Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Μιας και το έχω το Κριντ θέλω πλήρες σχόλιο όταν το τελειώσεις laugh.gif.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έχω το Κριντ θέλω πλήρες σχόλιο όταν το τελειώσεις laugh.gif.

OK.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το The Manual of Detection του Jedediah Berry. Ενδιαφέρον το πρώτο κεφάλαιο, θα δείξει στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τη μικρή νουβέλα του Ζορζ Λανγκελάν, Μύγα, στην οποία βασίζονται οι ταινίες The Fly κλπ. Είναι πολύ μικρό βιβλιαράκι, μόλις 61 σελίδες, και το πολύ σε μια ώρα θα το έχω τελειώσει. Απόκτημα από το Παζάρι βιβλίου 2012.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πολύ γρήγορη ανάγνωση της ενδιαφέρουσας νουβέλας του Λανγκελάν, άρχισα το Οι Δραματουργοί του Γιαν, του Τζον Μπρούνερ.

Link to comment
Share on other sites

Νταν Σιμονς και Το Τραγουδι της Θεας Καλι εχει σειρα για διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Νταν Σιμονς και Το Τραγουδι της Θεας Καλι εχει σειρα για διαβασμα!

 

Χα! Μπήκα μόλις για να γράψω πως το ξεκίνησα χθες το βράδυ! drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλο βιβλιο το Τραγουδι της Καλι.Η πρωτη μου γνωριμια με τον κυριο Σιμμονς και με ωθησε να διαβασω κι αλλα βιβλια του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η πρωτη μου γνωριμια ειναι με τον Σιμονς!Απο αυτα που εχω διαβασει για το Υπεριων και τα υπολοιπα βιβλια του,εχω αρκετα υψηλες προσδοκιες!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Η προσδοκία του Γερμανού ρομαντικού Νοβάλις. Ο συγγραφέας περιγράφει τις περιπλανήσεις ενός νεαρού κατά τον Μεσαίωνα και παράλληλα βρίσκει την ευκαιρία να εκφράσει τις φιλοσοφικές θέσεις του για την ποίηση και τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Naomi's Room (1991) by Jonathan Aycliffe που τσίμπησα από το βουκ κρόσσινγκ.

 

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν ακριβώς στο στυλ που έψαχνα, (στοιχειώματα με μπάκγράουντ στόρυ και ιστορία ωραία από πίσω).

Το τέλος του ήταν λίγο πιο συνηθισμένο από ό,τι περίμενα και βασικά το μαντεύεις όσο προχωράει το διήγημα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν απολαμβάνει κανείς

όλη τη διαδρομή ή ότι δεν αφήνει καλή αίσθηση!

 

Είμαι σε αναζήτηση κι άλλων τέτχοιων - όσο ταξιδεύεις με τα ΜΜΜ φεύγουνε νεράκι!

 

33340.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο συντηρητής των κεραμικών, του Φίλιπ Ντικ. Παλπ αλλά τα σπάει, και πιθανολογώ ότι θα έχει απρόβλεπτες καταστάσεις... (πολύ καλογραμμένο οφείλω να τονίσω).

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Δαχτυλίδι της Ταμάρις, του Διονύση Παπαδόπουλου (κι άνοιξα κι ένα τόπικ για να σας πω εκτενέστερα τη γνώμη μου σχετικά) και Το Φύλλο και το Δέντρο, Ιστορίες για νεράιδες...και άλλα, του Τόλκιν, που δυστυχώς παρά το θέμα του μ' έκανε να το βαρεθώ μέχρι θανάτου.

Link to comment
Share on other sites

τελειωνω τον τεταρτο τομο απο τα σαξονικα χρονικα του κορνγουελ και σας τα προτεινω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

τελειωνω τον τεταρτο τομο απο τα σαξονικα χρονικα του κορνγουελ και σας τα προτεινω ανεπιφυλακτα

 

Το ψαξα λίγο και μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που διαβάζεις.

Μπορείς να μας πεις τίποτα περισσότερο?

Είναι ιστορικό μυθιστόρημα? Έχει ίντριγκα σα το γκέημ οφ θρόουνζ? Έχει μαγεία? Είναι σα το Μιστς οφ Άβαλον?

Αξίζει να το πάρω στα ελληνικά ή αγγλικά?

Link to comment
Share on other sites

τελειωνω τον τεταρτο τομο απο τα σαξονικα χρονικα του κορνγουελ και σας τα προτεινω ανεπιφυλακτα

 

Το ψαξα λίγο και μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που διαβάζεις.

Μπορείς να μας πεις τίποτα περισσότερο?

Είναι ιστορικό μυθιστόρημα? Έχει ίντριγκα σα το γκέημ οφ θρόουνζ? Έχει μαγεία? Είναι σα το Μιστς οφ Άβαλον?

Αξίζει να το πάρω στα ελληνικά ή αγγλικά?

 

ειναι ιστορικο μυθιστορημα - εποχης αλφρεδου του μεγα της αγγλιας και η αφηγηση γινεται απο εναν τυπο που δεν τον πολυγουσταρει το βασιλια αλλα ολο μπλεγμενος μαζι του βρισκεται. μεχρι τωρα ο κρονγουελ εχει γραψει 6 απο τη σειρα και εχουν μεταφραστει τα 4 πρωτα - εκδοσεις ψυχογιος. μια χαρα εκδοσεις ειναι τα ελληνικα που εχω εγω για τα αγγλικα δεν ξερω. μαγεια εχει σε κανα 2 σημεια πολυ λιγο και γενικα δεν ειναι fantasy.παταει πανω σε ιστορικα στοιχεια και απο οτι διαβασα με πολυ μεγαλο σεβασμο και ακριβεια. ιντριγκα εχει αρκετη αλλα οχι σαν game of thrones.καθε βιβλιο ειναι απο 450-500 σελιδες που διαβαζονται πολω γρηγορα. αν εξειρεσεις το πρωτο μερος απο τον πρωτο τομο που ηταν λιγο βαρετος το υπολοιπο ειναι καταπληκτικο.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο συντηρητής των κεραμικών, του Φίλιπ Ντικ. Παλπ αλλά τα σπάει, και πιθανολογώ ότι θα έχει απρόβλεπτες καταστάσεις... (πολύ καλογραμμένο οφείλω να τονίσω).

Ωχ, πρέπει να το διαβάσω αυτό το βιβλίο, γιατί την έχω κάνει κάποτε αυτή τη δουλειά. :lol:

 

Εγώ διαβάζω το Game of Thrones του George Martin, (το πρώτο από τη σειρά A Song of Ice and Fire), το οποίο είναι πολύ καλό, μην τα ξαναλέμε, αλλα επειδή με κουράζουν τα τούβλα (κυρίως στα αγγλικά), διαβάζω και άλλα μικρά (στα ελληνικά) ταυτόχρονα, γι' αυτό θα αργήσει πολύ να τελειώσει. Με βλέπω να τελειώνω τη σειρά το 2014! (Αλλά δεν πειράζει).

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Ο γέρος και η θάλασσα του Χέμινγουεϊ..Μου άρεσε αν και δεν είναι πολύ του στοιχείου μου.Το βρήκα πολύ καλογραμμένο και η υπομονή του γέρου και του ψαριού είναι αξιοσημείωτη..Σειρά έχει ο Τελευταίος των Μοϊκανών αλλά υπάρχει περίπτωση να το αφήσω στη μέση..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει το γιαπωνέζικο Το θύμα και η σκιά του, του Εντογκάουα Ράμπο και το Η υπογραφή του δολοφόνου, της Αγκάθα Κρίστι, αλλά θα τα βάλω στα διαβασμένα του Φεβρουαρίου (έχω ήδη στο word έτοιμες τις κριτικές μου γι'αυτά τα βιβλία), μιας και ο Ιανουάριος είναι για επιστημονική φαντασία, αλλά αφού διάβασα 17 βιβλία σερί έπηξα λίγο και είπα να ξεκινήσω νωρίτερα τα αστυνομικά (μιας και δεν μπορώ να κάτσω για μέρες χωρίς να διαβάσω κάτι laugh.gif).

Link to comment
Share on other sites

μιας και ο Ιανουάριος είναι για επιστημονική φαντασία, αλλά αφού διάβασα 17 βιβλία σερί έπηξα λίγο και είπα να ξεκινήσω νωρίτερα τα αστυνομικά

Βλασφημία!:angry:

http://www.youtube.com/watch?v=ZNeq2Utm0nU

Εγω επιασα το

Πικνικ διπλα στο δρομο

των αδερφων Στρουγκασκι

που δανειστηκα απο το Δημητρη τελικα(να θυμηθω να το βγαλω απο την κρυψωνα του στο μαγαζι που το εκρυψα).Πολυ καλο,θυμιζει Ντικ στα καλα του.Εχω ακουσει μονο οτι δεν κλεινει τοσο καλα οποτε θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή την περίοδο είμαι πολυδιαβαστότατος. Ανάλογα με το πού βρίσκομαι, και τι κέφια έχω, διαβάζω παράλληλα:

 

1. To Dance Macabre του παμμέγιστου.

2. Μια συλλογή με διηγήματα του Fritz Leiber

3. Ένα απίστευτο πόνημα που ψώνισα στο Παζάρι, με τίτλο "Η αναρχία του δημόσιου υπαλλήλου".

 

και το σημαντικότερο όλων:

 

4. Μαζεμένα σε έναν τόμο, όλα τα επεισόδια ενός από τα κορυφαία κόμιξ που χάραξαν τη νιότη μου: Harlem Heroes, ή όπως είχε δημοσιευτεί στα 80ς στο Δυναμικό Αγόρι: ΑΕΡΟΜΠΩΛ!!!! yahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..