Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Ναι, αν είσαι φαν του Μαρκες είναι πολύ γνωστό βιβλίο.

Το έχω διαβάσει πολύ καιρό πριν (καμιά 10αρια χρόνια) και μου άρεσε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αφού τελειώσαμε με τον άνταμς, ξεκινήσαμε σήμερα το the magician's nephew, clive staples lewis, chronicles of narnia. πλάκα έχει, περνάει η ώρα όμορφα (όχι απλώς ευχάριστα)

Link to comment
Share on other sites

Το Hogfather του Terry Pratchett και τα διηγήματα "5271009" του Alfred Bester, "The belonging kind" των William Gibson & John Shirley και "Dogfight" των William Gibson & Michael Swanwick.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα "Το Χάρτινο Σπίτι" του Κάρλος Μαρία Νομίνγκες, ένα βιβλίο που έχει σαν θέμα του τα βιβλία, δηλαδή ένα μετα-βιβλίο :bleh: . Το θεώρησα αρκετά καλό.

 

Μετά, πήγα στην Άγνωστη Καντάθ και (αφού έπρηξα τον άνθρωπο εκεί με την αναποφασιστικότητα και την κουζουλάδα μου) αγόρασα την τετραλογία της Γαιοθάλασσας (και τα τέσσερα μέρη σε ένα βιβλίο, στα αγγλικά).

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Μετά, πήγα στην Άγνωστη Καντάθ και (αφού έπρηξα τον άνθρωπο εκεί με την αναποφασιστικότητα και την κουζουλάδα μου) αγόρασα την τετραλογία της Γαιοθάλασσας (και τα τέσσερα μέρη σε ένα βιβλίο, στα αγγλικά).

 

Χεχ! Κι εγώ απο κει το'χα αγοράσει:))

Link to comment
Share on other sites

Πήρα εχτές (επιτέλους, παρόλο που μια εβδομάδα έχει βγει όλη κι όλη, ήταν η τρίτη φορά που πήγα κάπου για να το πάρω και το αυτήν το βρήκα!) το τρίτο βιβλίο του Τραγουδιού της φωτιάς και του πάγου: Θύελλα από ατσάλι (είναι λίγο άκυρος ο τίτλος ή εμένα μου φαίνεται? Τώρα βέβαια εάν το μετέφραζαν κυριολεκτικά: Καταιγίδα από σπαθιά, θα ήταν καλύτερα? χμμμ.... μπλιαχ)

 

Το ξεκίνησα και κοιμήθηκα στις 5:30 το πρωί εχτές. Το εξώφυλλο του είναι χειρότερο από τα προηγούμενα, ο τίτλος ... είπα ήδη, τα σωθικά του βιβλίου όμως συνεχίζουν να είναι Μάρτιν και η μετάφραση εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

(είναι λίγο άκυρος ο τίτλος ή εμένα μου φαίνεται? Τώρα βέβαια εάν το μετέφραζαν κυριολεκτικά: Καταιγίδα από σπαθιά, θα ήταν καλύτερα? χμμμ.... μπλιαχ)

 

 

 

Εναλλακτικός τίτλος: 4 γάμοι και 2 κηδείες (τουλάχιστον). Δεν λέω περισσότερα για να μην με κυνηγήσεις... :hideingbhindcurtian:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα:

 

Έρικ Άμπλερ: "Ταξίδι στον φόβο". Για περισσότερες πληροφορίες εδώ

 

Επίσης διάβασα:

 

Στέφεν Κίνγκ: "Το κινητό". Αρκετά καλό, και γρήγορο στην δράση του, αποφέυγοντας το περιττό πλά-μπλά (περίεργο για τον Κίνγκ). Θυμήζει ταινία με ζόμπι (άλλωστε είναι αφιερωμένο στον Τζεόρτζιο Ρομέρο). Τσεκάρετε το όσο κι'αν ηλίθιο σας φαίνεται το σενάριο του...

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικός τίτλος: 4 γάμοι και 2 κηδείες (τουλάχιστον). Δεν λέω περισσότερα για να μην με κυνηγήσεις... hideingbhindcurtian.gif

 

Nomizw oti xtes me thn trillian to spoilarame idi oso de paei :p :P

Link to comment
Share on other sites

Nomizw oti xtes me thn trillian to spoilarame idi oso de paei :p :P

 

Και λιγα λες :p. Λίγο ακόμα και θα πρεπε να μας κοπανήσει στο κεφάλι :p.

 

Eγώ ξεκίνησα το βιβλιο που μου πήρε ο Μιχάλης για το διαγωνισμό και έχω ενθουσιαστεί! :D. Είναι το Midwich cuckoos του John Wyndham. Δεν το συνειδητοποίησα εκείνη την ώρα, αλλά τελικά το συγκεκριμένο βιβλιο το ξέρω και το εψαχνα κιολας :D. Σ αυτό το βιβλιο έχει βασιστεί μια πολύ κλασσικη ταινια (και ενα ρημεηκ με τον Κριστοφερ Ρηβ) της οποια τον τιτλο τωρα δε θυμαμαι, αλλά πάει ως εξης: Σε μια μικρή, φιλήσυχη πόλη, μια ωραία πρωία, όλοι αποκοιμιούνται. Ξαφνικά και απροσδόκητα. Μετά απο λίγο όλοι ξυπνάνε και όλα δειχνουν φυσιολογικά. Έως ώτου συνειδητοποιούν ότι όλες οι γυναίκες της πόλης έχουν μείνει ξαφνικά έγκυες. Και τα πραγματικά περίεργα αρχίζουν να συμβαίνουν 9 μήνες μετά, όταν γεννιούνται τα παιδια...

Είναι μια κλασσική ιστορία, έχω δει τις ταινίες, έχω διαβάσει γι αυτή σε άλλα βιβλια, και τώρα θα τη διαβάσω επιτέλους! :D

Και πάλι ένα μεγάααλο ευχαριστώ στο μιχάλη! :D

Link to comment
Share on other sites

[spam] δε συνηθίζω να κοπανάω τον κόσμο που μου σποϊλεριάζει τα βιβλία (ίσα ίσα που μετά θέλω ακόμα περισσότερο να τα διαβάσω για να βρω όλα αυτά τα υπέροχα που ακούω μέσα :p)[/spam]

 

Να σας πω επίσης πως πριν από το Μάρτιν, διάβασα και το δεύτερο βιβλίο των χρονικών του Άμπερ: Τα όπλα του Άβαλον, και μετά ξεκίνησα το τρίτο στ' αγγλικά, στον τόμο που είναι όλα μαζί. Συνεχίζει να είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον (κάθε νέος αδερφός που γνωρίζουμε λίγο καλύτερα είναι ένας εξαιρετικός χαρακτήρας) όμως στο αγγλικό κείμενο με ταλαιπωρεί αφάνταστα η πολύ πολύ ωραία γλώσσα του Ζελάζνυ.

 

Επίσης, ξαναδιάβασα την Καρμίλα (ή Μιλάρκα ή Μιρκάλα, το κορίτσι που δεν κοιμάται τη νύχτα και είναι ίδιο με εκείνον τον παμπάλαιο πίνακα) και συνιστώ τα εξής: ξαναδιάβασμα για αυτούς που το έχουν διαβάσει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, χάνει ελάχιστα από τη μαγεία του όταν ξέρεις την ιστορία, άμεση ανάγνωση από όσους δεν έχουν διαβάσει ακόμα την κούτσικη, υπέροχη, κλασική ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Puppet Masters του Robert Heinlein από το μακρινό 1951. Αν εξαιρέσουμε κάποια στοιχεία που όσοι διαβάζουν Heinlein έχουν συνηθίσει πλέον (έντονη απέχθεια προς το ανατολικό μπλοκ, σεξιστική γραφή), πρόκειται για ένα κλασικό περιπετειώδες θρίλερ της Χρυσής Εποχής της ΕΦ με όλα τα καλά και κακά που αυτό συνεπάγεται. Η υπόθεση αφορά την εισβολή ζελατινοειδών εξωγήινων στην Αμερική που προσκολλούνται στις πλάτες των ανθρώπων και ελέγχουν τις πράξεις τους μετατρέποντάς τους σε άβουλα ζόμπι. Κάτι σαν το Invasion of the Body Snatchers δηλαδή αλλά ο Ηeinlein προηγήθηκε για κάποια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα σήμερα το Η πριγκίπισσα και ο πειρατής (Princess Bride) του Γουιλιαμ Γκόλντμαν και έπαθα χοντρο κόλλημα.

 

Είμαι ακόμα στην αρχή και δεν ξέρω τι παίζεται, αλλά είχα δει την ταινία και δεν πρέπει να είναι πολύ διαφορετικό.

 

Εχει τρομερό χιούμορ πάντως :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα το the lion, the witch and the wardrobe του lewis , και κάνω ένα μικρό διάλειμμα από τα χρονικά της νάρνια για να διαβάσω το πολυπαινεμένο βιβλίο εδώ μέσα της le guin, το the word fοr world is forest. τα σχόλια σας που έχω διαβάσει, και οι βαθμολογίες του που του δώσατε με οδήγησαν να το δανειστώ από τη βιβλιοθήκη. που είναι πολύ άθλιο, γιατί είναι η χειρότερή μου να παίρνω βιβλίο και μετά να πρέπει να το δώσω πίσω (το αντίτυπο που διαβάζω θέλω να το κρατάω) ---> αυτός είναι και ο λόγος που δεν μου δανείζουν οι φίλοι μου βιβλία... :bleh: :bleh: :bleh:

το ξεκίνησα οπότε απόψε, και βλέπουμε...

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Pixie, είναι πολύ ωραίο βιβλίο! Έχει βγεί και σε ταινία? Δεν το γνώριζα!

 

Σήμερα σκεφτόμουν να ξεκινήσω το "Νεκροσκόπο 5". Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα:

"Το γυάλινο κλειδί" του Ντάνσιελ Χάμμετ: Αστυνομικό με θέμα τις έρευνες που κάνει ένας πρώην τζογαδόρος για να εξιχνιάσει μια υπόθεση δολοφονίας στην οποία μπλέκεται ένας φίλος του.

 

"Λίλιθ" του Τζώρτζ ΜακΝτόναλντ: Παραμύθι με θέμα την ιστορία της Λίλιθ. Το βρήκα λίγο βαρετό προς το τέλος...

 

Τώρα ξεκίνησα:

 

"Το τευλευταίο φιλί" του Τζέημς Κρόμλευ: Ένας ντετέκτηβ προσπαθεί να εντοπίσει την κόρη μιας ιδικτήτριας ενός κακόφημου μπάρ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζω: Ο αναρχικός των δύο κόσμων, Λε Γκεν

Τόσο μα τόσο καλογραμμένο. Πέρα από την υπόθεση δηλαδή, ένα εξαιρετικό -λογοτεχνικά- εφ βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Λίλιθ είναι περίεργο βιβλίο. Το έχω διαβάσει δυο φορές, και πάντα μου άρεσε το ίδιο όλο. Οι υπόλοιποι που έχω ρωτήσει λένε ότι είτε βαρέθηκαν το πρώτο μισό, είτε το δεύτερο μισό του βιβλίου...

 

Τώρα διαβάζω Tad Williams: Dragonbone chair.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Λίλιθ είναι περίεργο βιβλίο. Το έχω διαβάσει δυο φορές, και πάντα μου άρεσε το ίδιο όλο. Οι υπόλοιποι που έχω ρωτήσει λένε ότι είτε βαρέθηκαν το πρώτο μισό, είτε το δεύτερο μισό του βιβλίου...

 

Εγώ μια φορά δεν κατάφερα να το τελειώσω...Σκυλοβαρέθηκα! Και το χάρισα το βιλίο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Τη συλλογή "Οι στάχτες της ψυχής μας" για τα 50 βιβλία της σειράς Κόλαση των εκδόσεων Οξύ. Έχει μέσα μερικά διαμάντια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..