Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

τελείωσα τις ΕΦΦάνταστες ιστορίες

πειράζει που μου άρεσαν πιο πολύ οι ΕΦΦάνταστες ιστορίες; 

 

Μερσί εκ μέρους όλων. Γράψε και καμία κριτική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελείωσα τις ΕΦΦάνταστες ιστορίες και τον έρωτα στα χρόνια της χολέρας το Μαρκες 

πειράζει που μου άρεσαν πιο πολύ οι ΕΦΦάνταστες ιστορίες; 

:bag:

Μεταξύ μας, να το κοιτάξεις αυτό, αλλά ευχαριστούμε πολύ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το

 

Good omens

The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch

 

των μεγάλων Pratchett-Gaiman

 

Είναι από αυτά τα βιβλία που θα ήθελα να τα είχα γράψει εγώ. Μου αρέσουν οι ιστορίες με θεούς, αγγέλους, διαβόλους, με βιβλικές αναφορές, σε συντέλειες κόσμων κτλ όπως ίσως μερικοί εδώ να έχουν υποψιαστεί (αλλά πάλι, ίσως και όχι...γιατί θα έπρεπε;). Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει, μου χάρισε ευχάριστες στιγμές ανάπαυλας στις διακοπές μου. Αλλά... είμαι και κομμάτι απογοητευμένος μαζί του. Κάπου το περίμενα πιο, πώς να το πω, πιο ξεκαρδιστικό! Κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν με τρελαίνουν τα χιουμοριστικά βιβλία*. Ναι, ήταν αστείο. Ήταν αστείο με τέτοιο στυλ που μου αρέσει μάλιστα. Πιστεύω ότι αν δεήσουν επιτέλους να το γυρίσουν ταινία ή σειρά ή κάτι τέτοιο...θα έχει φάση. Αλλά ντε και καλά να το προμοτάρουν ως laugh riot; Περισσότερο Gaiman με νότες χιούμορ από Πράτσετ ήταν. Still, πολύ καλό και μπαίνει στα αγαπημένα μου.

 

*

Όπως επίσης με απογοητεύουν τα τρόμου που δεν με τρομάζουν αν και τα εκτιμώ αν είναι καλά βιβλία προφανώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα στα χέρια μου το κομψοτέχνημα που λέγεται Λουάνες (έπαθα πλάκα, δεν έχω ομορφότερο βιβλίο).

Κήπος, λάμπα, δυο καρέκλες, τα ζωάκια μου γύρω μου και ο ουρανός φωτεινός απ' το φεγγάρι, με λίγα σύννεφα τόπους-τόπους.

Πέρασα υπέροχα!

 

Διάβασα το μισό βιβλίο και πολύ χαίρομαι που έχω και γι' απόψε. Αύριο περισσότερα στο τόπικ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα στο τσακ μπαμ τον Γυμνό ήλιο του Ισαάκ Ασίμοφ, άρχισα το Σολάρις, του Στάνισλαβ Λεμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το κυνήγι του αγριοπρόβατου, του Χαρούκι Μουρακάμι.

Link to comment
Share on other sites

Σφαγείο Νο 5

του Κερτ Βόνεγκατ

 

To Οι σειρήνες του Τιτάνα με είχε απογοητεύσει αλλά το συγκεκριμένο φαίνεται σαφώς ανώτερο. Ισως λίγο κουραστικό το πίσω μπρος στο χρόνο αλλά είναι μικρό και καλογραμμένο οπότε οκ. Ενδιαφέρον μίγμα ΕΦ με μυθιστόρημα για το Β ΠΠ. Το διαβάζω* από Κάκτο και πέρα από την κακή μετάφραση έχει και κακή επιμέλεια και διάφορα άλλα σφάλματα όμως αυτά είναι ήσσονος σημασίας που λένε και στο χωριό μου.

 

*Δανεισμένο από τον μέγα Δημήτρη.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα να παω κοντρα στο γενικο ρευμα...οι μαγικές πέτρες των σαναρα-τερι μπρουκς

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Άσε το κακό να μπει, του Τζον Λίντκβιστ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Άσε το κακό να μπει, του Τζον Λίντκβιστ. 

You are in for a treat

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω παράλληλα τα:

1.Agents Of Light & Darkness- Simon R. Green

2.Father Brown Stories- G. K Chesterton

Link to comment
Share on other sites

Αίσχος! Ντροπή! Έναν ολόκληρο μήνα, μόνο, μόνο ένα βιβλίο διάβασα! 27 Ιουλίου το άρχισα, 27 Αυγούστου το τελείωσα. Κι έλεγα ότι θα διαβάσω κι άλλα κατά τη διάρκεια των διακοπών. Τζάμπα τα κουβάλαγα τελικά μαζί μου... Τέλος πάντων, μόλις τελείωσα τα Χρονικά της Νάρνια, του C. S. Lewis. Τα διάβασα στα αγγλικά με τη χρονολογική σειρά και όχι με την εκδοτική. Ήταν ένα υπέροχο βιβλίο, παιδικό μεν, αλλά πανέμορφο. Στην αρχή, τα πρώτα δυο βιβλία, δε με ικανοποίησαν τρομερά πολύ (ίσως γιατί δεν είχα μπει και τόσο στο κλίμα), αλλά μετά, γινόταν όλο και καλύτερο. Το δε τέλος ήταν αρκετά συγκινητικό! 9,5/10! Το 0,5 που δεν έβαλα είναι γιατί με εκνεύριζε αφάνταστα, όταν ο αφηγητής-συγγραφέας απευθυνόταν στο β' πρόσωπο ή όταν έλεγε, πχ. στο Prince Caspian: Once there were four children whose names were [...], and it has been told in another book called The Lion, the Witch and the Wardrobe, how [...], ή, πχ. στο προηγούμενο Κεφάλαιο... κλπ. Αυτό εν μέρει το έκανα κι εγώ σε κάποια παλιά κείμενα, και πραγματικά τώρα κατάλαβα πόσο εκνευριστικό είναι!

 

Ένας πολύ αστείος διάλογος (που δείχνει και το διαφορετικό νόημα των λέξεων καθώς περνούν τα χρόνια):

 

"Gay," said Puddleglum with a deep sigh. "That's what we've got to be. Gay. As if we hadn't a care
in the world. Frolicsome. You two youngsters haven't always got very high spirits, I've noticed.
You must watch me, and do as I do. I'll be gay. Like this" - and he assumed a ghastly grin. [...]

[...]
"All right. Gay's the word," said Scrubb. "Now, if we could only get someone to open this door.
While we're fooling about and being gay, we've got to find out all we can about this castle."

 

 

Πιο μετά θα ξεκινήσω το Φάρο της Virginia Woolf.

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχισω με αστυνομικο και συγκεκριμενα με Το Ροτβαϊλερ, της Ρουθ Ρεντελ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες το Anathem του Neal Stephenson. Προβλέπεται μακρύ ταξίδι. Αυτό που μπορώ να πω ως τώρα είναι ότι ο συντελεστής wtf είναι πολύ υψηλός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει άλλα του Stephenson; Είναι πιο ζόρικο ή παλεύεται;

 

Εγώ χτες το βράδυ, πριν κοιμηθώ, διάβασα μερικές σελίδες από το

 

Σφήκα

 

του Έρικ Φρανκ Ράσσελ

 

Άλλο ένα που έχω δανειστεί από το Δημήτρη. :friends: Παλιομοδίτικο, σχετικά ξεπερασμένο αλλά καλογραμμένο και ενδιαφέρον. Περίμενα λίγο περισσότερο χιούμορ κτλ αλλά και σαν περιπέτεια είναι αρκετά καλό βιβλίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο του είναι που διαβάζω. Νομίζω η πιο απλή περιγραφή είναι "ο Έκο γράφει ΕΦ". Ζόρικο, αλλά τρομερά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

A, ok. Το Snowcrash διαβάζεται άνετα, το Diamond Age είναι πιο ζόρικο γιατί γίνεται ένας χαμός από ιδέες κτλ και για τα υπόλοιπα έχω ακούσει ότι ακόμη πιο μπερδεγουέη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τότε ότι έχει παράρτημα με μαθηματικά προβλήματα και προβλήματα φιλοσοφίας της επιστήμης που συζητιούνται στο βιβλίο. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα το Το Κρανγκ των Ταρ-Άιμ του Άλαν Ντιν Φόστερ, άρχισα το Παράξενοι Κόσμοι, του Ρόμπερτ Μπλοχ.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Φάρο της Virginia Woolf, αυτό το λυρικό αριστούργημά της, που με συγκίνησε βαθύτατα, και τώρα αρχίζω την Υψικάμινο, του Ανδρέα Εμπειρίκου. Πρώτο υπερρεαλιστικό κείμενο που διαβάζω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A, ok. Το Snowcrash διαβάζεται άνετα, το Diamond Age είναι πιο ζόρικο γιατί γίνεται ένας χαμός από ιδέες κτλ και για τα υπόλοιπα έχω ακούσει ότι ακόμη πιο μπερδεγουέη.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Το Snow Crash είναι ένα από τα αγαπημένα μου σουφου. Στο Diamond Age δεν κατάλαβα τίπουτης.Είναι από τα βιβλια που θέλω να ξαναδιαβάσω μήπως και το ξεμπερδεψω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την Υψικάμινο, του Εμπειρίκου. :dazzled: Δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα! Υπερρεαλιστική ποίηση, θα μου πει κανείς! Αλλά είχε όμορφους, απρόσμενους συνδυασμούς λέξεων!

 

Ξεκίνησα το Ποίηση και Φαντασία του E.A. Poe, που περιλαμβάνει τα γνωστότερα του ποιήματα (+Κοράκι), και τη Φιλοσοφία της Σύνθεσης που με ενδιέφερε. Κι όλα αυτά με λιγότερα από δυο ευρώ (στην Πολιτεία, πάντα)!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..