Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Χμ για να δούμε
 

Το "λευκό χιουμορ" του Παναγιώτη Αρβανίτη
"Η αγάπη είναι ένας σκυλος απ την κόλαση" - μπουκόφσκι
και το "θα με κρυψεις;" του Ντογάν Κοτς

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει εδώ και λίγη ώρα την Υπόσχεση, του Φρίντριχ Ντίρενματ.

Link to comment
Share on other sites

 

Η κοιλάδα των σπαθιών

ένα απο τα περσινα δεκαρια μου...εκπληκτικό βιβλιο....αναμενω σχολια

 

 

Αρχικά δεν είχα πολύ χρόνο, έτσι το είχα αφήσει μέχρι χθες κάπου στη σελίδα 155. Γενικότερα διαβάζω μέχρι περίπου 50 σελίδες κάθε μέρα, άντε μέχρι 100 αν έχω κολλήσει με το βιβλίο. Το ξαναπήρα στα χέρια μου χθες το μεσημέρι και πριν λίγο το ολοκλήρωσα. Καταλαβαίνεις πόσο πολύ μου άρεσε, για να διαβάσω πάνω από 300 σελίδες!

Σαφώς και δικαιολογώ το δεκάρι σου. Είναι ένα εκπληκτικό βιβλίο, τόσο για τα ιστορικά στοιχεία που παραθέτει, όσο και για αυτά που προκαλεί στο ψυχολογικό κομμάτι. Ο συγγραφέας με έβαλε για τα καλά μέσα στην ιστορία, μου δημιούργησε πολλά συναισθήματα και μόλις το τελείωσα, σκέφτηκα αν θα μπορούσα να βρω κάποια συνέχεια με τις περιπέτειες του Νεόφυτου ίσως σε κάποιο πιθανό ταξίδι του στην Ανατολή.

Πραγματικά είναι ένα από τα ωραιότερα βιβλία που έχω διαβάσει.

Από αυτά που λες ότι πρέπει να ξαναδιαβαστούν, έστω και χάνοντας τα στοιχεία της έκπληξης των περιπετειών και των καταστάσεων που περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλο ενα του λαμπαρδη με τιτλο φυλακες της ανατολιας που εχω στα προσεχώς. Πολυ χαίρομαι που σου αρεσε.δοκιμασε και τον σταυροφορο του αισνερ

 

 

Η κοιλάδα των σπαθιών

 

ένα απο τα περσινα δεκαρια μου...εκπληκτικό βιβλιο....αναμενω σχολια

 

Αρχικά δεν είχα πολύ χρόνο, έτσι το είχα αφήσει μέχρι χθες κάπου στη σελίδα 155. Γενικότερα διαβάζω μέχρι περίπου 50 σελίδες κάθε μέρα, άντε μέχρι 100 αν έχω κολλήσει με το βιβλίο. Το ξαναπήρα στα χέρια μου χθες το μεσημέρι και πριν λίγο το ολοκλήρωσα. Καταλαβαίνεις πόσο πολύ μου άρεσε, για να διαβάσω πάνω από 300 σελίδες!

Σαφώς και δικαιολογώ το δεκάρι σου. Είναι ένα εκπληκτικό βιβλίο, τόσο για τα ιστορικά στοιχεία που παραθέτει, όσο και για αυτά που προκαλεί στο ψυχολογικό κομμάτι. Ο συγγραφέας με έβαλε για τα καλά μέσα στην ιστορία, μου δημιούργησε πολλά συναισθήματα και μόλις το τελείωσα, σκέφτηκα αν θα μπορούσα να βρω κάποια συνέχεια με τις περιπέτειες του Νεόφυτου ίσως σε κάποιο πιθανό ταξίδι του στην Ανατολή.

Πραγματικά είναι ένα από τα ωραιότερα βιβλία που έχω διαβάσει.

Από αυτά που λες ότι πρέπει να ξαναδιαβαστούν, έστω και χάνοντας τα στοιχεία της έκπληξης των περιπετειών και των καταστάσεων που περιέχει.

Link to comment
Share on other sites

Reaper's Gale από Steven Erikson. Γιατί τον τραβάει ο οργανισμός μου έναν επικό μαζοχισμό, όπως και να το κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Stoner του John Edward Williams

Ένα άγνωστο βιβλίο, αλλά γνωστό λένε ανάμεσα στους λάτρεις της λογοτεχνίας. Κι όντως παιδιά η γραφή είναι απίστευτη. Είναι γεμάτο περιγραφές, και νομίζω ότι ικανοποιεί όλες τις απαιτήσεις της Cassandra Gotha. Κάθε σκηνή περιγράφεται στο έπακρο χρησιμοποιώντας όλες τις αισθήσεις. Μέχρι και για τον ήχο που μπορεί να κάνει το παπούτσι πάνω στο πάτωμα ή την υφή της κουρτίνας θα περιγράψει. Το περίμενα να ήταν πολύ κουραστικό, αλλά τα περιγράφει όλα τόσο όμορφα. Μπράβο στον συγγραφέα. Η περιγραφή των ανθρώπων και οι διάλογοι φαίνονται τόσο ρεαλιστικοί αλλά επίσης τόσο "λογοτεχνικοί", έχω μείνει λίγο μα***ας να σας πω την αλήθεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Στα Βουνά της Τρέλας'', τελευταίο μου βιβλίο για το project του τρόμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα διάλειμμα κι εγώ από τον τρόμο και συνεχίζω με θρίλερ: Τι θα γίνει μετά - John Katzenbach.

Εντυπώσεις.... pending....

Link to comment
Share on other sites

Ένα διάλειμμα κι εγώ από τον τρόμο και συνεχίζω με θρίλερ: Τι θα γίνει μετά - John Katzenbach.

Εντυπώσεις.... pending....

 

Την ''Νεκρή Σαιζόν'' την διάβασες; Αν ναι, πως σου φάνηκε;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Stoner του John Edward Williams

Ένα άγνωστο βιβλίο, αλλά γνωστό λένε ανάμεσα στους λάτρεις της λογοτεχνίας. Κι όντως παιδιά η γραφή είναι απίστευτη. Είναι γεμάτο περιγραφές, και νομίζω ότι ικανοποιεί όλες τις απαιτήσεις της Cassandra Gotha. Κάθε σκηνή περιγράφεται στο έπακρο χρησιμοποιώντας όλες τις αισθήσεις. Μέχρι και για τον ήχο που μπορεί να κάνει το παπούτσι πάνω στο πάτωμα ή την υφή της κουρτίνας θα περιγράψει. Το περίμενα να ήταν πολύ κουραστικό, αλλά τα περιγράφει όλα τόσο όμορφα. Μπράβο στον συγγραφέα. Η περιγραφή των ανθρώπων και οι διάλογοι φαίνονται τόσο ρεαλιστικοί αλλά επίσης τόσο "λογοτεχνικοί", έχω μείνει λίγο μα***ας να σας πω την αλήθεια...

:huh:   ?

 

Το σημείωσα πάντως. (Το βιβλίο.  :graduated:  )

 

Αν και αυτό το "ordinary life" που διάβασα, δεν μου καλοστέκεται...

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζω το Stoner του John Edward Williams

Ένα άγνωστο βιβλίο, αλλά γνωστό λένε ανάμεσα στους λάτρεις της λογοτεχνίας. Κι όντως παιδιά η γραφή είναι απίστευτη. Είναι γεμάτο περιγραφές, και νομίζω ότι ικανοποιεί όλες τις απαιτήσεις της Cassandra Gotha. Κάθε σκηνή περιγράφεται στο έπακρο χρησιμοποιώντας όλες τις αισθήσεις. Μέχρι και για τον ήχο που μπορεί να κάνει το παπούτσι πάνω στο πάτωμα ή την υφή της κουρτίνας θα περιγράψει. Το περίμενα να ήταν πολύ κουραστικό, αλλά τα περιγράφει όλα τόσο όμορφα. Μπράβο στον συγγραφέα. Η περιγραφή των ανθρώπων και οι διάλογοι φαίνονται τόσο ρεαλιστικοί αλλά επίσης τόσο "λογοτεχνικοί", έχω μείνει λίγο μα***ας να σας πω την αλήθεια...

:huh:   ?

 

Το σημείωσα πάντως. (Το βιβλίο.  :graduated:  )

 

Αν και αυτό το "ordinary life" που διάβασα, δεν μου καλοστέκεται...

 

hehe κι έλεγα θα το δει δεν θα το δει. Το έγραψα επειδή ξέρω ότι σου αρέσουν πολύ οι περιγραφές στον χώρο, σύμφωνα με τις κριτικές που κάνεις.  To "ordinary life" που το διάβασες; Κοίτα όντως δεν μιλάει για κάτι ασυνήθιστο. Μιλάει για έναν άνθρωπο που θα ξεχαστεί, όντως δηλαδή ordinary.

 

Edit: Παιδιά ψάξτε το βιβλίο, μιλάμε για πολύ καλό γράψιμο. Σε κάνει να νοιάζεσαι για βαρετούς ήρωες!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Με έχεις μπερδέψει με άλλη, Διγέλαδε. Το αντίθετο ακριβώς. Άρα, να το ξε-σημειώσω το βιβλίο; Περιγράφει για πέντε σελίδες έναν λόφο; :8): (Καλά, αν θες την συνεχίζουμε αλλού την κουβέντα, ξέρω ότι το παρακάνουμε τώρα, αλλά μάλλον θα εννοείς τα σχόλια που κάνω σ' εσένα, όταν θέλεις - χρειάζεται να φτιάξεις ατμόσφαιρα και το ξεπετάς με δυο γραμμές "είχαν αναμμένα κεριά - οι κουρτίνες ήταν κόκκινες" :p ). 

 

Και για το on topic :angel:  : Διαβάζω το "Ο νάνος", του Περ Λάγκερκβιστ, και - με εξαίρεση μία σελίδα που θα ήθελα να μην υπάρχει σε ένα τόσο ωραίο βιβλίο - το βρίσκω καταπληκτικό, από τα λίγα, μάλλον πρόκειται να το λατρέψω (εκείνη τη ρημαδοσελίδα θα την καλύψω με μία λευκή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω με το Θυελλα απο Ατσαλι (Τομος Α - Παγωμενες Λεπιδες) του Μαρτιν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβιωτική Σαγήνη, Jacob Charlee. Επιμέλεια Κόμης, Εξωφ Νορθος, Μτφ Νίνα Μπούρη, εκδ Τζέμμα.

 

Τασπάει-τασπάει-σπάει.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβιωτική Σαγήνη, Jacob Charlee. Επιμέλεια Κόμης, Εξωφ Νορθος, Μτφ Νίνα Μπούρη, εκδ Τζέμμα.

 

Τασπάει-τασπάει-σπάει.-

Οπου βρεις απο ποιο βιβλιο εχασε το Bram Stoker
Link to comment
Share on other sites

Με έχεις μπερδέψει με άλλη, Διγέλαδε. Το αντίθετο ακριβώς. Άρα, να το ξε-σημειώσω το βιβλίο; Περιγράφει για πέντε σελίδες έναν λόφο; :8): (Καλά, αν θες την συνεχίζουμε αλλού την κουβέντα, ξέρω ότι το παρακάνουμε τώρα, αλλά μάλλον θα εννοείς τα σχόλια που κάνω σ' εσένα, όταν θέλεις - χρειάζεται να φτιάξεις ατμόσφαιρα και το ξεπετάς με δυο γραμμές "είχαν αναμμένα κεριά - οι κουρτίνες ήταν κόκκινες" :p ). 

 

Και για το on topic :angel:  : Διαβάζω το "Ο νάνος", του Περ Λάγκερκβιστ, και - με εξαίρεση μία σελίδα που θα ήθελα να μην υπάρχει σε ένα τόσο ωραίο βιβλίο - το βρίσκω καταπληκτικό, από τα λίγα, μάλλον πρόκειται να το λατρέψω (εκείνη τη ρημαδοσελίδα θα την καλύψω με μία λευκή).

Τι γίνεται με αυτή τη σελίδα; Μη μασάς spoilαρε

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζω το "Ο νάνος", του Περ Λάγκερκβιστ, και - με εξαίρεση μία σελίδα που θα ήθελα να μην υπάρχει σε ένα τόσο ωραίο βιβλίο - το βρίσκω καταπληκτικό, από τα λίγα, μάλλον πρόκειται να το λατρέψω (εκείνη τη ρημαδοσελίδα θα την καλύψω με μία λευκή).

Τι γίνεται με αυτή τη σελίδα; Μη μασάς spoilαρε.

 

Τσιουκ. Δεν προδίδω τις αδυναμίες μου. :nonono:

 

Πάντως το βιβλίο είναι πολύ δυνατό αλλά και εύκολο, απολαυστικότατο, από αυτά που διαβάζονται ξανά και ξανά. Σήμερα για μία ώρα το απόγευμα περπάταγα και διάβαζα επειδή δεν ήθελα να το αφήσω αλλά ήθελα να πάω και βόλτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω σήμερα το βράδυ με το 'Hexed' του Kevin Hearne, δεύτερο μέρος της εννιαλογίας του σχετικά με τον δρυίδη Atticus O' Sullivan!

 

edit: ξεκινάωωωωωωωωωωωωωωωω

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Οι παπυροι των μαγδαλων της γαλιλαιας -barbara wood

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τον Ζωντανό Θρύλο, μόλις, θα ακολουθήσουν σύντομα και οι εντυπώσεις. Ξεκινώ σχεδόν άμεσα το «Άλλοι» του James Herbert. Επίσης άφησα για λίγο στην άκρη τον Πύντσον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..