Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τσαρλς Τζόνσον και ''Οι Φημισμένοι Κουρσάροι από τα 1700 ως τα 1800''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Θνητοί Θεοί" του Richard Morgan. Άπό τις πρώτες 50 σελίδες είμαι πολύ ενθουσιασμένος. Ίσως φταίει βέβαια που είναι και το πρώτο βιβλίο ΕΦ που διαβάζω. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η αγορά των κλεφτών, του Α. Ι. Μπεζερίδη. Πάρα πολύ καλό...

Link to comment
Share on other sites

"Θνητοί Θεοί" του Richard Morgan. Άπό τις πρώτες 50 σελίδες είμαι πολύ ενθουσιασμένος. Ίσως φταίει βέβαια που είναι και το πρώτο βιβλίο ΕΦ που διαβάζω. 

Όχι, δεν φταίει αυτό! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας στη στοίβα με τα αδιάβαστα για να βρώ κάτι να διαβάσω ανακάλυψα δυο βιβλία που αγνοούσα ότι τα είχα στη βιβλιοθήκη μου: το "Ερωτικές ιστορίες καθημερινής τρέλας" και το "Βρώμικος κόσμος" του Τσάρλς Μπουκόφσκι. Οπότε ξεκίνησα να διαβάζω το πρώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Μέγας Αλέξανδρος: Ο γιός του ονείρου", του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Χαμοζωή, του Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ε.φ. ''Αναζητώντας Παράξενους Θεούς''. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Μέγας Αλέξανδρος: Η άμμος του Άμμωνα", του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Παγωμένη Γη, του Στέιναρ Μπράγκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Τώρα θα δεις, του Δημήτρη Γκιώνη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Οι δώδεκα αιώνιοι", του Τζάστιν Κρόνιν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα την ανθολογία ε.φ. ''Αναζητώντας Παράξενους Θεούς''. 

 

Την διάβασα και ήταν καλούτσικη, μερικές ιστορίες τις ήξερα από την Ωρόρα και ήταν ευκαιρία να τις ξαναθυμηθώ. Στο ''Ο Μεσσίας'' του Ρέι Μπράντμπερι μεταφερόμαστε στον πλανήτη Άρη και σε ένα ετερόκλητο πλήθος ιερέων που μοιράζονται ένα κοινό όνειρο από διαφορετικές σκοπιές. Ποιος άραγε θα είναι ο εκλεκτός; ''Το Αριστερό Μονοπάτι'' του Α. Μπέρτραμ Τσάντλερ μας δείχνει τις εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα όταν εγκαταλείπει τα εγκόσμια ο ηγέτης μίας φιλοσοφικής ομάδας για να πάρουν την σκυτάλη τα ρομπότ μαθητές του. Καλό και δαύτο. Γκάρρυ Κίλγουορθ και ''Ας πάμε στο Γολγοθά!'' όπου παρακολουθούμε τα παράδοξα ενός ταξιδιού στο χρόνο. Και τέλος ''Οι Φρύνοι του Γκρίμμερντέηλ'', μέρος του Witch World της Αντρέ Νόρτον. Μία ατιμασμένη γυναίκα είναι αποφασισμένη να πληρώσει το τίμημα για την εκδίκηση που θέλει να πάρει. Όχι ακριβώς το στυλ μου, δεν νομίζω να μπορούσα να διαβάσω ένα ολόκληρο μυθιστόρημα σε αυτό το ύφος. Για το μέγεθος της όμως ήταν πολύ καλή, τόσο ωραία όσο την θυμόμουν.

 

Συνολικά αξιόλογη, αξίζει να της ρίξει κανείς μία ματιά. Συνεχίζω με την ανθολογία ''Κυνηγοί του Ονείρου''. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να υπάρχει και άλλο τόπικ: «Τι προσπαθείτε να διαβάσετε»,  γιατί  ζορίζομαι να διαβάσω το φλύαρο και πομπώδες «Snow Crash» του Neal  Stephenson. Αντέχω 5-6 σελίδες την φορά και είναι 440. Μπορεί να γίνει το τρίτο βιβλίο που θα παρατήσω πριν φτάσω στην μέση. Ούτε που θυμάμαι γιατί αποφάσισα να το αγοράσω…

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την συλλογή διηγημάτων Αιγαίο, του Ηλία Βενέζη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά της συλλογής διηγημάτων Τα μαύρα παπούτσια της παρέλασης, του Βαγγέλη Προβιά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ανθολογία ''Κυνηγοί του Ονείρου''. 

 

Στο ''Η Μπαλάντα της Χαμένης Γ'μελ'' του Κορντγουέινερ Σμιθ βρισκόμαστε κάποια στιγμή στο ακαθόριστο μέλλον όπου οι άνθρωποι συνυπάρχουν με άλλες ράτσες πλασμάτων. Ένας οραματιστής που κατέχει υψηλό αξίωμα θα προσπαθήσει να συνεργαστεί με εκπρόσωπο τους για το κοινό συμφέρον. Φάση είχε, αλλά είναι μέρος ευρύτερης σειράς του συγγραφέα και μάλλον θα αρέσει περισσότερο αν διαβαστεί στα πλαίσια της. Το παρανοϊκό πάντως ''Ένας Πλανήτης που λεγόταν Σαγιόλ'' του ίδιου αν και επίσης ξεκάρφωτο, μου είχε αρέσει περισσότερο. Εκπληκτικό το ''Ο Περιθωριακός Άνθρωπος'' του Τσαντ Όλιβερ. Δύο επιστήμονες- ταξιδιώτες του διαστήματος αναρωτιούνται γιατί δεν μπορούν να κινήσουν με τα συμπράγκαλα τους την περιέργεια των ιθαγενών του καινούργιου πλανήτη στον οποίο έχουν προσεδαφιστεί. Ο ένας θα την ψάξει λίγο περισσότερο την δουλειά για να βρεθεί μπροστά σε συγκλονιστικές αποκαλύψεις. Η κοσμοθεωρία των κατοίκων, ότι κοντινότερο στους γνωστούς σε όλους μας Ινδιάνους, θα τον κάνουν να αναθεωρήσει όλα όσα θεωρούσε ως τότε δεδομένα. Πολύ ωραία, τόσο όσο όταν την πρωτοδιάβασα. Ένα και το αυτό για το ''Τσιγγάνοι'' του Πόουλ Άντερσον. Όπως εύστοχα αναφέρεται στον πρόλογο, αλληλοσυμπληρώνεται με την προηγούμενη όντας η άλλη όψη του νομίσματος. Ένας βετεράνος εξερευνητής θα σταματήσει να προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι είναι ευχαριστημένος με την μικροαστική του ζωή, και θα αρχίσει να υψώνει το βλέμμα προς τα αστέρια. 

 

Καλούτσικες και οι άλλες τρεις ιστορίες. Ποιοτική ανθολογία με διηγήματα ανώτερα της φήμης τους, προτείνεται. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..