Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το Χίλια εννιακόσια εβδομήντα τέσσερα, του Ντέιβιντ Πις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την Αποκάλυψη του Bentley Little.

Οι πρώτες 100 σελίδες μου δείχνουν πως πρόκειται για ενδιαφέρον ανάγνωσμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την Αποκάλυψη του Bentley Little.

Οι πρώτες 100 σελίδες μου δείχνουν πως πρόκειται για ενδιαφέρον ανάγνωσμα...

 

Είναι όντως καλό, αλλά το οι Αγνοημένοι του ίδιου συγγραφέα μου φάνηκε καλύτερο. Φυσικά εντελώς διαφορετικό το ένα βιβλίο με το άλλο. Μακάρι να μεταφράζονταν και άλλα βιβλία του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησα την Αποκάλυψη του Bentley Little.

Οι πρώτες 100 σελίδες μου δείχνουν πως πρόκειται για ενδιαφέρον ανάγνωσμα...

 

Είναι όντως καλό, αλλά το οι Αγνοημένοι του ίδιου συγγραφέα μου φάνηκε καλύτερο. Φυσικά εντελώς διαφορετικό το ένα βιβλίο με το άλλο. Μακάρι να μεταφράζονταν και άλλα βιβλία του...

 

Θα ψάξω να το βρω κι αυτό, Γιώργο.

Αρχίζω και συμπαθώ το ύφος του συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η εκδίκηση του Μανιτού, του Γκράχαμ Μάστερτον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το ''Ο Άρχοντας των Δύο Κόσμων'' του Φίλιπ Πούλμαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Λάθος, του Αντώνη Σαμαράκη.

Tα κατάφερες να το ολοκληρώσεις, χωρίς να αυτοκτονήσεις; Παλιότερα είχα προσπαθήσει να το διαβάσω, αλλά δεν μπόρεσα. Λες να το "ξαναπιάσω", πως σου φάνηκε εσένα; Είμαι ανάμεσα σε αυτό κ στο Σιλμαρίλιον, γιατί είναι τα μοναδικά που έχω αδιάβαστα από παλιά βιβλία στη βιβλιοθήκη μου. 

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα το Λάθος, του Αντώνη Σαμαράκη.

Tα κατάφερες να το ολοκληρώσεις, χωρίς να αυτοκτονήσεις; Παλιότερα είχα προσπαθήσει να το διαβάσω, αλλά δεν μπόρεσα. Λες να το "ξαναπιάσω", πως σου φάνηκε εσένα; Είμαι ανάμεσα σε αυτό κ στο Σιλμαρίλιον, γιατί είναι τα μοναδικά που έχω αδιάβαστα από παλιά βιβλία στη βιβλιοθήκη μου. 

 

 

Τι να σου πω, εμένα μου αρέσει λίγο-πολύ το στιλ του. Αν δεν σου άρεσε εξαρχής, τότε μην το πιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα επιτελους μετα απο πολλα χρονια που τον εχω στην βιβλιοθηκη μου να διαβαζω Λαβκραφτ!!Εχω και τους 4 τομους "Απαντα" των εκδοσεων Κακτος.

Τελειωσα τα "Βουνα της τρελλας" και τωρα τελειωνω την "περιπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουορντ".

Τωρα για εντυπωσεις περριτο να μιλησω θα πω μονο οτι μολις τελειωσα τα βουνα της τρελλας παραγγειλα καπακι το "Νεκρονομικον" και ο θεος μαζι μας!!

Πολυ κακη μεταφραση ομως εκει στον Κακτο ρε παιδι μου και καθολου τελικη επιμελεια του βιβλιου που διαβαζω εγω τουλαχιστον απο στυξεις μεχρι και γραμματα λειπουν απο λεξεις.Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα επιτελους μετα απο πολλα χρονια που τον εχω στην βιβλιοθηκη μου να διαβαζω Λαβκραφτ!!Εχω και τους 4 τομους "Απαντα" των εκδοσεων Κακτος.

Τελειωσα τα "Βουνα της τρελλας" και τωρα τελειωνω την "περιπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουορντ".

Τωρα για εντυπωσεις περριτο να μιλησω θα πω μονο οτι μολις τελειωσα τα βουνα της τρελλας παραγγειλα καπακι το "Νεκρονομικον" και ο θεος μαζι μας!!

Πολυ κακη μεταφραση ομως εκει στον Κακτο ρε παιδι μου και καθολου τελικη επιμελεια του βιβλιου που διαβαζω εγω τουλαχιστον απο στυξεις μεχρι και γραμματα λειπουν απο λεξεις.Κριμα.

 

Δε γίνεται να μεταφραστεί ο Λαβκραφτ στα ελληνικά, εκεί κατέληξα μετά από αρκετό διάστημα σκληρής μελέτης του έργου του, κάτω από το φως της σελήνης (λολ). Λέξεις που χρησιμοποιεί δεν υπάρχουν αντίστοιχες στα ελληνικά και χάνεται όλη η αισθητική (δε θα πω το νόημα για να είμαι πιο λεπτός στις εκφράσεις μ), Έρχονται και οι ερασιτεχνικές μεταφράσεις άρπα κόλλα του Κάκτου και δένει το γλυκό. Καλύτερα ξαναδιαβασέ τα από Αίολος ή Ωρόρα αν δεν το κατέχεις καλά το αγγλικό ναούμε. Γενικά ωραίος είναι ο Λάβκραφτ, αλλά από ένα σημείο κ μετά αν διαβάσεις αρκετές ιστορίες επαναλαμβάνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα για εντυπωσεις περριτο να μιλησω θα πω μονο οτι μολις τελειωσα τα βουνα της τρελλας παραγγειλα καπακι το "Νεκρονομικον" και ο θεος μαζι μας!!

 

 

Καταρχας, μπραβο που ξεκινησες Λαβκραφτ.

 

Στην ερωτηση μου τωρα: Τι ακριβως παρηγγειλες ??  :mf_sherlock:  :dazzled:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τώρα τη νυχτερίδα του Νέσμπο.Άυριο θα αρχίσω το '' θα φωνάξω την αστυνομία '' του Γιάλομ

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τώρα τη νυχτερίδα του Νέσμπο.Άυριο θα αρχίσω το '' θα φωνάξω την αστυνομία '' του Γιάλομ

 

Πως ήταν η Νυχτερίδα;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στα  βιβλία που αγόραρα προσπάθησα να δοκιμάσω αναγνωστικές επιδόσεις   ,ει δύνατον γρηγορότερα... Έβγαλα τον ανατολικό και δυτικό άνεμο σε λιγότερο απο 2: 45 λεπτ με 10 λεπτα διάλειμμα! Πολύ καλό! Πρώτο βιβλιο της Μπακ και νομίζω θα την αγαπήσω!!!!Ρασκόλνικοφ αν ξεκινήσω τα αστυνομικά θα ξεκινήσω με αγκάιθα κρίστι 

Edited by Demian
Link to comment
Share on other sites

 

Τωρα για εντυπωσεις περριτο να μιλησω θα πω μονο οτι μολις τελειωσα τα βουνα της τρελλας παραγγειλα καπακι το "Νεκρονομικον" και ο θεος μαζι μας!!

 

 

Καταρχας, μπραβο που ξεκινησες Λαβκραφτ.

 

Στην ερωτηση μου τωρα: Τι ακριβως παρηγγειλες ??  :mf_sherlock:  :dazzled:

Αυτο παραγγειλα!

 

http://www.politeianet.gr/books/9789603827436-alhazred-abdul-kaktos-nekronomikon-180540

Link to comment
Share on other sites

 

Τελείωσα τώρα τη νυχτερίδα του Νέσμπο.Άυριο θα αρχίσω το '' θα φωνάξω την αστυνομία '' του Γιάλομ

 

Πως ήταν η Νυχτερίδα;

 

Ο γνωστός Νέσμπο,αν είσαι φαν πρέπει να το διαβάσεις.Τελείωσα  το '' θα φωνάξω την αστυνομία '' του Γιάλομ.Συνεχίζω με Σιντάρτα και Έσσε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..