Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Όχι δεν τα βλέπω με ελληνικούς υπότιτλους. Όντως έχουν ξεφύγει! Χαχα, άκου 'κει κοκκινοπάμπουρες!

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

Χα, χα. Όντως, μερικά είναι κορυφαία!

 

Εγώ θυμάμαι ακόμα και γελάω με το μνημειώδες "γαμώ την Παναχαϊκή μου", ως υπότιτλου κάποιου τύπου "hell" ή "fuck" του αγανακτισμένου Σώγιερ. Νομίζω πως ήταν στον τρίτο κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ακόμα και γελάω με το μνημειώδες "γαμώ την Παναχαϊκή μου", ως υπότιτλου κάποιου τύπου "hell" ή "fuck" του αγανακτισμένου Σώγιερ. Νομίζω πως ήταν στον τρίτο κύκλο.

 

:rofl2: :rofl2: :rofl2: Αυτό δεν το θυμόμουν!

 

Στις αρχές του πέμπτου κύκλου, ο Σωγιερ αποκάλεσε τον Ντάνιελ Φαραντέι, Δρ.Λιακόπουλο. Και πετάγεται ένας άλλος και του λέει: νομίζω πως ο Λιακόπουλος είναι φυσικός, όχι γιατρός! Είχα ρίξει πολύ γέλιο!

 

Τελικά αυτοί οι Έλληνες που κάνουν τους υπότιτλους έχουν εξελίξει τον ρόλο του Σώγιερ!

Link to comment
Share on other sites

"316"

 

Πολύ σημαντικό επεισόδιο που σε χορταίνει και ταυτόχρονα, πιστό στην παράδοση, σου γεννά νέα ερωτηματικά.

 

Μεγάλη έκπληξη το άλμα στην πλοκή! Πίσω στο νησί κιόλας!

 

Πολύ σπουδαία και γενναιόδωρη η πληροφόρηση που μας δίνεται στο δωμάτιο με το εκκρεμές.

 

Τελικά twocows,

ο Λοκ κρεμάστηκε, και δεν πήδηξε.

 

Αυτή η επιβίβαση αεροπλάνου ήταν πιο περίεργη και ανατριχιαστική εμπειρία από εκείνη του πρώτου. Αυτή τη φορά ήξεραν που βάδιζαν. Πως όμως μαζεύτηκαν όλοι; Πως πιάσανε τον Σαγίντ; Ποιος έπεισε τον Χέρλι να έρθει;

 

Ανησυχώ για την υπόσχεση που είχε να τηρήσει ο Μπεν πριν το αεροδρόμιο. Πήγε μήπως να σκοτώσει την Πένυ, σαν εκδίκηση για την δολοφονία της δικής του κόρης; Τα κατάφερε; Γιατί ήταν αιμόφυρτος;

 

Στο τέλος του επεισοδίου έπαθα ένα τραλαλά! Οι ήρωες έχουν επιστρέψει στο τώρα, το παρελθόν ή το μέλλον; Το VW φορτηγάκι έδειχνε καινούργιο. Κι ο ίδιος ο Τζιν, στα καινούργια ρούχα της Ντάρμα, τι σημαίνει αυτό;

 

 

Η καλύτερη ατάκα, εκείνη του πιλότου: "We’re not going to Guam, are we?"

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στο νησί κιόλας!

 

Εμένα αυτό το επεισόδιο μου την έσπασε γι'αυτό το λόγο και μόνο... Κιόλας στο νησί;;; Πολύ γρήγορα έγινε. Καλά ξέρω ότι στον υπόλοιπο κύκλο θα μας λύσουν την απορία σχετικά

με τον Σαΐντ, την Κέιτ, τον Χέρλυ και φυσικά τον Μπεν

(και αυτό σώζει λίγο το όλο θέμα) αλλά περίμενα μεγαλύτερη διαδικασία για να φτάσουμε σ' αυτό το σημείο.

 

Πάντως πρέπει να έπεσαν

στο παρελθόν

. Αν κρίνουμε απ' τα φαινόμενα, είναι σχεδόν σίγουρο(και το γράφω έτσι γιατί στο lost συχνά τα φαινόμενα απατούν οπότε ποτέ δεν ξέρεις...!)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο το επεισοδειο το καλυτερο ως τωρα του πεμπτου κυκλου. Ηταν κλασικο με την ενοια οτι δημιουργουσε απορειες αντι να λυνει(

πχ ο τυπος που ηταν μαζι τους οταν επεσαν πισω στο νησι,αυτος που ειχε πει στον Τζακ συλληιτιρια?Σταντε πρακτορας του Γουιτμορ....)

)...

Edited by Waylander
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο το επεισοδειο το καλυτερο ως τωρα του πεμπτου κυκλου. Ηταν κλασικο με την ενοια οτι δημιουργουσε απορειες αντι να λυνει(

πχ ο τυπος που ηταν μαζι τους οταν επεσαν πισω στο νησι,αυτος που ειχε πει στον Τζακ συλληιτιρια?Σταντε πρακτορας του Γουιτμορ....)

)...

 

"Δημιουργούσε απορίες αντί να λύνει";! Κι αυτό είναι...πρωτότυπο σε σχέση με το Lost;!!

 

 

Ο δε τύπος που είπε στον Τζακ συλλυπητήρια, κι εγώ ο βετεράνος θεατής κατάλαβα πως δεν είναι τυχαίος. Κάπου θα τον ξαναδούμε. Αν όμως αυτή τη φορά δεν έπεσε αεροπλάνο και τους πήρε κάτω μόνο η λάμψη, αυτός πως θα κατέβηκε; (Εκτός κι αν ήταν κι αυτός από άλλη φορά στο νησί.)

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε μια τούρτα στη ζωή σας...

 

Ευχαριστώ για το find Ευθυμία.

 

Για μια στιγμή όμως χάρηκα, κλαψ, γιατί νόμισα πως είχες γίνει μια από μας, μια Lostita!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τελικά για κάποιο λόγο έδωσα αυτή την εξήγηση στο μυαλό μου για το τζον λοκ,

ε μα όλο για leap for faith άκουγα. Αλλά όντως σιγά μη δοκίμαζε πάλι να πέσει. Αφού την τελευταία φορά δεν πέθανε από αυτό.

 

 

 

Εγώ είχα τρομερή αγωνία για το τι θα έγραφε το σημείωμα, περίμενα να έλεγε κάτι του στυλ, ότι τελικά δεν θα έπρεπε να πάνε στο νησί ή κάτι τέτοιο. Αλλά ευτυχώς ήταν πολύ ρεαλιστικό και πολύ στενάχωρο.

 

 

 

 

Λοιπόν αντί να γράψω πάλι τις θεωρίες για το τι θα γίνει/έγινε λέω να μιλήσω για δυο πράγματα που συγκράτησα από την αρχή του επεισοδίου. Πρώτον είπε η μητέρα του Φάραντεϊ ότι αυτή η συγκέντρωση ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας στο ιερό χώρο της εκκλησίας αν χρησιμοποιηθεί σωστά από το εκκρεμές μπορεί να δείξει τα άλλα σημεία που συγκεντρώνονται οι ηλεκτρομαγνητικές ενέργειες, επειδή όλα συνδέονται μεταξύ τους (να υποθέσω από τα lay lanes), αλλά αυτοί τελικά επικεντρώθηκαν στο να βρουν το νησί, άραγε ποια είναι τα άλλα μέρη; Δεύτερον, υποτίθεται ότι το αεροπλάνο πρέπει να περάσει από ένα ταυτόσημο χρονικό παράθυρο ΚΑΙ από κάποια κοντινή απόσταση από την υποτιθέμενη θέση του νησιού κι έτσι ΜΕΤΑ θα τραβήξει τους ανθρώπους του νησιού μέσα από το αεροπλάνο την επόμενη φορά που θα μετακινηθεί χρονικά το νησί. Εγώ με αυτό δεν έχω πρόβλημα, έχω πρόβλημα με το ελικόπτερο, από το προηγούμενο season που έμεινε μαζί με τους ανθρώπους που ήταν μέσα, ενώ το νησί έφυγε. Αυτό σημαίνει ότι τότε το ελικόπτερο πρέπει να είχε μεγαλύτερη απόσταση από το νησί απ' ότι τώρα το αεροπλάνο. Θα 'θελα να επιβεβαιωθώ για αυτό.

 

 

 

Καλύτερη ατάκα μετά από αυτή που είπε ο Ντίνο ήταν πιστεύω του Μπεν: "Who cares?"

όταν τον ρώτησε ο Τζακ για τους υπόλοιπους επιβάτες του αεροπλάνου. Εγώ πάντως αν ήμουν αεροσυνοδός θα είχα φρικάρει με όλα αυτά τα άτομα!

 

Link to comment
Share on other sites

The Life and Death of Jeremy Bentham

 

Καταπληκτικό επεισόδιο. Ήταν να παιχτεί πριν εκείνο της προηγούμενης εβδομάδας και την τελευταία στιγμή τους άλλαξαν σειρά.

 

 

Έχει και Walt! Πως μεγάλωσε το μπαγασάκι.

 

 

Έχουμε και λέμε:

 

 

Έπεσε και αυτό το αεροπλάνο στο νησί. Νέοι ναυαγοί. Αυτός ο τύπος όμως, που είπε στον Τζακ τα συλλυπητήρια του στο αεροδρόμιο, δεν μοιάζει τυχαίος. Πολύ ψαχουλεύει.

 

Ο Τζον Λοκ πέθανε... και τώρα πίσω στο νησί είναι αναστημένος.

 

Όπως και ο Λοκ, μάλλον όλοι οι επιβάτες της πρώτης πτήσης (της Oceanic) δεν βρέθηκαν τυχαία στο ίδιο αεροπλάνο. Σα να ήταν φρέσκο κρέας για το νησί.

 

Ποια ακριβώς είναι η στάση της κάθε πλευράς που αντιπροσωπεύουν οι Ben - Whitmore; Τι θέλει να προστατέψει ο καθένας τους;

 

ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ: Γιατί ο Μπεν δεν άφησε τον Λοκ να κρεμαστεί μόνος του; Δεν ήταν πολύ περίεργο;

 

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό επεισόδιο. Ήταν να παιχτεί πριν εκείνο της προηγούμενης εβδομάδας και την τελευταία στιγμή τους άλλαξαν σειρά.

 

Αχά ώστε έτσι. Γι' αυτό λοιπόν οι υπότιτλοι που κατέβασα την προηγούμενη εβδομάδα είχαν αυτό τον τίτλο. Βλέπω κι εγώ το επεισόδιο και αναρωτήθηκα για τον άσχετο τίτλο.

 

Δεν το είδα ακόμα αλλά απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ο Τζον Λοκ πόσες ζωές έχει τελικά. Στο τέλος του season θέλω να γράψουν πόσες φορές έχει γλυτώσει από παραλίγο θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τζον Λοκ πέθανε... και τώρα πίσω στο νησί είναι αναστημένος.

 

[...]

ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ: Γιατί ο Μπεν δεν άφησε τον Λοκ να κρεμαστεί μόνος του; Δεν ήταν πολύ περίεργο;

μία πρόχειρη εξήγηση μπορεί να είναι ότι, αν πάρουμε ως δεδομένο ότι ο Λοκ είναι 'ιδιαίτερος' κλπ κλπ, ό,τι κάνει ο ίδιος στον εαυτό του δεν μπορεί να αντιστραφεί, ενώ αν του το κάνουν οι άλλοι, μπορεί να αντιστραφεί.

 

Δηλαδή, τον έριξε ο πατέρας(?) του από το παράθυρο και έμεινε ανάπηρος; μπορεί να 'θεραπευτεί' από αυτό στο νησί.

'Εγινε αυτό που έγινε στο τελευταίο επεισόδιο; Μπορεί να θεραπευτεί και από αυτό στο νησί, όπως και έγινε.

 

Αν όμως είχε κρεμαστεί μόνος του, ίσως, λέω εγώ τώρα, θα ήταν προσωπική του επιλογή, και δεν θα μπορούσε να αναιρεθεί.

Μην ξεχνάμε και την προσπάθεια αυτοκτονίας του Michael, όπου το όπλο του έπαθε αφλογιστία και δεν μπόρεσε να αυτοκτονήσει.

 

 

Πάντως. με τον ίδιο τρόπο που κατέληξαν οι νέοι στο νησί, παίζει να κατέληξαν και οι της πτήσης της Oceanic. Να ήταν δηλαδή κάποιος από το νησί μέσα στο αεροπλάνο και εξαιτίας αυτού να έπεσε το αεροπλάνο στο νησί (και να μην φταίει ο Desmond όπως ξέρουμε/ νομίζουμε/ έχουμε δει ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

"LaFleur"

 

Τέλειο! Τέ-λειο επεισόδιο! Και καταπληκτικό φινάλε. Βούρκωσα στο τελικό πλάνο!

 

Πανέμορφο sci-fi, ξεδιπλώθηκε χωρίς άγχος, χωρίς να προκαλεί ερωτηματικά. Όλα ήταν σωστά.

 

Και είδαμε για πρώτη φορά, έστω πλάτη, ολόκληρο το γιγάντιο άγαλμα της ακτής.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΟ! ΤΕΛΕΙΟ!

 

Ήταν το καλύτερο επεισόδιο του κύκλου και σίγουρα ένα απ' τα καλύτερα του lost!

ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ!!! Απ' την αρχή μέχρι το τέλος!

 

Ένα πράγμα με μπέρδεψε μόνο... που στο καλό είναι ο Μπεν???

Εκείνη την εποχή δεν ήταν στη Ντάρμα? Μέχρι που τους σκότωσε όλους εκεί ήτανε, ε;

 

 

Επιτέλους είδαμε και το άγαλμα αν και δεν μας εξήγησαν γιατί είχε τέσσερα δάχτυλα!

 

Ο Σώγιερ τα σπάει για άλλη μια φορά και σ' αυτό το επεισόδιο πολύ περισσότερο! Ήταν απολαυστικό!

 

Άλλο ένα που με μπέρδεψε και ελπίζω να εξηγηθεί παρακάτω...

Αφού όλα διορθώθηκαν και μόνο που ο Λωκ γύρισε αυτό το πράγμα, τότε γιατί έπρεπε να έρθουν οι άλλοι πίσω στο νησί; Στην ουσία η άφιξή τους δεν προκάλεσε καμιά αλλαγή!

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα που με μπέρδεψε και ελπίζω να εξηγηθεί παρακάτω...

Αφού όλα διορθώθηκαν και μόνο που ο Λωκ γύρισε αυτό το πράγμα, τότε γιατί έπρεπε να έρθουν οι άλλοι πίσω στο νησί; Στην ουσία η άφιξή τους δεν προκάλεσε καμιά αλλαγή!

 

 

Δυσκολεύεσαι να πιάσεις τα τερτίπια του ταξιδιού στον χρόνο. Όλα δεν διορθώθηκαν επειδή ο Λοκ γύρισε τον τροχό. Όλα διορθώθηκαν επειδή το δεύτερο αεροπλάνο, με Λοκ και λοιπούς, επέστρεψαν στο νησί.

 

Υπολογίζω πως το αεροπλάνο, με τον Λοκ και τους υπόλοιπους, έπεσαν στο νησί και βρέθηκαν σε αυτό εν έτι 1976. Τρία χρόνια μετά από την χρονιά που ο Σόγιερ και οι άλλοι βρήκαν το Ντάρμα (1974). Η επιστροφή τους διόρθωσε την αστάθεια σε όλους τους χωροχρόνους. Έτσι, ο Σόγιερ κλπ, περίμεναν τρία χρόνια για να συναντήσουν αυτούς που επέστρεψαν.

 

Γιατί όμως τρία χρόνια; Αυτά τα τρία χρόνια δεν θα έπρεπε να έχουν σχέση με τα τρία χρόνια που έζησαν οι 6 στην ενδοχώρα. Ή μήπως έχει; Η δράση θα συνεχίσει τώρα σταθερά στο παρελθόν, πριν την πτώση της Oceanic; Που είναι όλοι οι άλλοι της παραλίας;

 

 

Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπολογίζω πως το αεροπλάνο, με τον Λοκ και τους υπόλοιπους, έπεσαν στο νησί και βρέθηκαν σε αυτό εν έτι 1976. Τρία χρόνια μετά από την χρονιά που ο Σόγιερ και οι άλλοι βρήκαν το Ντάρμα (1974). Η επιστροφή τους διόρθωσε την αστάθεια σε όλους τους χωροχρόνους. Έτσι, ο Σόγιερ κλπ, περίμεναν τρία χρόνια για να συναντήσουν αυτούς που επέστρεψαν.

 

 

 

Παιζει η πιθανότητα ο Μπεν και ο Λοκ που τους είδαμε στο προηγούμενο επεισόδιο να

βρίσκονται στο παρόν, σε αντίθεση με τους άλλους 6 που βρέθηκαν στο παρελθόν??

. Γιατί εγώ κάπως έτσι το κατάλαβα.

Δηλαδή έρχεται η λάμψη, εξαφανίζονται οι 6(οι οποίοι πέφτουν στο 1976) και το υπόλοιπο αεροπλάνο πέφτει κανονικα στο παρον! Στο 2007. Άλλωστε αν το αεροπλάνο έπεφτε το 76 οι άλλοι, Σωγιερ κ σία θα το είχαν δει! Ενώ δεν έδειξε κάτι τέτοιο...

 

Link to comment
Share on other sites

Παιζει η πιθανότητα ο Μπεν και ο Λοκ που τους είδαμε στο προηγούμενο επεισόδιο να

βρίσκονται στο παρόν, σε αντίθεση με τους άλλους 6 που βρέθηκαν στο παρελθόν??

.

 

 

Όντως, δεν ξέρουμε σε ποια χρονική στιγμή βρίσκεται ο Λοκ.

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΟ! ΤΕΛΕΙΟ!

 

Ήταν το καλύτερο επεισόδιο του κύκλου και σίγουρα ένα απ' τα καλύτερα του lost!

ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ!!! Απ' την αρχή μέχρι το τέλος!

 

Ένα πράγμα με μπέρδεψε μόνο... που στο καλό είναι ο Μπεν???

Εκείνη την εποχή δεν ήταν στη Ντάρμα? Μέχρι που τους σκότωσε όλους εκεί ήτανε, ε;

 

 

Ο Μπεν είναι το μωρο που γεννήθηκε στο νησί. Το μοναδικό μωρό που κατάφερε ποτέ να γεννηθεί στο νησί αν θυμάστε... Αν δεν ήταν εκεί η Τζουλιετ να τον ξεγεννήσει μπορεί να πέθαινε στη γέννα. Αυτό πιθανότατα εξηγεί και την λύσσα που τον είχε πιάσει να φέρει την Τζουλιετ στο νησί αλλά και να μην την αφήσει να φύγει...

 

 

Κάθε επεισόδιο πλέον νομίζω ότι εξηγεί όλο και περισσότερα ασύνδετα άκρα του μύθου.

Edited by Sylook
Link to comment
Share on other sites

 

Όταν είδα την πλάτη του γιγάντιου αγάλματος, αυτό που στο πόδι έχει τέσσερα δάχτυλα, είχα την εντύπωση πως δεν είχε κεφάλι ανθρώπου αλλά ζώου. Το άφησα να περάσει γιατί δεν ήμουν σίγουρος.

 

Στο insomnia βρήκα links από ξένα φόρουμ που ικάζουν πως ήταν άγαλμα του Άνουβι! Και πως ο αιγυπτιακός σταυρός που κρατάει η γυναίκα από τον νεκρό σύζυγο της είναι ο σταυρός του θεού Άνουβι!

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπεν είναι το μωρο που γεννήθηκε στο νησί. Το μοναδικό μωρό που κατάφερε ποτέ να γεννηθεί στο νησί αν θυμάστε... Αν δεν ήταν εκεί η Τζουλιετ να τον ξεγεννήσει μπορεί να πέθαινε στη γέννα. Αυτό πιθανότατα εξηγεί και την λύσσα που τον είχε πιάσει να φέρει την Τζουλιετ στο νησί αλλά και να μην την αφήσει να φύγει...

Αυτό δεν ισχύει. Στο 'The Man Behind The Curtain' (s03e12) είδαμε

ότι ο Μπεν γεννήθηκε λίγο έξω από το Πορτλαντ, σ'ένα δάσος, όπου και πέθανε η μητέρα του, καθώς δεν πρόλαβε ο πατέρας του να καλέσει εγκαίρως βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπεν είναι το μωρο που γεννήθηκε στο νησί. Το μοναδικό μωρό που κατάφερε ποτέ να γεννηθεί στο νησί αν θυμάστε... Αν δεν ήταν εκεί η Τζουλιετ να τον ξεγεννήσει μπορεί να πέθαινε στη γέννα. Αυτό πιθανότατα εξηγεί και την λύσσα που τον είχε πιάσει να φέρει την Τζουλιετ στο νησί αλλά και να μην την αφήσει να φύγει...

Αυτό δεν ισχύει. Στο 'The Man Behind The Curtain' (s03e12) είδαμε

ότι ο Μπεν γεννήθηκε λίγο έξω από το Πορτλαντ, σ'ένα δάσος, όπου και πέθανε η μητέρα του, καθώς δεν πρόλαβε ο πατέρας του να καλέσει εγκαίρως βοήθεια.

 

Εκτός από αυτό μην ξεχνάτε ότι

ο Ντάνιελ είδε την κοκκινομάλλα φίλη του σε ηλικία πέντε χρονών. Ο Μπεν είναι σίγουρα αρκετά μεγαλύτερός της.Οπότε υποθέτω ότι θα έπρεπε να βρίσκεται ήδη στο νησί. Είναι πολύ παράξενο που δεν τον βρήκανε εκεί, αφού έμεινε στη Ντάρμα μέχρι που τους σκότωσε όλους. Όμως δεν νομίζω να υπάρχει κενό στο σενάριο...

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας πως ..[σποιλερ-κατεβατό], όπως, επίσης [σποιλερ - κατέβατο]

..

Ναι, δεν πρόσεξες όταν..[σποιλερ/κατεβατό]

...

 

Σαφώς, αφου στο 2ο επεισόδιο είχε δείξει πως ο [(σποιλερ-κατεβατό)^2]

..

 

 

 

Μα, τι γίνεται επιτέλους?!

 

Πρέπει να είναι η πιο αποκαλυπτικη σαιζόν!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..