Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ο καθηγητής του πόθου του Φίλιπ Ροθ

Edited by Ρασκόλνικωφ
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την Συλλογή των 49 στο σφυρί, του Τόμας Πίντσον, και ο Θεός βοηθός. Είναι βέβαια το πέμπτο βιβλίο του συγγραφέα που διαβάζω οπότε ξέρω τι παίζει, αλλά όσο να'ναι οι δυσκολίες δεν θα πάψουν να υπάρχουν με τα βιβλία του, όσα και αν διαβάσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακόμα πετάω σε ανώτερες σφαίρες φιλοσοφιας και ψυχολογίας με τον εκπληκτικό βιβλίο του Γιάλομ θεραπεία σοπενχάουερ! Σιγουρα εγχειρίδιο για καλύτερη ζωή με παρέα όλους τους φιλοσοφικούς αγαπημένους συγγραφείς  ! Δεν ήταν απο τα βιβλία που πετάς το 120σελ σε 2 ώρες αλλα γι αυτό αξίζει !Μαθαίνουμε τον εαυτό μας όταν κάτι μας αντιστέκεται  Συνεχίζω με κάτι πιο light μπουκόφσκι στην Πόλη των αγγέλων!

που πήρα για δώρο σε φίλο ,χεχεχεχ :mf_trombone:

Edited by Demian
Link to comment
Share on other sites

Io non ho paura του Niccolo Ammaniti: Το είχα επιλέξει μεταξύ άλλων για τα προφορικά που θα δώσω στα Ιταλικά τον Ιούνιο. Πολύ ωραία ιστορία. Ο πρωταγωνιστής είναι ένας εννιάχρονος, ο οποίος ζει σε ένα επαρχιακό χωριό της Ιταλίας. Κατά τη διάρκεια μιας εξόρμησης στην εξωχή με τους φίλους του ανακαλύπτει ένα συνομήλικό του παιδί, αιχμάλωτο μέσα σε μία τρύπα ενώς εγκατελειμμένου σπιτιού. Λίγο αργότερα μαθαίνει ότι το συγκεκριμένο παιδί το έχουν απαγάγει οι γονείς του, σε συνεργασία με άλλους κατοίκους του χωριού, για να ζητήσουν λύτρα από την πλούσια μητέρα του. Ο πρωταγωνιστής γίνεται φίλος με το αισμάλωτο παιδί, μέχρι που κάποια στιγμή, αποφασίζει να το ελευθερώσει. Μου αρέσει που μέσα σε 150 σελίδες υπάρχουν πολλές εξελίξεις και ότι ο συγγραφέας δεν επαναπαύεται στην "κουλτούρα", να πει δηλαδή μία ιστορία με λαογραφικά στοιχεία στην οποία δεν γίνεται τίποτα το αξιοσημείωτο. Πρόκειται για ένα άκρως ενδιαφέρον έργο που με έκανε διαρκώς να ανυπομωνώ για τη συνέχεια.

 

Νομίζω ότι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά και κυκλοφορεί από Καστανιώτη ("Εγώ δεν φοβάμαι" είναι ο ελληνικός τίτλος)

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον διαβάζω για εξεταστική! Απο πέμπτη ξεκινάω τον γιουγκερμαν που μόλις παρέλαβα τον πρώτο τόμο! Είμαι σε φάση που μου αρέσουν τα μεγάλα έργα ! Γιατί τα μικρά και συμπυκνωμένα απαιτούν φαιά ουσία σε κάθε σελίδα! Λέω να βγάζω ένα μεγάλο την βδομάδα για να μην υποσκελίζω και την ζωή 

Edited by Demian
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ιστορίες με Δαιμόνιους Κλέφτες'' ν. 36 στη σειρά της Ωρόρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω Jo Nesbo τον Κοκκινολαίμη, ήθελα ένα καλό θρίλερ και πιστεύω θα με αποζημιώσει κ με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η παγκόσμια υστερία με τα βιβλία του Jo Nesbo, διαβάζω τον κοκκινολαίμη συμπαθητικό αστυνομικό θρίλερ, αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογεί όλη αυτή την αποδοχή. Ο  συγγραφέας ροκ σταρ, ποδοσφαιριστής κ πετυχημένος χρηματιστής (yolo) για μένα είναι καθαρά δημιούργημα του μάρκετινγκ, κάτι σαν τον Dan Brown των αστυνομικών μυθιστορημάτων. 

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας ''Κοινωνίες του Αύριο''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 23% του Perdido Street Station με τις οχτακόσιες-πενηνταδώδεκα σελίδες του. Τσιμεντόλιθος, αλλά καλό. Το διαβάζω στο kindle γιατί το αντίτυπο που έχω είναι ενάμισι κιλό.

Link to comment
Share on other sites

Για 850 σελιδες κανεις ετσι;

 

Αν κυλούσε το κείμενο, ας ήταν και 2000. Δεν είναι Ρratchett όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξεθ, ακομα buildup κανει και παει αργα, τα οσα ασχετα διαβαζεις δενουν με την πλοκη σταδιακα. Εκει που η γραφη με κουρασε ηταν στο οτι συνεχιζε σε παρομοια τεμπο και στο 80% του βιβλίου

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας ''Κοινωνίες του Αύριο''.

 

Την τελείωσα και ήταν φόλα. Γνωστά ως επί το πλείστον ονόματα σε μέτριες στιγμές. Το ''Να τον λες Κύριο'' του Γκόρντον Ντίκσον ήταν καλούτσικο αν και η αξία του δεν έγκειται τόσο στην ποίοτητα του, όσο στο ηθικό δίδαγμα που προσφέρει. Εντύπωση πάντως μου προκάλεσε το γεγονός ότι κέρδισε το Nebula, μάλλον δεν πρέπει να ήταν πολλές οι καλές ιστορίες εκείνης της χρονιάς. Ο Φρέντερικ Πολ με το ''Εμείς οι Αγορασμένοι Άνθρωποι'' παρουσιάζει μία ωραία ιδέα εμποτισμένη με κυνισμό, αλλά ως εκεί. Ένω κάτι λίγα έλεγε και ''Η Δοκιμασία'' της Κιτ Ρηντ. Οι άλλες δύο που υπήρχαν (Τζέημς Γκ. Μπάλλαρντ- ''Υπερδόμηση'' και Φρανκ Χέρμπερτ- ''Ψυχοναρκοπέδιο'') με κούρασαν.

 

Avoid it.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το όνομα του παιχνιδιού είναι θάνατος, του Νταν Τζ. Μάρλοου. 

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα χτες τη Δεξιά Τσέπη του Ράσου του Γιάννη Μακριδάκη. Εξαιρετική γραφή, λίγο ιδιαίτερη τεχνική (με την έννοια ότι μπερδεύει ή κουράζει κάποιες φορές), άπλετο συναίσθημα. Δίνει την εντύπωση ότι ενός κόσμου περίκλειστου, που περιέχει τον εξής έναν ένοικο. όλα τα υπόλοιπα (η Εκκλησιαστική αρχή, οι προσκυνητές, ακόμη κι ο Μάρκος) είναι εκεί απλά για να πλαισιώνουν τον κόσμο του μοναχού Βικέντιου, όχι για να αποτελούν μέρος του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..