Jump to content

Εκδόσεις Οξύ: Διαγωνισμός Φανταστικής Λογοτεχνίας


BunnyDee
 Share

Recommended Posts

Ντίνο, συγχαρητήρια! Εύχομαι να έχεις πάντα υγεία, γιατί από έμπνευση έχεις απόθεμα δεκάδων χρόνων, ώστε να εκδίδεις τα έργα σου και να κάνεις μια μεγάλη καριέρα γιατί σου αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ντίνο,

 

Συγχαρητήρια!!! :thmbup: Μόλις διάβασα για το συμβόλαιό σου.

 

Σου εύχομαι ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον, με εκατομμύρια πωλήσεις διεθνώς, και μια μεγάλη συλλογή από βραβεία και διακρίσεις να παίζουν το ρόλο ταπετσαρίας. Επίσης σου εύχομαι, στο μέλλον, να γράφεις τα βιβλία σου δίπλα στην ολυμπιακών διαστάσεων πισίνα της πολυτελούς σου βίλας, με δεκάδες καλλίγραμμες παλλακίδες, κουνελάκια και θεραπαινίδες να φροντίζουν για τα περαιτέρω διαδικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κύριε Ντίνο. Οι Αθηναίοι σου οργάνωσαν και μια μικρη γιορτή για να σε τιμήσουν

 

http://www.youtube.com/watch?v=ag2vFJhKxXI...feature=related

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Ντίνοοοοοοο!!!!! Φόρτσα Χαλκιδάρααααααααα!!!!!!

 

(μόλις το πήρα χαμπάρι - με χρονοκαθυστέρηση)

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο τα θερμά μου συγχαρητήρια! Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος με την επιτυχία σου, την οποία είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα. Όπως λέει και ο Sileon, η καλύτερη ευχή είναι "Χρυσά Ράφια!"

Θα σε δείχνω στα βιβλιοπωλεία και θα λέω περήφανος: "το βλέπετε αυτό; Το έχει γράψει ένας φίλος μου!"

Περιμένουμε τώρα την έκδοση για να κάνουμε και σχετική κινητοποίηση.

Θα πρότεινα επίσης να ανοιχθεί άλλο topic για το βιβλίο, ώστε να μας ενημερώνεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα επίσης να ανοιχθεί άλλο topic για το βιβλίο, ώστε να μας ενημερώνεις εκεί.

 

Ευχαριστώ Γιάννη, το ίδιο και σε όσους δεν πρόλαβα.

 

Ας περιμένουμε, να δούμε και κανένα artwork, να πάρουμε μια σίγουρη ημερομηνία και τότε βλέπουμε για τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Θα λες τα ίδια και για το δικό μου, Γιάννη?

Το "ζουζουνάκια και φραουλίνια"!

:wub:

 

Ε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη, το ίδιο και σε όσους δεν πρόλαβα.

 

Ας περιμένουμε, να δούμε και κανένα artwork, να πάρουμε μια σίγουρη ημερομηνία και τότε βλέπουμε για τόπικ.

 

Θα σε αφήσουν να επιλέξεις Ντινο? Καιρό αναρωτιέμαι πως λειτουργεί αυτό το μέρος τις διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο

κι από μένα πολλά συγχαρητήρια και καλό και ΜΕΓΆΛΟ ταξίδι στις βιβλιοθάλασσες..

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκες :)

 

θα σε κάνω διαφήμιση σε όλο μου το σόι (και είναι και μεγάλο και διαβαστερό!)

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Και με το Νόμπελ στα επόμενα χρόνια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από το Νοέμβριο του 2008 μέχρι τον Μάρτιο του 2009

περιμένουμε το βιβλίο του Ντίνου

και τίποτα ακόμα

 

Ρουφιανιλίκι!!!

 

Σήμερα μίλησα με άνθρωπο από το ΟΞΥ. Κάτι συζητούσαμε για καινούργιες κυκλοφορείες και τον ρώτησα για τους τρεις νικητές του διαγωνισμού.

Ο διάλογος:

-Εκείνους που είχαν κερδίσει στον περσινό διαγωνισμό, πότε θα τους βγάλετε;

-Α, τώρα, τώρα. Να, όπου να 'ναι βγαίνει το πρώτο

-Η καρδιά του Δαίμονα ε; Του Ντίνου του Χατζηγεωργίου ;

-Όχι δεν λέγεται έτσι.

-Πώς λέγεται;

-Ενεργονεία...κάπως έτσι.

-Αυτό είναι του Ίσαρη.

-Α ΄μπράβο, αυτό.

-Μα εκείνος βγήκε τρίτος στο διαγωνισμό

-Ε δεν έχει σημασία, αυτό θα βγάλουμε τώρα.

-Και τα άλλα δύο;

-Στη σειρά, στη σειρά...

 

Θα περιμένουμε λίγο ακόμα για την Καρδιά του Δαίμονα...

 

Τουλάχιστον, κατάφερα να μάθω και για την τύχη των υπόλοιπων μυθιστορημάτων που εστάλθηκαν για το διαγωνισμό του ΟΞΥ. Όχι, δεν έχουν γίνει πολτός. Βρίσκονται στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, στο γραφείο του εκδότη.

Δεν κάνουμε ένα ντου να πάμε να τα πάρουμε;

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον, κατάφερα να μάθω και για την τύχη των υπόλοιπων μυθιστορημάτων που εστάλθηκαν για το διαγωνισμό του ΟΞΥ. Όχι, δεν έχουν γίνει πολτός. Βρίσκονται στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, στο γραφείο του εκδότη.

Δεν κάνουμε ένα ντου να πάμε να τα πάρουμε;

 

Ντροπή!

 

Μου έδωσες μια εικόνα που είναι τόσα αντίγραφα που έχω στείλει στους διάφορους.

 

Όσο για τον διάλογο, να χαρώ κάτι επαγγελματίες.

 

Βρίσκονται στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, στο γραφείο του εκδότη;

Πόσα πήρανε;

Το γραφείο πόσο μεγάλο ή μικρό είναι;

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, στο γραφείο του εκδότη;

Πόσα πήρανε;

Το γραφείο πόσο μεγάλο ή μικρό είναι;

 

 

Κοίτα, δύο περιπτώσεις παίζει να ισχύουν:

 

α) Να τα έχει εκεί για να τα βλέπει και να τα δείχνει, αισθάνοντας περήφανος για την επιτυχία του διαγωνισμού του. Στην περίπτωση που κάποιος φίλος του τον επισκεφτεί στο γραφείο και τον ρωτήσει "ρε συ, τι είναι όλα αυτά εκεί πισω" εκείνος να απαντήσει με περηφάνια: "α μωρέ, κάτι ψώνια που ήθελαν να γίνουν συγγραφείς!"

β) Να τα έχει εκεί για να τα διαβάζει όταν δεν έχει τι να κάνει. Μπορει να μην προλαβε να τα διαβάσει όλα πριν τη λήξη του διαγωνισμού και να τα διαβάζει με το πάσο του.

Υπάρχει βέβαια και μία γ) περίπτωση. Να βαριέται να τα πετάξει.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Πως σου φαίνεται η άποψη να στέλνεις με email την δουλειά σου; Στο λέω για αυτά που λέγαμε πριν. Είναι καλύτερα από το να είναι πεταμένο ένα κομμάτι μου στο γραφείο κάποιου που μόνο επαγγελματίας δεν μου κάνει από ότι ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Πως σου φαίνεται η άποψη να στέλνεις με email την δουλειά σου; Στο λέω για αυτά που λέγαμε πριν. Είναι καλύτερα από το να είναι πεταμένο ένα κομμάτι μου στο γραφείο κάποιου που μόνο επαγγελματίας δεν μου κάνει από ότι ακούω.

 

Απ'όσο γνωρίζω δε τα δέχονται σε ηλεκτρονική μορφή. Για να έχεις μία πιθανότητα να σε πάρουν στα σοβαρά, θέλεις ένα πακέτο που να περιέχει το γραπτό εκτυπωμένο και δεμένο (το σπιράλ είναι ότι πρέπει), ένα cd με το αντίστοιχο ηλεκτρονικό αρχείο, ένα βιογραφικό σου, ένα χαρτί στο οποίο αναγράφεται αν και πού έχεις εκδώσει δουλειά σου (περιοδικά κλπ) και βοηθάει κι ένα τύπου motivational letter του στιλ "γιατί θέλω να γίνω συγγραφέας" και τα σχετικά. Ξέρω, είναι άθλιο κι ελεεινό αυτό το γράμμα, αλλά τι να πεις.

 

Για τα παραπάνω δε δεσμεύομαι, αυτός είναι ο εγκεκριμένος τρόπος. Το αν ισχύουν ή όχι το ξέρουν άλλοι - που έχουν εκδοθεί - καλύτερα από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δέχονται και με ηλεκτρονική μορφή (email) www.horror.gr

 

Τους βρήκα σήμερα από την Χρυσή Ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή!

 

Μου έδωσες μια εικόνα που είναι τόσα αντίγραφα που έχω στείλει στους διάφορους.

 

Όσο για τον διάλογο, να χαρώ κάτι επαγγελματίες.

 

Βρίσκονται στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, στο γραφείο του εκδότη;

Πόσα πήρανε;

Το γραφείο πόσο μεγάλο ή μικρό είναι;

Μάλλον είναι στο γραφείο επειδή δεν έχουν αποθήκη να τα βάλουν. Ή επειδή περιμένουν τους συγγραφείς να πάνε να τα πάρουν πίσω.

 

Για το www.horror.gr τωρα, μου ακούγεται too good to be true (ή απλά too desperate to be good). Όποιος δοκιμάσει ας πει τη γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι στο γραφείο επειδή δεν έχουν αποθήκη να τα βάλουν. Ή επειδή περιμένουν τους συγγραφείς να πάνε να τα πάρουν πίσω.

 

Έχουν αποθήκη. Όχι την καλύτερη βέβαια...

Οι συγγραφείς δεν πάνε να τα πάρουν διότι δεν τους έχει ειδοποιήσει κανείς. Μία απλή ανακοινωσούλα στο site τους, ήθελε, όχι τίποτα άλλο. Μη τους κουράσουμε να μας στείλουν και email...

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε λίγο ακόμα για την Καρδιά του Δαίμονα...

 

Τουλάχιστον, κατάφερα να μάθω και για την τύχη των υπόλοιπων μυθιστορημάτων που εστάλθηκαν για το διαγωνισμό του ΟΞΥ. Όχι, δεν έχουν γίνει πολτός. Βρίσκονται στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, στο γραφείο του εκδότη.

Δεν κάνουμε ένα ντου να πάμε να τα πάρουμε;

 

Τυχαία, ή μάλλον, γιατί ήθελα να ξέρω να σας πω κάτι στη συνάντηση, πήρα σήμερα τηλέφωνο στο Οξύ να ρωτήσω. Η κοπέλα που με απάντησε πήγε να ρωτήσει και μετά ζήτησε το τηλέφωνο μου για να με πάρουν εκείνοι να με ενημερώσουν. (Κατά τις 1 το μεσημέρι αυτό.) Δεν πήραν φυσικά τηλέφωνο.

 

Για κάποιον λόγο έμαθες πολύ περισσότερα από μένα, ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΑ. Τι ήταν τόσο δύσκολο να μου πουν; Μήπως επειδή πριν με βεβαίωναν πως τα βιβλία θα εκδοθούν κατά σειρά βράβευσης;

 

Κοιτάξτε...δεν περιμένω να βγάλω χρήματα από αυτό το βιβλίο. Δεν είμαι σίγουρος πως θα νιώσω και κάποια ειδική ικανοποίηση στο να δω το όνομα μου σε κάποιο βιβλιοπωλείο. Στην ηλικία μου, και στο αδιέξοδο που βρίσκω τον εαυτό μου, μόνο το να βγάλω λεφτά από μια τέτοια δουλειά θα είχε αξία για μένα. Οι ρυθμοί τους, σε συνδιασμό με τα όνειρα μου, είναι επώδυνα άνισοι. Η μητέρα μου γερνάει και δεν μπορεί να στηρηχθεί πάνω μου. Τι με νοιάζει αν εκδόσω όλα όσα έχω γράψει και αν κάποτε λάβω οικονομικά οφέλη από όλα αυτά; Αν είναι να έρθουν όταν τα όνειρα μου είναι ήδη στον τάφο, χέστηκα.

 

Είναι ο κύριος λόγος που έχει χαθεί η φλόγα του γραψίματος από μέσα μου. Έχω δύο μυθιστορήματα ε.φ. μισά και δεν έχω το σθένος να τα ολοκληρώσω. Βλέπω τα ράφια μου γεμάτα με γραπτά που περιμένουν να αναπνεύσουν και δεν μπορούν να κινηθούν, να σταλούν σε άλλους οίκους, γιατί το Οξύ έχει την αποκλειστικότητα σε αυτά για τα επόμενα εφτά χρόνια. (Είχα χαρεί που είχα εκδότη. Κάποιον που θα τα διάβαζε και θα τα έκρινε επιτέλους.) Πάμε όμως με τους ρυθμούς τους. Και νιώθω τον χρόνο να περνάει, βλέπω την μητέρα μου να γερνάει, την ζωή να φεύγει κι εγώ με τις τσέπες άδειες να χάνω κομμάτια.

 

Δεν έχω κέφι στο να γράφω. Είμαι στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε τηλέφωνο το Οξύ να ρωτήσετε γιατί δεν απάντησαν στα 25 email που τους έχω στείλει, από το 2007 έως τώρα, περί εξώφυλλων και artwork. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε τηλέφωνο το Οξύ να ρωτήσετε γιατί δεν απάντησαν στα 25 email που τους έχω στείλει, από το 2007 έως τώρα, περί εξώφυλλων και artwork. :rolleyes:

 

 

Τι artwork μας λες! Εδώ τους παίρναμε τηλέφωνο να μας στείλουν τις παραγγελείες και επί μια βδομάδα τους ψάχναμε! Τελικά μας πήραν εκείνοι σε ανυποψίαστη ώρα. Και τον τύπο με τον οποίο μίλησα σήμερα τον περίμενα από την Τρίτη και σήμερα είναι Παρασκευή.

 

Ντίνο, πριν στείλω στον διαγωνισμό είχα πει στον εαυτό μου: Αν νικήσω (που σημαίνει ότι θα εκδωθώ από το Οξυ) καλώς. Αν χάσω καλύτερα. Κάτι δεν μου άρεσε στις εκδόσεις τους από παλιά, παρότι μας έχουν κινήσει το ενδιαφέρον έχονταςφέρει στην Ελλάδα τίτλους λογοτεχνίας Τρόμου. Όμως από τότε που ξεκίνησα να εργάζομαι στο χώρο του βιβλίου, έχασα πάσα ιδέα για τις συγκεκριμένες εκδόσεις. Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν κάνουν για σένα. Εκατό έτοιμα έργα να έχεις έτοιμα για να τα εκδώσουν, μέσα σε εφτά χρόνια πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι διατεθειμένοι να εκδώσουν. Και δεν νομίζω να ευαισθητοποιηθούν από την οικονομική και οικογενειακή σου κατάσταση. Από την άλλη όμως...ποιος εκδότης το κάνει;

Τουλάχιστον ξέρεις ότι με το που κυκλοφορήσει το έργο σου θα τρέξει μια αράδα από όλη την Ελλάδα να το αγοράσει. Αν δεν το φτάσουμε στην 5η έκδοση, να μη λεγόμαστε sff!

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία, ή μάλλον, γιατί ήθελα να ξέρω να σας πω κάτι στη συνάντηση, πήρα σήμερα τηλέφωνο στο Οξύ να ρωτήσω. Η κοπέλα που με απάντησε πήγε να ρωτήσει και μετά ζήτησε το τηλέφωνο μου για να με πάρουν εκείνοι να με ενημερώσουν. (Κατά τις 1 το μεσημέρι αυτό.) Δεν πήραν φυσικά τηλέφωνο.

 

Για κάποιον λόγο έμαθες πολύ περισσότερα από μένα, ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΑ. Τι ήταν τόσο δύσκολο να μου πουν; Μήπως επειδή πριν με βεβαίωναν πως τα βιβλία θα εκδοθούν κατά σειρά βράβευσης;

 

Κοιτάξτε...δεν περιμένω να βγάλω χρήματα από αυτό το βιβλίο. Δεν είμαι σίγουρος πως θα νιώσω και κάποια ειδική ικανοποίηση στο να δω το όνομα μου σε κάποιο βιβλιοπωλείο. Στην ηλικία μου, και στο αδιέξοδο που βρίσκω τον εαυτό μου, μόνο το να βγάλω λεφτά από μια τέτοια δουλειά θα είχε αξία για μένα. Οι ρυθμοί τους, σε συνδιασμό με τα όνειρα μου, είναι επώδυνα άνισοι. Η μητέρα μου γερνάει και δεν μπορεί να στηρηχθεί πάνω μου. Τι με νοιάζει αν εκδόσω όλα όσα έχω γράψει και αν κάποτε λάβω οικονομικά οφέλη από όλα αυτά; Αν είναι να έρθουν όταν τα όνειρα μου είναι ήδη στον τάφο, χέστηκα.

 

Είναι ο κύριος λόγος που έχει χαθεί η φλόγα του γραψίματος από μέσα μου. Έχω δύο μυθιστορήματα ε.φ. μισά και δεν έχω το σθένος να τα ολοκληρώσω. Βλέπω τα ράφια μου γεμάτα με γραπτά που περιμένουν να αναπνεύσουν και δεν μπορούν να κινηθούν, να σταλούν σε άλλους οίκους, γιατί το Οξύ έχει την αποκλειστικότητα σε αυτά για τα επόμενα εφτά χρόνια. (Είχα χαρεί που είχα εκδότη. Κάποιον που θα τα διάβαζε και θα τα έκρινε επιτέλους.) Πάμε όμως με τους ρυθμούς τους. Και νιώθω τον χρόνο να περνάει, βλέπω την μητέρα μου να γερνάει, την ζωή να φεύγει κι εγώ με τις τσέπες άδειες να χάνω κομμάτια.

 

Δεν έχω κέφι στο να γράφω. Είμαι στην αναμονή.

 

Ντίνο, πραγματικά λυπάμαι για την κατάσταση αλλά πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου τέλμα. Το αντίθετο. Και εξηγούμαι:

Συγκεκριμένα για το Οξύ έχω ακούσει τα χειρότερα και μάλιστα από ήδη εκδοθέντες και διασημότατους συγγραφείς. Πίστεψέ με, δε θέλεις να εκδοθείς από εκεί.

Τα γραπτά σου δεν είναι καθόλου δεσμευμένα επίσης, απ΄τη στιγμή που δεν πραγματοποιήθηκε η έκδοση, ενώ μπορείς άνετα να στείλεις όπου θέλεις κείμενα και άμα ενδιαφέρονται άσε τους δικηγόρους τους να ασχοληθούν με το Οξύ (που δεν θα υπάρχει κανένα θέμα - θα δεις).

 

Υπάρχει όμως και άλλη διέξοδος και το γράφω για άλλη μία φορά. Δες εδώ π.χ. πόσοι συγγραφείς έχουν δικούς τους ιστότοπους: http://www.patakis.gr/ViewShopArticleCategory.aspx?id=501

 

Παιδιά, ο Τριαρίδης http://www.triaridis.gr/ εκδόθηκε ΜΕΤΑ τη δημοσίευση του νέου του βιβλίου στο site του, ο Κοντολέων http://www.kontoleon.gr/ ανεβάζει συνέχεια κείμενα, ο Δήμου http://www.ndimou.gr/index_gr.asp έχει παραδεχτεί χιλιάδες φορές πως δεν υπήρχε περίπτωση να εκδόσει τα πάντα γιατί θα ήθελε 600 τόμους εγκυκλοπαίδειας για να χωρέσουν αλλά τα επίκαιρά του κοσμούν συνέχεια εφημερίδες και περιοδικά που του τα ζητούν. Δεν είναι τίποτε να φτιάξει ο καθένας έναν ιστότοπο και να αρχίσει να γράφει ειδικά ε.φ. που δεν υπάρχει εύκολα και αρέσει σε όλο και πιο πολλούς. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση η εμμονή μας με το χαρτί.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ο συγγραφέας, για τα επόμενα 5 χρόνια υποχρεούται να απευθύνεται αποκλειστικά στις εκδόσεις Οξύ για οποιοδήποτε έργο του θέλει να εκδώσει. Ο εκδότης υποχρεούται να απαντά στον συγγραφέα για κάθε νέο έργο εντός 3 μηνών. Αν η απάντηση είναι αρνητική, τότε το έργο απελευθερώνεται από την παραπάνω δέσμευση.

Αν αυτό δεν είναι escape clause, δεν ξέρω ποιο είναι. Βρες κάποιον δικηγόρο και ψάξε να βρεις "τρύπα" (και εκδότη)

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό δεν είναι escape clause, δεν ξέρω ποιο είναι. Βρες κάποιον δικηγόρο και ψάξε να βρεις "τρύπα" (και εκδότη)

 

Nihilio, ο νέος εκδότης θα ασχοληθεί με αυτό. Εάν ο Ντίνος είναι τόσο ταλαντούχος όσο κατάλαβα (και για κάθε συγγραφέα που αξίζει συμβαίνει αυτό - με πολύ σκληρότερα συμβόλαια), μόλις κάποιος δει τη δουλειά του θα τον αποδεσμεύσει πλήρως από τα διαδικαστικά. Το μόνο που θα του ζητείται θα είναι να γράφει και να στέλνει έργα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..