Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διάβαζα εδώ και έναν περίπου μήνα τη Λίλιθ του Τζόρτζ ΜακΝτόναλντ (κατά κύριο λόγο μέσα στο λεωφορείο) και σήμερα την τελείωσα. Ένα διδακτικό ανάγνωσμα, τίγκα στις αλληγορίες, με τον Αδάμ, την Εύα και την πρώτη γυναίκα του Αδάμ τη Λίλιθ, π[ρόσωπα τα οποία συναντάει ο ήρωας στην πορεία του προς την αυτογνωσία. Δε με ενθουσιάζουν τέτοιου είδους ηθικοπλαστικά βιβλία (πόσο μάλλον όταν ο συγγραφέας ήταν κάποια στιγμή στη ζωή του παπάς) αλλά δε λέω ότι μαρτύρησα και να το διαβάσω.

 

Θα έλεγα ένα βαρετό άναγνωσμα....

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ένα βαρετό άναγνωσμα

 

Ε, εντάξει, αν σκεφτείς ότι θα μπορούσα με τις ταχύτητές μου να το είχα διαβάσει σε 2-3 μέρες και αυτό μου πήρε πάνω κάτω 20...

Link to comment
Share on other sites

Sunglasses after dark της Nancy Collins.

Βαμπίρισα μέσα στην οποία κατοικεί ένας δαίμονας (αν και δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά) βρίσκεται κλεισμένη σε ένα ψυχιατρείο, από όπου και ξεφεύγει και κυνηγάει αυτούς που την έκλεισαν μέσα.

Είχε πάρει βραβείο Bram Stoker το 1990 ως καλύτερο πρωτο μυθιστόρημα και μάλλον το άξιζε, αν και είμαι μόλις στο πρώτο τρίτο του και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΙΣΙΟ ΠΤΩΜΑ - ΙΡΓΟΥΙΝ ΡΟΜΠΕΡΤ

 

Το πάθος ενός σουρεαλιστή καλλιτέχνη για τη μούσα του στο προπολεμικό Λονδίνο της δεκαετίας του '30 είναι η αφετηρία ενός χρονικού που καταγράφει με ιδιαίτερη εφευρετικότητα τη σχέση τέχνης και ιστορίας.

Στα πρόθυρα των φρικαλεοτήτων του Δεύτερου Παγκόσμιου Πολέμου οι ανένταχτοι διανοούμενοι που συρρέουν στις συγκεντρώσεις των σουρεαλιστών εδραιώνουν την αναρχία ως τρόπο ζωής και την απελευθέρωση της φαντασίας ως ύψιστη καλλιτεχνική αξία. Ανάμεσά τους ξεχωρίζει ο ανήσυχος ζωγράφος Κασπάρ, πρόθυμος να γευτεί τις ακραίες εμπειρίες που προσφέρονται στους «εκλεκτούς μυημένους». Μέχρι την εμφάνιση της Καρολάιν, μιας άχρωμης δακτυλογράφου την οποία ο Κασπάρ ερωτεύεται τρελά και τη βλέπει σαν το πιο εξωτικό και σπάνιο πλάσμα του κόσμου. Όταν εκείνη εξαφανίζεται, ο Κασπάρ σαν άλλος Δον Κιχώτης ρίχνεται σε απίστευτες περιπέτειες που του δίνουν ευκαιρία να βιώσει την πολυπλοκότητα μιας αδυσώπητης πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Για ένα ποτό στον Παράδεισο, του Νίκου Ράπτη. Με γλώσσα που μοιάζει μ' εκείνη του Ντάγκλας Άνταμς, ο Ράπτης μας διηγείται την ιστορία του βούδα του Μοντενέγκρο και της αγαπημένης του Βίκις, της Παρθένου της Κηφησιάς, αποκαλύπτοντάς μας α) ότι η γη είναι ένα κομπιούτερ γκεημ για τους θεούς, β) τι παθαίνει κανείς αν επί εφτά χρόνια βλέπει μόνο εμτιβι και πίνει μόνο κοκα-κόλα και γ) τι κάνει η Μοίρα με ένα τυχαίο γκόμενο που ψαρεύει σ' ένα μπαρ. Αν και αρχικά το βιβλίο δε σε τραβάει να το διαβάσεις, λόγω της εξωτερικής του εμφάνισης (=μαύρα χάλια), το περιεχόμενο είναι απολαυστικό, μπορώ να πω. Δε μιλάμε για το βασιλιά της πρωτοτυπίας βέβαια, αλλά έχει πραγματικά πολύ καλές σκηνές.

Link to comment
Share on other sites

Snow Crash, του Neal Stephenson. Το απόλυτο cyberpunk μυθιστόρημα. Απόλαυση. :wub:

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Γιάννης Μαρούδας - Σκριμπολά

 

Πέντε διηγήματα του φανταστικού από έναν ταλαντούχο πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα, πέντε εκδοχές ενός μελλοντολογικού εφιάλτη με τους ήρωές τους να ψάχνουν απεγνωσμένα για κάποια διέξοδο μέσα σε μια αλληλοδιαδοχή ψευδαίσθησης και πραγματικότητας. -Ο Τζο Κέι εγκλωβίζεται σε μια χρονοπαγίδα κυνηγημένος από τις αρχές ενός κράτους που εφαρμόζει τον Ολικό Προγραμματισμό... -Ο Πρωτεασίλαος βρίσκει τον δρόμο της επιστροφής από τον Άδη σε μια συναρπαστική αναδιήγηση ενός αρχαίου μύθου... -Βιβλία - ζωντανοί οργανισμοί απεργάζονται την εξόντωση ενός κατασκευαστή adventure games και του σωματοφύλακά του... -Οι ψυχοτρόπες ουσίες και τα υπερπαιχνίδια αποτελούν για τον Φίλιππο, έναν διεφθαρμένο πρώην μπάτσο μπλεγμένο με τον υπόκοσμο, τη μόνη διέξοδο από την αθλιότητα της ζωής του... -Έπειτα από ένα ατύχημα που του στέρησε τη μνήμη του ο πράκτορας Αντρέας Στερν, αναζητά την ταυτότητα και το παρελθόν του εναλλάσσοντας τους ρόλους διώκτη και διωκώμενου... Με πρωτότυπη θεματική, αφηγηματικές τεχνικές που παραπέμπουν σε σενάριο και μια γραφή λιτή και γρήγορη, ο Γιάννης Μαρούδας αναδεικνύεται σε έναν από τους πιο ενδιαφέροντες συγγραφείς της νέας γενιάς.

 

Επ, τώρα το είδα αυτό. Πού το πέτυχες, D' Ailleurs; Εγώ το ψάχνω ένα χρόνο τώρα και δεν το βρίσκω πουθενά. Εκεί που το βρήκες, μήπως έχει κανένα αντίτυπο και για μένα;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν μονορούφι πριν από δύο εβδομάδες το Imperium του Μιχάλη Σπέγγου, απ' τις εκδόσεις Λιβάνη και το ξαναδιαβάζω τώρα. Καμβάς για την ιστορία είναι μία "Αυτοκρατορία" στο όριο του φανταστικού, με έντονες βυζαντινές πινελιές και η σύγκρουσή της με το βασίλειο των "Απίστων". Θα το χαρακτήριζα καθηλωτικό, ενώ εντυπωσιάστηκα κι απ' τις απαντήσεις του για τη συνέντευξη που μου έδωσε για το τεύχος Ιανουαρίου του περιοδικού Unit. Χθες είχε την πρώτη παρουσίαση του βιβλίου εδώ στα Γιάννενα και είχα την τύχη να παρευρεθώ, ήταν πολύ-πολύ όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το βρήκα στα μεταχειρισμένα, οπότε όταν το τελειώσω θα στο δώσω (για το Σκριμπολά λέω)

Edited by D'Ailleurs
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Eric του Terry Pratchett. Η επιστροφή του Ανεμοβρόχη επιβαλλόταν, κι όχι μόνο γιατί είναι ο πιο αξιαγάπητος χέ_της όλων των εποχών. Μάλιστα είχα και μια αποκάλυψη: η πόρτα της κόλασης γράφει επάνω You Don't Have To Be Evil To Work Here But It Helps, φράση που αποτελεί τον τίτλο μιας νουβέλας του Τομ Χολτ, που περιμένει υπομονετικά να διαβαστεί στο ράφι μου!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΥΝΤΒΙΧ ΕΝΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ - ΚΕΝΤΟΝ ΛΕΣΛΙ

 

Ενας δημοσιογράφος, πρώην μυστικός πράκτορας των ειδικών δυνάμεων των ΗΠΑ, ανακαλύπτει στη Βιέννη ένα παράξενο χειρόγραφο που τον οδηγεί στο πιο επικίνδυνο ταξίδι της ζωή του, στοιχειώνοντάς τον με τη δύναμη του πνεύματος του Λούντβιχ Βαν Μπετόβεν. 'Ενας γιατρός γίνεται δέκτης απίστευτων αποκαλύψεων από έναν ασθενή του και πομπός στη μεταφορά αυτών των πληροφοριών στους κατοπινούς χρόνους. Ο Χρόνος και ο Χώρος αποκτούν άλλες διαστάσεις. Αποκαλύπτεται μια σκοτεινή συνωμοσία, ένας αποκρυφιστικός μυστικός πόλεμος για την κυριαρχία του κόσμου, με πεδίο μάχης την ανθρώπινη ψυχή. Για διακόσια χρόνια, η ιστορία που διηγείται αυτό το χειρόγραφο έχει παρασύρει τις ζωές έξι ανθρώπων σ' ένα χορό της φωτιάς, από τον οποίο δεν υπάρχει απόδραση.

 

ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΖΩΔΙΑΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ - ΡΟΜΠΕΡΤ ΒΑΝ ΓΚΟΥΛΙΚ

 

2 ιστορίες με τον Δικαστή Τί.

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη για τον κόσμο είναι δάσος, της ξέρετε εσείς ποιας.

 

ΥΓ. Και παράτησα τα "εγκλήματα πλατωνικής δημοκρατίας body politic μπλα μπλα" (βλ. καμιά 20αριά μηνύματα πριν) γιατί ήταν πολύ μέτριο από κάθε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

"Σιλμαρίλλιον" από Τόλκιν, για να το τελειώσω αυτή τη φορά, τους "Σατανικούς Στίχους" από Rushdie και συνεχίζω τον "Σακάτη Άγιο" από Nihilio. Επίσης τα "1000 καλύτερα ελληνικά και ξένα ντοκιμαντέρ" από Στέργιο Ηλία.

Link to comment
Share on other sites

Τον Κόμη Μηδέν του Gibson. Δυστυχώς πήρα λίγο στραβά την τριλογία: είναι το τελευταίο που μου έμεινε...

Link to comment
Share on other sites

χεχε άργησες να το διαβάσεις λίγο μμαν; Τι έκανες παιδί μου στα φοιτητικά σου χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το βιβλίο που πήρα πρόσφατα, "Ο γιατρός συνιστά David Bowie" της Pascale Ferroul. Διαφορετικό ανάγνωσμα, το βιβλίο είναι καλύτερο στο δεύτερο μέρος όταν σε κάθε κεφάλαιο διαφορετικός χαρακτήρας αναλαμβάνει να περιγράψει τα γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

χεχε άργησες να το διαβάσεις λίγο μμαν; Τι έκανες παιδί μου στα φοιτητικά σου χρόνια;

 

Φυσικά και άργησα. Στα φοιτητικά μου χρόνια διάβαζα Asimov, Clarke και Bester. Προσπαθώ να προλάβω! Βη βαράτε! Τρέχω! Αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και άργησα. Στα φοιτητικά μου χρόνια διάβαζα Asimov, Clarke και Bester. Προσπαθώ να προλάβω! Μη βαράτε! Τρέχω! Αλήθεια!

 

 

Χεχε τον πρώτο Μπέστερ τον διάβασα νομίζω γύρω στα 38 μου. Εγώ και αν άργησα...

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου αέναη προσπάθεια να διαβάσω όλα τα κλασικά της ΕΦ που μου έχουν διαφύγει, μόλις τελείωσα το I Am Legend του Richard Matheson.

 

Φαντάζομαι θα άνοιγα τον ασκό του Αιόλου αν το πρότεινα για αξιολόγηση στη λίστα της ΕΦ, ε; Αν και από ότι είδα και στο horror list έχει μόνο μια πρόταση που σημαίνει ότι ίσως δεν είμαι ο μόνος που το θεωρεί περισσότερο SF παρά horror... Συμφωνεί και η σειρά "SF Masterworks".

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτόν τον καιρό: "Η ομίχλη"- Κινγκ, συνεχίζω το "Σιλμαρίλιον", λίγες ματιές σε Διαμαντή Φλωράκη, ενώ κατάφερα και βρήκα την "Βιβλιογραφία της ελληνικής επιστημονικής φαντασίας" από Λάζο και Θεοδώρου. Μου ζήτησαν να το ψάξω στα Γιάννενα και η narualis και ο electroscribe και τελικά το ανακάλυψα στη Ζωσιμαία βιβλιοθήκη. 'Ηδη εξετάζω τρόπους για να το κλονοποιήσω και να δώσω από ένα στον καθένα.

Νομίζω την επιμέλεια του βιβλίου την έχει κάνει ο nicasal, αν δεν κάνω λάθος.

Πολύ αξιόλογη προσπάθεια και έχω την εντύπωση ότι η υπάλληλος μου έδωσε αβασάνιστα το τελευταίο τους αντίτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..