Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Πως στο καλό βάζεται τα spoiler δε μπορω να καταλάβω. Τεσπα, αν θελει καποιος ας μου πει.

 

 

 

 

 

 

Να υποθέσω λοιπόν, ότι όλη αυτη η σεζον θα πηγαίνει πέρα δώθε, αναμεσα στις δυο εναλλακτικες πραγματικοτητες.. Εγω σκέφτηκα ότι παίζει να σκοτώνονται ενας ένας στη μια πραγματικότητα για να υπάρξουν στην άλλη. λεω τωρα.. Α, και αυτη η Τζουλιετ τι ειναι υπερανθρωπος? Επεσε από μεγάλο υψος με ενα γερανο στο κεφάλι, ως δια μαγειας επιβιωσε, της εσκασε η βομβα μες στα μουτρα και ξαναεπιβιωσε(!), την εβγαλαν απ'το πηγάδι και πέθανε από αιμοραγία..? ελεος.. Ειναι το ιδιο με το 1ο επεισοδιο, επεσε το αεροπλανο κομματια απτον ουρανο και επιβιώσανε(!!).

 

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

 

Αν υπάρχουν επιζώντες απο όλες τις εποχές, δεν πρέπει να υπάρχει και νησί; Κάτι παίζει με το χρονικό παράδοξο.

 

Την θεωρία με τον Σαϊντ πως την βλέπεις;

 

 

 

 

Στο αεροπλάνο είναι όσοι κανονικά έπεσαν στο νησί από το πρώτο επεισόδιο της σειράς. Και ο Ντέσμοντ. Λογικά υποθέτω ότι εδώ είναι η πραγματικότητα όπου μετά τη βόμβα δεν υπάρχει νησί, και άρα η ζωή συνεχίζεται. Στο αεροπλάνο, και στο αεροδρόμιο, δεν βλέπουμε κανέναν άλλον από άλλη χρονική στιγμή του νησιού. Δύο παράλληλες πραγματικότητες λοιπόν. Η μία αυτή... και η άλλη, όπου όλοι έχουν επανέλθει στο παρόν του νησιού - σα να μην έσκασε μια βόμβα - αυτή είναι το κανονικό μυστήριο στο τι έπαιξε με τη βόμβα.

 

Για τον Σαΐντ δεν βγάζω ακόμα συμπεράσματα.

 

 

Πως στο καλό βάζεται τα spoiler δε μπορω να καταλάβω. Τεσπα, αν θελει καποιος ας μου πει.

 

Μαρκάρεις το κείμενο που θέλεις να κρύψεις και μετά πατάς το "μάτι" πάνω αριστερά από το κουτί κειμένου. Στη συνέχεια πατάς Add στο κουτί που θα εμφανιστεί και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Χα!

Αυτό είναι ένα καλό μάθημα για όλους που υπερασπίζανε τη θεωρία ότι όλα είναι γραμμικά κτλ. Και τα λέγανε σε εκπομπές στο ραδιόφωνο. Να όμως που υπάρχουν τα παράλληλα σύμπαντα! Τα έλεγα εγώ.. περιμένετε πριν φτιάξετε μια θεωρία..

μιλάω για κάποιους που άκουσα και διάβασα τελευταία σε κάτι blogs

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Είδα και ΄γω, μαζί με Αραχνίδα, το πρώτο. Ωραίο σετάκι - επαναληπτικό και, ακολούθως, διπλό επεισόδιο.

 

Που το πάνε άραγε;...

Link to comment
Share on other sites

3. What Kate Does

 

Αρωτιέμαι αν αξίζει όλος αυτός ο χρόνος που ξοδεύεται στο εναλλακτικό σύμπαν, ειδικά αν αργότερα καταργηθεί προς σεναριακή επικράτηση των πεπραγμένων στο νησί. Έχουν νόημα όσα βλέπουμε να γίνονται στο Λος Άντζελες σε σχέση με την κεντρική ιστορία; Ή είναι απλά γέμιση για να τραβήξει άλλον ένα κύκλο; Πιστεύω ότι και να μέναμε μόνο στο νησί, έχουμε μπόλικη πλοκή να ξεδιπλώσουμε.

 

 

Θα μάθουμε επιτέλους τι απέγινε στην Κλερ. Υποπτευόμασταν ότι αυτό που θα συμβεί στον Σαγίντ, είναι αυτό που έπαθε και ο Μπεν, που όταν τραυματισμένο αγοράκι παραδώθηκε στον ναό πέρασε τη διαδικασία που είδαμε και κατέληξε το κάθαρμα που ξέρουμε. Δεν το υποπτευόμασταν όμως για την Κλερ.

 

 

Αυτό το επεισόδιο μας είχε μια έκπληξη, όχι όμως και "απαντήσεις". Ελπίζω για περισσότερα στο επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τρώγομαι να ανοίξω το σπόιλερ Ντίνο, αλλά δεν θα το κάνω...θα περιμένω να το δω το απόγευμα.biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

3. What Kate Does

 

Αρωτιέμαι αν αξίζει όλος αυτός ο χρόνος που ξοδεύεται στο εναλλακτικό σύμπαν, ειδικά αν αργότερα καταργηθεί προς σεναριακή επικράτηση των πεπραγμένων στο νησί. Έχουν νόημα όσα βλέπουμε να γίνονται στο Λος Άντζελες σε σχέση με την κεντρική ιστορία; Ή είναι απλά γέμιση για να τραβήξει άλλον ένα κύκλο; Πιστεύω ότι και να μέναμε μόνο στο νησί, έχουμε μπόλικη πλοκή να ξεδιπλώσουμε.

 

Έχω την αίσθηση ότι είναι απαραίτητα αυτά που συμβαίνουν στο Λος Άντζελες. Δηλαδή χρειάζονται για να συνεχιστεί η πλοκή αργότερα (ή νωρίτερα).

 

 

Θα μάθουμε επιτέλους τι απέγινε στην Κλερ. Υποπτευόμασταν ότι αυτό που θα συμβεί στον Σαγίντ, είναι αυτό που έπαθε και ο Μπεν, που όταν τραυματισμένο αγοράκι παραδώθηκε στον ναό πέρασε τη διαδικασία που είδαμε και κατέληξε το κάθαρμα που ξέρουμε. Δεν το υποπτευόμασταν όμως για την Κλερ.

 

 

 

Νομίζω υπάρχει μια διαφορά σε αυτό που συνέβη στον Μπεν και σε αυτό που συνέβη στην Κλαιρ. Όταν ο Μπεν θα μπήκε στο νερό, μάλλον το νερό θα ήταν καθαρό και δεν υπήρχε αυτός ο κίνδυνος της κατάληψης από το σκοτάδι. (από κάτι άλλο μπορεί) Ενώ η Κλαιρ (και ο Σαγίντ??) μολύνθηκαν από το σκοτάδι, τόσο ώστε η Κλαιρ να "τρελαθεί" (βλέπε τους υπόλοιπους από το πλήρωμα της Ρουσσώ. Για τον Σαγίντ έχω την επιφυλάξεις μου για το είδος κατάληψης που έχει γίνει...

 

 

Πάντως την Κλαιρ δεν τη θυμόμουν τόσο όμορφη!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

4. The Substitute.

 

Πολύ καλό επεισόδιο με Σύμπαν Α και τον Λοκ, και το σύμπαν Β, στο νησί, με τα πρώτα στοιχεία.

 

Ίσως το σύμπαν Α να μην είναι απλά μια εναλλακτική πραγματικότητα. Για κάποιο λόγο όλοι οι αυτοί οι χαρακτήρες συγκλίνουν ο ένας προς τον άλλον.

 

Οι πληροφορίες στη σπηλιά:

 

 

4 - Locke (John)

8 - Reyes (Hugo)

15 - Ford (Sawyer)

16 - Jirrah (Sayid)

23 - Shepherd (Jack)

42 - Kwon (Jin / San)

 

Οι "υποψήφιοι" που μάζεψε ο Jacob.

 

 

Περιμένω λαχανιασμένος το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν λέω τίποτα. χαχαχα. Δεν θέλω να σποϊλιεράσω! πάμε! πάμε!

Link to comment
Share on other sites

A και κάτι άλλο που δεν νομίζω ότι είναι spoiler. Βλέπουμε ότι τελικά ο Λοκ έχει ξεπεράσει σε επίπεδο προσωπικής ανάπτυξης (παρόλο που είναι πολύ μικρότερος σε ηλικία) τον μαύρο (αντι-τζέυκοπ). O Λοκ αποδέχεται την κατάσταση του και τους περιορισμούς, αλλά ο μαύρος δεν μπορεί και δεν θέλει.. κι έτσι μπορεί να φάει τα μούτρα του..

Link to comment
Share on other sites

A και κάτι άλλο που δεν νομίζω ότι είναι spoiler. Βλέπουμε ότι τελικά ο Λοκ έχει ξεπεράσει σε επίπεδο προσωπικής ανάπτυξης (παρόλο που είναι πολύ μικρότερος σε ηλικία) τον μαύρο (αντι-τζέυκοπ). O Λοκ αποδέχεται την κατάσταση του και τους περιορισμούς, αλλά ο μαύρος δεν μπορεί και δεν θέλει.. κι έτσι μπορεί να φάει τα μούτρα του..

 

Εννοείς τον Λοκ στο σύμπαν Α; Γιατί στο σύμπαν Β όλος ο Λοκ είναι αντιΤζέικομπ.

 

By the way, στη συζήτηση για το Lost στο insomnia.gr, αποκαλούν τον Λοκ-αντιΤζέικομπ "Κώστα"! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τον Λοκ στο σύμπαν Α; Γιατί στο σύμπαν Β όλος ο Λοκ είναι αντιΤζέικομπ.

ναι

By the way, στη συζήτηση για το Lost στο insomnia.gr, αποκαλούν τον Λοκ-αντιΤζέικομπ "Κώστα"! laugh.gif

 

χαχα πως τους ήρθε αυτό.. εγώ τον έλεγα μαύρο λόγω της μπλούζας που φορούσε (ενώ ο jacob φορούσε μια άσπρη), κι από τι φάνηκε επαληθεύτηκα στο τελευταίο επεισόδιο με το Inside-joke..

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Να και το lighthouse!

 

Χαίρομαι που ο Τζακ άρχισε να παίρνει τα πάνω του και να φαίνονται κάποιες ηλιαχτίδες ελπίδας.

Παρόλο που νόμιζα ότι ήταν ο μόνος που δεν παίζει με τους κανόνες του παιχνιδιού.. αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι είναι κι αυτό μέσα στο σχέδιο..

 

Τα δυο στρατόπεδα άρχισαν να φτιάχνονται σιγά-σιγά, για να δούμε..

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τον Λοκ στο σύμπαν Α; Γιατί στο σύμπαν Β όλος ο Λοκ είναι αντιΤζέικομπ.

 

By the way, στη συζήτηση για το Lost στο insomnia.gr, αποκαλούν τον Λοκ-αντιΤζέικομπ "Κώστα"! :lol:

 

 

 

Κωστα? Κοντεψα να πνιγω απο τα γελια μολις το διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

Να και το lighthouse!

 

Περιορισμένο σε δράση αλλά με εξέλιξη και μερικές απαντήσεις. Cliffhanger για το επόμενο.

 

 

Ποιος έρχεται στο νησί; Δεν νομίζω να ξεχάσαμε τον Charles Widmore, τον "πεθερό" του Desmond;

 

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου θεωρία:

 

 

 

Μ' αυτό το ρυθμό, δεν προλαβαίνει να δώσει εξηγήσεις και να μας πει τι απέγιναν όλοι μετά. Άσε που θα είναι μεγάλο ξεφούσκωμα να τα πει και μετά να κάθεται να σου τους δείχνει κατόπιν επιστροφής στις ΗΠΑ για 2-3 επεισόδια.

 

Οπότε, η "εναλλακτική" πραγματικότητα δεν είναι ταυτόχρονη, είναι η "διορθωμένη" εκδοχή των πραγμάτων, "μετά" το φινάλε. Δηλαδή, αφού γίνει ότι είναι να γίνει στο νησί και κριθεί το θέμα των δυο αντιπάλων, δεν θα υπάρχει ανάγκη ύπαρξής του. Αναδρομικά θα αφαιρεθούν όλες οι επιδράσεις του Τζέηκομπ στη ζωή τους και θα τις ζήσουν όπως ήταν να τις ζήσουν. Το ότι διασταυρώνονται μεταξύ τους δε σημαίνει ότι έχουν κάποια σχέση, αλλά ότι τους άρπαξαν όλους μαζί σαν τυχαίο δείγμα για το νησί.

 

Η ιδέα μου ενισχύεται από το γλυκόπικρο ύφος των flash-sideways (όπως τα έχουν βαφτίσει) όπου η ζωή όλων φαίνεται να είναι ρεαλιστικά προβληματική, με κάποιες πινελιές αισιοδοξίας (από τη συγκεκριμένη σειρά, δεν περιμένω κανένα τρελό happy end για κανέναν). Η σειρά με την οποία τονίζονται οι χαρακτήρες είναι ίδια μ' εκείνη του πρώτου κύκλου ως τώρα, οπότε μπορούμε να υποθέσουμε πως κάποιες εκκρεμότητες εκτός νησιού θα καλυφθούν σε δεύτερη φάση για Κέητ-Τζακ (πάντως τον κόβω ότι μάνα του Ντέηβιντ είναι η Τζουλιέτ). Αυτό εξηγεί και την απουσία της Σάνον, η σχέση της δεν ήταν τόσο κακή όσο στην αρχή της σειράς (ναι, το ξέρω ότι ο πραγματικός λόγος της απουσίας της ήταν η αδυναμία της ηθοποιού να συμμετάσχει στα γυρίσματα, αλλά ως τώρα όλα αυτά τα έχουν κάπως κολλήσει στο στόρυ οι σεναριογράφοι)

 

Τέλος, είναι σαφές ότι ο Τζέηκομπ και ο Man in Black είναι εκπρόσωποι δυο αντίθετων αρχών σε κάποιου είδους στοίχημα. Υποψιάζομαι ότι δεν είναι Καλό-Κακό, αλλά κάτι πιο ασαφές όπως επιρροή-ελεύθερη βούληση ή ανατροφή-ένστικτο (οπότε και ο κακός δεν θα είναι τόσο κακός τελικά)

 

Ποιος έρχεται (βλ. τελευταίο επεισόδιο) δε γνωρίζω, αλλά στο 108 το όνομα ήταν Wallace (αν το διάβασα σωστά), και σβησμένο (κάποιος που δεν τον είδαμε καθόλου, αν θυμάμαι σωστά). Υποψήφιο επισκέπτη θεωρώ τον Ντέσμοντ, που είναι "εκτός κανόνων" σύμφωνα με παλιότερες ατάκες στη σειρά. Πιθανώς αυτός θα δώσει και τη λύση για τον ίδιο λόγο, κι ας μην είναι από τους "υποψήφιους". Είναι επαρκώς ψυχαναγκαστικός/φιλότιμος για να αποδεχτεί κάτι του τύπου "ο νέος Τζέηκομπ" και αυτό θα εξηγούσε την εξαφάνισή του μέσα από το αεροπλάνο στην αρχή

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να ισχύει, η ολοένα και αυξανόμενη παρουσία του "μεταφυσικού" στη σειρά, εμένα προσωπικά με "στενοχωρεί" απίστευτα.... αν δεν ήξερα ότι ήταν η τελευταία σεζόν θα το παράταγα κάπου εδώ...

Link to comment
Share on other sites

μεταφυσικό ή επιστημονική φαντασία; Μεταφυσικό μπορεί να το λέμε τώρα στη σειρά, γιατί δεν μας το έχουν εξηγήσει ακόμα, αλλά μπορεί μετά να μας το εξηγήσουν με μια εξήγηση έστω επ. φαντασίας.

 

Electroscribe μ' αρέσει πολύ η θεωρία σου, δεν το σκέφτηκα έτσι. και μάλιστα δεν έχει κάποιο ψεγάδι.

Link to comment
Share on other sites

6. Sundown

 

Δυνατό επεισόδιο, δράση και εξελίξεις, λίγες εξηγήσεις, απουσία και σημαντικών χαρακτήρων. Ήταν Σαγίντ-κεντρικό. Έχουν όμως αρχίσει να σχηματίζονται λίγο πιο ξεκάθαρα τα στρατόπεδα.

 

Διάβασα κάπου ότι στο επεισόδιο 9, με κεντρικό πρόσωπο τον Ρίτσαρντ, θα εξηγηθεί "τι είναι το νησί."

 

Ένα πράγμα που με έκανε και γέλασα, και παρόμοια σκηνή είχαμε και στο προηγούμενο επεισόδιο, είναι ότι πλέον οι Losties συναντιούνται στη ζούγκλα (Κέιτ - Σαγίντ, Κέιτ - Τζακ στο προηγούμενο), λένε ένα "γεια", ανταλλάσσουν τα νέα τους, και συνεχίζει ο καθένας τον δρόμο του. Το νησί είναι σαν την γειτονιά τους. :D

Link to comment
Share on other sites

6. Sundown

 

Ένα πράγμα που με έκανε και γέλασα, και παρόμοια σκηνή είχαμε και στο προηγούμενο επεισόδιο, είναι ότι πλέον οι Losties συναντιούνται στη ζούγκλα (Κέιτ - Σαγίντ, Κέιτ - Τζακ στο προηγούμενο), λένε ένα "γεια", ανταλλάσσουν τα νέα τους, και συνεχίζει ο καθένας τον δρόμο του. Το νησί είναι σαν την γειτονιά τους. :D

 

χαχαχα καλό! καλά συγνώμη την κόρη της φίλης του Σαγίντ, την είδες; Πώς γίνεται να είναι ξανθιά;; (έστω καστανόξανθη)

Link to comment
Share on other sites

7. Dr. Linus

 

Ένα υπέροχο, τέλειο επεισόδιο. Καταπληκτικό σενάριο. Με είχε στο φινάλε με τα χαρτομάντηλα. Ποιος να το περίμενε ότι θα έκλαιγα χάρη στον Μπεν Λάινους. Καταπληκτικό δέσιμο με τις δύο επιλογές (εδώ, κι εκεί) του ήρωα.

 

Και σημαντική καμπή για τον Τζακ.

Αρχίζει να γίνεται άνθρωπος της πίστης. Έχει ήδη σώσει τον Ρίτσαρντ.

 

 

Και σημαντικό κλείσιμο. Τον είχατε ξεχάσει; Ε, λοιπόν κατεύθασε!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός διάολος έρχεται άραγε.. (έχω μείνει στο 6ο)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα υπάρχει ελπίδα για τον Μπεν λοιπόν. Ναι, ήταν ένα feel good episode.

Τελικά και ο Τζέυκομπ και ο Μαύρος ψάχνουν αντικαταστάτες ε;

Link to comment
Share on other sites

και ένα άλλο συμπέρασμα:

 

Δηλαδή οι υποψήφιοι δεν μπορούν να αυτοκτονήσουν κι ας το θέλουν; Γι αυτό ο Τζέυκοπ έστειλε εύκολα τον Λοκ να αυτοκτονήσει. Άρα ο Μπεν έκανε ακόμα μεγαλύτερη βλακεία που τον σκότωσε και δεν τον άφησε να αυτοκτονήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Λοκ ήταν κι αυτός υποψήφιος... έτσι δεν είναι; Άρα γι' αυτό τον "έσωσε" ο Μπεν - άλλο αν τον σκότωσε αμέσως μετά...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..