Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Άρχισα το Η πόλη και η πόλη, του Τσάινα Μιέβιλ.

 

Περιμένω πώς και πώς το λεπτομερέστατο ρεβιού που ξέρω πως θα έρθει σε λίγες μέρες (ή ώρες;;;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κανένα μήνα (με διαλείματα γιατί έπρεπε να διαβάσω και Feist για την παρουσίαση και το βιβλίο της ΛΑΦ) το Reaper's Gale του Steven Erikson. Και είμαι κοντά στην μέση πια (475 από τις 1250 σελίδες) και περιμένω να δω ποιος από τους πανίσχυρους πολεμιστές που έχουν μαζευτεί στο Letheras θα σκοτώσει τον αθάνατο αυτοκράτορα, αν και πάω στοίχημα ότι οι τρεις θεοί που δολοπλοκούν θα τους εμποδίσουν να το κάνουνε, αν δεν γίνει πρώτα εμφύλιος ή δεν τους την πέσουνε οι άγριοι ή οι Μαλάζανοί που έρχονται.

 

Ναι, τόσο χάος και τόση ίντριγκα, αλλά όλη η σειρά είναι επικό fantasy στο 11, δε μου προκαλεί εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

O σατανικός πέπλος - Φριτζ Λάιμπερ και παράλληλα διαβάζω τις εναλλακτικές πραγματικότητες, συλλογή από προσωπικά κείμενα του Φίλιπ Ντικ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα ''Το Νήμα'' της Βικτόρια Χίσλοπ.

 

Το τελείωσα. Μου πήρε μόλις τρεις μέρες γιατί ήταν ωραίο και έφευγε γρήγορα. Συν το ότι έπρεπε να το διαβάσω μέχρι την Δευτέρα για να λάβω μέρος σε μία συγκέντρωση μαζί με άλλα άτομα που το έχουν διαβάσει  :gathering:

 

Βρισκόμαστε στη Σμύρνη τον καιρό της Μικρασιατικής καταστροφής. Ένα μικρό κορίτσι θα βιώσει την τραγωδία που πάρα πολλοί άνθρωποι έζησαν εκείνη την ταραγμένη περίοδο, του να αποχωριστεί την οικογένεια της. Μέσα στον όχλο που έντρομος εγκατέλειπε τα σπίτια και τα πάτρια εδάφη του για να γλυτώσει από την μανία των επελαύνοντων Τούρκων, θα χάσει την μάνα του και την μικρή του αδερφή. Μία πονόψυχη γυναίκα πρόσφυγας και η ίδια, θα την πάρει υπό την προστασία της. Τον ίδιο καιρό στην Ελλάδα ένα πλούσιο ζευγάρι θα φέρει στον κόσμο ένα αγόρι. Η ζωή του θα συνδεθεί με αυτή του κοριτσιού, με φόντο την Θεσσαλονίκη του 20ου αιώνα.

 

Στο οπισθόφυλλο γίνεται λόγος για την Μικρασιατική καταστροφή, κάτι που με έκανε να νομίζω ότι η υπόθεση θα εξελισσόταν μόνο κατά την διάρκεια της. Διαψεύστηκα όμως γιατί επεκτείνεται ως τον εμφύλιο πόλεμο και ακόμη παραπέρα. Αγαπημένο μου κομμάτι αυτό του Β' Π.Π. Σε μία πόλη με έντονο το εβραϊκό στοιχείο, τα γεγονότα που έλαβαν χώρα δεν θα μπορούσαν παρά να είναι κατακλυσμικά. Μέσα από τα μάτια των κεντρικών χαρακτήρων, παρακολουθούμε τις κτηνωδίες των Ναζί και τον αντίκτυπο που έχουν στην καθημερινότητα τους. Βλέπουμε πως οι μετέπειτα πολιτικές εξελίξεις, επηρέσαν τις ζωές των κατοίκων της, ενώ παράλληλα έχουμε και μία πολύ ωραία σκιαγράφηση της πόλης. Άλλοτε μέσα από πολυτελή αρχοντικά και άλλοτε μέσα από ταπεινά φτωχικά σπίτια, μεταφερόμαστε στη Θεσσαλονίκη των περασμένων δεκαετιών. Απόλαυσα ιδιαίτερα τις αναφορές στα ρεμπετάδικα και του ''περιθωριακού'' κόσμου που αυτά αντιπροσωπεύουν. Το κομμάτι μάλιστα με τον χορό ήταν τόσο ωραία δοσμένο, που δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό του να μπω στο Ίντερνετ και να ακούσω μερικά χαχα :D     

 

Το βιβλίο δεν είναι απλά μία ιστορία αγάπης όπως ίσως φαίνεται από την πρώτη ματιά, κάθε άλλο. Η συγγραφέας καταπιάνεται με πολλά και λεπτά θέματα. Κτηνωδίες των Τούρκων κατά των Ελλήνων και το αντίστροφο, ΕΑΜ, ΕΛΑΣ, η στάση των κομμουνιστών στον πόλεμο, οι προστριβές τους με τις μεταπολεμικές κυβερνήσεις, βασανισμοί πολιτικών κρατουμένων κλπ. Πολλά από αυτά τα θέματα (όλα για την ακρίβεια :)) δεν τα κατέχω έτσι ώστε να μπορώ να πάρω και θέση, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι απαιτείται ενδελεχή έρευνα για να παρουσιαστούν σωστά. Αυτό κάνει μπαμ. Και είναι κάτι το πολύ ωραίο, ανεξαρτήτως από το αν συμφωνεί κανείς ή όχι με αυτά που θα διαβάσει.

 

Στα μείον θα βάλω τις εκτενείς αναφορές στη ραπτική και οι οποίες με κούρασαν. Αν και έπαιζαν τον δικό τους σημαντικό ρόλο στην όλη υπόθεση, θα έλεγα ωστόσο ότι ήταν μεγαλύτερες απ' όσο έπρεπε. Συν το ότι δεν ενδείκνυνται για το ανδρικό κοινό. Όλα τα άλλα μου άρεσαν.

 

Ήταν ένα πολύ ωραίο και ποιοτικό διάλειμμα, έξω από αυτά που έχω συνηθίσει να διαβάζω. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος, και θα πιάσω κάποια στιγμή και ''Το Νησί'' της ίδιας το οποίο επίσης έχω.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''2061 Οδύσσεια Τρία'' του Άρθουρ Κλαρκ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και ξανά μανά για 100000000000000000 ούτε και εγώ ξέρω ποιά φορά το έπος του Κιγκ, το Dark tower. θεωρώ τα 5 πρώτα βιβλία αρκετά αδύναμα αλλά τι να πω... Τώρα αφού έπιασα οτι έπεσε πρώτο στα χέρια μου... :/

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Με μια βολή, του Λι Τσάιλντ, μιας και σε λίγες μέρες η Nova θα δείξει την ταινία Τζακ Ρίτσερ που βασίζεται στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα αγόρασα το ολοκαίνουργιο (στα ελληνικά φυσικά) βιβλίο του Τζόναθαν Λέθεμ με τον τίτλο Οι σκιές του Μπρούκλιν, και μόλις το άρχισα. Ένα σας λέω: Ο πρωταγωνιστής πάσχει από το σύνδρομο Τουρέτ...

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα χθές και τελειώνω σήμερα το Ηλεκτρικό Πρόβατο του τρομερού Ντίκ... Θα συνεχίσω με τον Θαυμαστό καινούριο κόσμο και έπειτα με τους Παίκτες του Τιτάνα...Μετά από αυτό βούρ για Αυτούς που ποτέ δεν κοιμούνται...έχω λίγο χρόνο μέχρι το τέλος του 2013 και θα τον αξιοποιήσω όσο γίνεται περισσότερο. Όλα είναι δυνατά.... 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για τον καθιερωμένο Φίλιπ Ντικ της χρονιάς με την συλλογή ''The Minority Report''.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Νυχτοβάτη του Thomas Tessier. Μέχρι τώρα δεν έχω ενθουσιαστεί αλλά θέλω να δω πού το πηγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το Φθινοπωρινές επισκέψεις του Λουκιάνενκο. Είναι τόσο μπερδεμένο που έχω ξεχάσει τι λένε οι πρώτες 20 σελίδες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το Φθινοπωρινές επισκέψεις του Λουκιάνενκο. Είναι τόσο μπερδεμένο που έχω ξεχάσει τι λένε οι πρώτες 20 σελίδες...

Σε ποια γλώσσα είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

 

Αρχισα το Φθινοπωρινές επισκέψεις του Λουκιάνενκο. Είναι τόσο μπερδεμένο που έχω ξεχάσει τι λένε οι πρώτες 20 σελίδες...

Σε ποια γλώσσα είναι αυτό;

 

Ρώσικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..