Jump to content

9ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Sidekick Pets


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    43

  • Sileon

    40

  • Παρατηρητής

    28

  • kitsos

    23

Επιτέλους, την ανέβασα σωστά! Εχθές έβαλα την ιστορία μου, αλλά ως βλαξ έβαλα μια έκδοση με κάποιες διορθώσεις να φαίνονται. Την έβγαλα και μετά, έτσι για να περνάει ευχάριστα η ώρα, το φορουμ κόλλησε άγρια για κάνα δυωρο.

 

Υ.Γ. Η Dopamine που το κατέβασε πρώτη, μπορεί να επιβεβαιώσει οτι δεν έχω αλλάξει τιποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές, αφού έπεσε το σάιτ περίμενα να ανακάμψει αλλά επειδή δεν μπορούσα να ξέρω πόσο θα διαρκέσει, έκλεισα το κομπιούτερ και πήγα για ύπνο.

 

Για την περίπτωση εκείνη που κάποιοι συγγραφείς έκαναν το ίδιο, θα περιμένω τουλάχιστο μέχρι το μεσημέρι μήπως μας ξέμεινε κανείς άλλος.

 

Επίσης, λόγω πλούσιας συγκομιδής διηγημάτων, σκέφτομαι να δώσω δύο εβδομάδες για την ψηφοφορία, για να χωνέψουν όλοι όλα τα διηγήματα σωστά, και για να ασχοληθούμε με τα αποτελέσματα αφού θα έχει λήξει και το Φεστιβάλ της Σύρου. Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Από μένα οκ. Απλά πρέπει να καταλήξεις και στη μέθοδο της ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Από μένα οκ. Απλά πρέπει να καταλήξεις και στη μέθοδο της ψηφοφορίας.

 

Ίδια με τον προηγούμενο διαγωνισμό, μόνο που θα το αναλάβει σόλο η Nienor. Λεπτομέρειες το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Δεν το 'ξερα οτι το site κρασαρε απο σενα Sileon! Μάλιστα μου είχε μείνει το κείμενο σου ανοιχτό και όλο σκεφτόμουν 'Τουλάχιστον μου έμεινε κάτι να διαβάζω μέχρι να ξεκολλήσει..' :)

Θα κοιτάξω τον τρόπο που έκλεισαν οι άλλοι διαγωνισμοί, και πως αναδείχθηκε ο κάθε νικητής γιατί είμαι και λίγο noob εδώ τριγύρω.Δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω όλα τα κείμενα των συνσουφουκίων ούτε εγώ. Δυό βδομάδες καλά είναι.

 

*έριξα ένα ροχαλητό, παρά την αγωνία μου...Άλλο πράμα!Κουράστηκε η συγγραφεύς! :sleepy:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα μου είχε μείνει το κείμενο σου ανοιχτό και όλο σκεφτόμουν 'Τουλάχιστον μου έμεινε κάτι να διαβάζω μέχρι να ξεκολλήσει..' :)

...

*έριξα ένα ροχαλητό... :sleepy:

 

..

Link to comment
Share on other sites

:doh: Δεν είχε να κάνει με εσένα το ορκίζομαι!

Πάντως σήμερα διάβασα το διορθωμένο, είχε όμως πολύ πλάκα και το προηγούμενο, έδεινε μια νέα ..αίσθηση. Ένιωσα σαν Vodafoφονιας-ματάκιας,έσβησες δυστυχώς ωραίες προτάσεις εξαιτίας του μεγάλου αριθμού λέξεων.

Link to comment
Share on other sites

:doh: Δεν είχε να κάνει με εσένα το ορκίζομαι!

Πάντως σήμερα διάβασα το διορθωμένο, είχε όμως πολύ πλάκα και το προηγούμενο, έδεινε μια νέα ..αίσθηση. Ένιωσα σαν Vodafoφονιας-ματάκιας,έσβησες δυστυχώς ωραίες προτάσεις εξαιτίας του μεγάλου αριθμού λέξεων.

 

 

Χε, αστειευόμουνα.

Ευχαριστώ πάντως. Δηλαδή, και μόνο που το πάλεψες να διάβασεις και τις διορθώσεις και τα εκτός κομμάτια..

 

Αλήθεια παιδιά, τι έγινε και κράσαρε το σύμπαν εχθές?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμμετέχοντες. Σας ευχαριστώ για την συμμετοχή σας και για το ταλέντο σας. Με βγάλατε ασπροπρόσωπο και έχοντας διαβάσει αρκετά από τα διηγήματα μπορώ να πω πως πήγαμε πάρα πολύ καλά. Κι αυτό θα κάνει την ψηφοφορία ακόμα πιο δύσκολη και ενδιαφέρουσα.

 

Με σειρά συμμετοχής, τα διηγήματα είναι:

 

1. "Αγάπη ήταν" του roriconfan.

 

2. "Paco" του aScannerDarkly

 

3. "Θούλης, ο Γελαστός Κολοκυθούλης" του Παρατηρητή

 

4. "Ρόουζ" του kitsos

 

5. "Λήθη" της mariposa

 

6. "Μιρ και Νταρ" του Celestial

 

7. "Βουκολικό" της Dopamine

 

8. "Μπροστά, Ψηλά" της Naroualis

 

9 "Ούλφους" του Sileon

 

10. "Η Γαλανή κι η Αλεπού" της Nienor

 

 

 

Λόγω μεγάλου όγκου συμμετοχής, πιστεύω πως θα πρέπει να δοθεί αρκετός χρόνος για να διαβαστούν σωστά όλα τα διηγήματα από όλους. Πέσαμε και πάνω στο Φεστιβάλ της Σύρου που θα απασχολήσει και πολλούς από εμάς. Γι αυτό τον λόγο θα έχετε την ευκαιρία να ψηφίσετε μέχρι και δύο εβδομάδες από σήμερα. Οπότε η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι και την Πέμπτη της 22 Μαΐου, τα μεσάνυχτα!

 

Ψηφίζετε κάνοντας μια λίστα με όλες τις συμμετοχές. Πάνω-πάνω βάζετε αυτή που θέλετε πρώτη, δεύτερη αυτή που θέλετε δεύτερη και ούτω καθ’εξείς. Στη συνέχεια, στέλνεται την ψήφο σας με PM στην Nienor.

 

Επίσης να θυμίσω ειδικά για τους συγγραφείς που έχουν συμμετάσχει και θα ψηφίσουν, πως η δική τους ιστορία πρέπει υποχρεωτικά να μπει τελευταία στην κατάταξη.

 

Είμαι της γνώμης πως λόγω της μακράς περιόδου της ψηφοφορίας, και για να μη χάση το τόπικ την ζωντάνια του, θα επιτρέψω κριτικές και σχόλια των διηγημάτων κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας. Εύχομαι να δώσετε την προσοχή σας ισάξια σε όλους τους συμμετέχοντες.

 

Και δανειζόμενος το μήνυμα του Διονύση-Dain από τον προηγούμενο διαγωνισμό:

 

Τέλος θα ήθελα να προσκαλέσω ΟΛΟΥΣ τους χρήστες του φόρουμ να διαβάσουν τις ιστορίες και να ψηφίσουν στο Διαγωνισμό, αποδεικνύοντας έτσι πως εκτιμούν τόσο τη δουλειά που γίνεται στο φόρουμ, όσο και την ταυτότητα και το σκοπό ύπαρξης του SFF.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό αυτό;

Μόλις πρίν είδα κάποια σχόλια σε ένα κείμενο του διαγωνισμού, και να σου πω την αλήθεια ψιλοκολλησα.

Βέβαια και εγώ πριν σχολιασα το κειμενο του Sileon, μην κρυβομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, παίζει να μπουν και λινκς στην λίστα, όπως στον προηγούμενο διαγωνισμό? Θα διευκόλυνε πολύ την ανάγνωση και αξιολόγηση να τις έχουμε εύκαιρες και να ανατρέχουμε χωρίς να ψάχνουμε.

 

Πάντως, έχοντας διαβάσει πάνω απο τα μισά, θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο διαγωνισμός σού την έκανε και ξέφυγε απο τις προσδοκίες σου. Μεγάλη συμμετοχή και ωραίες ιδέες!

Για να δούμε.

 

Υ.Γ. Σφφ, ξε-σφφ, πάνω απ' όλα είμαστε Έλληνες της τελευταίας στιγμής..

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ε, μια στιγμή. Αν σχολιάζουμε ενώ διαρκεί η ψηφοφορία, δεν θα επηρεάζουμε τις απόψεις αυτών που δεν ψηφίσανε ακόμη; Μήπως πρέπει να ακυρωθεί ο σχολιασμός μέχρι την λήξη της ψηφοφορίας;

Link to comment
Share on other sites

Ε, μια στιγμή. Αν σχολιάζουμε ενώ διαρκεί η ψηφοφορία, δεν θα επηρεάζουμε τις απόψεις αυτών που δεν ψηφίσανε ακόμη; Μήπως πρέπει να ακυρωθεί ο σχολιασμός μέχρι την λήξη της ψηφοφορίας;

Τις προηγούμενες φορές αυτό γινόταν. Αλλά, υποθέτωντας ότι όλοι θα κρατήσουμε επίπεδο, μπορεί μια χαρά να γίνεται σχολιασμός στις ιστορίες.

(επίσης, βλέποντας κόσμο να σχολιάζει, ήμουν στο τσακ να προτείνω κι εγώ να καταργηθεί το απαγορευτικό στα σχόλια για το όσο διαρκεί ο διαγωνισμός)

Link to comment
Share on other sites

Με προλάβατε. Και εγώ είχα μείνει στο παλιό καθεστώς.

Δεν ξέρω κατα πόσο θα λειτουργήσει έτσι. Όχι τιποτα άλλο, αλλά αν απαγορευτεί ο σχολιασμός μέχρι το τέλος των αξιολογήσων, τότε θα έχουμε μαζεμένα σχόλια για όλα τα διηγήματα, απο κάθε μέλος.Τωρα ο καθένας θα αμολάει και ένα σχόλιο σε κάθε διήγημα και τρέχα γύρευε να τα παρακολουθήσεις.

Επίσης, διατηρώ μικρές αμφιβολίες για το κατα πόσο είναι σωστό να ανταλλάσονται σχόλια πριν την ψηφοφορία. Απο την άλλη, έχει και την πλάκα του αυτό.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Κάντε όπως νομίζετε, τσαμένα. Μην πάθετε και κανένα κόμπλεξ από την πίεση και ψηφίσετε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ε ας προσπαθήσουμε μια φορά να μην επηρεαστούμε απο τα σχόλια των άλλων. Θα είναι και καλή άσκηση κριτικής ικανότητας. Εγώ είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Οκ. Τι λες τότε γι' αυτό;

Πάκο: Καλογραμμένο και λαογραφικό αλλά μικρό και σκέτο.

Αυτό το σχόλιο είναι πραγματικά η άποψη μου γι' αυτό. Δεν σας προϊδεάζω ή επιρρεάζω με την κακιά έννοια;

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν πρόλαβα τελικά. Κράσαρε και το φόρουμ χτες οπότε και να τελείωνα την ιστορία μου δεν θα μπορούσα να την ποστάρω...

Link to comment
Share on other sites

Η μονη μου πραγματικη ένσταση είναι να υπάρχουν απο κάθε χρήστη, τα σχόλια όλων των ιστορίων μαζεμένα, με το πέρας των αξιολογήσεων. Είναι η πιο πιασάρικη φάση του διαγωνισμού. Αν αυτό γίνει, ας σφαχτούμε που λέει ο λόγος και πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Αφού δεν παραπονιέται κανείς, θα σχολιάσω ελαφρά όλα τα διηγήματα (πλην του δικού μου) και θα ξεκινήσει έτσι συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν παραπονιέται κανείς, θα σχολιάσω ελαφρά όλα τα διηγήματα (πλην του δικού μου) και θα ξεκινήσει έτσι συζήτηση.

 

Σχολίασε όσα θέλεις αφού το επιτρέπει ο Ντίνος, αλλά να θυμάσαι - όπως και όλοι - πως οι σχολιαστές δεν έχουν ρολο "κριτικής επιτροπής" σε reality show, αλλά "συναδέλφων" που προσπαθούν να καλυτερεύσουν, και να ενθαρρύνουν τους άλλους. Δηλαδή, σχόλια του στυλ "τι μα**κία ιστορία έγραψες" ή τέτοιος τόνος τουλάχιστον, θα σβηστούν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..