Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ο Σπύρος, λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας, συνδυαζόμενο με φόβο για ψυχική οδύνη και μερικές ατυχείς επιλογές (κυκλοφορούν κάποιες εκδόσεις που σε στέλνουν σε ιούς εκεί έξω) ΑΚΟΜΑ δεν έχει καταφέρει να το δει.... ευελπιστεί αύριο να χώσει κανονικά :)

 

ΥΓ: Αλλά και μόνο από το video του collegehumour που ανήρτησα, έχω απογοητευτεί.... Νομίζω ότι θα δω ένα φινάλε, όπως το πρώτο του Neon Genesis Evangelion :(

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

Μα δεν υπάρχει κάτι να χώσεις για το τέλος, γιατί είναι ένα μη τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να το δω... μη με τσιγκλάς από τώρα :(

 

ΥΓ: Δεν τα έλεγα εγώ για ταινία;;; :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

βασικά κι έγω βλέπω να βγαίνει ένα prequel..

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 χρονια απο τωρα ακομα σε αυτη τη σειρα θα αναφερομαστε, ειμαι σιγουρος.. Σε ευχαριστω Lost για 6 συγκλονιστικα χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Καταρχάς, πριν περάσω στο... παρασύνθημα, μία πολύ σημαντική παρατήρηση: Πόσο απίστευτα έπαιξαν όλοι οι ηθοποιοί στο φινάλε! Ακόμα και ηθοποιοί που δεν είχαν δώσει τις τρομερές ερμηνείες μέχρι στιγμής, όπως η Κέιτ ή ο Τζακ π.χ. (προσωπική άποψη) - τουλάχιστον αν τους συγκρίνεις με τον Λοκ ή τον Μπεν - ήταν απίστευτοι. Και ο Λοκ και ο Μπεν; Damn!!!!!!!! [και, ναι, βούρκωσα κι εγώ :tongue:]

 

Τώρα ως προς το τέλος: Μου άρεσε πάρα πολύ, και μάλλον κυρίως χάρη στους ηθοποιούς. Όσο κι αν περίμενες απαντήσεις, δε μπορούσες παρα να παρασυρθείς από τους χαρακτήρες. Κι ως προς τις απαντήσεις... Well, απέκτησα κι εγώ μία θεωρία για το τι είναι το νησί (επιστημονική πάντα), και προσωπικά με καλύπτει (μέχρι τουλάχιστον να βρω κάτι που την αντικρούει :tongue:)

 

To σημαντικό που σκφτόμουν είναι ότι ο καθένας μπορεί να βρει τις δικές του απαντήσεις, κι αυτό είναι απίστευτο κατόρθωμα της σειράς. Δεν πιστεύω ότι μας "κορόιδεψαν" για να μας "πάρουν τα λεφτά" όπως λένε πολλοί στο ίντερνετ* ναι, σίγουρα κάποια σημεία της πλοκής δεν πήγαν όπως τα ήθελαν, σίγουρα άλλαξαν πράγματα στην πορεία και δεν ήταν όλα γραμμένα από την αρχή, σίγουρα τρέναραν τη σειρά για να φτάσει στους 6 κύκλους. Όμως νομίζω ότι ο σκοπός εξαρχής ήταν να μην δώσουν όλες τις απαντήσεις οριστικά. Το θέμα της σειράς ήταν εξαρχής α) πώς αντιδράει ο καθένας μπροστά στο ανεξήγητο και β) τι αποφάσεις παίρνει για τη ζωή του, αυτές που ορίζουν το χαρακτήρα του και... ναι, τη μοίρα του ενδεχομένως. Κι αυτό το μετέφεραν και στους θεατές (επιστημονική ή πνευματική εξήγηση, take your pick και είσαι εντάξει).

Link to comment
Share on other sites

κλέψιμο από το Battlestar Galactica, αλλά ωραίο:

Lost-The-Last-Supper-1-900x600.jpg

Γράψτε Last Supper Lost στα google images για να βρείτε την εικόνα σε μεγαλύτερα μεγέθη

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά... η αντίδραση του Χίτλερ για το φινάλε του Lost... :D

 

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε...εδώ που τα λέμε ένα δίκιο το έχει ο Αδόλφος!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει γούστο να διαβάζεις αυτό το τόπικ από την αρχή, από τα πρώτα ποστ, με πολλά αρχαία μέλη στην κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά που πήγαν όλοι αυτοί από την πρώτη σελίδα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Καταρχάς, πριν περάσω στο... παρασύνθημα, μία πολύ σημαντική παρατήρηση: Πόσο απίστευτα έπαιξαν όλοι οι ηθοποιοί στο φινάλε!....

 

....To σημαντικό που σκεφτόμουν είναι ότι ο καθένας μπορεί να βρει τις δικές του απαντήσεις, κι αυτό είναι απίστευτο κατόρθωμα της σειράς. Δεν πιστεύω ότι μας "κορόιδεψαν" για να μας "πάρουν τα λεφτά" όπως λένε πολλοί στο ίντερνετ.....

 

....Το θέμα της σειράς ήταν εξαρχής α) πώς αντιδράει ο καθένας μπροστά στο ανεξήγητο και β) τι αποφάσεις παίρνει για τη ζωή του, αυτές που ορίζουν το χαρακτήρα του και... ναι, τη μοίρα του ενδεχομένως. Κι αυτό το μετέφεραν και στους θεατές (επιστημονική ή πνευματική εξήγηση, take your pick και είσαι εντάξει).

 

 

Με κάλυψες, συνάδελφε.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και το BSG: κάθαρση. Ο καθένας βρήκε τη γαλήνη του. Ολα τα υπόλοιπα στοιχεία (αναπάντητα ή μη) ήταν μέρος του "ταξιδιού".

Link to comment
Share on other sites

Επ. 17: 

Μια αρχαια ΠΕΤΡΙΝΗ τάπα!;!:;;

 

 

ΧΑχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! Ομολογώ ότι με έκανε και γέλασα for once. 

 

Άντε να δούμε και το 18.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αφού ο

τζέυκοπ το είχε πει, όλα εξαρτιόνται από ένα φελό, φυσικά τότε δεν είχαμε συνειδητοποιήσει ότι κυριολεκτούσε..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και αφού τα δάκρυα φύγανε ( Όχι ρε φίλε... τελείωσε; Σαν εχθές θυμάμε το πρώτο επεισόδιο... Omg ) και μπορώ να δω την οθόνη θα γράψω κι εγώ κάτι.

 

Λοιπόν... Είναι χαζό αυτό που γίνεται με τις ερωτήσεις. Είναι λογικό να μην απαντούνται όλα. Αν η επιτυχία κρύβονταν στις απαντήσεις νομίζω πως ( εύκολο παράδειγμα ) ο Stephen King θα ήταν από τους πιο αποτυχημένους συγγραφείς ever.

 

Μέτριος κύκλος συμφωνώ, με πολλά ψεγάδια όπως και ο προηγούμενος και ο παραπροηγούμενος. Ωστώσο τις συγκινήσεις που μου προσφεράν ΟΛΑ τα επεισόδια των 3 πρώτων κύκλων, δεν νομίζω πως θα μου τις προσφέρει καμία άλλη σειρά ποτέ ( μακάρι να διαψευστώ ). Επίσης δεν απογοητεύτικα με τίποτα από το τέλος... So be it.

 

Απλά θα πω ευχαριστώ γιατί αν και ήταν πολλές οι ώρες που ξοδέψαμε από την ζωή μας, στην τελική εγώ προσωπικά δέθηκα πάρα πολύ με τους χαρακτήρες και δεν το αλλάζω αυτό με όλες τις απαντήσεις του κόσμου.

Δεν ξέρω... Θέλω να γράψω τόσα πολλά τώρα... Πφφ... Άστο καλύτερα...:tongue:

 

Πάντως υπάρχει κάτι για το οποίο δεν ηθελα να κάνω λόγο πριν τελειώσει η σειρά

Δεν ξέρω αν έχει γίνει τέτοια συζήτηση εδώ, αλλά στάνταρ έχουν γίνει πάρα πολλά που δεν τα έχουμε πάρει χαμπάρι...

Εξηγούμαι...

Έχω την εντύπωση πως όλη η ιστορία ήταν ένα μίγμα ΠΟΛΛΩΝ ιστοριών από βιβλία. Προσωπικά ( που δεν μετράω και μεγάλο αριθμό βιβλίων - μάλλον καμιά 80 στο σύνολο- ) έχω εντωπίσει μέσα στον Μαύρο Πυργο ( ΧΑ! έγραψα για τον King πιο πάνω ε; LOL ) ένα τύπο ονόματι ΡΙΤΣΑΡΝΤ ο οποίος δεν γερνάει και μία περιοχή όπου απο κάτω από τους δρόμους της υπάρχουν δωμάτια με υπολογιστές... Think about it. Εσείς έχετε συναντήσει άλλες τέτοιες ομοιότητες ;

 

Conclusion ( γιατι νυστάζω ) : Thank u LOST :bye2:

 

Υ.Γ. Και γ@μω τα βιτρό...

 

 

 

 

.

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την εντύπωση πως όλη η ιστορία ήταν ένα μίγμα ΠΟΛΛΩΝ ιστοριών από βιβλία. Προσωπικά ( που δεν μετράω και μεγάλο αριθμό βιβλίων - μάλλον καμιά 80 στο σύνολο- ) έχω εντωπίσει μέσα στον Μαύρο Πυργο ( ΧΑ! έγραψα για τον King πιο πάνω ε; LOL ) ένα τύπο ονόματι ΡΙΤΣΑΡΝΤ ο οποίος δεν γερνάει και μία περιοχή όπου απο κάτω από τους δρόμους της υπάρχουν δωμάτια με υπολογιστές... Think about it. Εσείς έχετε συναντήσει άλλες τέτοιες ομοιότητες ;

 

 

Και δεν κρύβουν να το δείξουν αυτό, όταν έβαζαν οι σεναριογράφοι τους χαρακτήρες να διαβάζουν αυτά τα βιβλία. Τα οποία είχαν πολλές ομοιότητες ή η φιλοσοφία τους με αυτά που γινόντουσαν στο νησί. Μάλιστα κατά το 4ο season είχα υποσχεθεί να διαβάσω όλα αυτά τα βιβλία! Για παράδειγμα το Catch22 που είχε πάρει και το όνομα του ένα επεισόδιο ή το The Third Policeman που διάβαζε ο Desmond. Τα έχω βάλει στο wishlist μου, αλλά ακόμα.. Ένα site για αυτά τα βιβλία είναι κι αυτό: http://lost.wikia.com/wiki/Literature

Πάντως για μένα αυτό δείχνει και το "βάθος" της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου.

 

Τα θετικά πρώτα:

  1. Τελείωσε. Εννοώ, υπήρξε τέλος. Υπήρξε "τελική μάχη". Υπήρξε νικητής
    (το καλό)
    . Υπήρξε κατάληξη.
  2. Η όλη φάση με τα flash-sideways, είχε πλάκα τελικά. Ομολογώ οτί εγώ περίμενα ότι η "άλλη" πραγματικότητα
    (η κανονική) ήταν το καθαρτήριο και όχι το ανάποδο. Όπως και να έχει, έπεσα κατά 50% μέσα :)

Στα αρνητικά (ένα, αλλά μεγάλο):

 

Στην αρχή δε μου άρεσε το Lost. Όταν ξεκίνησα να το βλέπω (κάπου στα μισά της 3ης season) ήθελα να το παρατήσω, γιατί νόμιζα ότι ήταν μια ακόμα σαπουνόπερα, αλά "Smallville" ή "7th Heaven". Είδα (με το ζόρι) όλη την 1η season, γιατί όλοι όσοι ξέρω με διαβεβαίωναν ότι από το τέλος της 1ης και μετά γίνεται sci-fi. Δυστυχώς, τελείωσε όπως μια (εκλεπτυσμένη) σαπουνόπερα. Όλα τα sci-fi στοιχεία, αποδείχτηκε ότι ήταν "ατάκτως ερριμένα" (ή μήπως με δύο μ και ένα ρ;; ), χωρίς σχέδιο, για να γεμίσει η σειρά και να κρατήσει το ενδιαφέρον των θεατών. Πάντως, υποκλίνομαι στους σεναριογράφους. Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα διδάσκεται στις σχολές σεναριογράφων αυτή η ικανότητα, του να πετάς ένα σωρό άσχετα, ανόητα και ετερόκλητα πράγματα και στο τέλος να τη βγάζεις "λάδι" στην πλειοψηφία του κόσμου, με το να "χτυπάς" στο συγκινησιακό και

το φόβο του θανάτου και της ελπίδας της μετά-ζωής

. "It just doesn't cut it", που λένε και στο χωριό μου.

 

Είναι τόσο "ιν άουερ φέις" (αχ, αυτό το χωριό μου), που καταντάει προσβλητικό. Δε θυμάται κανείς τις συνεντεύξεις στις πρώτες seasons;; Που διαβεβαίωναν ότι όλα έχουν εξήγηση και στο τέλος όλα θα απαντηθούν;; Όλα αυτά "marketing puff"τελικά.

 

Μπορεί πολλοί (EDIT: όχι μόνο εδώ μέσα, παντού) να θέλουν να δικαιολογήσουν το χρόνο που έχασαν από τη ζωή τους και να λένε ότι ήταν συγκινητικό(πού; τα τελευταία 5 λεπτά από τις σεχεδόν 2 ώρες;; )/άξιζε "το ταξίδι" ("το ταξίδι";;; Μια σειρά ήταν, for Christ's sake -που λένε και στο χωριό μου-. Δεν είχε κάτι να "διδάξει", εκτός ίσως

το να παρατάς τα παιδιά σου ορφανά για να πεθάνεις με τη γυναίκα σου

). Εγώ αναγνωρίζω το λάθος μου και δεν τους συγχωρώ.

 

Επιστροφή στη Σάρα Κόννορ :)

 

 

ΥΓ: (major spoiler)

 

 

Ο Lapidus ποτέ δεν πεθαίνει!!

Δεν τον σκοτώνει παγίδα καμιά!!

Μόνο λίγα επεισόδια ξαποσταίνει,

και ξανά με κάτι πετά-πετά-πετά

και ξανά με κάτι πετάααααα!!!!

 

 

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, τώρα θυμήθηκα την ατάκα στη μάζωξη: EΛΑ ΡΕ ΠΑΤΡΙΔΑ!!! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: (major spoiler)

 

 

Ο Lapidus ποτέ δεν πεθαίνει!!

Δεν τον σκοτώνει παγίδα καμιά!!

Μόνο λίγα επεισόδια ξαποσταίνει,

και ξανά με κάτι πετά-πετά-πετά

και ξανά με κάτι πετάααααα!!!!

 

 

:thumbsup:

 

Yey, for Lapidus!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί πολλοί (EDIT: όχι μόνο εδώ μέσα, παντού) να θέλουν να δικαιολογήσουν το χρόνο που έχασαν από τη ζωή τους και να λένε ότι ήταν συγκινητικό(πού; τα τελευταία 5 λεπτά από τις σεχεδόν 2 ώρες;; )/άξιζε "το ταξίδι" ("το ταξίδι";;; Μια σειρά ήταν, for Christ's sake -που λένε και στο χωριό μου-.

Δεν μπορείς να κρίνεις άλλους βάση προσωπικής ιδιοσυγκρασίας. Η προσωπική σου γνώμη είναι σεβαστή .Υπάρχουν άνθρωποι που όταν βλέπουν μια ταινία είναι όλη την ώρα συνειδητοποιημένοι ότι κοιτάζουν τον Χάρισον Φορντ. Και υπάρχουν θεατές, σαν κι εμένα, που βλέπουν τον Ιντιάνα Τζόουνς, αν η ταινία είναι "Ιντιάνα Τζόουνς".

 

Το Lost ήταν η μόνη σειρά που αισθανόμουν ένα δέος όταν την παρακολουθούσα. Σαν να έβλεπα μια "απόκρυφη" σειρά, ένα πράγμα. Και ο Nocturnal το είπε πολύ καλά. Αγάπησα τους χαρακτήρες. Και οι χαρακτήρες ήταν τα πάντα. Όπως έγραψε κι ένας κριτικός στο ίντερνετ, όποτε συνειδητοποιούνταν μια ψυχή και θυμόταν το νησί, στα αποσπάσματα δεν βλέπαμε μεγάλες δραματικές στιγμές δράσεις, αλλά μικρές, προσωπικές, γλυκές στιγμές ανάμεσα σε ζευγάρια που αγαπήθηκαν, όπως ένα άδειο βάζο γεμάτο φανταστικό φυστικοβούτηρο (Τσάρλυ-Κλερ). Κι εκεί έκλαψα περισσότερο. Σε κάθε αφύπνηση με αποσπάσματα μου πατιόταν το κουμπί και τρέχαν τα δάκρυα. Υπάρχει ψυχολογική συγκινισιακή αιτία σίγουρα στο γιατί κλαίει ή δεν κλαίει κανείς. Δεν είμαι σίγουρος γιατί κλαίω εγώ, στα αποσπάσματα όμως έβλεπα την αγάπη και την απώλεια μαζί, και αυτό ήταν ό,τι πιο σημαντικό είχα να πάρω από την σειρά. Κάποτε ήταν σημαντικό τι γραπτά θα άφηνα πίσω μου μετά θάνατον. Σήμερα σημαντικό είναι το τι θα έχω ζήσει σε σχέσεις, για το αν θα έχω μετανοιώσει για λάθος συμπεριφορές μου, κι αν έχασα κάτι, σε αγάπη, από προσωπικά σφάλματα.

 

Όπως έγραψα στο πρώτο ποστ μετά το φινάλε, δεν ήταν το τέλος που περίμενα, αλλά όσο το σκέφτομαι τόσο και με κερδίζει. Περιμένετε και θα δείτε. Ο κόσμος, με γνώση του φινάλε, τώρα θα μελετάει τη σειρά με τις επαναλήψεις, και θα γράφονται όχι μόνο άρθρα αλλά και βιβλία, για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε και θα δείτε. Ο κόσμος, με γνώση του φινάλε, τώρα θα μελετάει τη σειρά με τις επαναλήψεις, και θα γράφονται όχι μόνο άρθρα αλλά και βιβλία, για χρόνια.

 

Εγώ πιστεύω ότι ο κόσμος που θα δει τη σειρά με γνώση του φινάλε θα κάνει skip τα 2/3 που είναι άχρηστη μυστικιστική πληροφορία για να σε κρατήσει κολλημένο και θα δει την πραγματική σαπουν.... , ε... σειρά. :)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Και κάτι που μόλις συνειδητοποιήσαμε με έναν συνάδελφο:

Οι μαύροι δεν πάνε στον παράδεισο τελικά, ε;

:tease::tease::tease:

(και ΟΧΙ δεν το λέω ρατσιστικά, το λέω αντί-ρατσιστικά.)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν κατάφερα να το δω, όμως είδ αυτό:

 

http://www.collegehu...m/video:1936291

 

Κάποιες από αυτές είναι τόσο πάλιες που δεν υπάρχει νόημα να απαντηθούν πια.. άλλες έχουν απαντηθεί έμμεσα κι άλλες μπορούν να απαντηθούν με κοινή λογική. Αυτό με το σκάκι και το βίντεο από πίσω πρέπει να είναι reference - tribute στο "The Thing" (μιας και το είδα πρόσφατα στην ΑΛΕΦ :p )

Updated: Κάποιες δεν απαντήθηκαν γιατί απλώς δεν το συνέχισαν οι σεναριογράφοι προς εκείνο το δρόμο...

 

και οι απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις του βίντεο(όντως χωρίς αστεία):

http://armchairmogul.wordpress.com/2010/05/26/armchair-response-to-college-humors-losts-unanswered-questions-that-were-actually-answered/

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κάποιες απαντήσεις είναι καθαρές καθαρές εικασίες, που όμως έχουν μια λογική βάση.

Εκει θα καταλήξουμε στο τέλος;

Να δημιουργούμε απαντήσεις για να δικαιολογήσουμε 6 κύκλους θέασης;

Μια χαρά έξυπνο τέλος είχε. Θα βγει και μια ταινία που θα απαντηθούν κάποιες ερωτήσεις και θα πουλήσει πολύ και τελείωσε το πανηγύρι.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν κατάφερα να το δω, όμως είδ αυτό:

 

http://www.collegehu...m/video:1936291

 

Κάποιες από αυτές είναι τόσο πάλιες που δεν υπάρχει νόημα να απαντηθούν πια.. άλλες έχουν απαντηθεί έμμεσα κι άλλες μπορούν να απαντηθούν με κοινή λογική. Αυτό με το σκάκι και το βίντεο από πίσω πρέπει να είναι reference - tribute στο "The Thing" (μιας και το είδα πρόσφατα στην ΑΛΕΦ :p )

Updated: Κάποιες δεν απαντήθηκαν γιατί απλώς δεν το συνέχισαν οι σεναριογράφοι προς εκείνο το δρόμο...

 

και οι απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις του βίντεο(όντως χωρίς αστεία):

http://armchairmogul...ually-answered/

 

Οι απαντήσεις που δίνονται ΕΪΝΑΙ αστείες όμως :) "What do we care?" "Is that really important" "There is so much magic, so it should happen" "THe island does not exist".... έλεος :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..