Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Η κοιλάδα των σπαθιών

ένα απο τα περσινα δεκαρια μου...εκπληκτικό βιβλιο....αναμενω σχολια
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την συλλογή ''Ο Κάτοικος της Καρκόσα'' του Άμπροουζ Μπηρς.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω σήμερα το "Ζω για να τη διηγούμαι", του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες. Είναι η χειμμαρώδης αφήγηση της ζωής ενός φτωχού Κολομβιανού, μέλος μιας οικογένειας με δεκαέξι παιδιά (αν δεν κάνω λάθος, κάπου χάθηκα), που ήθελε να γίνει συγγραφέας. Ήθελε να γίνει συγγραφέας όσο τίποτα άλλο. Και ταυτόχρονα, είναι η ταραχώδης ιστορία της χώρας του. Τόσο πλούσιο, γεμάτο γεγονότα, που πραγματικά με κούρασε προς το τέλος, μου έπεσε κάπως βαρύ (αν και το γράψιμο του Μάρκες είναι όπως πάντα αυθεντικά, ψαγμένα, συνειδητά απλό και απέριττο).

Όποιος έχει διαβάσει τα βιβλία του, τουλάχιστον τα πιο διάσημα, θα ευχαριστηθεί πολύ τις ιστορίες και τα πρόσωπα της ζωής του "Γκαμπίτο" Γκαμπριέλ Γκαρσία. Όποιος θέλει με όλη του την καρδιά να γίνει συγγραφέας, θα βρει σ' αυτό το βιβλίο πολύτιμες συμβουλές - όχι τεχνικές, συμβουλές - και ίσως ομοιότητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Ο γλυκασμός της ψυχής, του Στέλιου Κεσίσογλου. Στο Goodreads του έβαλα ένα αστεράκι στα πέντε. Δεν πιστεύω ότι αξίζει αυτόν τον άσσο, Έχει τα θέματά του, βέβαια, με την τεχνική και τη γραφή, όπως επίσης έχει και τις εμμονές του. Δε μου άρεσε κυρίως γιατί περιγράφει σε μεγάλο βαθμό κάτι που προσωπικά με λυπεί και με στεναχωρεί: μια πραγματική και βρώμικη πολεμική σύρραξη. Δυσκολεύτηκα να το τελειώσω, κυρίως γι' αυτόν τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα τους Ρημαγμένους τόπους, του Στίβεν Κινγκ. Πρόκειται φυσικά για το τρίτο βιβλίο της σειράς Μαύρος Πύργος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jack Ketchum - Off Season

 

Ανυπομονώ για το σχόλιο σου για το ίσως καλύτερο βιβλίο τρόμου που έχω διαβάσει στη ζωή μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η φωνή της σκιάς μας, του Τζόναθαν Κάρολ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η φωνή της σκιάς μας, του Τζόναθαν Κάρολ.

Αγαπημένο! Πολύ ωραίες οι αναμνήσεις μου από αυτό. Περιμένω το σχόλιό σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την Κόρη της Ονειροκλέφτρας, για δεύτερη φορά, είπα να του δώσω μια ακόμα ευκαιρία, μήπως δεν το πρόσεξα στην πρώτη ανάγνωση.

 

Τελικά, είναι όπως θυμόμουν: ο Μούρκοκ που δεν μπορεί να αποχωριστεί τον Έλρικ, προφανώς τον πιο αγαπημένο του ήρωα, και εφευρίσκει τρόπους να ασχολείται μαζί του ακόμη και μετά το τέλος της ιστορίας του.

 

Το βιβλίο δεν ξεκινάει πολύ άσχημα, μου άρεσαν κάποιες σκέψεις για το πώς ανέβηκαν οι ναζί στην εξουσία, (ειδικά εκεί που λέει ανέβηκαν γιατί κανείς από τους σοβαρούς ανθρώπους δεν πίστευε ότι θα ανέβουν, τους έπαιρναν λίγο στην πλάκα) για το πώς ο Χίτλερ εκμεταλεύτηκε τη φτώχεια, και άλλα τέτοια για το 1933 στη Γερμανία, (που δυστυχώς δεν είναι σε όλους γνωστά).

Αλλά από ένα σημείο και μετά, εκεί που ξαναβρίσκουμε τον Έλρικ, γίνεται ανούσιο. Μεγάλη φλυαρία, εικόνες που δεν μου λένε τίποτα, διαρκής αναφορά σε έννοιες όπως "πολυσύμπαν", και τελικά αισθάνομαι ότι καλύτερα να διάβαζα κάτι άλλλο αυτές τις μέρες που καταπιάνομαι με αυτό. Η επιλογή  του να γράψει σε πρώτο πρόσωπο, επίσης πολύ κακή. Έχω νιώσει αμηχανία σε πολλές στιγμές, όταν βρέθηκα πίσω από τα μάτια οτυ Έλρικ, να τον παρακολουθώ να αισθάνεται τόσο και γαμώ τα άτομα. (Καλά να παρακολουθείς τον συγγραφέα να το κάνει αυτό, όταν έχεις μια τριτοπρόσωπη αφήγηση, αλλά όταν βάζει τον ήρωα να το κάνει, αντιπαθείς τον ήρωα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω αυτη τη φορά τον κυριο των αυτοκρατορων του καυ...αυτη τη φορα θα το τελειώσω. ?.ελπιζω

Link to comment
Share on other sites

 

Jack Ketchum - Off Season

 

Ανυπομονώ για το σχόλιο σου για το ίσως καλύτερο βιβλίο τρόμου που έχω διαβάσει στη ζωή μου.

 

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει το μισό και πραγματικά, μπορώ να πω πως είναι θεσπέσιο...

Στο "κορίτσι της διπλανής πόρτας" ο Ketchum είχε κάνει υπέροχη δουλειά, αλλά στο συγκεκριμένο έχει βάλει όλη την μαγιά για να δημιουργήσει ένα υπέροχο βιβλίο τρόμου/σπλάτερ και το σημαντικότερο είναι πως σε βοηθάει να μπεις στο πετσί της υπόθεσης και να νιώσεις τα ίδια συναισθήματα και τον πόνο των ηρώων -και μη- του βιβλίου.

Είναι απ'τα λίγα βιβλία στα οποία ευχόμουν να είχα περισσότερο χρόνο για να το ξεζουμίσω με την μία...

Θα επιστρέψω με ένα γενικότερο συμπέρασμα μετά το τέλος του.

Edited by WolfBack
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Jack Ketchum - Off Season

 

Ανυπομονώ για το σχόλιο σου για το ίσως καλύτερο βιβλίο τρόμου που έχω διαβάσει στη ζωή μου.

 

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει το μισό και πραγματικά, μπορώ να πω πως είναι θεσπέσιο...

Στο "κορίτσι της διπλανής πόρτας" ο Ketchum είχε κάνει υπέροχη δουλειά, αλλά στο συγκεκριμένο έχει βάλει όλη την μαγιά για να δημιουργήσει ένα υπέροχο βιβλίο τρόμου/σπλάτερ και το σημαντικότερο είναι πως σε βοηθάει να μπεις στο πετσί της υπόθεσης και να νιώσεις τα ίδια συναισθήματα και τον πόνο των ηρώων -και μη- του βιβλίου.

Είναι απ'τα λίγα βιβλία στα οποία ευχόμουν να είχα περισσότερο χρόνο για να το ξεζουμίσω με την μία...

Θα επιστρέψω με ένα γενικότερο συμπέρασμα μετά το τέλος του.

 

 

Χοχο αν το πρώτο μισό το βρήκες θεσπέσιο, το δεύτερο θα σε κάνει να βλέπεις αστεράκια. Εγώ πάντως μία φορά δεν μπορούσα να πιστέψω αυτά που διάβαζα :mf_bookread: :o :bangin:

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χτες αργά τα μεσάνυχτα άρχισα το Η πολιτεία των ληστών, του Ντέιβιντ Μπένιοφ. Ίσα που κατάφερα να το αφήσω για να πάω για ύπνο...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα το να μας πεις αν αξίζει να το ξεκινήσουμε.

Εγώ άρχισα το The White Rose ώστε να κλείσει η πρώτη τριλογία του έπους Black Company.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα το να μας πεις αν αξίζει να το ξεκινήσουμε.

Εγώ άρχισα το The White Rose ώστε να κλείσει η πρώτη τριλογία του έπους Black Company.

Αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαβάζω "Η μέθοδος αναπνοών" του King.  Πολύ μου αρέσει το κτίριο της λέσχης. Τρομαχτικό αλλά ελκυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει τον Κόκκινο Απρίλη, του Σαντιάγο Ρονκαλιόλο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω  σήμερα με το Dexter's Final Cut, το οποίο με περίμενε στοργικά μια βδομάδα στα σκοτεινά μπουντρούμια των ΕΛΤΑ(λόγω βλακείας μου...)

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..