Jump to content

9ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Sidekick Pets


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Κάποιοι προσπαθούνε κι έχουν έτοιμη την ιστορία εντός χρόνου και κάποιοι τρώνε κατσίκια, το αναβάλουν, το σκέφτονται και το αφήνουνε για τελευταία στιγμή. Άλλο να έχεις ταλέντο στην γραφή και άλλο να το τραβάς όσο πάει.

 

:stupid:

χμμμ, ως γνήσιος νταγκλασανταμικός, κυρήττω πόλεμο σε τέτοιες δηλώσεις. :bleh:

ο douglas adams ήταν από τους χειρότερους στις προθεσμίες (είχε πει και το απείρου κάλλους ρητό "i love deadline. i love that whooshing sound they make as they go by"), αλλά οι ιστορίες του από τις πιο τέλειες.

 

το ανέβαλε-

το σκέφτονταν-

το άφηνε για τελευταία στιγμή (and then some...)-

το τραβούσε όσο πήγαινε-

 

και τι να λέει; έγραψε κανείς άλλος κάτι εφάμιλλο του γυρίστε το γαλαξία με ώτο-στοπ; η απάντηση είναι όχι.

 

και ήταν -σε μεγάλο μέρος της συγγραφικής ζωής του- συγγραφέας full time. εμείς που δεν είμαστε, δικαιούμαστε και εμείς να το αναβάλουμε λιγάκι (παρόλο που δεν θα γράψουμε κάτι αντάξιο του γαλαξία...).

και εδώ παύω να μιλάω γιατί η naroualis και o dain θα με κράξουν... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    43

  • Sileon

    40

  • Παρατηρητής

    28

  • kitsos

    23

Ξεκίνησα τρείς ιστορίες.

 

Ναι τρείς ιστορίες. Αλλά και οι τρείς είναι εκτός θέματος, και ως εκ τούτου δεν μπορούν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό. Όταν θα ολοκληρώσω και διορθώσω κάποια απο τις τρείς θα τις βάλω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον σήμερα θα ανεβάσω τη δική μου. Ευχαριστώ το διοργανωτή για την παράταση

Link to comment
Share on other sites

Γράφω και γω. Αν προλάβω να διορθώσω μέχρι αύριο θα το ανεβάσω Τρίτη. Αλλιώς Τετάρτη. Χωρίς την παράταση δεν προλάβαινα αφού σήμερα 00:30 έγραψα την πρώτη λέξη. Να σαι καλά ρε Ντίνο.

Link to comment
Share on other sites

Άτσα και ο τρίτος!

Άντε, το έχουμε παιδιά (καλά, εμένα να δώ, που έχω κολλήσει χοντρά στο τέλος της ιστορίας).

Link to comment
Share on other sites

:asad: Αν τσιμπήσουμε λίγο πάνω από τις 3000 πειράζει;
Link to comment
Share on other sites

:asad: Αν τσιμπήσουμε λίγο πάνω από τις 3000 πειράζει;

 

Εξαρτάται. 100-200 λέξεις; Γιατί είναι και θέμα σωστού ανταγωνισμού. Θα ήταν ζαβολιά να σου επιτρέψω να πεις το δικό σου διήγημα με όσες λέξεις χρειάζεσαι και άλλος να πασχίζει να μείνει στο όριο κόβοντας γωνίες.

 

Να θυμάσαι ότι επιβαρύνεις και τον εαυτό σου. Όσο κουράζεται ο άλλος να σε διαβάσει, τόσο χάνεις και την ψήφο του. Αν το αγαπάς πραγματικά το διήγημα σου, κάνε αυτό που κάνω κι εγώ. Μετά τον διαγωνισμό, την ψηφοφορία και όποια βράβευση, μπορείς να ποστάρεις το διήγημα σου ξανά, όσο extended θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα κόψω όσες γωνίες μπορώ. Αλλά νομίζω πως και πάλι θα χρειαστώ αυτές τις 200 παραπάνω. Ελπίζω να μην δημιουργώ αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

..Αλλά νομίζω πως και πάλι θα χρειαστώ αυτές τις 200 παραπάνω...

 

Και εγώ στα ίδια και χειρότερα είμαι. Κόψε-ράψε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ακήκουστο... Έχω ξεκινήσει και παρατήσει τρεις ιστορίες ως τώρα. Κι η τέταρτη είναι για κλάμματα. Θα την τελειώσω ως το βράδυ και θα την ανεβάσω για χάρη του Ντίνου, αλλά ξέρω εξ αρχής ότι δεν αξίζει και πολλά. Λυπάμαι. :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ακήκουστο... Έχω ξεκινήσει και παρατήσει τρεις ιστορίες ως τώρα. Κι η τέταρτη είναι για κλάμματα. Θα την τελειώσω ως το βράδυ και θα την ανεβάσω για χάρη του Ντίνου, αλλά ξέρω εξ αρχής ότι δεν αξίζει και πολλά. Λυπάμαι. :crybaby:

 

 

Και να δεις που θα βγει πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

Και η mariposa έβαλε διήγημα αλλά ΞΕΧΑΣΕ να το αναφέρει.

 

Εχουμε και αργό ιντερνετ βρε παιδιά. Δεν σας προλαβαίνω.

 

Η συμμετοχή μου για τον διαγωνισμό

 

"ΛΗΘΗ"

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7354

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΡΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ!!!

 

Έχετε μέχρι τα μεσάνυχτα της Τετάρτης!

 

Χμμμμ..... μπερδεύτηκα. Σήμερα στις δώδεκα δεν τελειώνει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κι έχω παρατήσει όλα όσα έγραφα ως τώρα, για μια έμπνευση της τελευταίας στιγμής. Πάλι με φλασάκι θα τη βγάλω μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

την ιστορια μου θα τη βρειτε στο λινκ

 

Αν προλαβω θα τη στρωσω λιγοι αλλα δε το πολυβλεπω.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ..... μπερδεύτηκα. Σήμερα στις δώδεκα δεν τελειώνει?

 

Το απερίγραπτο εσωτερικό της κεφαλής της Κιάρας....

 

Με ιντρίγκαρες τώρα! Δηλαδή, πως...ΠΩΣ μπερδεύτηκες;!! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Ε, να μωρέ... δεν είχα τελειώσει ακόμα τον καφέ μου και έγραφες κι ένα μήνυμα από πάνω που έλεγε "Μεσάνυχτα τέλος!" και το έχεις γράψει και 12 και κάτι το μεσημέρι... άσε μη μου δίνεις σημασία :p

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ξεκινησει, αλλα το παρατησα, νομιζα πως ειχε τελειωσει ο διαγωνισμος.

Λοιπον, το συνεχισα αποψε και ειναι λιγο αθλιο βεβαια, δεν ξερω αν εχω ξεφυγει απο το θεμα, αλλα οριστε.

Βουκολικό.doc

Link to comment
Share on other sites

Dopamine, καλωσόρισες κι από μένα και στο φόρουμ και στους διαγωνισμούς. Το αρχείο σου είναι πολύ όμορφο αλλά κάνε έναν κόπο και άνοιξε ένα τόπικ στην βιβλιοθήκη που πιστεύεις πως θα ταίριαζε το διήγημα και βάλτο κι εκεί και δώσε μας εδώ το λινκ για να το έχει κι ο Ντίνος πρόχειρο.

 

Από μένα θα την έχετε στις παρά τέταρτο... φυσικά... και θα είναι όσο διορθωμένη μπορεί να είναι μέχρι εκείνη την ώρα. Ήταν λίγο δύσκολη τελικά και οκ άργησα, ως συνήθως...

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου συμμετοχή, το πέμπτο μετά τις τέσσερις ιστορίες που ξεκίνησα να γράφω γι' αυτόν το διαγωνισμό.

Μπροστά, Ψηλά

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..