Jump to content

The Write off


northerain
 Share

Recommended Posts

  • Replies 336
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    28

  • Nihilio

    47

  • Bardoulas©

    21

  • drowvarius

    18

Πω-πω..πήρε φωτιά το τόπικ!!

 

Λοιπόν, αν έχω το δικαίωμα επιλογής, επιλέγω naroualis (μην το πάρεις προσωπικά month, κωρώνα-γράμματα το έπαιξα).

 

Θα δηλώσω και στο άλλο τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

E, κοιμάμαι κι εγώ πού και πού, εργαζόμενο κορίτσι...

 

Δέχομαι την πρόκλησή σας, μεσιέ. Ζε σουί προντ. Ένα πραγματάκι μόνο: Όποιος βάλει εισαγωγή να είναι περιορισμένη, γιατί αν γράψουμε ξέρω γω 700 λέξεις ο καθένας, δεν θα είναι κουλό η εισαγωγή να είναι 500;

Link to comment
Share on other sites

(Ελπίζω ότι είμαι εντός των κανόνων - αν όχι άκυρο)

 

Προσφέρομαι να γράψω τις δύο πρώτες παραγράφους, από όπου θα συνεχίσετε οι δύο. Οι δύο παράγραφοί μου θα είναι 200-300 λέξεις και δεν θα είναι (αν κατάλαβα καλά αυτό θέλετε) τρόμου ή εφ. Ο χρόνος μου, 12 ώρες.

 

Περιμένω απάντηση.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

O χρόνος είναι πάντα 1 βδομάδα...εκτός αν γράψετε κατι τόσο μικρό πια. Πες 48 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Θα προτημίσω την μία βδομάδα-διακοπές είναι, έχουμε και δουλειές και κοινωνικές υποχρεώσεις αυτόν τον καιρό!

 

Δέχομαι την προσφορά του nikosal. Ναι, να μην είναι τρόμου ή επιστημονικής φαντασίας.

 

Περιμένω και την naroualis να πει πότε είναι έτοιμη και ξεκινάμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεχτεί και η Ναρ, θα στείλω εισαγωγή σε 12 ώρες (από το ναι).

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα έχω στείλει εδώ την εισαγωγή ως τις 9:59 το βράδυ και ακολούθως γράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οπώτε θα έχουμε διορία μέχρι το επόμενο σάββατο το βράδυ!

 

May the best storyteller win!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχω ανταποκριθεί στο ζητούμενο -δηλ. να σας εμπνεύσω και σας να δώσω τη δυνατότητα να γράψετε καλές ιστορίες. Καλείστε να συνεχίσετε την ιστορία από το σημείο που σταματώ.

 

Το χιόνι τη χτυπούσε στο πρόσωπο αλύπητα αναγκάζοντάς την να κρατά τα μάτια μισόκλειστα. Ήξερε ότι για να μη χάσει τον προσανατολισμό της έπρεπε να βαδίζει κόντρα στον άνεμο. Σε αυτά τα πλάτη ο άνεμος δεν άλλαζε ποτέ κατεύθυνση, ερχόταν πάντα από το βορρά και ήταν παγωμένος και μονότονος. Όσο και αν τη δυσκόλευε όμως παρακαλούσε να μην σταματήσει, γιατί τότε δεν θα είχε κανένα τρόπο να βρει το δρόμο, ούτε φυσικά να γυρίσει πίσω. Θα χανόταν κάτω από το χιόνι και αν ήταν τυχερή θα την έβρισκαν την άνοιξη όπως είχε συμβεί με το θείο της τότε που το Γκιζμ πέρασε από τη μια οικογένεια στην άλλη.

Σε κάθε βήμα της οι δερμάτινες μπότες χώνονταν βαθιά στο φρέσκο χιόνι δυσκολεύοντας το περπάτημα. Μα εκείνη συνέχιζε σταθερά, υπολογίζοντας να φτάσει στον Οίκο σε λίγες ώρες. Ήταν η πρώτη φορά που έκανε τη διαδρομή και στα αυτιά της ηχούσαν ακόμα οι λυγμοί της Μαρουλίνας που πιστεύοντας ότι ήταν πολύ μικρή για να τα καταφέρει, την είχε προκαταβολικά ξεγράψει. Δεν γνώριζε φυσικά ότι εκείνη προετοιμαζόταν εδώ και χρόνια. Κάθε βράδυ, όταν ξάπλωνε, έκλεινε τα μάτια και βάδιζε κόντρα στις ριπές του χιονιού, μέχρι που έχανε την αίσθηση του χρόνου και δεν ήξερε αν ο Οίκος ήταν ακόμα μακριά ή λίγα μέτρα πιο κάτω. Κάποιες φορές τον αντίκριζε, έτσι όπως τον είχαν περιγράψει ο πατέρας και ο αδελφός της, άλλοτε πάλι απελπιζόταν, καθόταν στα γόνατα και τη ρουφούσε γλυκά το χιόνι μέχρι που τιναζόταν όρθια από τις φωνές της Μαρουλίνας, ανακουφισμένη που η αποτυχία της ήταν εφιάλτης και το Γκιζμ βρισκόταν ακόμα στην οικογένεια.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ! Εμένα με εμπνέει αρκετά. Ας αρχίσει το γράψημο, λοιπόν!

 

Τα λέμε σε μία βδομάδα.

 

Σημείωση: Και τα δύο τα κείμενα ας ανεβαστούν το απόγευμα του σαββάτου, ώρα 8:00 μμ (20:00).

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει; Γράφουμε; Γράφουμε; Ή χωνεύουμε τα πασχαλιάτικα;

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα μια πρόχειρη ιστορία και τώρα αρχίζω την επεξεργασία της.

 

Ερώτηση: Ισχύει το όριο τον 2000 λέξεων,ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει τεθεί κάποιο όριο, αλλά νομίζω όσο μικρότερες οι ιστορίες (πχ. 2-3 χιλ. λέξεις είναι αρκετές) τόσο πιο εύκολα θα διαβαστούν από τον κόσμο.

 

Συζητήστε το εδώ με την Ναρουάλις και αποφασίστε από κοινού. Ας πει και ο Νορθ τη γνώμη του

Link to comment
Share on other sites

2000 είναι το όριο αλλά εντάξει και 2200-2500 καλά είναι. Αλλά οχι 5000 :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε θα είμαι σπίτι στις 8 το Σάββατο, θα το ανεβάσω νωρίτερα, πιθανόν γύρω στις 3. Οπωσδήποτε πριν τις 5. Ελπίζω να μην μου σφυρίξει ο ρέφερης το φάουλ...

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες έμειναν κυρίες και κύριοι... Από αύριο το βράδυ να είστε όλοι εδώ για να μας πείτε ποιο από τα δύο διηγήματα σας άρεσε περισσότερο.

 

ΥΓ. Και μετά περιμένω τους δύο συγγραφείς να μου πουν πόσο τους βοήθησε / δυσκόλεψε η εισαγωγή μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπαστούνι, nikosal. Μπαστούνι. Όλο hints και τηγανίτα τίποτα. Άσε που μας πλάκωσες στα χιόνια κι έξω πίνουν ούζα και φοράνε κοντομάνικα. Σε κανένα μήνα που θα έχω ξεθολώσει και το ξανακοιτάξω, θα τραβάω τα μαλλιά μου. Πρέπει να είναι πολύ μπαρούφα αυτό που έγραψα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε σχολιάσω ακόμα διότι καταρχάς μόλις το διάβασα και κατά δεύτερον δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η μάχη, αλλά... είσαι τρελή που θα το πεις και μπαρούφα????? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η Ιστορία μου ανεβάσθικε! Ας ηχίσουν τα τύμπανα! Ήρθε η ώρα της Μεγάλης Μάχης!

 

 

 

Υ.Γ.: Τώρα διάβασα και την άλλη ιστορία. Είναι πραγματικά αξιοπρόσεκτο το πόσο διαφορετικά ερμηνεύεται η εισαγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε σχολιάσω ακόμα διότι καταρχάς μόλις το διάβασα και κατά δεύτερον δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η μάχη, αλλά... είσαι τρελή που θα το πεις και μπαρούφα????? :blink:

 

Αλήθεια, σχόλια πότε ξεκινάμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχουν ανεβαστεί και οι δύο ιστορίες. Δηλαδί από....ΤΩΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Write off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..