Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το Μην εμπιστεύεσαι τις γυναίκες, του Τσαρλς Ουίλιαμς. Μέχρι το βράδυ θα το έχω τελειώσει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με παιρνει να διαβασω κι αλλο για το 2013, οποτε θα ξεκινησω το Σπουτνικ Αγαπημενη, του Μουρακαμι!

 

Είναι το βιβλίο που πέρσι ξεκίνησα και τέλειωσα σε μια μέρα, παραμονή της πρωτοχρονιάς του 2013. Πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελικα με παιρνει να διαβασω κι αλλο για το 2013, οποτε θα ξεκινησω το Σπουτνικ Αγαπημενη, του Μουρακαμι!

Είναι το βιβλίο που πέρσι ξεκίνησα και τέλειωσα σε μια μέρα, παραμονή της πρωτοχρονιάς του 2013. Πολύ καλό!

Και μου εριξες μεγα σποηλερ αν και δε με πειραξε οταν τελικα το διαβασα
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελικα με παιρνει να διαβασω κι αλλο για το 2013, οποτε θα ξεκινησω το Σπουτνικ Αγαπημενη, του Μουρακαμι!

Είναι το βιβλίο που πέρσι ξεκίνησα και τέλειωσα σε μια μέρα, παραμονή της πρωτοχρονιάς του 2013. Πολύ καλό!

Και μου εριξες μεγα σποηλερ αν και δε με πειραξε οταν τελικα το διαβασα

 

Το οποίο ίδιο σπόιλερ μου είχε ρίξει νωρίτερα κι εμένα ο Adicto και όντως δεν πείραξε όταν κι εγώ το διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω την χρονιά, με τα Χρυσά είδωλα, του Τζον Μακντόναλντ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το 'Κινέζικοι Ψίθυροι' του αγαπημένου μου Σουηδού Arne  Dahl

Πολύ δυνατό μέχρι στιγμής(σ. 367). Χαλαρά ο καλύτερος συγγραφέας αστυνομικού αυτή τη στιγμή :)

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα τελειώνω με το Κάλεσμα του ξίφους και θα ξεκινήσω το Παιχνίδι του στέμματος. Έχει μαζευτεί σπουδαίο υλικό για τις αρχές του 2014 και ανυπομονώ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Οι Ειδησεις των 11, του Νορμαν Σπινραντ!

Edited by gregacm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω (έπειτα από δεκαπέντε; παραπάνω; μήνες) εκείνο το ταλαίπωρο A Feast for Crows του Γεώργιου Μαρτίνη, και λέω να το τελειώσω αυτή τη φορά, για να συνεχίσω με το A dance with dragons μέσα στο 2014.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Warded Man(Peter Brett).

Θεοί τόση Mary Sue σε χαρακτήρες δεν έχω ξαναματαδεί.Κάτι ανάμεσα σε βασιλάκη καϊλα και space marines.

 

Θα προσπαθήσω να το τελειώσω,αν και δύσκολο.

Επίσης να θυμηθώ να μην εμπιστεύομαι την βαθμολογία στο goodreads.com,έλεος απλά αυτή η παιδιάστικη αηδία να έχει 4.25 και το επικό Black Company 3.97.

Link to comment
Share on other sites

The Warded Man(Peter Brett).

Θεοί τόση Mary Sue σε χαρακτήρες δεν έχω ξαναματαδεί.Κάτι ανάμεσα σε βασιλάκη καϊλα και space marines.

 

Θα προσπαθήσω να το τελειώσω,αν και δύσκολο.

Επίσης να θυμηθώ να μην εμπιστεύομαι την βαθμολογία στο goodreads.com,έλεος απλά αυτή η παιδιάστικη αηδία να έχει 4.25 και το επικό Black Company 3.97.

Γενικώς τα πιο σύγχρονα και νεανικά χτυπάνε πιο μεγάλες βαθμολογίες στο goodreads. Επίσης από κλασική όσα είναι Αγγλικής γλώσσας έχουν πολύ χαμηλές βαθμολογίες, λογικά γιατί πολλοί μαθητές τα διάβασαν με το ζόρι και τα μίσησαν (οκ, τα παλιά γενικώς παίρνουν χαμηλή βαθμολογία αλλά κάτι ρώσικα πχ πάνε σαφώς καλύτερα).

 

Εγώ τελειώνω σιγά σιγά το

 

Όνειδος

του Σαλμαν Ρούσντι

 

Οκ, ο τύπος ξέρει να γράφει, είναι σπουδαίος λογοτέχνης, αλλά σαν συγγραφέας χωλαίνει πολύ. Το βιβλίο υστερεί σε πλοκή, δεν ταυτίζεσαι με κανένα χαρακτήρα, τρως στη μάπα την ιστορία Πακιστάν-Ινδίας-Μπαγκλαντές και όλα αυτά με μαγικό ρεαλισμό που όμως δεν έχει κάτι αξιομνημόνευτο από ιδέες. Είχα αρχίσει το καλοκαίρι το πιο πολυσυζητημένο Σατανικοί Στίχοι που φάνηκε καλύτερο οπότε δεν κλαίω τα λεφτά μου που πήρα 3 βιβλία του κυρίου χωρίς να τον έχω διαβάσει (3ο- Τα Παιδιά του Μεσονυκτίου) .

Link to comment
Share on other sites

 

Γενικώς τα πιο σύγχρονα και νεανικά χτυπάνε πιο μεγάλες βαθμολογίες στο goodreads. Επίσης από κλασική όσα είναι Αγγλικής γλώσσας έχουν πολύ χαμηλές βαθμολογίες, λογικά γιατί πολλοί μαθητές τα διάβασαν με το ζόρι και τα μίσησαν (οκ, τα παλιά γενικώς παίρνουν χαμηλή βαθμολογία αλλά κάτι ρώσικα πχ πάνε σαφώς καλύτερα).

 

Δυστυχώς το παρατήρησα,πάρα πολλές μούφες έχουν μεγάλη βαθμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω την καινούργια χρονιά με Ωρόρα και ''Ιστορίες Κυβερνοπάνκ''.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το πολύ μικρό Ντίβα, του Ντελακόρτα. Μέχρι το βράδυ θα το έχω τελειώσει...

Link to comment
Share on other sites

Nα επισημάνω εδώ ότι κακώς λοιδωρείται πχ ο Λάβκραφτ για τα μεγάλα κείμενα χωρίς διαλόγους ή γενικώς κάποια βιβλία ότι έχουν κάποια μεγάλη παράγραφο... Στο Όνειδος είχε μια τουλάχιστον παράγραφο που ήταν 6 σελίδες ενώ υπήρχε και πρόταση μεγαλύτερη της σελίδας. Κοίταζα μήπως ήταν λάθος επιμέλειας, τυπογραφικό βρε αδερφέ, αλλά τίποτα. :search:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, του Λάβκραφτ. Ουσιαστικά πρώτη επαφή με τον συγγραφέα...

Edited by BladeRunner
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, του Λάβκραφτ. Ουσιαστικά πρώτη επαφή με τον συγγραφέα...

 

Ανυπομονώ για την κριτική σου ιδίως μάλιστα από την στιγμή που είναι η πρώτη σου φορά. Έχω πραγματικά μεγάλη περιέργεια να δω πως θα σου φανεί.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη Γενάρη έφτασε στα χέρια μου Η Τελευταία ευχή .

Η χαρά μου ήταν πολύ μεγάλη, καθώς ποτέ δεν πίστεψα ότι θα κυκλοφορούσε το λατρεμένο μου αυτό βιβλίο στα ελληνικά. Όταν τολμούσα να ονειρευτώ κάτι τέτοιο, ένας φόβος με σκίαζε: "Στα ελληνικά; Καταλαβαίνεις ότι αυτό κρύβει μεγάλο κίνδυνο, έτσι;"

 

Να μην μακρυγορώ, ο φόβος μου μάλλον βγήκε αληθινός. Δηλαδή, τι "μάλλον", τι άλλο περιμένω να δω για να πειστώ; Διάβασα τα πρώτα δύο διηγήματα, "Ο Γητευτής" και "Ένας κόκκος αλήθειας".

 

Καταρχήν ο μεταφραστής έχει μια εμμονή με τα υποκοριστικά. Από το λίγο που έχω διαβάσει στο πρωτότυπο όμως, ξέρω ότι ο συγγραφέας δεν έχει καμία αγάπη γι' αυτά. Έτσι λοιπόν ο δρόμος μετατράπηκε σε μικρό δρομάκο, η αλυσίδα σε αλυσιδίτσα, η φούσκα σε φουσκίτσα και ο πατέρας σε πατερούλη. Κάνει και κάτι άλλα ανόητα, όπως το ότι δεν λέει απελατίκι αλλά κοντό ρόπαλο με καρφιά, δεν λέει περγαμηνή αλλά λευκό κομματάκι κατσικίσιο δέρμα (αλλά στο επόμενο διήγημα αποφασίζει ότι μπορεί να πει περγαμηνή, πάλι καλά). Αυτά όμως, παρόλο που μπορεί να αλλάζουν το ύφος του κειμένου (πράγμα ασυγχώρητο), δεν είναι η απόλυτη φρίκη.

 

Η απόλυτη φρίκη ήρθε όταν διάβασα εκείνο το "Έβγαλε το ασημένιο του σπαθί με τα Σκανδιναβικά σκαλίσματα".

 

Δεν είναι ανάγκη να θυμάμαι κατά λέξη το πρωτότυπο για να είμαι σίγουρη ότι λέει "ρουνικά" και ότι η Σκανδιναβία δεν έχει καμία θέση στο χάρτη του φανταστικού κόσμου που έπλασε ο συγγραφέας.

 

Ρουνικά σκαλίσματα, κύριε μεταφραστή, ρουνικά. Και δεν λέει πουθενά "μα το Θεό", αλλά "μα τους Θεούς".

(Ναι, σιγά-σιγά θυμάμαι κι άλλα. Και είναι μόνο η αρχή).

 

Ο άνθρωπος προφανώς δεν έχει σχέση με το αντικείμενο, δεν έχει διαβάσει ποτέ στη ζωή του κάτι του Φανταστικού, και η εκδοτική δεν το πολυέψαξε. Από την αμήχανη προσέγγισή του βγάζει μάτι όχι μόνο το ότι δεν ξέρει καθόλου από λογοτεχνία του φανταστικού, όχι μόνο ότι δεν σεβάστηκε τη δουλειά που έπιασε στα χέρια του, όχι μόνο ότι δεν μπήκε στον κόπο να το ψάξει έστω και λίγο (διάολε, αν είχε παρακολουθήσει μόνο την τηλεοπτική σειρά - και όχι το video game, αυτά είναι για άμυαλους, σωστά; - θα ήξερε ότι την λένε Γιένεφερ, όχι Γενέφερ), αλλά και ότι δεν πιστεύει πως ο Έλληνας αναγνώστης θα καταλάβει κάτι μεσαιωνικό (όπως το απελατίκι ή την περγαμηνή). Δεν έχει δηλαδή σχέση με τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα, όπου μόνο ο μπαμπάς μου πια δεν βλέπει Game of Thrones.

 

Παρά τη φρίκη και την αγανάκτιση, μια φωνούλα μέσα μου "Σςς... Είναι μία αρχή" με βάζει ξανά στο αργό και απολαμβάνω την κακή εγκληματική μετάφραση στα ελληνικά (στα ελληνικά! :stars:  ) του λατρευτού αυτού βιβλίου. Μόλις το τελειώσω θα επιστρέψω με κλάμματα για την ετυμηγορία.

 

 

 

edit: ένα γραμματικό, ένα εκφραστικό και ένα τυπογραφικό.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, του Λάβκραφτ. Ουσιαστικά πρώτη επαφή με τον συγγραφέα...

Επρεπε να ξεκινησεις με καποιο διηγημα του ομως. Επεσες κατευθειαν στα βαθια. θα σου φανει καπως η χωρις διαλογους γραφη του και οι μακριες περιγραφες του.

Link to comment
Share on other sites

 

Συνεχίζω με την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, του Λάβκραφτ. Ουσιαστικά πρώτη επαφή με τον συγγραφέα...

Επρεπε να ξεκινησεις με καποιο διηγημα του ομως. Επεσες κατευθειαν στα βαθια. θα σου φανει καπως η χωρις διαλογους γραφη του και οι μακριες περιγραφες του.

 

 

Και όμως όχι! Έχω φτάσει στην σελίδα 100 και έχω μαγευτεί μπορώ να πω...

 

Συνεχίζω με την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, του Λάβκραφτ. Ουσιαστικά πρώτη επαφή με τον συγγραφέα...

 

Ανυπομονώ για την κριτική σου ιδίως μάλιστα από την στιγμή που είναι η πρώτη σου φορά. Έχω πραγματικά μεγάλη περιέργεια να δω πως θα σου φανεί.

 

 

Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..