Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έπιασα το Το κάλεσμα των τριών, του Στίβεν Κινγκ. Πρόκειται φυσικά για τον δεύτερο τόμο της σειράς Μαύρος Πύργος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την συλλογή διηγημάτων Τα βιβλία του αίματος Ι, του Κλάιβ Μπάρκερ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει εδώ και ώρα το Τα μάτια του ανώτερου κόσμου, του Τζακ Βανς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χτες βράδυ το Μπενίτο Σερένο, του Χέρμαν Μέλβιλλ. Γενικά καταλαβαίνω για ποιο λόγο ο Μέλβιλλ είναι μεγάλος και τρανός. Σε δεύτερη φάση, τολμώ να πω ότι ψιλοβαρέθηκα. Μέχρι να πάρει μπρος η όλη κατάσταση και να γίνει κάτι (το οποίο φυσικά το είχα μαντέψει σχεδόν εξαρχής) μου έβγαλε την πίστη, συν το ότι η έκδοση του Στοχαστή έχει τα ψιλολαθάκια επιμέλειας και τα μικροσκοπικά Times New Roman γράμματα που με εκνευρίζουν αφάνταστα. Τα υπόλοιπα διηγήματα, ειδικά το περίφημο Κουκουρίκου, ήταν πιο βατά. Και το λέω περίφημο γιατί αυτό ήταν, περίφημο.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα διηγήματα, ειδικά το περίφημο Κουκουρίκου, ήταν πιο βατά. Και το λέω περίφημο γιατί αυτό ήταν, περίφημο.

 

Υπάρχει διήγημα του Μέλβιλ που λέγεται "Κουκουρίκου"; :rofl2: Δε μπορώ να φανταστώ πώς θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το έλεγα αστείο ακριβώς, μιας και το τέλος του είναι θανατερό, αλλά ωστόσο, ναι, υπάρχει. Μιλάει για έναν μίζερο άνθρωπο που μια μέρα, όπως περπατάει στους αγρούς ακούει το πιο θαυμαστό λάλημα πετεινού and he embarks upon a quest να εντοπίσει τον πετεινό και να τον αποκτήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες αγόρασα το Μις Πέρεγκριν: Στέγη για ασυνήθιστα παιδιά, του Ράνσομ Ριγκς, και μόλις άρχισα να το διαβάζω. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Μάτι της Πυραμίδας από εκδόσεις Αίολος. Περίεργα βιβλία αυτά ρε γαμώτο, τι τα θέλω και τα αγοράζω μου λέτε; Δεν με παίρνει να καίω και άλλα εγκεφαλικά κύτταρα. Άντε να βγει και το τρίτο, ελπίζω να μην πάρει 20 χρόνια και μας αφήσει με απορίες όλους εμάς τους μιαρούς συνωμοσιολάγνους που ψοφάμε για τέτοια πνευματικά σκουπίδια. Εννοείται βέβαια πως τα παίρνω όλα τοις μετρητοίς και όχι ως λογοτεχνία.

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Μάτι της Πυραμίδας από εκδόσεις Αίολος. Περίεργα βιβλία αυτά ρε γαμώτο, τι τα θέλω και τα αγοράζω μου λέτε; Δεν με παίρνει να καίω και άλλα εγκεφαλικά κύτταρα. Άντε να βγει και το τρίτο, ελπίζω να μην πάρει 20 χρόνια και μας αφήσει με απορίες όλους εμάς τους μιαρούς συνωμοσιολάγνους που ψοφάμε για τέτοια πνευματικά σκουπίδια. Εννοείται βέβαια πως τα παίρνω όλα τοις μετρητοίς και όχι ως λογοτεχνία.

 

Σε νιώθω, και γω είμαι λίγο μιαρός συνωμοσιολάγνος :p! Από τις εκδόσεις Αίολος μου είπαν ότι θα βγει πολύ σύντομα το τρίτο βιβλίο, μπορεί μέσα στον Σεπτέμβριο!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζω το Μάτι της Πυραμίδας από εκδόσεις Αίολος. Περίεργα βιβλία αυτά ρε γαμώτο, τι τα θέλω και τα αγοράζω μου λέτε; Δεν με παίρνει να καίω και άλλα εγκεφαλικά κύτταρα. Άντε να βγει και το τρίτο, ελπίζω να μην πάρει 20 χρόνια και μας αφήσει με απορίες όλους εμάς τους μιαρούς συνωμοσιολάγνους που ψοφάμε για τέτοια πνευματικά σκουπίδια. Εννοείται βέβαια πως τα παίρνω όλα τοις μετρητοίς και όχι ως λογοτεχνία.

 

Σε νιώθω, και γω είμαι λίγο μιαρός συνωμοσιολάγνος :p! Από τις εκδόσεις Αίολος μου είπαν ότι θα βγει πολύ σύντομα το τρίτο βιβλίο, μπορεί μέσα στον Σεπτέμβριο!

 

 

Eυχάριστα νέα αδερφέ, μη μασάς όλοι στο ίδιο καζάνι της αμαρτίας βράζουμε. Είναι καλό πάντως που βγαίνουν όλα μαζί, γιατί όταν αργεί πολύ μια σειρά τρέχα γύρευε, ξεχνάς γιατί την ξεκίνησες

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι λατρεις του φανταστικου. Με αυτο το πρωτο ποστ θα σχολιασω μερικα βιβλια που διαβασα.

 

1. FARENHEIT 451= (8.5/10) κλασσικο βιβλιο επιστημονικης φαντασιας, δυστοπικο με πολλα προφητικα χαρακτηριστικα οπως ο πολεμος των λιγων ημερων (την περιοδο που το διαβαζα ο ομπαμα διαμηνυε πως η επιθεση στη συρια θα διαρκουσε 48 ωρες..) παρολο που γραφτηκε πριν 40 χρονια. πολυ ωραια πλοκη και ατμοσφαιρα μαυρη που σε μαγνητιζει. πραγματικα ενα απο τα πιο σημαντικα βιβλια στην επιστημονικη φαντασια. 

 

2. GREAT NORTH ROAD/ G. HAMILTON= (6.5/10) πολυ γνωστος ο συγγραφεας στο χωρο της επιστημονικης φαντασιας και σπεης οπερα. το συγκεκριμενο εργο του ειχε πολλα θετικα, οπως ο πλανητης που περιγραφει και τα χωροχρονικα ταξιδια αλλα και πολυ καλα δομημενοι χαρακτηρες. παρολα αυτα δε μαρεσε που για πολλες δεκαδες σελιδες πολυλογουσε για μια ερευνα της αστυνομιας, που προσπαθουσε να εντοπισει ενα ταξι και κρατησε καμια 50αρια! σελιδες. με εξαιρεση το μεγεθος μπορουσαν ανετα να λοιπουν 200 σελιδες απο τις 1000 θεωρω πως ηταν ενα αρκετα αξιολογο και ψαγμενο βιβλιο με ωραιες ανατροπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρυμμένες Ιστορίες, Σωτήρης Στεφανόπουλος
 
Μικρές ιστορίες βασισμένες σε γνωστά τραγούδια. Περίμενα κάτι ιδιαίτερο είναι η αλήθεια, μιας και η ιδέα που περιγράφεται στο οπισθόφυλλο είναι πολύ ενδιαφέρουσα και δίνει ευκαιρίες να κάνεις πολλά πράγματα. Ωστόσο η εκτέλεση ήταν κάπως άνευρη. Τίμια μεν, με συναίσθημα, αλλά άνευρη.

Gray Scale ή Περί της αλλαγής "παραδείγματος", Γιώργος Κοροπούλης

 

Είναι το δεύτερο βιβλίο ποίησης που διαβάζω φέτος, δηλαδή δύο περισσότερα από όσα διαβάζω συνήθως τα τελευταία είκοσι χρόνια. Μου φάνηκε περίεργο, κάποιους στίχους τους ήξερα, σε σημείο που υποψιάζομαι ότι είναι παραλλαγές ή σχεδιάσματα πάνω σε κείμενα αρχαίων λυρικών (πχ Σαπφώ; Δεν ξέρω, γι' άλλη μια φορά ομολογώ την ασχετοσύνη μου). Το μόνο που πραγματικά με διασκέδασε ήταν το "Ξαγρυπνώντας τον Φίννεγκαν". Τι να κάνω, είμαι άνθρωπος απλός φαίνεται.  :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ανθολογία ''Ξίφη και Μάγοι'' που κυκλοφορεί από την σειρά της Terra Nova. Την είχα διαβάσει ξανά πριν από πολλά χρόνια και ήθελα να την ξαναθυμηθώ. Οι περισσότερες ιστορίες με άφησαν αδιάφορο αν και δεν θα τις χαρακτήριζα ως κακές. Ήταν απλοϊκές και γραμμένες από όχι και τόσο γνωστούς συγγραφείς. Ξεχώρισα τις ''Το Ξέφωτο του Εφιάλτη'' του Αντώνη Αντωνιάδη, ''Η Τελευταία Μέρα του Μάγου'' του Νίκου Κανακάρη και ''Δυσάρεστη Συνάντηση στη Λάνκμαρ'' του Φριτς Λάιμπερ. Αυτή η τελευταία είναι υπέροχη, ανάγνωσμα απαραίτητο για κάθε φίλο του φανταστικού.

 

Καλή συνολικά ανθολογία που όμως προτείνεται περισσότερο για ξεκίνημα στο φάντασυ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τον Λυτρωτή του Jo Nesbo και είμαι περίπου στη μέση. Απολαυστικό και στενάχωρο, όσο χρειάζεται, τώρα που φθινοπωριάζει.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την συλλογή ''Η Φωλιά του Λευκού Φιδιού'' του Μπραμ Στόκερ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πιάσει τις προάλλες επειδή με βόλευε να το κουβαλάω

 

Το στρίψιμο της βίδας

 του Χένρι Τζέημς

 

Κλασικό και ατμοσφαιρικό αλλά μάλλον παλαιομοδίτικο. Το άφησα για να συνεχίσω Black Company αλλά στην επόμενη καθισιά θα το τελειώσω, είναι μικρό και διαβάζεται εύκολα άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την Αιώνια νύχτα, το τρίτο και τελευταίο μέρος της βαμπιρικής τριλογίας των Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Τσακ Χόγκαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..