κάμποσες φορές σε διάφορα βιβλιοπωλεία, αλλά δεν το έπαιρνα, πάντα προτιμούσα κάτι άλλο. Λες να υπάρχει στο Παζάρι βιβλίου; Θα το κοιτάξω και εκεί, αν και λίγο δύσκολο. Αλλά και πάλι, όλο και σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο θα το πετύχω. Δεν πειράζει, ας είναι και μέτριο, φαίνεται ενδιαφέρον, δεν θα δώσω και ένα κάρο λεφτά.

Το είχα πάρει 5€ σε ένα βιβλιοπωλείο στην Κηφισίας, στο ύψος της Πανόρμου. Αν θες στο δίνω μόλις το τελειώσω.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το παλπ μυθιστόρημα Η άλλη πλευρά του απείρου, του Μάρεϊ Λάινστερ. Χωρίς να έχω ιδιαίτερες προσδοκίες, περιμένω να είναι ένα περιπετειώδες βιβλιαράκι. Από τον ίδιο συγγραφέα έχω διαβάσει και το Ο Τυφλοπόντικας Πειρατής, πριν κάτι μέρες, διήγημα εξήντα περίπου σελίδων που σε γενικές γραμμές μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον Ketcum, σειρά έχουν τα "Επτά Βήματα για τον σατανά" του Μέριτ, προσφορά, όπως έχω πει, του αγαπητού φίλου Δημήτρη :)

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Shadowrise του Tad Williams, το τρίτο μέρος της τετραλογίας Shadowmarch. Θυμάμαι πως τα προηγούμενα 2 μου άρεσαν πολύ. Δυστυχώς, παρόλο που διάβασα τις περιλήψεις, δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Ελπίζω να το απολαύσω και να βγάλω και κάποια άκρη ο καψερός!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Χειρόγραφα που βρέθηκαν σε μια μπανιέρα, του Στάνισλαβ Λεμ. Εξαιρετική γραφή και πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω (ξανά) το Ο Βασιλιάς με τα Κίτρινα του Robert Chambers. Συμπαθητική μετάφραση από τις εκδόσεις Αίολος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπόλικα βιβλία του Heinlein στα ελληνικά (όλα όσα έχουν βγει...), αλλά το μόνο διαβασμένο, αν είναι δυνατόν, είναι το Ο δρόμος της δόξας, που διάβασα το 2010! Φέτος αποφάσισα να διαβάσω τουλάχιστον τέσσερα βιβλία του, αρχίζοντας με το Αστροναύτης Τζόουνς. Μου αρέσει που πρωταγωνιστής είναι ένας έφηβος, τον καταλαβαίνω καλύτερα! Έχω ήδη διαβάσει το πρώτο κεφάλαιο, ωραία στρωτή γραφή και σίγουρα αναμένεται ενδιαφέρον, με μπόλικες περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπόλικα βιβλία του Heinlein στα ελληνικά (όλα όσα έχουν βγει...), αλλά το μόνο διαβασμένο, αν είναι δυνατόν, είναι το Ο δρόμος της δόξας, που διάβασα το 2010! Φέτος αποφάσισα να διαβάσω τουλάχιστον τέσσερα βιβλία του, αρχίζοντας με το Αστροναύτης Τζόουνς. Μου αρέσει που πρωταγωνιστής είναι ένας έφηβος, τον καταλαβαίνω καλύτερα! Έχω ήδη διαβάσει το πρώτο κεφάλαιο, ωραία στρωτή γραφή και σίγουρα αναμένεται ενδιαφέρον, με μπόλικες περιπέτειες.

 

Σου άρεσε το Ο δρόμος της δόξας; Εμένα καθόλου. Ίσως βέβαια να έφταιγε και η μετάφραση. Τελικά το πούλησα σε παλαιοβιβλιοπωλείο και επειδή βλέπω πως αγοράζεις πολλά μεταχειρισμένα, παίζει να έχεις πάρει και το δικό μου :-)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο δεν το είχα πάρει από το Μοναστηράκι, οπότε κάποιος άλλος θα έχει το δικό σου αντίτυπο laugh.gif.

 

Καλό μου είχε φανεί το βιβλίο, δεν ενθουσιάστηκα βέβαια, και η μετάφραση δεν με ενόχλησε, καλή πρέπει να ήταν (γενικά αυτές οι εκδόσεις δεν έχουν και άσχημες μεταφράσεις απ'όσα έχω διαβάσει). Μπορεί απλώς να μην σου άρεσε, συμβαίνουν αυτά.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα με το iPad, μπορώ πολύ πιο εύκολα να κουβαλάω μερικά βιβλία μαζί, οπότε μπορώ να διαβάζω σε τραίνα, ουρές, κλπ. Από περιοδικά εως βιβλία, υπάρχουν πάρα πολλά και πολλά ελεύθερα όπως όλα τα κλασσικά έργα.

 

Ι LOVE MY NEW IPAD!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα με το iPad, μπορώ πολύ πιο εύκολα να κουβαλάω μερικά βιβλία μαζί, οπότε μπορώ να διαβάζω σε τραίνα, ουρές, κλπ. Από περιοδικά εως βιβλία, υπάρχουν πάρα πολλά και πολλά ελεύθερα όπως όλα τα κλασσικά έργα.

 

Ι LOVE MY NEW IPAD!!!!

[/quote

 

Από ποιες ιστοσελίδες κατεβάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες διάβασα τα Διηγήματα του Τσέχωφ (υπέροχο), τον "Ελεάζαρ" του Τουρνιέ (ωραία αυτά τα αλληγορικά παραμύθια, έστω κι αν το παρακάνει με τη

θρησκεία), τους " Έμπορους των εθνών¨" του Παπαδιαμάντη και συνεχίζω με Πόε και τις 21 ιστορίες συν το κοράκι.

Υ.Γ. Ευτυχώς που υπάρχει και το διάβασμα και ξεχνιόμαστε λίγο από την καθημερινότητα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

1. Μέσα από το iTunes, για την εφαρμογή iBooks έχει ένα μπανεράκι που λέει Free Books. Kατεβάζεις από εκεί και τα βάζει μέσω ITunes στην εφαρμογή iBooks. Πρέπει το iPad να είναι είτε συνδεδεμένο στο PC ή να του έχεις ON την επιλογή για synchronization μέσα από WiFi.

2. Εφαρμογή Kindle της Amazon για Kindle Books. Kαι εκεί έχει διάφορα.

3. Κατεβάζεις από όπου θέλεις και μετά είτε τα στέλνεις στον λογαριασμό σου του kindle (αφού έχεις ορίσει κάποια πράγματα πολύ εύκολα, ούτε 10 λεπτά δεν μου πήρε να το κάνω), είτε τα περνάς μέσω iTunes στην εφαρμογή iBooks. Και τα δύο διαβάζουν pdfs σίγουρα, διότι δοκίμασα με pdf. Για το kindle μόνο Wifi χρειάζεται, συγχρονίζει αυτόματα όπου και να είσαι. Δεν ξέρω για το iBooks ακόμα διότι δεν το έχω βάλει να συγχρονίζει μέσω WiFi μόνο όταν είναι συνδεδεμένο με το PC.

 

Διαβάζω το Lost tribe of the Sith #2: SkyBorn.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει εδώ και δυο τρεις μέρες το Ντεσπερέισον του King..Όμως λόγω περιορισμένου χρόνου βιαδάζω σιγά σιγά..Έτσι κι αλλιώς δεν έχει γίνει κάτι το συνταρακτικό ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

1. Μέσα από το iTunes, για την εφαρμογή iBooks έχει ένα μπανεράκι που λέει Free Books. Kατεβάζεις από εκεί και τα βάζει μέσω ITunes στην εφαρμογή iBooks. Πρέπει το iPad να είναι είτε συνδεδεμένο στο PC ή να του έχεις ON την επιλογή για synchronization μέσα από WiFi.

2. Εφαρμογή Kindle της Amazon για Kindle Books. Kαι εκεί έχει διάφορα.

3. Κατεβάζεις από όπου θέλεις και μετά είτε τα στέλνεις στον λογαριασμό σου του kindle (αφού έχεις ορίσει κάποια πράγματα πολύ εύκολα, ούτε 10 λεπτά δεν μου πήρε να το κάνω), είτε τα περνάς μέσω iTunes στην εφαρμογή iBooks. Και τα δύο διαβάζουν pdfs σίγουρα, διότι δοκίμασα με pdf. Για το kindle μόνο Wifi χρειάζεται, συγχρονίζει αυτόματα όπου και να είσαι. Δεν ξέρω για το iBooks ακόμα διότι δεν το έχω βάλει να συγχρονίζει μέσω WiFi μόνο όταν είναι συνδεδεμένο με το PC.

 

Διαβάζω το Lost tribe of the Sith #2: SkyBorn.

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Αυτοκρατορικά Αστέρια, του Ε. Ε. "Ντοκ" Σμιθ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τη Μαύρη Ντάλια του Τζέιμς Ελρόι. Καλό φαίνεται μέχρι στιμής. Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εχω διαβασει αυτο και Το Μεγαλο Πουθενα του Ελρου,τα οποια ανηκουν και τα 2 στην ατυπη τετραλογια του Λος Αντζελες(τα υπολοιπα δυο ειναι το Λ.Α. Εμπιστευτικο και η Λευκη Τζαζ)!Το βρηκα παρα πολυ καλο.Ανωτερο απο καθε αλλο αστυνομικο νουαρ που εχω διαβασει.Γενικα,νομιζω οτι οι ιστοριες του Ελρου εχουν περισσοτερο βαθος απο αλλες του ειδους.Ενας φιλος μου οταν διαβασε Ελρου,μου ειπε οτι πλεον τα υπολοιπα αστυνομικα μυθιστορηματα του φαινονται σαν παραμυθακια.ΟΚ,ηταν λιγο υπερβολικος,αλλα ειναι και ενδεικτικο της ποιοτητας τους.Θα ελεγα οτι θυμιζει λιγο Ρεημοντ Τσαντλερ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Λος Άντζελες Εμπιστευτικό έχω διαβάσει και ήταν καταπληκτικό, εξαιρετικό! Έχω πολλά δικά του βιβλία, αλλά πρέπει να βρω πολύ χρόνο και ησυχία για να βυθιστώ στον κόσμο του Ελρόι, γράφει βαριά και τεράστια βιβλία οπότε δεν είναι για παραλία ή λεωφορείο laugh.gif.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα "7 Βήματα για τον σατανά" του A.Meritt.

Μου άρεσε πολύ, η υπόθεση ήταν έξυπνη, και ο αναγνώστης πραγματικά δε ξέρει ποια θα είναι η εξέλιξη.

Αρκετά αστυνομικό το όλο ύφος, με πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες. Τα τυπογραφικά ήταν όντως αρκετά, όπως αναφέρθηκε ήδη, αλλά ήταν από τις λίγες φορές που αυτό δε με ενόχλησε τόσο.

Συμφωνώ με τον Δημήτρη, ότι το βιβλίο θα ήταν ακόμα καλύτερο αν εστίαζε περισσότερο στο μεταφυσικό στοιχείο.

.......Και κάτι άσχετο: Το όνομα (ενός εκ των ηρώων του βιβλίου) "Κόνσαρντιν", πόσο κορυφαίο είναι!!!

 

 

Συνεχίζω με John Connolly και το βιβλίο του "Κούφιοι άνθρωποι".

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον Ketcum, σειρά έχουν τα "Επτά Βήματα για τον σατανά" του Μέριτ, προσφορά, όπως έχω πει, του αγαπητού φίλου Δημήτρη :)

 

αυτό είναι πολύ καλό όπως άλλωστε όλα τα βιβλία του Μέριτ. Μακάρι να τα επανακυκλοφορούσαν στην Ελλάδα. Ο D'Ailleurs εγκρίνει! tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι διαβάζω το "Η μικρή Χώρα" του Τσαρλς Ντε Λιντ (εκδ. Φανταστικός Κόσμος). Σύγχρονο Φάνταζυ που ακολουθεί ταυτόχρονα δύο ιστορίες, μία σχετική με το χαμένο βιβλίο ενός συγγραφέα (που το ψάχνει κάποιο σκοτεινό τάγμα μάγων) και ταυτόχρονα την ιστορία που γράφεται στο βιβλίο αυτό. Έχω διαβάσει 100 σελίδες και μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις.

 

Παράλληλα, στα ΜΜΜ (επειδή το παραπάνω είναι τούβλο) διαβάζω το Κριντ του James Herbert (εκδ. Bell). Είναι ένα βιβλίο τρόμου με αρκετή δόση μαύρου χιούμορ και σάτιρας, στο οποίο ένας παπαράτσι, ο Τζοζεφ Κριντ, φωτογραφίζει έναν μυστηριώδη γέρο να βεβηλώνει τον τάφο μιας σταρ του σινεμά αμέσως μετά την κηδεία της - και να μπλέκει σε μία τρομαχτική πλεκτάνη εξαιτίας της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..