Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

 

γίνεται αθάνατος πίνοντας από μια νταμιτζάνα, αγιάζει τα νερά και κάνει άλλους αθάνατους,  

 

 

Κι εμείς όταν κοινωνούμε...δεν πίνουμε το αυθεντικό αίμα του Ιησού, έτσι;

 

Ποιοι κοινωνούμε;;; Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι πιστεύω σε αυτά.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

Ποιοι κοινωνούμε;;; Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι πιστεύω σε αυτά.... 

Δεν έχει σημασία τι πιστεύεις εσύ. Μπορεί να πιστεύει ο Τζέικομπ, μπορεί ο Τζακ... Η αποδοχή να πιεί από το ποτήρι είναι μάλλον συμβολική. Δεν πίνει το φίλτρο του Πανοραμίξ. Αυτό που έχει σημασία είναι το "ναι" που λέει στην ευθύνη που του δίνεται. Η "νταμιτζάνα" είναι το οπτικό του συμβολισμού.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα σε ποιο σημείο προβολής της σειράς βρίσκονται, η Ιταλία, η Πορτογαλία, το Ισραήλ και η Τουρκία θα παίξουν ζωντανά στην τηλεόραση τους χαράματα Δευτέρας το φινάλε του Lost, χωρίς υπότιτλους, σαν σχέδιο του ABC να προλάβει λέει την ιντερνετική πειρατία.

 

Ως συνήθως, η Ελλάδα... έξω από τα πράγματα.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, κανείς δεν το είδε ακόμα; :tongue: [όχι ότι θέλω να ακούσω σχόλια πριν το δω, αλλά... κανείς δεν ξενύχτησε να το δει, ε;]

Link to comment
Share on other sites

Το είδά εγώ...και δεν ξενύχτησα κιόλας.

Είδα μόνο ως το τέλος της σειράς και όχι τα σπέσιαλ έξτρα 80λέπτα, οπου μιλάνε οι πρωταγωνιστές και οι σεναριογράφοι.

 

Ακολουθεί σποίλερ!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Στην ουσία το Λοστ δεν έχει τελειώσει. Όχι ακριβώς. Εχει τελειώσει μόνο η οπτική ματιά του Jack. Το νησί συνεχίζει, ο νέος Τζέηκομπ συνεχίζει με τον νέο του βοηθό, κάποιοι σώζονται...

 

Οι σκηνές που δείχνει σε μια άλλη διάσταση δεν είναι μια εναλλακτική πραγματικότητα αλλά ο τρόπος όλων όσων πέθαναν να βρεθούν με αυτούς που στιγμάτισαν την ζωή τους. Άλλοι πέθαναν νωρίτερα, άλλοι αργότερα, και κάποια στιγμή βρέθηκαν όλοι μαζί σε ένα μέρος που θα κατόρθωναν να κάνουν το βήμα που θα τους βοηθούσε να προχωρήσουν.

 

Απαντήσεις δεν δόθηκαν γιατί το Λοστ στην ουσία δεν τελείωσε. Σταμάτησε στον θάνατο του Τζακ και συνέχισε χρόνια μετά όταν είχν πλεόν πεθάνει και οι τελευταίοι.

 

Είναι νομίζω ένα αξιοπρεπές τέλος αν λάβει κανείς υπόψιν τον δρόμο που είχαν διαλέξει οι σεναριογράφοι για τον 6ο κύκλο. Απο το να δώσουν λίγες απαντήσεις σχετικά με τα πολλά ερωτήματα, προτίμησαν να μην δώσουν καθόλου και να επικεντρωθούν στο κοινό τέλος των πρωταγωνιστών. Σοφή κίνηση, και γλυτώνουν και το κράξιμο.

 

Εξτρα πόντους για το βιτρό που περιείχε όλες τις γνωστές θρησκείες στην εκκλησία. Το πρόσεξα κατευθείαν αλλά δεν είχα καταλάβει που θα το πάει.

 

 

 

 

Bye bye Lost, you'll be missed.

 

Υ.Γ Πολύ συναισθηματικά φορτισμένο φινάλε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα.

 

Με στράγγιξε. Τόσο κλάμα μέσα σε ένα δύωρο δεν θυμάμαι να έχω ξαναρίξει.

 

Δεν είχε το τέλος που περίμενα. Με μπέρδεψε. Διαβάζοντας κάποια σχόλια στο ίντερνετ όμως, κάπως το εννοήσα.

 

Δηλαδή:

 

 

Όπως λέει ο πατέρας του Τζακ στον γιό του, αυτό δεν είναι το τώρα, αυτό είναι ένα μέρος που φτιάξανε οι συνειδήσεις αυτών των ανθρώπων γιατί σήμαιναν πολλά ο ένας στον άλλον, και ότι "όλοι πεθαίνουν κάποια στιγμή".

 

Δηλαδή, η πραγματικότητα Α και η πραγματικότητα Β του 6ου κύκλου δεν ήταν παράλληλες.

 

Όταν λέμε ότι "είναι όλοι νεκροί" δεν εννοούμε ότι αυτοί σκοτώθηκαν στην πτώση του αεροπλάνου.

 

Π.χ. μέσα στην εκκλησία βλέπουμε τον Ντέσμοντ με την Πένυ. Η Πένυ πότε πέθανε; Ε, κάποια στιγμή στη ζωή της πέθανε. Πολύ πιθανό τα γεγονότα της πραγματικότητας Α, στο Λος Άντζελες, να λαβαίνουν μέρος 50 ή 100 χρόνια μετά τα γεγονότα στο νησί. Έτσι, το τέλος έχει καλύτερο νόημα, και άρα δεν ανερούνται όλα όσα είδαμε στο νησί.

 

 

Αυτά για τώρα. Έχω ανάγκη να το χωνέψω λιγάκι, τέλειωσε μια αγαπημένη μου σειρά, και είπα αντίο σε λατρεμένους χαρακτήρες.

 

Τώρα πρόσεξα και το post του Drake Ramore που τα λέει πολύ καλά, καλύτερα κι από μένα. Συμφωνώ απόλυτα. (Όντως υπάρχει αρκετό filler που έμεινε ανεκμετάλλευτο και γεμίζει άνετα άλλον έναν κύκλο με τους υπόλοιπους χαρακτήρες.)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε; Είχαν δηλώσει συμμετοχή στο 19ο διαγωνισμό του SFF και οι σεναριογράφοι και δεν το είχα καταλάβει;

 

Όντως πολύ κλάμα. Το μόνο που θα ήθελα να μάθω είναι

 

Πως άφησε ο Χάρλευ τον Ντέσμοντ να φύγει; Με τον τροχό; Κι αν ο Μπεν εννοούσε αυτό που είπε όχι μόνο για τον Ντέσμοντ, αλλά και για όλους; Άρα Το νησί είναι κάτι σαν το Avalon;

Κι επίσης οι nerdy ερωτήσεις, χαχα:

Δηλαδή ο Χάρλευ δεν γνώρισε κόσμο μετά από τους Lost στο νησί; το μωρό το ρώτησαν να είναι σε αυτή τη μορφή στη μετά θάνατον ζωή; Ο Τζακ τον γιο του τον έκανε όντως σε μια παράλληλη ζωή και μετά εμφανίστηκε και σε αυτήν τη μετά θάνατον διάσταση;

 

Όντως το σημείο με τα σύμβολα όλων των θρησκειών ήταν πάρα πολύ καλό! Σαν να συνέδεε και όλους τους θεατές από όλες τις χώρες. Μια οικουμενικότητα..

 

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε; Είχαν δηλώσει συμμετοχή στο 19ο διαγωνισμό του SFF και οι σεναριογράφοι και δεν το είχα καταλάβει;

 

 

Όντως πολύ κλάμα. Το μόνο που θα ήθελα να μάθω είναι

 

Πως άφησε ο Χάρλευ τον Ντέσμοντ να φύγει; Δεν μας απασχολεί. Μπορεί να τον άφησε να φύγει χρόνια μετά ή να μην ασχολήθηκε καθόλου ή να ήρθε και η Πένυ στο νησί. Πολλές πιθανότητες...

 

Κι αν ο Μπεν εννοούσε αυτό που είπε όχι μόνο για τον Ντέσμοντ, αλλά και για όλους; Άρα Το νησί είναι κάτι σαν το Avalon; Δεν πρόκειται να απαντηθεί αυτό...ίσως στο φανταστικό 4ο επεισόδιο του 8ου κύκλου. Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτα.

 

Κι επίσης οι nerdy ερωτήσεις, χαχα:

Δηλαδή ο Χάρλευ δεν γνώρισε κόσμο μετά από τους Lost στο νησί; Μάλλον όχι, αλλά και να γνώρισε (απο άλλους ναυαγούς) δεν στιγματίστηκε η ζωή του.

 

το μωρό το ρώτησαν να είναι σε αυτή τη μορφή στη μετά θάνατον ζωή; Οι γονείς (και όσοι έχουν συναίσθηση)έχουν μεγαλύτερη δυνατότητα ελέγχου αυτής της "παραίσθησης". Το μωρό μπορεί απλά εκείνη την στιγμή να ήταν 50 χρονών (και όχι νεκρό) αλλά για να βοηθηθεί η Κλερ να περάσει απέναντι χρειαζόταν το μωρό της όπως το θυμόταν την περίοδο που σημάδεψε την ζωή της (μετά την πτώση).

 

Ο Τζακ τον γιο του τον έκανε όντως σε μια παράλληλη ζωή και μετά εμφανίστηκε και σε αυτήν τη μετά θάνατον διάσταση; Τα ίδια ισχύουν για τον Τζακ που υποσυνείδητα ήθελε κάποιον γιο αλλά δεν του έκατσε.

Όντως το σημείο με τα σύμβολα όλων των θρησκειών ήταν πάρα πολύ καλό! Σαν να συνέδεε και όλους τους θεατές από όλες τις χώρες. Μια οικουμενικότητα.. Βασικά το έκαναν για να συνδέσει ,και καλά, τα πιστεύω των πρωταγωνιστών, αλλά συμφωνώ μαζί σου στο συμπέρασμα σου!thmbup.gif

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις είδα το special, για να μπω στο κλίμα....

(ήταν καλό)

άντε να δούμε.... smile.gif

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει οτι θα συζητάμε για πολύ καιρό ακόμη το Lost!biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα οι απαντήσεις που μου δίνεις βοηθούν και ως επιχειρήματα για αυτήν τη θεωρία. Αυτό με τα σύμβολα των θρησκειών, βασικά η εκκλησία έχει αυτά τα σύμβολα γιατί είναι από αυτές που λειτουργούν ως ναός για όλους τους "πιστούς". :p

 

κι εγώ σκέφτηκα αυτό με την εκκλησία και τους πρωταγωνιστές που έγραψες :)

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δεν απογοητεύτηκα πάντως απο το φινάλε.

Η αλήθεια είναι πως το περίμενα όχι απλά χειρότερο, αλλά κακό.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και η άλλη θεωρία, αυτή των Simpsons:

 

 

XtRKY.png

ότι όλα ήταν ένα όνειρο του σκυλιού, χαχα

 

 

yeap κι εγώ drake

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, αυτός που έκανε την γελοιογραφία προφανώς δεν κατάλαβε τίποτα!laugh.gif

 

 

 

Νομίζω πως η μεγάλη επιτυχία του φινάλε του Λοστ είναι οτι δεν αναιρεί τίποτα απο όσα έχουν συμβεί , ούτε τα υποβαθμίζει, ούτε τα μειωνει.

Όλα όσα συνέβησαν σε 6 κύκλους , όντως έχουν συμβεί. Το νησι , το μαγνητικό πεδίο, ο Τζεηκομπ, ο Κώστας, οι ναυαγοί, το μπρος-πίσω στον χρόνο, οι αποδράση στο τέλος....τα πάντα.

 

...και το κλείνει απλά αφήνοντας μας να κάνουμε εικασίες για το τι συνέβη έπειτα (αν και έχουμε μια ιδέα σχετικά με τον Χιούγκο και τον Μπεν και τους ρόλους τους), δίνοντας μας μόνο τις συνθήκες της συνάθροισης τους μετα θάνατον (που για τον καθένα τους συνέβη σε διαφορετική χρονική στιγμή).

 

Με την λογική αυτή θα μπορούσε να τελειώσει με την οπτική του Χιούγκο μετά απο άλλους 5 κύκλους, με την οπτική του Μπεν μετά απο 2 κύκλους, ή με την οπτική του Λοκ πριν απο έναν κύκλο, και πάει λέγοντας...

 

not bad...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να ήταν ένα είδος σποϊλερ φάρσα,

 

Μέχρι να δουν και οι υπόλοιποι το επεισόδιο και να σχολιάσουν κι αυτοί αυτά που λέμε, ας απολαύσουμε τα έξτρα που έπαιξαν μετά από το final επεισόδιο:

http://www.youtube.c...JimmyKimmelLive

Όπως για παράδειγμα, τα αστεία εναλλακτικά τέλη, ή τι έκαναν

οι ήρωες μετά το νησί

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δεν απογοητεύτηκα πάντως απο το φινάλε.

Η αλήθεια είναι πως το περίμενα όχι απλά χειρότερο, αλλά κακό.

 

Ειδατε λεπόν που δε χρειάζονται γκρίνιες και κασσανδροατάκες (σας τα λεγα εγώ κτλ κτλ ):thmbup:

 

Cheers :beer:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Διγέλαδε. Υπάρχει παρηγοριά στο youtube. Γράψτε "Jimmy Kimmel Live - Alohato Lost Special" και έχει όλη την εκπομπή σε τέσσερα μέρη! Υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν απογοητεύτηκα πάντως απο το φινάλε.

Η αλήθεια είναι πως το περίμενα όχι απλά χειρότερο, αλλά κακό.

 

Ειδατε λεπόν που δε χρειάζονται γκρίνιες και κασσανδροατάκες (σας τα λεγα εγώ κτλ κτλ ):thmbup:

 

Cheers :beer:

 

Σαφώς και μπορώ να γκρινιάξω όταν κάτι με απογοητεύει, και ακόμη σαφέστατα τα τελευταία επεισόδια με απογοήτευσαν. Το ότι το έσωσαν (κάπως) στο τέλος (με το τρυκ του να μην δώσουν τέλος) δεν αναιρεί την απογοήτευση των προηγούμενων επεισοδίων.

 

Cheers beer.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν κατάφερα να το δω, όμως είδ αυτό:

 

http://www.collegehu...m/video:1936291

 

Κάποιες από αυτές είναι τόσο πάλιες που δεν υπάρχει νόημα να απαντηθούν πια.. άλλες έχουν απαντηθεί έμμεσα κι άλλες μπορούν να απαντηθούν με κοινή λογική. Αυτό με το σκάκι και το βίντεο από πίσω πρέπει να είναι reference - tribute στο "The Thing" (μιας και το είδα πρόσφατα στην ΑΛΕΦ :p )

Updated: Κάποιες δεν απαντήθηκαν γιατί απλώς δεν το συνέχισαν οι σεναριογράφοι προς εκείνο το δρόμο...

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Το επιστέγασμα που δίνει αυτό το τέλος είναι ένα:

 

Όποιος κατάλαβε , κι ότι κατάλαβε ο καθένας!

 

...και δεν μπορούμε και να τους κράξουμε κιόλας!laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλοι περιμένουμε τον Σπύρο να τα χώσει στη σειρά ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..