Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Όπως είπα δε μας λέει σαφώς τίποτα. Απλώς κάποιοι χαρακτήρες λένε υποκειμενικά κάποια πράγματα.

 

Αν θες τους πιστεύεις. Εγώ νομίζω ότι αν τους πιστέψεις θα έρθει κάποια ανατροπή μετά και θα λες "πω πω, όχι ρε φίλε".

 

Είναι πολύ ύποπτο να αποκαλύπτουν τόσα πολλά στη μέση μιας σεζόν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

10. The Package

 

Καταλάβατε ποιος ήταν το "πακέτο" που έφερε ο Γουίντμορ στο νησί ή ήταν πολύ σκοτεινό για σας; Ήταν ο...

 

 

...ο Ντέσμοντ, που όπως φαίνεται έχει να παίξει έναν ακόμα σημαντικό ρόλο στο νησί. Κουβαλάει κι αυτός κάποιο χάρισμα που ο Γουίντμορ θέλει να χρησιμοποιήσει εναντίον του άντρα με τα μαύρα. Χαίρομαι που θα έχουμε Ντέσμοντ, είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες της σειράς, και γι αυτόν τον λόγο εντείνεται και η αγωνία μου. Ήδη πετούν φήμες για κεντρικούς χαρακτήρες που θα τους φάει ο χάρος.

 

 

Στα σούπερ του επεισοδίου, τα ξεκούμπωτα κουμπιά της Σαν!

Link to comment
Share on other sites

10. The Package

Στα σούπερ του επεισοδίου, τα ξεκούμπωτα κουμπιά της Σαν!

 

:heat: ποποπο...

 

Ενώ έχουμε τον Τζακ πάλι να υπόσχεται..

 

Βαρύ επεισόδιο..

Link to comment
Share on other sites

 

Να δεις που ο Τζακ θα προσφερθεί εθελοντικά να είναι αυτός που θα αντικαταστήσει τον Τζέηκομπ. Θέλει να μείνει στο νήσι.

Γι ’αυτό και υποσχέθηκε στην Σαν οτι θα τους βοηθήσει όλους να φύγουν απο το νησί. Έχει πάρει τις αποφάσεις του....αλλά κάτι μου λέει οτι η διαδικασία αντικατάστασης του Τζεηκομπ δεν είναι εθελοντική και κάπου θα κόψει η σούπα.

Ευχάριστη (αν και αναμενόμενη) η εμφάνιση του Ντεσμοντ. Απο την αρχή της εμφάνισης του στο Lost έχει φανεί πως είναι ο X-Factor όλης της ιστορίας. Δεν ανήκει στους "άλλους" δεν ανήκει στην ομάδα των αεροναυαγών, δεν ανήκει στους απογόνους της Ντάρμα, είναι αυτόνομος. Να θυμηθέιτε, με πράξη του Ντέσμοντ θα κλείσει η σειρά ή θα γίνει κάποια τρομακτική ανατροπή στα επόμενα επεισόδια.

 

 

Τα κουμπιά της Σαν με άφησαν παγερά αδιάφορο, όπως και η Σαν γενικότερα. Σιγά το Highlight!

...να ήταν η Κέητ, μάλιστα!biggrin.gif

Edited by Nova
spoilers
Link to comment
Share on other sites

Πως το έχανα τόσο καιρό αυτό το τόπικ;

Δεν έψαξα κιόλας ο πανίβλακας. Καλά ρε τούβλο( σε μένα μιλάω ) εδώ λένε για τα πάντα...

Δεν θα λένε για την ΚΟΡΥΦΗ ;;;;

 

Ερώτηση: γιατί βάζεται Σπόιλερς ;... Όποιος δεν την βλέπει την σειρά γιατί να τα διαβάσει;

 

Τέσπα. Παρακολούθησα εχθές 9 ( Αιωνιότητα ) - 10 ( Πάμε πακέτο )

 

9: Το λάτρεψα. Να και ένα επεισόδιου του 6ου κύκλου που μου άφησε μόνο καλές σκέψεις και συναισθήματα. Επίσης μπορεί και να κάνω λάθος αλλά δεν θυμάμε ούτε ένα προηγούμενο επεισόδιο να καθήσαν οι ηρωες μας γύρω από μια φωτιά και να συζητήσαν ήρεμα για το τι πρέπει να κάνουν.Ιστορική στιγμή.

Πάντως απομυθοποιήθηκε η ιδέα που είχα για το πως βρέθηκε το καράβι στο νησί ( Μέτα την εξαφάνιση του νησιού στο τέλος του 4ου και την επανεμφάνιση του κάπου αλλού είχα σκεφτεί πως αυτό θα είχε γίνει και πολύ παλιότερα και πως το καράβι θα ήταν τόσο "άτυχο" που θα βρισκόταν την λάθος στιγμή στο λάθος μέρος την στιγμή της επανεμφάνισης. )

 

10: Κλασσικό επεισόδιο 6ου κύκλου. Γρήγορες μεταβάσεις από το ένα στο άλλο ( Αυτό αν και το κάνει να μοιάζει -σκηνοθετικά- πως έχει γρήγορη δράση δυστυχώς για μένα λειτουργούσε περισσότερο η αργή αλλά σταθερή εξέλιξη των πρωτων κύκλων.) και μάλλον δημιουργεί και άλλα ερωτήματα.

Δεν ξέρω για εσάς εγώ πάντως ακόμη και τώρα δεν μπορώ να χωνέψω τον ΛΟΚ (την φυσιογνωμία του ) στον ρόλο του κακού - Απλά δεν μου κάθεται καλά. Θα προτιμούσα να χρησιμοποιούσαν τον Man in Black.

Κι όμως ... Ναι... Είναι αλήθεια. Γύρισε o Ντέσμοντ. Μακράν ο αγαπημένος μου εκεί μέσα.. Και τι δεν έχει τραβήξει ο καημένος... Για να δούμε...

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση: γιατί βάζεται Σπόιλερς ;... Όποιος δεν την βλέπει την σειρά γιατί να τα διαβάσει;

 

Περισσότερο είναι για αυτούς που παρακολουθούν τη σειρά, αλλά δεν έχουν προλάβει να δουν το τελευταίο επεισόδιο, αλλά θέλουν να δουν τουλάχιστον αν είναι καλό, και ή γενικά θέλουν να πάρουν μια πρόγευση πριν το δουν..

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είδα κι εγώ το 10ο επεισόδιο και σας έφτασα!

 

Το 9 συμφωνώ πως ήταν ίσως το καλύτερο του κύκλου μέχρι τώρα καθώς ασχολήθηκαν επιτέλους με έναν από τους πιο μυστηριώδεις χαρακτήρες, τον Ρίτσαρντ και μας λύθηκαν και κάποιες απορίες.

Να πω ότι λιγάκι απογοητεύτηκα με την θεωρία μπουκάλι-κακό-φελός, κι ελπίζω μια τόσο πολύπλοκη σειρά να μην πέσει στην παγίδα-μονόδρομος πάλη καλό vs κακό και μόνο αυτό.

Φαντάζομαι βέβαια πως δεν θα είναι τόσο απλό εν τέλει.

 

Όσο για το επεισόδιο 10,

τι ήταν όλα αυτά πρί Τζην και σχεδίων της Ντάρμα;

Ερωτηματικά παντού... Κατά τα άλλα go San go! Την βρίσκω από τους πιο ενδιαφέρον γυναικείους χαρακτήρες (περισσότερο κι απ' την Κέητ-γούστα είναι αυτά-) μαζί με την Τζουλιέτ (έτσι δεν την λέγανε;) που δυστυχώς πήρε πόδι πολύ νωρίς κατά τη γνώμη μου.

 

 

Το πακέτο, το περίμενα πως θα είναι ο Ντέσμοντ και συμφωνώ πως θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο, ελπίζω μονάχα να μην πεθάνει στο τέλος γιατί θα μου έρθει πολύ κρίμα τόσο βασανισμένο που είναι αυτό το παιδί. Επίσης συμφωνώ πως ο Τζακ έχει πάρει τις αποφάσεις του και μάλλον θα προθυμοποιηθεί να το παίξει ηγέτης, αλλά δεν θα του κάτσει.

 

 

Τέλος, μια απορία. Εκείνο το παιδί που είχε και κάποιες υπερφυσικές να το πω δυνάμεις, ο γιος του Μάικλ που μου διαφεύγει το όνομά του τώρα, δεν θα ξαναεμφανιστεί πουθενά άραγε; Κι ο Άαρων; Μας πρήξανε στην αρχή με τα παιδιά για να τα αφήσουν στην τελική τόσο απ' έξω;

Edited by manstredin
Link to comment
Share on other sites

11. Happily Ever After

 

post-1004-127065954897_thumb.jpg

 

Για όσους από μας είχαν χαρεί για τον Ντέσμοντ και την Πένυ δύο κύκλους πριν, ένα όχι και τόσο ευχάριστο επεισόδιο. Τα πράγματα δείχνουν δυσοίωνα για τα επόμενα επεισόδια. Ο Γουίντμορ απαιτεί "θυσία" από τον Ντέσμοντ ακόμα κι αν "όλα πάνε καλά." Δηλαδή; Ένα έχω να πω: Fuck!

 

Ένα σημαντικό επεισόδιο. Για μένα που δεν βγάζω εύκολα συμπεράσματα το επεισόδιο με γέμισε απορίες. Για άλλους από σας, που γουστάρετε τις θεωρίες, είχε μπόλικο ψωμί.

 

Εκπλήξεις! Τρεις παραγκωνισμένοι μέχρι στιγμής σημαντικοί δευτεραγωνιστές επιστρέφουν και δίνουν μια νέα προοπτική σε αυτό το "δεύτερο σύμπαν" και της "σημασίας" του.

Η Ελοΐζ μοιάζει να το γνωρίζει ξεκάθαρα από αυτά που λέει στον Ντέσμοντ. Τώρα το βλέπουν και οι Τσάρλι και Ντάνιελ! Κάπου κάποια στιγμή οι δύο γραμμές θα συγκλίνουν σίγουρα.

 

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μετά από αυτό το επεισόδιο, ο τίτλος του επόμενου με τρομάζει: Everybody Loves Hugo.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι, που βγάζω εύκολα συμπεράσματα, ένα έχω να πω: Fuck!

Είναι τόσες πολλές οι πιθανές ερμηνείες που ανοίγονται, που δεν πρόκειται καν να τις σκεφτώ (όσον αφορά τον Ντες).

 

Αυτό που με πείραξε πάντως σε αυτό το επεισόδιο ήταν οι βεβιασμένοι διάλογοι, τα αστήριχτα συμπεράσματα, και το χάλια σενάριο. Ένιωσα πως ο σκηνοθετης και οι σεναριογράφοι με κορόιδεψαν!

 

 

 

π.χ ο Ντάνιελ (που δεν γνωρίζει τον Ντες) αρπάζεται απο μια λέξη του για την Πένυ (που ο Ντες δεν την ξέρει σε αυτήν την ζωή) και τον πιάνει παραπέρα για να του πει την ιστορία της ζωής του και τις εικασίες του για την κβαντομηχανική και οτι ζουν σε μια εναλλακτική πραγματικότητα...μπλα μπλα μπλα.Όλα αυτά απο το πουθενα!!!

 

Μια απο τα ίδια και η συζήτηση του Τσάρλι με τον Ντες.

 

Ντεζα βου και η σκηνή με το αμάξι στο νερό και το χέρι στο φινιστρίνι (πάλι απο το πουθενα...εντελώς αψυχολόγητα).

 

Απογοήτευση αυτό το επεισόδιο. Αν έχουν σκοπό να το τρέξουν έτσι για να φτάσουμε στο τελευταίο επεισόδιο, θα δημιουργήσουν πολλά κενά ρίχνοντας την ποιότητα, προσφέροντας μόνο "ξερές" , "απότομες" απαντήσεις που θα είναι μπαλώματα.

 

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Drake ότι είχε πολλά "αψυχολόγητα", πάρα πολλά.

ΟΜΩΣ το ότι είδα το επεισόδιο και δεν τα πρόσεξα, παρά μόνο μετά που το σκέφτηκα (εκτός από το αυτοκίνητο, που ήταν TOO MUCH) είναι προς τιμήν τους.

 

Κατά τ'άλλα, εγώ ξενέρωσα για δεύτερη φορά αυτή τη σεζόν, καθώς μετά τα "θρησκευτικά" στο άλλο επεισόδιο,

τώρα έχουμε το

"Love conquers all", "the power of love" και τα συναφή

. Από το κακό στο χειρότερο....

 

Anyway, το "άλλο" storyline, τελικά αποδεικνύεται ότι είναι ένα

εναλλακτικό σύμπαν από την έκρηξη της βόμβας

, που οι περισσότεροι το φανταζόμασταν (εκτός από κάτι άτομα στη δουλειά που μίλαγα σήμερα το πρωί). Εμένα η ερώτησή μου είναι:

Σε αυτό το εναλλακτικό σύμπαν που το νησί καταστράφηκε,δεν έχει "ανοίξει το μπουκάλι";; Πού είανι όλο αυτό το κακό;;;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12. Everybody Loves Hugo

 

Holly Molly!

 

Ένας αναπάντεχος θάνατος!

 

Επιστροφή δύο σημαντικών δευτεραγωνιστών:

 

 

Ο αντιπαθής Μάικλ, και η γλυκίτατη Λίμπη.

 

 

Μάθαμε τι είναι οι ψίθυροι.

 

Στο παράλληλο σύμπαν κάτι τρέχει. Δεν έχω πιάσει ακόμα τη λογική ή τη σημασία του. Ο Ντέσμοντ όμως προηγείται γιατί...το φινάλε με άφησε με το στόμα ανοιχτό. :wtf:

Link to comment
Share on other sites

πάμε Τζακ, πάμε Ντέσμοντ! οοολεεε:clap: :clap: :clap:

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Άντε απο δω ρε, που σε δύο επεισόδια ο Ντεσμοντ (χωρίς καμία εξήγηση) έγινε ο φωτεινός παντογνώστης!thumbsdownsmileyanim.gif

Link to comment
Share on other sites

εμ αλλό είναι όταν έχεις μια συνείδηση, κι άλλο όταν έχεις ενώσει για λίγο δυο συνειδήσεις.. ;)

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτό το επεισόδιο ήταν όντως "αλλού για αλλού" (με την καλή έννοια).

Άντε να δούμε πού θα το πάει και στους 2 κόσμους (και πού είναι τα επεισόδια με τις ζωές των Γουίντμορ-Ελοΐζ να μάθουμε backstory;;;...)

 

ΥΓ: Ο Ντεσμοντ έγινε φωτεινός παντογνώστης στα τελευταία 20 λεπτά του προηγούμενου, όχι σε 2 :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Ο Ντεσμοντ έγινε φωτεινός παντογνώστης στα τελευταία 20 λεπτά του προηγούμενου, όχι σε 2 :)

 

Εγώ μαντεύω πως υπολείπονται σκηνές για το πως οργανώθηκε ο Ντέσμοντ. Βάση όσων είδαμε στο προηγούμενο επεισόδιο, να δεχτώ την προσέγγιση στον Χιούγκο. Η τελική δράση του όμως με τον Λοκ είναι το κάτι άλλο, εκτός κι αν...

 

 

...ο Ντέσμοντ στο παράλληλο αυτό σύμπαν είχε φλασιά τον Λοκ να τον πετάει στο πηγάδι.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μαντεύω πως υπολείπονται σκηνές για το πως οργανώθηκε ο Ντέσμοντ. Βάση όσων είδαμε στο προηγούμενο επεισόδιο, να δεχτώ την προσέγγιση στον Χιούγκο. Η τελική δράση του όμως με τον Λοκ είναι το κάτι άλλο, εκτός κι αν...

 

Εγώ νομίζω είναι το ίδιο πράγμα. Δηλαδή ίδιος ο σκοπός. Να τον ξυπνήσει. Στον Χιούγκο έγινε έτσι γιατί ερωτευτήκε στο νησί, και ήδη είχε τα flashes η Λίμπυ κι έτσι θα τον βοηθούσε να ξυπνήσει. Όμως ο Λοκ δεν είχε ερωτευθεί καμία, άρα ο μόνος τρόπος για να δει τα flashes είναι να έχει μια επιθανάτια στιγμή όπως ο Ροκάς. Τον βλέπω στο κρεβάτι του νοσοκομείου με τον Τζακ από πάνω.. Μόνο να μη δει ότι τον σκότωσε ο Μπεν..χαχα

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η θεωρία σου Διγέλαδε!

Τείνω να συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ οι χαζοί τι της δώσανε της Λιάνας τους δυναμίτες. Αφού ήταν θνιτή. Ας τους κουβαλούσε ο Ρίτσαρντ.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο μεταξύ οι χαζοί τι της δώσανε της Λιάνας τους δυναμίτες. Αφού ήταν θνιτή. Ας τους κουβαλούσε ο Ρίτσαρντ.

 

 

 

Αυτος ο θανατος ηταν πολυ οτι να ναι :dazzled: . Αλλα και ο ΡΙτσαρντ να τους επερνε, αν εσκαγαν δεν νομιζω να επιβιωνε. Αθανατος ειναι, οχι ατρωτος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο θανατος ηταν πολυ οτι να ναι :dazzled: . Αλλα και ο ΡΙτσαρντ να τους επερνε, αν εσκαγαν δεν νομιζω να επιβιωνε. Αθανατος ειναι, οχι ατρωτος.

 

Μα αν τους έπαρνε, απλά δε θα έσκαγαν. Ή ας τους έπαιρνε ο Τζακ.

 

Και το σαμποτάζ του Hurley, επίσης ότι να'ναι.... χωρίς καμία εξήγηση και λογική βρέθηκε μπροστά τους κτλ κτλ....

Η σειρά πάει προς το δρόμο του "αφού δεν έχουμε χρόνο, ας θυσιάσουμε λίγη λογική για να χωρέσουμε"...

Link to comment
Share on other sites

Και το σαμποτάζ του Hurley, επίσης ότι να'ναι.... χωρίς καμία εξήγηση και λογική βρέθηκε μπροστά τους κτλ κτλ....

 

 

όπα κάτσε. Τον hurley τον είχαν χάσει από πριν στη διαδρομή. Αυτός είχε ζητήσει να πάνε στο μπλακ ροκ γιατί το είχε σχεδιάσει από την αρχή. Κί έτσι στα μέσα της διαδρομή πήγε μπροστά τους και τα τίναξε όλα στα αέρα. Φυσικά έπρεπε να τρέξει να τους προειδοποιήσει μπας και είχαν πλησιάσει πιο πολύ από όσο θα έπρεπε. (αλλά ναι μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο φυτίλι)

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Και το σαμποτάζ του Hurley, επίσης ότι να'ναι.... χωρίς καμία εξήγηση και λογική βρέθηκε μπροστά τους κτλ κτλ....

 

 

όπα κάτσε. Τον hurley τον είχαν χάσει από πριν στη διαδρομή. Αυτός είχε ζητήσει να πάνε στο μπλακ ροκ γιατί το είχε σχεδιάσει από την αρχή. Κί έτσι στα μέσα της διαδρομή πήγε μπροστά τους και τα τίναξε όλα στα αέρα. Φυσικά έπρεπε να τρέξει να τους προειδοποιήσει μπας και είχαν πλησιάσει πιο πολύ από όσο θα έπρεπε. (αλλά ναι μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο φυτίλι)

 

 

Ναι, αλλά δε μιλάμε για την προσωποποίηση του fitness, της ταχύτητας και της επιβίωσης....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δε μιλάμε για την προσωποποίηση του fitness, της ταχύτητας και της επιβίωσης....

 

Σπύρο, από εφευρέσεως κινηματογράφου (μα τι λέω, θεάτρου) το σενάριο θα προσάρμοζε πάντα την πραγματικότητα στην πλοκή για να τους βγει η ιστορία. Το επιλεκτικό ψείρισμα, ή κολημένο ψείρισμα, εξυπηρετεί, ή μάλλον βασανίζει, το μάτι του εκάστοτε ψείρα θεατή και μόνο. Είναι μια σειρά, γραμμένοι από σεναριογράφους, και οι Χιούγκο και Λοκ είναι ηθοποιοί. Έτσι το βλέπω, και ίσως γι αυτό περνώ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..