Jump to content

The Write off


northerain
 Share

Recommended Posts

Προτείνω να γράφουμε τα σχόλια εδώ, εάν δεν έχετε αντίρριση. Άμα οι μοντεράτορες πιστεύουν ότι είναι περιττό, ας μεταφέρουν τα ερχόμενα πόστς στο τόπικ του write off και ας σβίσουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 336
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    28

  • Nihilio

    47

  • Bardoulas©

    21

  • drowvarius

    18

Κι εγώ προτείνω πρώτα να «δείρουμε» τον τύπο που έδωσε την φριχτή εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω το Γκιζμ να σου σπάσει στο κεφάλι τα δυο μπουκάλια που μας δείχνεις τόσο επιδεικτικά εδώ και μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω το Γκιζμ να σου σπάσει στο κεφάλι τα δυο μπουκάλια που μας δείχνεις τόσο επιδεικτικά εδώ και μήνες.

Okay! This Is War! Όταν βρεθούμε θα πλακωθούμε οι δυό μας...στις μπύρες! Μάχη μέχρι πτώσης!!

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ, ψιτ, αγόρια... Εσείς σπαμάρετε κι εγώ με το Deodonus τρώμε τα νύχια μας... Μπυρωικοί σουφουφίτες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν σπαμάρω. Αυτός σπαμάρει. Εγώ είμαι εντάξει. Αυτός δεν είναι.

 

Δεν κάνω σχόλια Ναρ, για δυο λόγους

α) Δεν πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν 4 τόπικ για το όλο πράμα, αλλά 2: Πρέπει τούτο δω να πάει να ενωθεί στο αρχικό της συζήτησης, αλλιώς θα γίνει μεγάλο μπέρδεμα. Οπότε περιμένω κάποιο νωχελικό μοντ / υπεύθυνο ή άλλο, να ξυπνήσει και να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες.

 

β) και σημαντικότερο, δεν ξέρω τους κανόνες, δεν γνωρίζω αν πρέπει να γίνουν σχόλια πριν περάσει πχ. μια βδομάδα ψηφοφορίας ή κάτι τέτοιο. Πάλι κάποιος πρέπει να μας φωτίσει πώς γινόταν, αλλιώς ας αποφασίσουμε εμείς. Τι λέτε για μια βδομάδα ψηφοφορίας και μετά ανοίγει ο σχολιασμός; Ή και κατευθείαν σχολιασμός με ψηφοφορία, δεν μου φαίνεται άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη φάει όλα της τα νυχάκια η naroualis, και επειδή θα γεράσουμε και δε λέει, αυτά τα σχόλια έχω:

 

Ζητώ συγνώμη, αλλά όντως διχάστηκα και ακόμα διχάζομαι στην απόφαση μου. Τι θα μπορούσε να είναι το Γκιζμ; Ποια η σημασία και ο σκοπός του επικίνδυνου ταξιδιού στα χιόνια; Κάποιος εξοικειωμένος στην λογοτεχνία του φανταστικού ίσως δεν θα δυσκολευόταν να βρει πτυχές να ακολουθήσει, και εκεί νομίζω πως τα καταφέρατε και οι δύο.

 

Ο Deodonus ακολούθησε μια πιο κλασσική προσέγγιση, δηλαδή ακόμα κι εγώ ο άσχετος θα υπέθετα πως το Γκιζμ είναι κάποιο φυλακτό, πετράδι ή κάτι άλλο.

 

Η naroualis από την άλλη έκανε μια πιο πρωτότυπη και γενναία απόδοση, το Γκιζμ είναι ένα φανταστικό, ζωντανό πλάσμα. Που σημαίνει όμως πως είχε να καλύψει το όλο στήσιμο με περισσότερες εξηγήσεις τις οποίες ο αναγνώστης πρέπει να κατανοήσει και να αποδεχτεί. Και εκεί με μπέρδεψε κάπως. Μάλλον, για κάποιο λόγο δεν ζεστάθηκα το άλλοθι της αιχμαλωσίας του Γκιζμ (μια αιχμαλωσία που κάθε άλλο παρά φιλικά με έκανε να αισθάνομαι προς την ηρωίδα και την οικογένεια της.) Και ο θάνατος της ηρωίδας στο τέλος με χάλασε λίγο, δεν είδα τον λόγο εφόσον δεν είναι, κατ’εμένα, θυσία που φέρνει μια ανατροπή ή αλλαγή στο «έθιμο».

 

Ζητώ συγνώμη αν δεν κατάλαβα όλο το σκεπτικό της ιστορίας της naroualis αλλά διαβάζοντας το είχα ένα διαρκές συναίσθημα: Ελευθερώστε το Γκιζμ και βρείτε άλλον τρόπο να πολεμήσετε τα Τσάμπι!

 

Και ο Deodonus τα πήγαινε κλασσικά και ωραία μέχρι που μπήκε το μεσσιανικό στοιχείο. Και καλά, ρωτάω…Μαντεύω πως αυτό το έθιμο πάει έτσι αιώνες. Τώρα ρώτησε «Και σε πόσους έχει διδάξει αυτή την γνώση ο πατέρας σου;» πρώτη φορά η Σεβάσμια Μητέρα;

 

Δεν έχω ψηφίσει ακόμα και το σκέφτομαι διχασμένος.

Link to comment
Share on other sites

@nikosal

 

1) στην α) δήλωσή σου: Έχεις δίκιο.

2) στη β) δήλωσή σου: Έχεις δίκιο.

3) Να μην κάνω κι εγω λίγη πλάκα καλέ; Κορίτσι πράμμα; Μόνο εσείς θα κάνετε; :blow:

 

@dino

 

Εφ' όλου του ποστ (διόρθωση επί εκείνου του τμήματος του ποστ που με αφορά): Έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Dain,

Υπάρχουν 3 τόπικ με κουβεντούλα και σχόλια: 1 (αυτό εδώ), 2 (αυτό με ένα σχόλιο του Dae) και 3 (αυτό με όλη τη συζήτηση που προηγήθηκε)

Νομίζω να εννοποιηθεί το 1 και 3 και να σβηστεί το μήνυμα του Dae στο 2 γιατί φαίνεται εκτός τόπου.

Κάθε write off δεν μπορεί παρά να έχει ένα τόπικ με τα διηγήματα και το poll και ένα με όλη την κουβέντα. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Make it so!

Done, as per your instructions Captain!

Good, Commander Datain!

Thank you, sir. And may I add that I noticed a 0,0000023 variation in.....

Commander?

Sir?

Stop spamming!

Yes, sir!

 

Η δική μου ψήφος και σχόλια συντομότατα! ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια γίνονται όταν ανεβούν οι ιστορίες...αφού ψηφίζουμε που ψηφίζουμε, μπορούμε να κάνουμε και τις κριτικές μας.

Τώρα για τα τόπικς, λέω να γίνεται η συζήτηση/οργάνωση στο βασικό τόπικ(αυτό με τους κανόνες) και κάθε νέο write-off θα έχει το τόπικ του με την εισαγωγή, τις ιστορίες και τις κριτικές μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Write off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..