Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ναι, αλλά δε μιλάμε για την προσωποποίηση του fitness, της ταχύτητας και της επιβίωσης....

 

Σπύρο, από εφευρέσεως κινηματογράφου (μα τι λέω, θεάτρου) το σενάριο θα προσάρμοζε πάντα την πραγματικότητα στην πλοκή για να τους βγει η ιστορία. Το επιλεκτικό ψείρισμα, ή κολημένο ψείρισμα, εξυπηρετεί, ή μάλλον βασανίζει, το μάτι του εκάστοτε ψείρα θεατή και μόνο.

 

Δε διαφωνώ, αλλά

1. Αυτό γιατί δε βγήκες να το πεις στο Reformat , όμως;; :) :)

2. Δε μιλάμε για κάνα τρελό ψείρισμα.... Ο χοντρός βγήκε ξαφνικά μπροστά από 20 φιτ άτομα... εγώ είπα "WTF?!" ενστικτωδώς

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

2. Δε μιλάμε για κάνα τρελό ψείρισμα.... Ο χοντρός βγήκε ξαφνικά μπροστά από 20 φιτ άτομα... εγώ είπα "WTF?!" ενστικτωδώς

 

Τα 20 φιτ άτομα δεν τρέχανε. Περπατούσανε. Ο χιούγκο μπορεί να είχε πάρει και σορτ κατ, μιας και ήξερε περίπου που είναι. Σβήστε το "shortcut theory" επειδή ο Ρίτσαρντ σίγουρα ξέρει καλύτερα το δρόμο. Αλλά πάντως το γεγονός ότι αυτοί περπατούσαν και ο χιούγκο μόνο με γρήγορο βηματισμό θα πήγαινε πιο γρήγορα. (κι ας έκανε μικρές παύσεις για αναπνοές)

Επίσης μιλάμε για μεγάλο φυτίλι. Αν ήταν να εξηγούσαν και κάτι τέτοια δεν θα τελείωνε η σειρά ούτε σε δυο χρόνια.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

13. The Last Recruit

 

"Who the hell is Anakin?"

 

Αυτό το επεισόδιο κάλπαζε. Οι χαρακτήρες αρχίζουν να μαζεύονται και να λαβαίνουν θέσεις για την τελική σύγκρουση ή αποκάλυψη, σε σύμπαν "Α" ή σύμπαν "Β".

 

 

Και επι τέλους. Τζιν και Σαν πάλι μαζί!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό ήταν. Χωρίς υπερβολικές σεναριακές τρύπες, με καλό ρυθμό γενικά και αποκαλύψεις/εξελίξεις... λίγα έμειναν ακόμα... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

... λίγα έμειναν ακόμα...

 

Μόνο τεσ...

 

ΟΥΑΚ!

 

Στα σοβαρά τώρα ... το Lost τελειώνει; :cold:

 

Χάπια... θα χρειαστώ πολλά χάπια...

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι θα το αφήσουν ανοιχτό στο τέλος για να βγει και ταινία;;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι θα το αφήσουν ανοιχτό στο τέλος για να βγει και ταινία;;

 

Χμ νταξ δε ξέρω. Ας κάναν και 7η σαιζόν αν ήταν έτσι.

 

Και για να συνεχίσω, είμαι η μόνη που θέλει να πλακώσει τον Τσάρλζ Γουίντμορ στις μπουνιές? Μου τη δίνει απίστευτα! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχίσω, είμαι η μόνη που θέλει να πλακώσει τον Τσάρλζ Γουίντμορ στις μπουνιές? Μου τη δίνει απίστευτα! angry.gif

 

κι αν βγει καλός;

 

Στο μεταξύ αυτό το επεισόδιο για μένα ήταν πολύ του ψέματος. Δηλαδή νομίζω κάποια πράγματα που είπαν ο ένας στον άλλον δεν είναι αλήθεια. Για παράδειγμα:

 

Νομίζω ο Σαγίντ είπε ψέματα στον "Λοκ" για τον Ντέσμοντ.

Ο "Λοκ" είπε ψέματα στους άλλους για τον Ντέσμοντ. (αυτό είναι σίγουρο)

Νομίζω ότι ο Τζιν είπε ψέματα στη Σαν για το μωρό.

 

Όντως ήταν ο ο πατέρας του Τζακ ο Κωστής; Μάλλον ναι

 

 

Επίσης για μένα το σημαντικότερο στοιχείο σε όλο το επεισόδιο ήταν αυτό που είπε ο Λοκ στη Σαν : ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΧΟΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΠΟΪΛΕΡ

Δεν νομίζω να ήταν ψέμα Όταν η Σαν είπε ότι στον "Λοκ" ότι αυτός φταίει για το ατύχημά της και αυτός είπε ότι δεν ξέρει τι εννοεί. Νομίζω ότι όντως δεν ήξερε τίποτα. Άρα ήταν ο πραγματικός Λοκ που είχε μιλήσει στη Σαν! Το φαντασμά του δηλαδή! Αρά θα πρέπει να περιμένουμε να τους βοηθήσει στα επόμενα επεισόδια! (Δηλαδή μας φλόμωσαν στα ψέματα γενικά στο επεισόδιο, για να νομίζουμε ότι κι αυτό ήταν ψέμα.)

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Omg ... πρέπει να έχεις δίκιο Διγέλαδε. Όντως.

 

Πολλοί από εδώ είχαν προβλέψει τον ''εθελοντισμό'' ( ή στο περίπου) του Τζάκ, αλλά είπαν πως στο τέλος κάτι θα γίνει και θα την γλιτώσει ...

Δεν ξέρω, μου έχει καρφωθεί στο μυαλό πως η τελευταία σκηνή του Lost θα είναι ο Τζάκ ( ως φρουρός ) και ο Λοκ ( ως ο κακός ) καθισμένοι στην παραλία να συζητάνε ...

Όπως ακριβώς δηλαδή άρχισε ο κύκλος με τον Τζέικοπ και την πρώτη μορφή του καπνού.....

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα μου είναι ή θα έπρεπε ήδη να έχει βγεί το επόμενο επεισόδιο;

Link to comment
Share on other sites

Έκανε break αυτή τη βδομάδα. Θα δείξουν όμως επεισόδιο στις 18 που θα ήταν κενή μέρα κανονικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

...και ο κόσμος άρχισε να πεθαίνει σαν τα κοτόπουλα!

Πολλοί αγαπημένοι χαρακτήρες μας είπαν αντίο.

 

 

Υ.Γ There can be only one!biggrin.gif

 

 

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

 

Καμία σχέση. spoiler θα ήταν να έλεγε ΠΟΙΟΙ πεθαίνουν...!!

 

(ανυπομονώ να δω, εδώ στη δουλειά παίζουν τα πρώτα στοιχήματα :) )

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

 

Καμία σχέση. spoiler θα ήταν να έλεγε ΠΟΙΟΙ πεθαίνουν...!!

 

 

Ακριβώς!chinese.gif

 

 

 

 

(ανυπομονώ να δω, εδώ στη δουλειά παίζουν τα πρώτα στοιχήματα :) )

 

Θέλεις να σου στείλω π.μ να τους πάρεις τα σωβρακα;laugh.gif

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

 

ο ένας από το ζευγάρι kwon (ή ο jin ή η Sun) σίγουρα

 

 

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

14. The Candidate

 

 

"It will be you Jack".

 

Έφυγαν αγαπημένοι χαρακτήρες. Τρεις Losties (που μπορεί να είναι και δύο - κάτι φήμες για τη σκηνή που χωρίζονται τα χέρια).

 

Και δεν θα ήταν και τόσο σπόιλερ να πω για τον τέταρτο μακαρύτη, τον πιλότο Frank Lapidus [ήμουν από πάντα φαν του αγαπητού Jeff Fahey (The Lawnmower Man).]

 

 

Ο Τζακ άρχισε επιτέλους να λέει σαν κεντρικός χαρακτήρας, ο δε Λοκ μάμησε σε αυτό το επεισόδιο. Διαισθάνομαι ότι έρχεται πολλή περισσότερη πίκρα.

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Ωραιό ήταν. Επιτέλους και ένα action packed επεισόδιο (με την καλή έννοια του όρου action)

 

ΥΓ: Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω αν με ενοχλεί ή μου αρέσει που

πεθαίνουν με εντελώς "άκυρους" τρόπους σε αυτή τη σεζόν....

 

 

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

15. Across The Sea

 

Ένα χορταστικό επεισόδιο prequel/flashback που μας γεμίζει πληροφορίες, με ένα σωρό νέες ερωτήσεις να σκάνε στο κεφάλι μας. Αυτό το Lost δεν έχει τον θεό του, και το λατρεύω! :lol: Είναι η μόνη σειρά που παρακολουθώ κάθε φορά με ένα μουδιασμένο δέος, σαν να μου αποκαλύπτονται τα μυστικά της ζωής και του σύμπαντος.

 

Έξοχο, επεισόδιο με τρεις κεντρικούς χαρακτήρες. Ο ηθοποιός που παίζει τον μαυροφορεμένο άντρα δίχως όνομα έδωσε ρέστα. Είδατε τελικά; Όλο το κακό γίνεται για μαζεμένα απωθημένα κατά της μαμάς. Το νησί είχε ανάγκη από ψυχαναλυτή να σώσει την κατάσταση.

 

Ένας αμερικανός κριτικός κάπου έγραψε γι αυτό το επεισόδιο "Ανακαλύπτουμε ότι τελικά το Lost έχει να κάνει με τους κινδύνους που εγκυμονούνται όταν παρακρατάς απαντήσεις από ανθρώπους που τις απαιτούν για χρόνια". Ακριβώς! Όπως συμβαίνει στους ταλαίπωρους φαν της σειράς για έξι χρόνια τώρα.

 

Υπομονή, άλλα τρία έμειναν!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάλι, δεν άρεσε αυτό το επεισόδιο, όπως έχω την εντύπωση οτι δεν θα μου αρέσουν και τα υπόλοιπα 3 με την τροπή που έχει πάρει.dry.gif

Για αν δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει τα δίκια του ο Κώστας.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το επεισόδιο, με έτρωγε η απορία για το τί τελικά είχε παιχτεί με αυτούς τους δύο.

 

Όμως η αλήθεια είναι πως κομματάκι με απογοήτευσε ο Τζέικομπ. Πολύ καλό παιδί για τα γούστα μου, τον περίμενα πιο αποφασιστικό. Στην ουσία οδηγήθηκε ως πρόβατο στην σφαγή, με τη μοιρολατρεία να τον διακατέχει. Από την άλλη πάλι, με ξένισε κάπως που έκανε κάτι τέτοιο στον αδερφό του. Δεν μου κόλλησε με την όλη ανάπτυξη του χαρακτήρα.

 

 

Άντε, άντε, θέλουμε κι άλλο!:eat:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..