Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Όσο για το αλλού γι' αλλού, ποτέ δεν ισχυρίστηκα το αντίθετο! :D Ποιος ήταν αυτός που είπε ότι έχω μάτια σαύρας και διαβάζω άλλο βιβλίο με το κάθε ένα μάτι; ;)

 

Edit: Εσύ ήσουν, Sileon. Πήγα και βρήκα το τόπικ. Οπότε τι αναρωτιέσαι;

 

 

Indeed, εγώ ήμουν αυτός. :whistling:

 

Χε, το "αλλού για αλλού", με την καλή την έννοια βεβαίως, πήγαινε για τον Μπόρχες και το συγκεκριμένο βιβλίο του. Είναι μάστορας του παραλόγου. Καλα, δεν θα διαφωνήσω οτι το ίδιο θα ισχύει και για τους αναγνώστες του..Χεχ :cat: .

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα πριν καμιά βδομάδα το Wasp Factory του Iain Banks.

Πέτυχα μια αγγλική έκδοση στον Παπασωτηρίου πολύ φτηνά (κάπου 10 Ευρώ)

Πρωτότυπο, αρρωστημένο, χωρίς το φτηνό τρόμο του "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω". Βγάζει μια απάθεια που σε αφήνει άναυδο.

 

Τελειώνω το "Ο Τζακ Μπάρον κι η αιωνιότητα" του Norman Spinrad (εκδόσεις ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ)

Το βιβλίο φυσάει. Διαπλοκή ΜΜΕ/εξουσίας, με μια πρέζα εφ. Έχοντας διαβάσει κάποια διηγήματα του Spinrad, μπορώ να πω πως αυτή είναι η καλύτερή του δουλειά. Βοηθάει και η καλή μετάφραση του Δ. Αρβανίτη που πιάνει ακριβώς το ύφος του συγγραφέα (τον λάτρεψα από τις μεταφράσεις Harlan Ellison στο altfactor)

Άντε, λίγες σελίδες ακόμα μου μείνανε...

 

Παράλληλα διαβάζω το Choke του Chuck Palahniuk (στα αγγλικά), αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς. Δε με ενθουσίασε, το βρήκα κάπως ανιαρό. Απογοήτευση για το συγγραφέα του Fight Club και του Survivor. Δεν απορώ που οι εκδόσεις ΟΞΥ δεν το έχουν μεταφέρει στα ελληνικά.

 

Επίσης το Σεπτέμβρη είχα τελειώσει μια σειρά διηγημάτων του Μ. Λουντέμη, "Αυτοί που φέρανε την καταχνιά", σε μια παλιά έκδοση του '80 που ξεψείρισα από τη βιβλιοθήκη των γονιών μου. Άσχετο με τη θεματολογία του φόρουμ, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση. Έχει κάποια εκπληκτικά διηγήματα (με κορυφαίο το ομότιτλο) με θέμα το Β Παγκόσμιο Πόλεμο και την Κατοχή. Πολύ δυνατές ιστορίες.

Το αναφέρω κυρίως για να γκρινιάξω για την κατάντια των σημερινών Ελλήνων συγγραφέων. Όταν πήγαινα σχολείο μου έκανε μεγάλη εντύπωση που στα Κείμενα Νεοελλ/κης Λογοτεχνίας δεν υπήρχε τίποτα πρόσφατο. Πλέον δε μου κάνει καμία εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Naroualis, κυκλοφορεί στα ελληνικά?

 

To κοίταξα και είναι όντως του Αιόλου, μόνο που έπεσα μια δεκαετία έξω:1990. Καλούτσικη μετάφραση, αρκετά τυπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα τις υποσημειώσεις στις πρώτες σελίδες αρκετά πληροφοριακές. Αυτό που δε βρήκα, βέβαια, ήταν... το Γκόλεμ! Αλλά με αποζημίωσε επάξια η ατμόσφαιρα και η πνευματικότητα του όλου κειμένου! Οι γκραβούρες είναι λίγο κακοτυπωμένες αλλά προσθέτουν στο κλίμα με τη σκοτεινιά τους!

Link to comment
Share on other sites

To κοίταξα και είναι όντως του Αιόλου, μόνο που έπεσα μια δεκαετία έξω:1990. Καλούτσικη μετάφραση, αρκετά τυπογραφικά.

 

 

Ευχαριστώ! Θα το ψάξω. Το είχα καιρό στα προς αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Βουντού, να περάσεις και από τη λίστα εφ για καμιά αξιολόγηση.

 

Φίλε nikosal με κατέστρεψες οικονομικά. :badmood:

ΕΦ, ενώ έχω διαβάσει πάρα πολλά διηγήματα, βιβλία έχω διαβάσει ελάχιστα. Πέρασα λοιπόν από τη λίστα, έκανα ένα μικρό browse και είπα: δεν κατεβαίνω σήμερα ν'αγοράσω κάνα βιβλίο; Για να μην τα πολυλογώ γύρισα 80 ευρώ ελαφρύτερος...

 

Από ΕΦ πήρα τα εξής:

Το παιχνίδι του Έντερ / Orson Scott Card

Στρατόπεδο Α / Thomas Disch

The Forever War / Haldeman

The Dispossessed / Le Guin

Neuromancer / Gibson (το είχα διαβάσει στα ελληνικά (ΑΙΟΛΟΣ?) κάποτε αλλά δεν το είχα ποτέ στη συλλογή μου)

 

Σήμερα που έχω χρόνο θα κάνω καμιά αξιολόγηση στις λίστες εφ και τρόμου.

 

Ευχαριστώ! Θα το ψάξω. Το είχα καιρό στα προς αναζήτηση.

Το ΓΚΟΛΕΜ το είδα σήμερα στην Πρωτοπορία (Θεσσ/νίκη). Λογικά θα υπάρχει και Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τελέιωσα (οχι που δε θα το τελείωνα) το Χιλιάδες Νάνοι κι Ένα Τηγάνι, του Τερρυ Πράτσετ και έχω να πω ότι είναι από τα πιο ενδιαφέροντα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ, παρόο που είναι καμπόσο παιδικό. Επίσης τελείωσα και τις Μυθοπλασίες του Μπόρχες. Συνεχίζω με Το Βασιλιά των Τρελών.

Link to comment
Share on other sites

Κι ενω εχω 4 βιβλια στη μεση(!!!),πηρα και διαβασα ενα βιβλιο που θεωρουσα οτι ειναι χαζομαρα να το παρω στα ελληνικα αφου συμφερει η εκδοση στα αγγλικα με ολους τους τομους μαζι αλλα απο την αλλη ειπα να παρω μια γευση.

Κι οταν αφορα βιβλιο αγαπημενου μου συγγραφεα...οι αντιστασεις ειναι χαμηλες.

 

Εννεα πριγκηπες στο Αμπερ

του Ροτζερ Ζελαζνυ

 

Θα το σχολιασω σε αλλο τοπικ παντως γιατι το αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

θεωρουσα οτι ειναι χαζομαρα να το παρω στα ελληνικα αφου συμφερει η εκδοση στα αγγλικα με ολους τους τομους μαζι αλλα απο την αλλη ειπα να παρω μια γευση.

Εννεα πριγκηπες στο Αμπερ

του Ροτζερ Ζελαζνυ

και, με το συμπάθειο, μάλλον δεν έκανες καλά, γιατί είναι ένα από τα πιο κακομεταφρασμένα βιβλία που έχω διαβάσει, από την αλησμόνητη εποχή του Κάκτου και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Atonement (H Εξιλέωση) του Ian McEwan, που θα απολαύσουμε σύντομα και στην μεγάλη οθόνη. Πολύ όμορφο, συγκινητικό και δυνατό βιβλίο, καταπιάνεται με διάφορα θέματα όπως οι τύψεις, η μνήμη, η δυσκολία της συγχώρεσης αλλά και με την δύναμη της συγγραφής και της δημιουργικής διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασιλιάς των Τρελών πήγε για βρούβες, γιατί στο αναμεταξύ ανακάλυψα το Truckers, το Wings και το Guards! Guards! σε κάποια σκονισμένα ράφια... Ε, τι να κάνω να καταπιεστώ; Θα διαβάσω τον Βάιμς πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories του Tim Burton περιμένοντας το λεωφορείο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100 σελίδες μεγέθους δημοσιογραφικού σημειωματαρίου και οι μισές είναι εικόνες. Σε 10 λεπτά το έχεις τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η Ναρουαλις το τελειωνει σε 5 λεπτα?

 

Κανω ενα διαλλειμα απο φαντασυ με το

Αετος στο χιονι

 

Στην αρχη ειαι ακομη αλλα φαινεται πολυ καλο ιστορικο μυθιστορημα.Αχ,που ειναι οι παλιες καλες μερες του Total war...

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί αναφέρεστε σε μένα όταν πρόκειται για ταχύτητες; Ειλικρινά απορώ... το Guards! Guards! το παιδεύω εδώ και μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η Ναρουαλις το τελειωνει σε 5 λεπτα?

 

Κανω ενα διαλλειμα απο φαντασυ με το

Αετος στο χιονι

 

Στην αρχη ειαι ακομη αλλα φαινεται πολυ καλο ιστορικο μυθιστορημα.Αχ,που ειναι οι παλιες καλες μερες του Total war...

 

το καλύτερο ιστορικό μυθηστόρημα που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Guards!Guards! του Τέρρυ Πράτσεττ. Βασικά δε νομίζω ότι υπάρχει έστω ένα χαρακξτηρας σε αυτό το βιβλίο που να μην είναι αξιολάτρευτος, από το δρακάκι Έρολλ (τρομάρα του) μέχρι τον Λόρδο Βετινάρι. Εμμ... Δεν ξέρω με τι θα συνεχίσω. Παράξενο ε;

Link to comment
Share on other sites

3001 Τελική Οδύσσεια - Το ξαναδιαβάζω, είναι μικρό και ήθελα να το θυμηθώ.

Ο Χαλ δεν σκότωσε τον Πουλ τελικά, απλά τον... κατάψυξε. Τι θέλει και μας χαλάει τη μαγεία του 2001 ο Κλαρκ;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Έξι δισεκαττομμύρια τρόποι ζωής του Παναγιώτη Κούστα

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Demian του Έσσε μιας που μου το θύμισε ένα ντοκυμαντέρ που είδα για τη ζωή του ότι το είχα κάπου αδιάβαστο. Και μόλις τελείωσα το δανικό βιβλίο του Rikochet, Veniss Underground.

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Demian του Έσσε μιας που μου το θύμισε ένα ντοκυμαντέρ που είδα για τη ζωή του ότι το είχα κάπου αδιάβαστο.

 

Το Ντέμιαν, είναι για μένα ένα Βιβλίο σταθμός και θρύλος από μόνο του. Με είχε επηρεάσει αρκετά στην εφηβεία. Το θεωρώ αρκετά δύσκολο Επίσης πιστεύω ό,τι μπορεί να προκαλέσει τελείως διαφορετικά συναισθήματα στους διαφόρους αναγνώστες, αλλά ακόμα και στον ίδιο αναγνώστη, εφόσον αναγνωσθεί σε διαφορετικές χρονικές φάσεις της ζωής του.

twocows

απ' ότι θυμάμαι ασχολείσαι με την ψυχολογία. Το παρακάτω δοκίμιο παραθέτει το συσχετισμό μεταξύ του C.Jung & H.Hesse, πιστεύω θα το βρεις ενδιαφέρον.

Όταν το διαβάσεις (εσύ ή κάποιος άλλος) θα με ενδιέφερε να ακούσω εντυπώσεις.

 

The_Psychology_Of_C_G_Jung_In_The_Works_Of_Hermann_Hesse.pdf

Edited by 0Nautilus0
Link to comment
Share on other sites

Ααα τέλεια ευχαριστώ! Και μένα με είχε επηρεάσει ο Λύκος της Στέππας , σαν να διάβαζα τις σκέψεις μου ήταν. Anyway ξεφεύγουμε από το θέμα :p

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να διαβάσω κάτι ανάλαφρο και pulpίσιο από ΕΦ κι έτσι διάβασα το The Stainless Steel Rat του Harry Harrison, πρώτο βιβλίο μιας σειράς με ήρωα έναν ικανότατο διαγαλαξιακό κλέφτη που αναγκάζεται να συνεργαστεί με τον νόμο, χρησιμοποιώντας το ταλέντο του στην απατεωνιά ώστε να παγιδεύει άλλους εγκληματίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..