Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Έχω αρχίσει το "Καίσαρ και Κλεοπάτρα", του Φίλιπ Βάντενμπεργκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την ανθολογία ''Παζαρεύοντας με τον Διάβολο''.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την συλλογή διηγημάτων Δεκάτη Δεκεμβρίου, του Τζορτζ Σόντερς.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά του Ένας χειμώνας στη Νέα Υόρκη, του Λι Στρίνγκερ. Εξαιρετικά καλογραμμένο και ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ανθολογία ''Παζαρεύοντας με τον Διάβολο''. Επειδή οι ιστορίες είναι πολλές αναφέρω μόνο τις καλύτερες:

 

- Ρόμπερτ Άρθουρ: ''Ο Σατανάς και ο Σαμ Σέυ'': Ένας τύπος γεννημένος τζογαδόρος αποδεικνύεται -φυσικά- ανίκανος να νικήσει το πάθος του και καλείται να ανταπεξέλθει στην υπέρτατη δοκιμασία με τον διάβολο. Ποιος άραγε θα επικρατήσει; Καλογραμμένη, σπαρταριστή και κυνική, πρόκειται για ένα μικρό διαμάντι.

 

- Χένρυ Κάτνερ: ''Στο Κατώφλι'': Ένας ζάμπλουτος σπεύδει προς συμφωνία με ένα δαίμονα. Αν χάσει θα γίνει το επόμενο του γεύμα, αν κερδίσει θα έχει τα ανταλλάγματα που θέλει. Δαιμονική μοχθηρία vs ανθρώπινης ευστροφίας. Πολύ καλή και δαύτη.

 

- Μακ Ρέυνολντς: ''Καυτές Προπόσεις'': Τι είναι άραγε χειρότερο; Το κουμάρι ή το ποτό; Δύσκολο να πει κανείς αλλά όταν συνδυάζονται, άστα να πάνε... Φάση είχε.   

 

- Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ: ''Μη Σκάψετε Τάφο για μένα'': Τρελλαμένος ερημίτης που έχει ως χόμπι να εντρυφεί σε μαύρες τέχνες και νταλαβέρια με δαίμονες. Δεν θέλει και πολύ για να σαλέψει και ως γνωστόν το τίμημα σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι πάντα βαρύ. Όχι της αξίας αριστουργημάτων του μεγάλου συγγραφέα, αλλά ποιοτικό όπως κάθε τι δικό του.

 

Σε υψηλό επίπεδο και τα υπόλοιπα διηγήματα που πλαισιώνουν την ανθολογία, μάλλον είναι η καλύτερη από αυτές που διάβασα τελευταία.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Μέγας Αλέξανδρος: Τα πέρατα του κόσμου", του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Η μαύρη γραμμή- Ζαν- Κριστόφ Γκρανζέ

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το χρυσάφι και η κατάρα της ερήμου, του Ιμπραχίμ Αλ Κούνι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ανατολικά της Εδέμ", του Τζων Στάινμπεκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την συλλογή διηγημάτων Ο κάμπος στις φλόγες, του Χουάν Ρούλφο.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ''Υπερφυσικές Ιστορίες απ' τους μετρ του Φανταστικού''.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Πυρετός στο Τέξας, του Ντόναλντ Χάμιλτον.

Link to comment
Share on other sites

Hotel Living, του Ιωάννη Πάππου, εκδ. Λιβάνης

 

Κατάφερα να φτάσω μέχρι τη σελίδα 103, κι αυτό επειδή δεν είχα άλλο βιβλίο μαζί μου εκείνη τη μέρα να διαβάσω. Χάλια, αίσχος και αηδία. Τι να πω γι' αυτό το βιβλίο; Ότι δε μου άρεσε καθόλου και με νευρίασε με ποικίλους τρόπους; Ότι δε διαβάζεται επειδή είναι το άκρον άωτο του εξυπνακίστικου γραψίματος; Οι υποσημειώσεις κάτω από όλες σχεδόν τις σελίδες είναι απαραίτητες για να βγάλεις έστω κουτσά στραβά κάποιο νόημα, αλλά δεν είναι ανάγνωση αυτή, είναι στραμπούληγμα εγκεφαλικών κυττάρων. Απορώ με όλους αυτούς που κατάφεραν να το τελειώσουν και τους άρεσε κιόλας. Ενδεχομένως εμένα μου έπεσε βαρύ, ίσως προορίζεται για αναγνώστες πιο μορφωμένους από μένα και με πολύ περισσότερη υπομονή, αλλά μου έδωσε την εντύπωση ότι σνομπάρει τους πάντες και τα πάντα. Ευτυχώς που το είχα αγοράσει με μόνο 5 ευρώ (επειδή έχει ένα σκισιματάκι στο εξώφυλλο). Μήπως το θέλει κανείς σας, από περιέργεια, επειδή έχει μερικές πολύ καλές κριτικές; Το ανταλλάσσω (στείλτε μου πμ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Άλλες φωνές, άλλοι τόποι, του Τρούμαν Καπότε.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις άντρες σε μια βάρκα (χώρια ο σκύλος) – Τζερόμ Τζερόμ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την συλλογή διηγημάτων Ιστορίες μιας θαμμένης ζωής, του Τσαρλς Μπουκόφσκι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..