Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τέλειωσα τον Ζωντανό Θρύλο, μόλις, θα ακολουθήσουν σύντομα και οι εντυπώσεις. Ξεκινώ σχεδόν άμεσα το «Άλλοι» του James Herbert. Επίσης άφησα για λίγο στην άκρη τον Πύντσον. 

Πολύ καλό! (Οι Άλλοι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλειωσα τον Ζωντανό Θρύλο, μόλις, θα ακολουθήσουν σύντομα και οι εντυπώσεις. Ξεκινώ σχεδόν άμεσα το «Άλλοι» του James Herbert. Επίσης άφησα για λίγο στην άκρη τον Πύντσον. 

Πολύ καλό! (Οι Άλλοι)

Εγώ πάλι το βρήκα απλά καλό. Ανυπομονώ να δω την κριτική σου airbourne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, του Χιου Λόρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, του Χιου Λόρι. 

Να μου πεις αν και το δικό σου αντίτυπο έχει 15 σελίδες διπλοτυπωμένες (που σημαίνει 15 να λείπουν).

Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα το Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, του Χιου Λόρι. 

Να μου πεις αν και το δικό σου αντίτυπο έχει 15 σελίδες διπλοτυπωμένες (που σημαίνει 15 να λείπουν).

 

 

Στην σελίδα 320 που είμαι, ακόμα τίποτα. Έλεγξα την αρίθμηση των επόμενων σελίδων και ήταν εντάξει. Η έκδοση που έχω είναι του 2010, ενώ ξέρω ότι υπάρχει και έκδοση που γράφει 2011.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Άρχισα το Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, του Χιου Λόρι. 

Να μου πεις αν και το δικό σου αντίτυπο έχει 15 σελίδες διπλοτυπωμένες (που σημαίνει 15 να λείπουν).

 

 

Στην σελίδα 320 που είμαι, ακόμα τίποτα. Έλεγξα την αρίθμηση των επόμενων σελίδων και ήταν εντάξει. Η έκδοση που έχω είναι του 2010, ενώ ξέρω ότι υπάρχει και έκδοση που γράφει 2011.

 

Η δική μου είναι του 2011. Μάλλον πέτυχες την καλή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο, του Φίλιπ Ντικ. Μέχρι αύριο θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να σπάσω το sci-fi σερί των τελευταίων μηνών και ξεκίνησα το Άρωμα του Ονείρου του Τομ Ρόμπινς που καθόταν και με περίμενε πολύ καιρό :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει τον Δαιμονολόγο, του Άντριου Πάιπερ. Μέχρι αύριο το πολύ θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Terry brooks το μαγικο τραγούδι των σαναρα και μαζί την γκουεντολιν του ερειπωμένου πυργου του Παπαδόπουλου

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Illuminatus-το χρυσο μήλο. Μπολικη ψεδέλεια, συνωμοσία, μυστικισμός κλπ. Δεν ξέρω αν μπορώ να το παρακολουθήσω αλλά για κάποιο λόγο το αγόρασα μαζί με το 1ο, επίσης δεν μπορώ να το κατατάξω κάπου... Πολύ τρέλα ρε παιδί μου πόσα ναρκωτικά κάνανε τότε; με το κουτάλι τα τρώγανε τα LSD;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Illuminatus-το χρυσο μήλο. Μπολικη ψεδέλεια, συνωμοσία, μυστικισμός κλπ. Δεν ξέρω αν μπορώ να το παρακολουθήσω αλλά για κάποιο λόγο το αγόρασα μαζί με το 1ο, επίσης δεν μπορώ να το κατατάξω κάπου... Πολύ τρέλα ρε παιδί μου πόσα ναρκωτικά κάνανε τότε; με το κουτάλι τα τρώγανε τα LSD;

 

Καλημέρα. Νομίζω πως ο Γουίλσον ήξερε πολύ καλά τι έγραφε και πως το έγραφε. Απλά χρειάζεται να υπάρχει μια κάλυψη πάντα για τους μη μυημένους σε αυτά τα θέματα. Η ιστορία έχει αποδείξει ότι άνθρωποι που φανερώνουν μυστικά αργά ή γρήγορα εξαφανίζονται. Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που παίρνουν στα σοβαρά το έργο του. Προσωπικά τον θεωρούσα πάντα έναν άνθρωπο που ήξερε πολλά, λόγω και των πολύ σημαντικών γνωριμιών του. Ο Γουίλσον, είχε έναν περίεργο τρόπο να προβάλει θέματα που διαφορετικά δεν θα είχαμε ακούσει καθόλου. Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο σχετικά με αυτόν και το έργο του. Ανήκει σε αυτούς που με τα γραπτά τους θέλησαν να αφυπνήσουν τον κόσμο. Βέβαια, σίγουρα βοήθησε και το στάτους της εποχής που τα έγραφαν. Αν σας αρέσουν τα μυστήρια γενικότερα δεν θα απογοητευτείτε...Αν το δείτε λογοτεχνικά, σίγουρα δεν θα βρείτε πολλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζω το Illuminatus-το χρυσο μήλο. Μπολικη ψεδέλεια, συνωμοσία, μυστικισμός κλπ. Δεν ξέρω αν μπορώ να το παρακολουθήσω αλλά για κάποιο λόγο το αγόρασα μαζί με το 1ο, επίσης δεν μπορώ να το κατατάξω κάπου... Πολύ τρέλα ρε παιδί μου πόσα ναρκωτικά κάνανε τότε; με το κουτάλι τα τρώγανε τα LSD;

 

Καλημέρα. Νομίζω πως ο Γουίλσον ήξερε πολύ καλά τι έγραφε και πως το έγραφε. Απλά χρειάζεται να υπάρχει μια κάλυψη πάντα για τους μη μυημένους σε αυτά τα θέματα. Η ιστορία έχει αποδείξει ότι άνθρωποι που φανερώνουν μυστικά αργά ή γρήγορα εξαφανίζονται. Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που παίρνουν στα σοβαρά το έργο του. Προσωπικά τον θεωρούσα πάντα έναν άνθρωπο που ήξερε πολλά, λόγω και των πολύ σημαντικών γνωριμιών του. Ο Γουίλσον, είχε έναν περίεργο τρόπο να προβάλει θέματα που διαφορετικά δεν θα είχαμε ακούσει καθόλου. Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο σχετικά με αυτόν και το έργο του. Ανήκει σε αυτούς που με τα γραπτά τους θέλησαν να αφυπνήσουν τον κόσμο. Βέβαια, σίγουρα βοήθησε και το στάτους της εποχής που τα έγραφαν. Αν σας αρέσουν τα μυστήρια γενικότερα δεν θα απογοητευτείτε...Αν το δείτε λογοτεχνικά, σίγουρα δεν θα βρείτε πολλά. 

 

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, εδώ υπάρχει και η θρησκεία Discordianism. Επίσης, πολλοί όπως έχω παρατηρήσει στο ίντερνετ έχουν τον Wilson σαν guru. Απλά για μένα το όλο ύφος, η ατμόσφαιρα, η γραφή, τα γεγονότα είναι πολύ 70's για να τα αντιμετωπίσω στο ψυχρά ορθολογικό 2013. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που να το κατατάξω, ως λογοτεχνικό βιβλίο, ως παρωδία συνωμοσιολικών θεωριών; ως cult Βίβλο; ως συνωμοσιολογική Βίβλο; ως μανιφέστο ενάντια σε θρησκείες, αιρέσεις, αδελφότητες και κάθε είδους Εξουσία-Βία (πχ κρατική, Καπιταλιστική κλπ).Ένα 2ο θέμα που αντιμετώπισα είναι ο καταιγισμός πληροφοριών, ονομάτων, ιστορικών γεγονότων που σε αφήνουν ξερό από την 1η σελίδα. Πραγματικά το Παράρτημα παίρνει φωτιά κατά τη διάρκεια του διαβάσματος, αλλά αυτό είναι κάτι που δε με χαλάει γιατί μαθαίνω καινούρια πράγματα. Πολλές φορές βέβαια δημιουργείται σύγχυση, από το όλο συνονθύλευμα πληροφοριών.

 

@Airboune τι εννοείς χρειάζεται κάλυψη, για τους μη μυημένους; Εγώ ένα βιβλίο θέλω να διαβάσω τι πρέπει να κάνω για να το καταλάβω πλήρως; Εννοείς πρέπει να κάνω και έρευνα πχ στο ίντερνετ ή να ρωτάω κόσμο που ξέρει; Εσύ φαίνεται να το κατέχεις το όλο θέμα, οπότε τουλάχιστον πες μου την προσωπική σου εμπειρία κατά την ανάγνωση της τριλογίας, όπως και τι αποκόμισες από όλο αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την ίδια ακριβώς κουβέντα την εποχή που τα φόρουμ λειτουργούσαν με φούλ κόσμο...Κάπου εκεί στο 04' με 05'... Οπότε θα δώσω την ίδια απάντηση :)

 

Λοιπόν, μου άρεσε που λές ότι τα γεγονότα είναι πολύ 70's για να τα αντιμετωπίσεις το ψυχρά ορθολογικό 2013. Αυτό, έχει να κάνει όπως πάντα, με το συλλογικό ασυνείδητο της κάθε εποχής. Όταν στα τέλη των 60's και στις αρχές των 70's οι χίπηδες είχαν ανακαλύψει την αυτοσυνειδητότητα και τις ανατολικές θρησκείες, τότε είναι που πολλοί χώθηκαν βαθιά και με μεγάλη διάθεση για πειραματισμό. Ένοιωθαν σαν νέοι κατακτητές ενός, απαγορευμένου για τη μάζα, νέου κόσμου. Φυσικά κάπου έπρεπε να υπάρχει και έλεγχος. Οπότε αυτοί που ελέγχουν έπρεπε να δράσουν ώστε να μπορέσουν να προλάβουν καταστάσεις που υπονόμευαν την "ασφάλεια του έθνους". Αποχαρακτηρισμένα έγγραφα, μιας από τις πολλές υπηρεσίες ασφαλείας της Αμερικής, αναφέρουν διάφορα πειράματα που διεξήγαγαν σε ολόκληρους πληθυσμούς πόλεων. Που κολλάνε όλα αυτά; Ο Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον ήταν ένας άνθρωπος με πολύ μεγάλη οξυδέρκεια. Μπορούσε να δεί πίσω από τη βιτρίνα της οικίας πραγματικότητας. Όλα έχουν να κάνουν με ένα παιχνίδι που παίζεται εδώ και αιώνες...Δυστυχώς όμως, δεν είναι δυνατό να αποδώσει κάποιος στεγνές αλήθειες φόρα παρτίδα. Γιατί; Διότι το όλο σύστημα λειτουργεί με πλάγιο τρόπο, όπως οι διαφημίσεις προκαλούν τα κέντρα εκείνα του εγκεφάλου που μιλάνε στον παιδικό πυρήνα του κάθε ανθρώπου. Έτσι ο μόνος τρόπος να περάσεις το μήνυμα είναι με πλάγιο τρόπο και όσο το δυνατόν πιο μπερδεμένα. Για παράδειγμα, αν ακολουθήσεις όλη αυτή τη δαιδαλώδη βιβλιογραφία το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μπερδευτείς ακόμη περισσότερο. Φυσικά όλα αυτά αφορούν την πραγματική φύση της πραγματικότητας που ζούμε. Δυστυχώς όμως, για άλλη μια φορά, όταν κάποιος θα ξεφύγει και θα ασχοληθεί με κάτι τέτοιες, αιρετικές πολλές φορές, ιδέες, το μόνο που θα καταφέρει είναι να χαραχτηριστεί γραφικός. Οπότε, στην προκειμένη περίπτωση ο Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον, επιστράτευσε μια κοινή ικανότητα του ανθρώπου. Το χιούμορ. :)

Edited by Airbourne
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την ίδια ακριβώς κουβέντα την εποχή που τα φόρουμ λειτουργούσαν με φούλ κόσμο...Κάπου εκεί στο 04' με 05'... Οπότε θα δώσω την ίδια απάντηση :)

 

Λοιπόν, μου άρεσε που λές ότι τα γεγονότα είναι πολύ 70's για να τα αντιμετωπίσεις το ψυχρά ορθολογικό 2013. Αυτό, έχει να κάνει όπως πάντα, με το συλλογικό ασυνείδητο της κάθε εποχής. Όταν στα τέλη των 60's και στις αρχές των 70's οι χίπηδες είχαν ανακαλύψει την αυτοσυνειδητότητα και τις ανατολικές θρησκείες, τότε είναι που πολλοί χώθηκαν βαθιά και με μεγάλη διάθεση για πειραματισμό. Ένοιωθαν σαν νέοι κατακτητές ενός, απαγορευμένου για τη μάζα, νέου κόσμου. Φυσικά κάπου έπρεπε να υπάρχει και έλεγχος. Οπότε αυτοί που ελέγχουν έπρεπε να δράσουν ώστε να μπορέσουν να προλάβουν καταστάσεις που υπονόμευαν την "ασφάλεια του έθνους". Αποχαρακτηρισμένα έγγραφα, μιας από τις πολλές υπηρεσίες ασφαλείας της Αμερικής, αναφέρουν διάφορα πειράματα που διεξήγαγαν σε ολόκληρους πλυθησμούς πόλεων. Που κολλάνε όλα αυτά; Ο Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον ήταν ένας άνθρωπος με πολύ μεγάλη οξυδέρκεια. Μπορούσε να δεί πίσω από τη βιτρίνα της οικίας πραγματικότητας. Όλα έχουν να κάνουν με ένα παιχνίδι που παίζεται εδώ και αιώνες...Δυστυχώς όμως, δεν είναι δυνατό να αποδώσει κάποιος στεγνές αλήθειες φόρα παρτίδα. Γιατί; Διότι το όλο σύστημα λειτουργεί με πλάγιο τρόπο, όπως οι διαφημίσεις προκαλούν τα κέντρα εκείνα του εγκεφάλου που μιλάνε στον παιδικό πυρήνα του κάθε ανθρώπου. Έτσι ο μόνος τρόπος να περάσεις το μήνυμα είναι με πλάγιο τρόπο και όσο το δυνατόν πιο μπερδεμένα. Για παράδειγμα, αν ακολουθήσεις όλη αυτή τη δαιδαλώδη βιβλιογραφία το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μπερδευτείς ακόμη περισσότερο. Φυσικά όλα αυτά αφορούν την πραγματική φύση της πραγματικότητας που ζούμε. Δυστυχώς όμως, για άλλη μια φορά, όταν κάποιος θα ξεφύγει και θα ασχοληθεί με κάτι τέτοιες, αιρετικές πολλές φορές, ιδέες, το μόνο που θα καταφέρει είναι να χαραχτηριστεί γραφικός. Οπότε, στην προκειμένη περίπτωση ο Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον, επιστράτευσε μια κοινή ικανότητα του ανθρώπου. Το χιούμορ. :)

 

Nαι η περίοδος μεταξύ 2004-2006 ήταν για τα forums η Χρυσή Εποχή, μέχρι να αντικατασταθούν από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης facebook, twitter κλπ και να περάσουμε στην πιο επιφανειακή εποχή που γνώρισε ποτέ ο άνθρωπος πάνω στη Γη. Τότε γινόταν οι καλύτερες και πιο ψαγμένες συζητήσεις και επικοινωνούσες με μια μεγάλη γκάμα ανθρώπων από αυτούς που διέθεταν τρομερές γνώσεις και ήταν πραγματικοί διανοούμενοι που χαιρόσουν να συζητάς, μέχρι γραφικούς new age βαρεμένους τύπους που είχαν και αυτοί όμως το χάζι τους. Αλλά αρκετά με τη νοσταλγία. Είναι γνωστή η συνωμοσία ότι έριξαν τους χίπις στα βαριά ναρκωτικά, όπως και τα μεγαλύτερα επαναστατικά ροκ συγκροτήματα εκείνης της εποχής για να ελέγχουν τα διάφορα κινήματα και να τα καταστείλουν. Κάτι ανάλογο υποστηρίζουν ορισμένοι ότι γίνεται και σήμερα με το facebook, τον καταναλωτισμό κλπ. Eπίσης ως γνωστόν μεταξύ σοβαρού και αστείου λέγονται οι μεγαλύτερες αλήθειες και πολλές φορές αν θες το χιούμορ είναι και ένας τρόπος να εκφράσεις τις απόψεις σου χωρίς να τις επιβάλεις, δηλ πετάς το μπαλάκι στον αναγνώστη ώστε αν θέλει να κάνει την έρευνά του, να διαβάσει και να κρατήσει ό,τι χρειάζεται. Βέβαια στο συγκεκριμένο βιβλίο ο καταιγισμός πληροφοριών είναι τέτοιος που και να ήθελες να ψάξεις θα έπρεπε να διαβάσεις όλες τις βιβλιοθήκες, τα περιοδικά και τις εφημερίδες που υπάρχουν. Μπορεί η σύγχυση και το σοκ που προκαλέιται στον αναγνώστη, να είναι ένα ακόμα μέσο έκφρασης του συγγραφέα. Πάντως περνάει μια ολόκληρη εποχή μπροστά στα μάτια σου, σαν να μπαίνεις σε μηχανή του χρόνου είναι η ανάγνωση αυτού του βιβλίου. Συγκίνηση, νοσταλγία, μελαγχολία για τους χαμένους αγώνες μια ολόκληρης γενιάς και τέλος απαισιοδοξία κοιτώντας τη σημερινή γενιά μου.

Edited by Anwrimos23
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μόλις τελείωσα την ανταρσία των αγγέλων του φρανκς

λογικά συνεχίζουμε με τη βρώμικη τριλογία της αβάνας (Γκουτιέρεζ), για 2η φορά μάλιστα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα, του Στίβεν Κινγκ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα, του Στίβεν Κινγκ.

 

Από τα περίπου 700 βιβλία που υπολογίζω ότι έχω διαβάσει, το τοποθετώ μέσα στα 10- 20 καλύτερα όλων. Πρόκειται για έπος με όλη την σημασία της λέξης. Ανυπομονώ για την κριτική σου και είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα σου φανεί.

Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα το Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα, του Στίβεν Κινγκ.

 

 

Από τα περίπου 700 βιβλία που υπολογίζω ότι έχω διαβάσει, το τοποθετώ μέσα στα 10- 20 καλύτερα όλων. Πρόκειται για έπος με όλη την σημασία της λέξης. Ανυπομονώ για την κριτική σου και είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα σου φανεί.

συμφωνώ με το Δημήτρη, αν κσι σε προδιαθετουμε με αυτό που κανουμε...για μενα ειναι μεσα στα 5 καλύτερα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τον καταπληκτικό "Χιονάνθρωπο" του Nesbo και τη συλλογή "H Αποζημίωση (Paycheck) και Άλλα Διηγήματα" του Dick και χρειάζομαι ακόμα ένα τριήμερο τεμπελιάς επειγόντως!    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχεια με Θυελλα απο Ατσαλι Τομος Β - Ματωμενο Χρυσαφι. Επιτελους θα διαβασω γεγονοτα που δεν γνωριζω ηδη! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..