Jump to content

9ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Sidekick Pets


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Τι έγινε ρε παιδιά, πολυ σιωπή έπεσε εδώ!

Αυτό ήταν? Κάνα σχόλιο, λίγο ίντριγκα, κάτι τέλος πάντων..

 

 

Είναι γενικό το κακό. Ολοι είναι στην Σύρο φαίνεται (φέρτε μας και καμιά χαλβαδόπιτα κανα λεκουμάκι...). Χθες ήθελα να ανοιξω τόπικ. "Η μοναξιά του φόρουμ".

 

Πάντως θα ήταν ωραίο να σχολιάσουν και άτομα που δεν έχουν παρει μέρος στον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    43

  • Sileon

    40

  • Παρατηρητής

    28

  • kitsos

    23

Μπαίνω κι εγώ δέκα φορές την ημέρα μπας και έχουμε κανένα νέο αλλά τίποτα. Αυτό ήταν το σατανικό σχέδιο λοιπόν, πρώτα σε κάνουν να εθιστείς στο φόρουμ και να μπαίνεις συνέχεια και μετά σε παρατάνε

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ας αρχίσουμε εμείς να το ζωντανεύουμε. Θα δώσω τρεις ιδέες.

 

1 Όπως ο Ρορίκο, ας δηλώσουμε οι διαγωνιζόμενοι τη δική μας κατάταξη

2 Ας κάνουμε προγνωστικά. Έτσι για το χαβαλέ

3 Να βάλουμε τα pets να μονομαχήσουν. Ψηφίστε ποιο θα νικήσει:

 

Πέρδικα vs Πάκο

Ρόουζ vs τρελοπρόβατο

Κατηλεκτρίδιο vs Βίκτωρας

Θούλης vs Μιρ

Ούλφους vs Αλεπού

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Ax Παρατηρητή με πρόλαβες. Πάνω που ήμουν έτοιμη να σου γκρινιάξω....

 

Λοιπόν ψηφίζω την ιδέα νούμερο 2. Και να βάλουμε και έπαθλο. Οποιος βρει τον 1ο νικητή ένα καφέ μαζί του.

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Ax Παρατηρητή με πρόλαβες. Πάνω που ήμουν έτοιμη να σου γκρινιάξω....

 

Λοιπόν ψηφίζω την ιδέα νούμερο 2. Και να βάλουμε και έπαθλο. Οποιος βρει τον 1ο νικητή ένα καφέ μαζί του.

 

 

Ή μια νύχτα μαζί του... :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ας κάνω την αρχή

 

1 Μπροστά Ψηλά

τα περισσότερα μέλη θα συγκινηθούν από την ιστορία της πέρδικας και από τη δυνατή γραφή της Ναρουάλις

2 Η Γαλανή και η Αλεπού

κάτι παρόμοιο θα συμβεί και με την Νίενορ

3 Θούλης

νομίζω η διασκεδαστική ιστορία της κολοκύθας θα συγκεντρώσει αρκετούς ψήφους ώστε να φτάσει στην τρίτη θέση

4 Πάκο

Μακρύς και δύσκολος ο δρόμος του γαιδαράκου. Έχω την εντύπωση ότι θα φτάσει στην τέταρτη θέση αν όχι πιο ψηλά.

5 Ούλφους

Δεν ξέρω πόσοι επικάδες θα ψηφίσουν. Αν είναι περισσότεροι από τα υπόλοιπα είδη αναγνωστών ίσως και να βγει ακόμα πιο ψηλά ο λυκάκος μας. Υπάρχει όμως και ένα όριο που έχει ξεπεράσει το κείμενο, δεν ξέρω πόσοι θα το λάβουν υπόψη (σε έκαψα Sileon!)

6 Λήθη

Θα το τιμήσουν ιδιαίτερα οι γυναίκες ψηφοφόροι. Οι άντρες δεν ξέρω τι θά κάνουν. Μου έχει κολλήσει ότι θα βρίσκεται κάπου έκτο με πέμπτο

7 Ρόουζ

Καλά, ίσως το γουρουνάκι να μας τη σκάσει αλλά κάπου εκεί στην έβδομη το βλέπω

8 Αγάπη είναι

Εξαρτάται βέβαια πως θα το δει ο κάθε ένας μας. Αν θα τον ενοχλήσουν τα στοιχεία που εντόπισαν και δήλωσαν πιο πάνω τα υπόλοιπα μέλη

9 Μιρ και Νταρ

Επειδή...κάτι λείπει

10 Βουκολικό

Επειδή βγήκε κάπως δυσνόητη η ιστορία

 

Όλα αυτά είναι υποθέσεις. Πάντως εγώ δεν θα τα ψήφισα με αυτή τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

3 Θούλης

νομίζω η διασκεδαστική ιστορία της κολοκύθας θα συγκεντρώσει αρκετούς ψήφους ώστε να φτάσει στην τρίτη θέση

 

χε,χε,χε

Τελευταίος θα βγεις!!!!!

χε,χε,χε

Link to comment
Share on other sites

χε,χε,χε

Τελευταίος θα βγεις!!!!!

χε,χε,χε

 

:ahuh: :amellow: :alaugh:

Κι έλεγα ποιος θα υποδηθεί τον Σάργκο στη θεατρική παράσταση του Θούλη... :trooper:

Κύριε Τζέμα, μιας που βρίσκεστε εκεί στην ωραία Ερμούπολη, δεν κάνετε ένα ωραίο μπανάκι να χαλαρώσετε; :atongue: :atongue: :atongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω να κάνω προγνωστικά... Το άλλο με τη μονομαχία πώς θα γινόταν? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε, σε αυτό δεν νομίζω πως τίθεται θέμα νικητή. Εκτός αν του την έπεφταν μαζεμένοι..

Link to comment
Share on other sites

Και όλους μαζί νομίζω τους έχει....

 

Επειδή έχω ένα πολύ σοβαρό "τρίλημμα", υπάρχει δυνατότητα να βάλω κάποια διηγήματα σαν ισόβαθμα, ή πρέπει αναγκαστικά να είναι όλες οι θέσεις από 1-10? Να βάλω πχ Νο1 το τάδε, στο Νο2 δύο ιστορίες και μετά να συνεχίζει από το Νο4... Αν και υποπτεύομαι πως όχι

Link to comment
Share on other sites

Γράψε ότι νομίζεις. Κι εγώ δυσκολεύτηκα να τα βάλω σε σειρά. Προσπάθησα να ψυχολογίσω τους αναγνώστες-μέλη, κι έτσι έβγαλα τη σειρά αυτή. Δεν ξέρω κατά πόσο έχω πέσει μέσα γιατί ο καθένας κρίνει με διαφορετικό κριτήριο (γραφή-δομή, όροι διαγνωνισμού, συναίσθημα, γούστο κ.τ.λ

 

Και ναι. Ο Ούλφους είναι ο δυνατότερος. Εκτός αν

 

όπως πολεμά με την αλεπού, φάει καμιά αδέσποτη τουφεκιά από κυνηγό

η πέρδικα του ριξει κάμια βόμβα στο κεφάλι από ψηλά

η Ρόουζ μεταμορφωθεί σε αιμοβόρα Αμαζόνα

το κατηλεκτρίδιο αποκαλύψει τις κρυφές του δυνάμεις

ο Βίκτωρας του κάνει πλύση εγκεφάλου

η Μιρ αποδειχτεί πραγματικύ γάτα Μάγου

το τρελοπρόβατο ξέρει καράτε

ο Θούλης καλέσει τίποτα στρατούς φαντασμάτων με το κλάμα του

αναστηθεί ο Αλμπέρτο και σώσει τον Πάκο με σκοτεινές δυνάμεις

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για την πρόβλεψη, για την ψηφοφορία λέω. Θα ήταν βολική λύση αλλά κάτι μου λέει ότι είναι λίγο cheating

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για την πρόβλεψη, για την ψηφοφορία λέω. Θα ήταν βολική λύση αλλά κάτι μου λέει ότι είναι λίγο cheating

 

 

Μάλλον όχι...

Link to comment
Share on other sites

Γράψε ότι νομίζεις. Κι εγώ δυσκολεύτηκα να τα βάλω σε σειρά. Προσπάθησα να ψυχολογίσω τους αναγνώστες-μέλη, κι έτσι έβγαλα τη σειρά αυτή. Δεν ξέρω κατά πόσο έχω πέσει μέσα γιατί ο καθένας κρίνει με διαφορετικό κριτήριο (γραφή-δομή, όροι διαγνωνισμού, συναίσθημα, γούστο κ.τ.λ

 

Και ναι. Ο Ούλφους είναι ο δυνατότερος. Εκτός αν

 

όπως πολεμά με την αλεπού, φάει καμιά αδέσποτη τουφεκιά από κυνηγό

η πέρδικα του ριξει κάμια βόμβα στο κεφάλι από ψηλά

η Ρόουζ μεταμορφωθεί σε αιμοβόρα Αμαζόνα

το κατηλεκτρίδιο αποκαλύψει τις κρυφές του δυνάμεις

ο Βίκτωρας του κάνει πλύση εγκεφάλου

η Μιρ αποδειχτεί πραγματικύ γάτα Μάγου

το τρελοπρόβατο ξέρει καράτε

ο Θούλης καλέσει τίποτα στρατούς φαντασμάτων με το κλάμα του

αναστηθεί ο Αλμπέρτο και σώσει τον Πάκο με σκοτεινές δυνάμεις

 

Ε, καλά. Έτσι, μακαρίτη τον βλέπω. Χαλάκι μπροστά απο το τζάκι κανενός σατράπη Μάγου (έχω υπόψη εναν που το όνομά του ξεκινάει απο Φ).

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

PET WARS !!!

 

Προημιτελικά

 

Πέρδικα vs Πάκο

· Η πέρδικα έχει εκπαιδευτεί στον πόλεμο. Ο Πάκο είναι ένα κοινό γαϊδούρι που κουβαλάει ένα πτώμα. Πέρδικα wins.

· Εκτός φυσικά κι αν η πέρδικα αυτοθυσιαστεί για να φτάσει το γαϊδούρι πιο εύκολα στον προορισμό του. Αλλά έτσι, τι διάολο μονομαχία θα ήταν;

 

Ρόουζ vs τρελοπρόβατο

· Η Ρόουζ είναι ένα απλό ερωτευμένο γουρούνι. Το τρελοπρόβατο είναι τρελό. Τρελοπρόβατο wins.

· Αν πάλι η Ρόουζ γίνει άνθρωπος, θα φάει παϊδάκια για δείπνο.

 

Κατηλεκτρίδιο vs Βίκτωρας

· Το κατηλεκτρίδιο είναι καλό μόνο στο κρεβάτι. Ο Βίκτωρας και την ανθρώπινη θέληση υποτάσσει άμα γουστάρει. Βίκτωρας wins.

· Αν πάλι το κατηλεκτρίδιο αρχίσει τα υπαρξιακά της με τον Βίκτωρα, θα του καούνε τα κυκλώματα από το πολύ DOES NOT COMPUTE.

 

Θούλης vs Μιρ

· Ο Θούλης απλά γελάει. Η Μιρ γρατζουνάει. Μιρ wins.

· Εκτός φυσικά κι αν τα γέλια του Θούλη τρομάξουν την γάτα, οπότε θα έχουμε αναίμακτη νίκη (ή νίκη για γέλια).

 

Ούλφους vs Αλεπού

· Λύκος vs Αλεπού. Ναι, καλά. Ούλφους wins.

· Και όσο για την πασίγνωστη πονηριά της αλεπούς, δεν έδειξε τίποτα σημάδια της στο κείμενο. Ούλφους wins με fatality.

· Αν πάλι η αλεπού προτιμήσει να παραμείνει στο κλουβί της για προστασία… Γούνεεες! Εδώ οι καλές οι γούνεεες!

· Αν πάλι η αλεπού κορόιδευε τον λύκο και πιανότανε αυτός στην παγίδα αντί γι’ αυτήν, το διήγημα θα ήταν: “Αχ, τι καλό σκυλάκι… ΑΑΑ! Μου έφαγε το χέρι! Σκοτώστε το!” THE END.

 

Ημιτελικά

 

Πέρδικα ή Γαϊδούρι ή Ρόουζ ή τρελοπρόβατο vs Ούλφους ή Αλεπού

Εσείς τι λέτε;!!! Beasts win! … Και μένουν και χορτάτα!

 

Κατηλεκτρίδιο ή Βίκτωρας vs Θούλης ή Μιρ

Τι θα κάνουνε τα πλασματάκια; Θα γελάσουνε ή θα ξυθούνε στα πόδια των ψυχρών μηχανών; Machines win!

 

Τελικά

 

Beasts vs Machines

· Από μόνα τους, τα Beasts θα μασήσουνε τα κυκλώματα των αβοήθητων Machines. Beasts win!

· Εκτός φυσικά και αν πάθουνε έτσι ηλεκτροπληξία και μείνουνε στον τόπο. Machines win!

· Εκτός κι αν στην μονομαχία επιτρέπονται και όπλα, οπότε τα Machines θα ανοίξουνε τον θώρακα τους και θα βγάλουνε κανένα μπαζούκα. Machines win!

· Εκτός κι αν τα Beasts είναι στην πραγματικότητα werewolf ή werefox. Beasts win!

· Εκτός κι αν το κατηλεκτρίδιο μπορεί να σαγηνεύσει ακόμα και ζώα ή ο Βίκτωρας αλλάξει την μνήμη τους για να νομίζουνε ότι είναι κουτάβια. Machines win!

· Εκτός κι αν τα Beasts γνωρίζουνε τις τρομερές τεχνικές Τα Νύχια του Λύκου ή Το Βλέμμα της Αλεπούς. Beasts win!

· Εκτός κι αν ξεκινήσουνε τα στοιχήματα στο κοινό. ΟΠΑΠ wins.

· Εκτός κι αν πλακώσει το ΕΣΡ και βγάλει τον όλο διαγωνισμό παράνομο. NOBODY wins.

· Εκτός κι αν πλακώσουνε τα media και κάνουνε circus freak με τον αγώνα. MEDIA wins.

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Ρορίκο έγραψες! :thmbup:

 

Λοιπόν, έπειτα από αυτήν την κολοσσιαία μάχη, ας βάλουμε τα pets να αναμετρηθούν σε αγώνα δρόμου. Ο γρηγορότερος θα νικήσει!

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

:wtf:

Τρεις μέρες έλειψα! What is this μπουρ**λο;!

 

Υπομονή...τέσσερις μέρες μείνανε μέχρι τερματισμού ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

:wtf:

Τρεις μέρες έλειψα! What is this μπουρ**λο;!

 

Υπομονή...τέσσερις μέρες μείνανε μέχρι τερματισμού ψηφοφορίας.

 

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Και όλους μαζί νομίζω τους έχει....

 

Επειδή έχω ένα πολύ σοβαρό "τρίλημμα", υπάρχει δυνατότητα να βάλω κάποια διηγήματα σαν ισόβαθμα, ή πρέπει αναγκαστικά να είναι όλες οι θέσεις από 1-10? Να βάλω πχ Νο1 το τάδε, στο Νο2 δύο ιστορίες και μετά να συνεχίζει από το Νο4... Αν και υποπτεύομαι πως όχι

 

Όχι, νόου (για τους αγγλομαθείς), γιοκ ...

 

Επίσης, θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι η αλεπού μου (παρόλο που μάλλον θα λιγουρευόταν την πέρδικα της Ευθυμίας, αλλά οκ τι να γίνει αλεπού είναι) είναι φιλειρηνικό ζώο. Και για να είμαι ακριβής, επειδή μου τη βάλατε με το Ούλφους αν συναντιόντουσαν (καλά αφενώς θα κρύωνε :p) μάλλον θα τον ερωτευόταν παράφορα παρά θα ήθελε να τσακωθεί μαζί του...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο άγρια ζώα του διαγωνισμού, φέρουν και το μήνυμα αυτού:

 

Make love, not war.

 

Link to comment
Share on other sites

επίσεις η Μιρ τους εχει ολους μαζι ( και τηλεμεταφερετε και αμα λαχει αμε! :p ) αλλα βαριεται να ασχοληθει :p

Link to comment
Share on other sites

Χέι, Σελέστιαλ, σε τσάκωσα! Είσαι ο μόνος απο την ιερή δεκάδα που δεν σχολίασε..

Link to comment
Share on other sites

το εχω μισογραψει και καθε φορα που παω να το τελειωσω γινεται ο χαμος... :p αναμεινατε πλιζ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..