Jump to content

Τα διηγήματα εφ του 9


Recommended Posts

Κι εμένα μου φάνηκε περισσότερο ιστορικό ντοκυμαντέρ απ'το μέλλον παρά ιστορία, αλλά είχε το ενδιαφέρον του, δε με χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Το 9 μεταφέρεται στη σαββατιάτικη έκδοση(ξέρει κανείς γιατί;) και μεγαλώνει!

 

Ή τουλάχιστον αυτό έλεγε το σχετικό email που έλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Το «9» μεγάλωσε και μετακομίζει! Το πρώτον κατά γενική απαίτηση, το δεύτερο κατ' απαίτηση των καιρών. Το περιοδικό που ξανάδωσε ορμή και ζωντάνια στα ελληνικά κόμικς, απέκτησε 16 επιπλέον σελίδες (πάμε από τις 32 στις 48) και φεύγει από την Τετάρτη για να συνοδεύει πλέον την Σαββατιάτικη «Ελευθεροτυπία».

 

Με απλά λόγια, αυτό μας κάνει ακόμη περισσότερα κόμικς, ακόμη περισσότερα νέα και ειδήσεις, ακόμη περισσότερες αναλύσεις και σκέψεις για την ένατη τέχνη. Συν επιστημονική φαντασία βεβαίως, μιας και έχει και αυτή τους πιστούς της. Κερδίζουμε επίσης το αυξημένο τιράζ του Σαββάτου, οπότε τέρμα οι γκρίνιες του τύπου "εξαντλήθηκε η εφημερίδα και δεν είχε ο περιπτεράς να μου δώσει".

 

Είμαστε ευτυχισμένοι; Είμαστε! Είμαστε αγχωμένοι; Κι απ' αυτό είμαστε! Υποσχόμαστε όμως ότι θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να ανταποκρίνεται το "9" στις προσδοκίες και στις απαιτήσεις σας. Για μια αναγνωστική διαδρομή και απόλαυση που θα κρατάει όλο το Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Την Σαββατιάτικη Ελευθεροτυπία την παίρνω εδώ και περίπου ένα χρόνο λόγω του φοβερού περιοδικού Γεωτρόπιο που έχει. Ήξερα ότι το ''9'' υπήρχε στην έκδοση της Τετάρτης αλλά εξαιτίας της αφραγκίας που με δέρνει δεν μπορούσα να το παίρνω και αυτό. Άρα λοιπόν αυτή η εξέλιξη δεν μπορεί παρά να με αφήνει ευχαριστημένο. Και μάλιστα nikosal υπάρχει και στην φθηνή εφημερίδα των 2 ευρώ. Επιτέλους, να και μία αλλαγή προς το καλύτερο :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φορά που οι εκτός Αθηνών έχετε πλεονέκτημα! Στο Κουκάκι, τώρα που βγήκα, κανένα περίπτερο δεν έχει καμία εφημερίδα, απεργούν οι Εφημεριδοπώλες περιοχής πρωτευούσης...

Link to comment
Share on other sites

Χα! 2-0

Αρπα την πάλι!

Τι διήγημα έχει παίδες;Να περάσω να πάρω αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Το 2-0 δεκτό, αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει το ματς...

Link to comment
Share on other sites

«Ορφανά» του Laird Long σε μετάφραση Π. Κούστα & Χ. Καρακούδα.

Τεύχος #455, 16 Μαΐου 2009.

 

Κάτι είχε εδώ ο ποιητής. Όχι τόσο πρωτότυπο, ούτε τόσο αποτυχημένο. Τα τίναξε όλα στον αέρα στο σερβίρισμα. Σα να έμπλεξε τις τελευταίες παραγράφους και να έκαψε τον μοναδικό άσσο που είχε. Ίσως ο καθένας μας να ψυλλιαζόταν τι τρέχει με το φινάλε, αν όμως είχαμε μια πιο αριστοτεχνική παράδοση θα του το συγχωρούσαμε. Αλλά φευ!

 

Για τα προηγούμενα έργα του κυρίου Long είχα γράψει:

 

"Όλοι οι Άνθρωποι Κατασκευάστηκαν Ίσοι" - Τεύχος 412

 

Μου έδωσε όμως μια αβάσταχτη αίσθηση ρετρό (70s). Αυτές είναι οι Αμερικάνικες φουρνιές ε.φ. το 2003; Με κάνουν να νιώθω πιο αισιόδοξος για την ελληνική σκηνή.

 

«Νεκρέ, Θυμήσου Με!» - Τεύχος #430

 

Και; … Τι άλλο να πω; Να όμως: φορουμίτες, δίνεται προσοχή στο παρόν τόπικ; Βλέπεται τι διηγήματα βάζει το 9; Τι ποστάρετε τα διηγήματα σας εδώ; Βουρ για την Ελευθεροτυπία! Τα χειρότερα σας είναι έτη φωτός καλύτερα!

 

«Ο Τελευταίος Ρατσιστής» - Τεύχος #441

 

Δεν μου είπε απολύτως τίποτα. Μου έδωσε ένα κενό για να ψάχνομαι. Σκέτη δυνατή γραφή που κάνει σπλατ σαν άσχετο ζουζούνι σε παμπρίτζ.

 

 

Τελικά, συνεπής ο ποιητής.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό! Άρχισες να θυμίζεις και τα αναδρομικά σου θαψίματα τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά πληροφόρηση για το πως θα προμηθευτούν οι Αθηναίοι το περιοδικό; Αν πχ θα το βάλουν με την Κυριακάτικη ή κάποια άλλη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλεψη κυκλοφορίας σε άλλη μέρα. Σίγουρα θα πάει, όπως και όλα τα υπόλοιπα παλιά τεύχη στο Αρχείο, από όπου μπορείς να το πάρεις οποιαδήποτε εργάσιμη. Αλλά θα ρωτήσω να μάθω μήπως έχει προγραμματιστεί κάτι άλλο και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Εεεε, έψαχνα ένα γοητευτικό σαν το δικό σου, αλλά άντε, θα πάρω αυτό που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως γράφει και το σημερινό φύλλο πάνω-πάνω, το 9 του περασμένου Σαββάτου (και πρώτο Σαββατιάτικο και μεγαλωμένο) θα μοιραστεί αύριο Τετάρτη (και το Γεω μαζί). Στήστε την στο περίπτερο γιατί μετά μόνο από το Αρχείο...

Link to comment
Share on other sites

Που γίνεται ακόμα χειρότερος από την υποσημείωση «στις πόλεις Λαμία, Τρίκαλα. Κατερίνη και Χαλκίδα λόγω λάθους η Ελευθεροτυπία κυκλοφορεί αύριο Τετάρτη με το 9 του ερχόμενου (!) Σαββάτου, που έχει ήδη τυπωθεί».

 

Ωχ, αυτό σημαίνει πως αύριο πρέπει να...

 

Χμ...!

post-1004-1242756122_thumb.jpg

 

Χμμ...!

post-1004-1242756134_thumb.jpg

 

Χμμμμ...!

post-1004-1242756142_thumb.jpg

 

Χμμμμμμμ...!!!

post-1004-1242756152_thumb.jpg

 

...nikosal - nikosal...!

Link to comment
Share on other sites

χαχα ο στόχος μου ήταν να ψάχνει ο Χαλκιδέος την ειδική έκδοση με το "9" του ερχόμενου Σαββάτου!!

Link to comment
Share on other sites

Laird Long, "Ορφανά", τ. 455 (Μετάφραση των γνωστών και μη εξαιρετέων)

 

Χμπφ. Λίγο προφανές και, το χειρότερο, λίγο αφελές στο τέλος του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είμαι ο απόλυτος γκαντέμης. Το Σάββατο που ήμουν Αθήνα κάναν απεργία οι εφ/πώλες και τώρα που είμαι Ηράκλειο ήρθε σκέτη η εφημερίδα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..