Jump to content

10ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Τρίτη Ηλικία


Nienor
 Share

Recommended Posts

Παιδιά, σας παρακαλώ :) Οποιαδήποτε συζήτηση θέλετε να γίνει για τα παραπάνω, αφού βγουν τα αποτελέσματα και λήξει ο διαγωνισμός. Μέχρι τότε... ας κάνουμε όλοι ένα διάλλειμα :)

 

(τα ποστς σας δεν έχουν σβηστεί και θα επανέλθουν μετά τα αποτελέσματα).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    39

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Sileon

    28

  • Παρατηρητής

    35

Arachnida... κατά τα γούστα σου πάντα βέβαια αλλά ... :o ... θέλω να πω... :focus: και :doctor:

Τι άλλο να πει κανείς... :mf_surrender:

Link to comment
Share on other sites

Arachnida... κατά τα γούστα σου πάντα βέβαια αλλά ... :o ... θέλω να πω... :focus: και :doctor:

Τι άλλο να πει κανείς... :mf_surrender:

 

Ε εντάξει δυο θεσούλες παρακάτω σε βύθισα :)

Πάντως μέχρι και του Kitsos η σειρά κατάταξής μου θα μπορούσε να είναι πολύ διαφορετική. Τις βρήκα σχεδόν εξίσου καλές.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει δυο θεσούλες παρακάτω σε βύθισα :)

Πάντως μέχρι και του Kitsos η σειρά κατάταξής μου θα μπορούσε να είναι πολύ διαφορετική. Τις βρήκα σχεδόν εξίσου καλές.

 

Μα δε με νοιάζει για μένα. Νόμισα πως κάνεις χιούμορ...ειδικά στον Παρατηρητή, και μετά στον καημένο cesar_cy. Π.χ. του στυλ: "Arachnida, το Βασίλειο της Αράχνης έχει καλόγριες που εκτρέφουν ρινόκερους για ροντέο; Α, αν δεν έχουν καλόγριες που εκτρέφουν ρινόκερους για ροντέο δεν θα λέει και πολλά σαν μυθιστόρημα, ε; Για τα γούστα μου πάντα." :D

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν έχω διαβάσει ακόμα την όλη συζήτηση, δεν προλαβαίνω τώρα, μόλις γύρισα και θέλω να πάω να φάω. Δε θα γυρίσω με την ψυχή στο στόμα στις 12 ακριβώς να βάλω αποτελέσματα, αλλά φυσικά και θα μετρήσω ό,τι μου στείλετε μέσα στο επόμενο μισάωρο. Όσοι λοιπόν είσαστε έτοιμοι στείλτε τα τώρα, δε θα υπάρξει παράταση, το έχω πει εξαρχής.

 

Α, και μόλις έρθω θα διαβάσω και την κουβέντα.... (και αυτό ήταν απειλή :p)

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Για κάποιο λόγο η Nienor δεν βρήκε την ψήφο μου στην αρχη της 8ης σελίδας.

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

Roriconfan, η ψηφοφορία είναι με ΠΜ στη Nienor, όχι με ποστ στο τόπικ, οπότε στείλε της ΠΜ με την κατάταξή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Άντε, που είναι τα αποτελέσματα; Μου τελειώνει η ώρα και δεν έχω άλλο μάνεη. Nienor? Where are you?

Link to comment
Share on other sites

Roriconfan, ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! Διαβάζεις ή δε διαβάζεις τα ποστς? Τη μία δεν ξέρεις πώς στέλνουν τα αποτελέσματα, τώρα φωνάζεις πάλι για το πού είναι η Νίενορ!! Μα δεν μπορείς να δεις λίγο πιο πάνω πως η κοπέλα λέει πως δε θα είναι πίσω στις 12?

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρητής: Ωραίο παραμύθι. Θα ήθελα να λείπουν τα ονόματα Λεμέν, Καραμάν, Βόλιακ. Δεν χρειάζονται σε κάτι νομίζω και είναι πολύ μικρή ιστορία για να προσθέσουν βάθος. Θα ήθελα και άλλον τίτλο, είναι λίγο spoiler. Και θα ήθελα και ένα κακό τέλος. Αφού λέει ο γερο-Τροτ όσα λέει και γυρίζει περήφανος την πλάτη του για να φύγει, τότε ο Θάνατος να του καρφώνει το δρεπάνι στην πλάτη, να ανοίγει μία τρύπα στο χώμα και να τον σέρνει στην κόλαση για να τον βασανίσει.

 

Καλέ, τι λέει αυτός;;; Μαζέψτε τον!!!

Γιάννη από πότε έγινες κάφρος; Σε θυμάμαι έναν ήσυχο παραμυθάκια με μικρές κρίσεις ανελέητων σφαγών. Μήπως σε κερδίζει η Άλλη Πλευρά; Μήπως διάβασες το Ανάμεσα;

Όχι φίλε μου. Πολλά του έχω προσφέρει του Μικρού. Δεν θα του έκανα τη χάρη σε αυτό το παραμύθι.

 

 

Λοιπόν, παρότι δουλεύω σε ίντερνετ καφέ, μακριά από το σπίτι, απόψε βρίσκομαι σε ένα τυχαίο κάπου στη γειτονιά (ξεπετάγονται σαν τις μύγες αυτά τα μαγαζιά.) Ως κλασσικός ναρκωμανής του sff και φυσικά με την αγωνία για την τελική κατάταξη, αναμένω με τους υπόλοιπους νυχτοφύλακες του φόρουμ.

Καλή επιτυχία και πάλι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Χμμμ... Η αγωνία με κάνει να φαίρομαι σαν λαλάκας. Ούτε που διαβάζω τι γράφουν οι άλλοι. Συγνώμη, φταίω που δεν κρατιέμαι.

Δεν είμαι σε φάση να περιμένω άλλο και ο χρόνος μόλις τελείωσε. Θα επιστρέψω μεσημέρι μετά την δουλειά με πιο καθαρό μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μέχρι να αναρτηθούν τα αποτελέσματα πετάγομαι στο Μπαράκι του ΣουΦουΦου να πιω μια μπύρα και να διαβάσω την ιστορία του Cesar.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο διαγωνισμός έχει λήξει και επισήμως. Τελικά ήμουνα εδώ και στις 12, αλλά όπως γίνεται κάθε φορά όταν τον χρειάζεσαι δεν ήταν ο ΟΤΕ... Τώρα μπήκα με μια dial up και σε πέντε λεπτάκια το πολύ σας τα δίνω. (Ξέρετε τώρα να κάνω μια ελεγκτική αν ξέχασα κανέναν να ξανακάνω και μια πρόσθεση και τέτοια :))

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, Παρατηρητή, συγχαρητήρια!!! Πολλά συγχαρητήρια και σε όλους τους συμμετέχοντες! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά...τι λένε τώρα;Δεν έχω κερδίσει ποτέ και...δεν ξέρω τι λένε σε τέτοιες περιπτώσεις...Απλώς...σας ευχαριστώ. Δώσατε χαρά σε έναν γεράκο. Τώρα έχει τη δύναμη να συνεχίσει τον ανήφορο του.

Αφιερώνω τη νίκη στον παππού μου, Αποστόλη, που έφυγε τον Ιούνιο του 94. Την επόμενη μέρα θα επέστρεφε σπίτι. Οι γιατροί είπαν ότι πέθανε όχι στο κρεβάτι...αλλά όρθιος.

Και πάλι ευχαριστώ

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά...τι λένε τώρα;Δεν έχω κερδίσει ποτέ και...δεν ξέρω τι λένε σε τέτοιες περιπτώσεις...Απλώς...σας ευχαριστώ. Δώσατε χαρά σε έναν γεράκο. Τώρα έχει τη δύναμη να συνεχίσει τον ανήφορο του.

Αφιερώνω τη νίκη στον παππού μου, Αποστόλη, που έφυγε τον Ιούνιο του 94. Την επόμενη μέρα θα επέστρεφε σπίτι. Οι γιατροί είπαν ότι πέθανε όχι στο κρεβάτι...αλλά όρθιος.

Και πάλι ευχαριστώ

 

Xεχεχεχ. Συγχαρητήρια κι από μένα. :) Και μπράβο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια και απο μενα γιωργο

 

βαζω κιι εγω τα συντομα σχολεια μου ( με τη σειρα που ψήφησα κι ολας μιας και βγηκαν τα αποτελεσματα)

 

1. ο τροτ

 

Ε οτι και να πω ειναι λιγο :p, θελω να τη δω και ολοκληρη αλλα και οπως ειναι δε της λειπει τιποτα, ειναι απλα φοβερη σαν ιδεα με μια πολυ παραμυθενια υλοποιηση δυσολα μπορω να τη φανταστω καλυτερη.

 

2. Η Tελευταία Νύχτα,

 

πολυ ατμοσφαιρικη τοσο πολυ που δε με ενοχλησαν καν τα πολλαπλα ενοχλητικα σημαδια πανω απο τις λεξεις σου, η δραση με τα παιδια στην αρχη της παιρνει λιγο απο τη δυναμη της σαν ιστορια, αλλα κατα τα αλλα απολαυστικοτατη.

 

3, Άβατος Δρόμος,

 

Σε εβαζα πρωτο για τις σκουντουφλοπετρες και μονο :p πολυ ωραια απεικονηση του κοσμου, ωραια ιστορια και θα μπορουσε να εχει ενα φοβερα δυνατο τελος, αλλα δεν το ειχε και με αφησε με το π... οντικι :p στο χερι... αισχος! να μην επαναληφθει :p

 

 

4. Αν Φανερωθείς Χάνεις την Ψυχή σου,

 

ωραια ιδεα, ωραιες σκηνες, μετα το χαος... δεν υπαρχουν τα καταληλα κινητρα στους χαρακτηρες σου, προσοποποιεις το κακο χωρις να του δινεις ρολο κριμα γιατι κατα τα αλλα ηταν πολυ ωραια εμπνευση ( φυσικα αναγνωριζω το φουλ της ΠΛΗ με javaδες ως εμποδιο οποτε... )

 

5. Το Πέρασμα,

 

Πολυ καλο και πολυ κοντα στο πως σκέφτομαι κι εγω το περασμα ( μαλον οχι το περασμα αλλα γενικα την εποχη της συνταξης... με τα φιλαρακια μου να παιζουμε παιχνιδια ) ωραια αποδωσμενο και αρκετα "γραφικα" μου θυμισε κομικ με σινικες στην αρχη που αλαζει σε παστελ στα τελευταια καρε, ξεχωριζε παντως!

 

6. Καμιά Φορά το να Βλέπεις Είναι Αρκετό,

 

Πολυ ωραιο, εφερνε σε james εχασες μερικα καλα gags που θα το καναν ποιο "διασκεδαστικο" αλλα ηταν απολαυστικοτατο! η δραση σου ηθελε δουλια ομως

 

Καπου εδω παυω να "ξεχωριζω" πραγματικα τη σειρα, ειναι απλα αυτες που μου αρεσαν λιγοτερο...

 

7. Βατραχος

 

Ωραια ιδεα, καλη αποδοση, το τελος με αφησε απογοητευμενο... ισως αν τον χυπαγε το αμαξι να μου αρεσε παραπανω... ισως οχι, παντως χαριτωμενη σκεψη, οχι τοσο δυνατη.

 

8. Μνήματα Που Φωνάζουν,

 

Ειχε δυνατοτητες η ιδεα, ωραιο στησημο, καλη γραφη ( αυτο ελειπε :p ) αλλα δε με αγγιξε, δε δημηουργει ατοσφαιρα για καποιο λογο, ουτε κωμικη ουτε δραματικη, ειναι ουδετερο.

 

9, Ο Λόφος με τα Αμπέλια,

 

απο τα διηγηματα της "γκριζας ζωνης" ισως το καλυτερο, πολυ αθωο, ευθυ, και φυσικα λατρεψα το δρακο που φευγει μονοχιτος :p ( με ενα hit για οσους δε το πιασαν ) γιατι ετσι καθαριζουν οι μαγοι, δε με χαλασε η κυπρος, αλλα σε ενα φανταστικο κοσμο θα ηταν ποιο καλο ( ισως δε ξερω) κυριως μου αρεσε γιατι ηταν σαν τα δικα μου, το γραψες για να "παιξεις" και αυτο μου αρεσε, δεν ειχε δυναμη σαν ιστορια, αλλα ειχε πνευμα ;)

 

10. Ο Βασιλιάς και το Τραγούδι του Δάσους,

 

Δε μπορω να συνηθησω το στυλ σου ρε συ :( με κουραζει, και ιδικα οταν η ιστορια δεν εχει κορυφωση, λες "ποπο εφαγα το πακετο τζαμπα" κριμα γιατι μπορουσες να βγαλεις πολυ ενεργεια στο τελος της.

 

και περναμε στα οφ τοπικ :p

 

11. οσκαρ

 

Κατ αρχην με χαλασε η αναφορα - παραγραφος στο τελος, μπορουσες να δωσεις τη πληροφορια πολυ ποιο ωραια μεσα στο κειμενο, επισεις μπορουσες να δωσεις τη καμερα σε καποιον παπου οχι μονο στο γατι και να το κανεις ον τοπικ :p ( η εστω να δειξεις οτι ο δαιμον ηταν αρχαιος αρα στη τριτη ηλικια :p ) και τελος ηταν πολυ αναφορικο κι αδυνομο για το γουστο μου.

 

12. ΤΟΓ

 

Κατ αρχην (οπως και ο νιχιλιο στο παρελθον) ετυχε να παρεις μια ιδεα που δουλευα και να την αποδωσεις με τροπο που δε μου αρεσε καθολου οποτε και οφ τοπικ να μην ησουνα θα σε εβαζα πολυ χαμηλα, επιασες ενα θεμα με πολυ δυναμη, και αποτυχες να βγαλεις οποιοδηποτε συναισθημα απο αυτο, τραγικο κατ εμε, και κριμα γιατι ειναι ενα πολυ δυσκολο μεν αλλα πολυ τραγικο θεμα δε που μπορει να δωσει και απιστευτο μαυρο χουμορ.

 

αντε καλη επιτυχια στο event :)

 

Ενα ποστακι οσο αφορα τα σχολια που εχουν γινει:

 

το να λες οτι κατι ειναι χαμηλου επιπεδου, δεν ειναι απαξιωτικο, ειναι ενα σχολιο που συγκρινει μια κατασταση με μια αλλη, σε μια συκριση και αναλογα με τα κριτηρια του καθενως κατι θα νε καλυτερο και κατι χειροτερο , that's life ...

 

επισεις κι εγω σχολια για τον επαγκελματισμο κτλ, εγω τα θεωρω τουλαχιστον ακυρα και αστοχα μιας και στη τεχνη ο επαγγελματισμός δεν συνεπαγεται ποιοτητα, και η αληθεια ειναι οτι μερικες ποιο "επαγκελματικες" ιστοριες που παιξαν ωχριουσαν ( για μενα ) μπροστα σε μερικες αγνα ερασιτεχνικες.

 

τεσπα ας μη το αναζωπυρωσουμε... keep walking :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αλλού αυτά... έτοιμη την είχες την ομιλία για την απονομή!

Συγχαρητήρια και από μένα!

 

Βρε παιδιά...τι λένε τώρα;Δεν έχω κερδίσει ποτέ και...δεν ξέρω τι λένε σε τέτοιες περιπτώσεις...Απλώς...σας ευχαριστώ. Δώσατε χαρά σε έναν γεράκο. Τώρα έχει τη δύναμη να συνεχίσει τον ανήφορο του.

Αφιερώνω τη νίκη στον παππού μου, Αποστόλη, που έφυγε τον Ιούνιο του 94. Την επόμενη μέρα θα επέστρεφε σπίτι. Οι γιατροί είπαν ότι πέθανε όχι στο κρεβάτι...αλλά όρθιος.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις κατάφερα να τελειώσω με την ανάγνωση των όσων συνέβησαν τη μιάμιση μέρα που έκανα να μπω... (ορατά και αόρατα και μόλις τελειώσω θα ανοίξω και τα αόρατα)

 

Εξαρχής, βλέποντας δύο σελίδες ποστ (βλέπω 50άρες σελίδες) αγχώθηκα σκεφτόμενη ότι έχει παίξει μπάχαλο. Ε, είχε όντως παίξει, αλλά για να είμαι ειλικρινής δε με στεναχωρήσατε ούτε και με έχετε τσαντίσει, αν και σήμερα ειδικά θα έπρεπε γιατί τα νεύρα μου γενικά έχουν βαρέσει τιλτ :p

 

Για αρχή θέλω να πω ότι με βάλατε να ψάχνομαι. Είπα πουθενά ποτέ ότι τελειώνουμε Κυριακή βράδυ???? Κι αν το είπα δηλαδή, που? διότι αδυνατώ να το βρω. Κανονικά τελείωσε λοιπόν, 7 Ιουλίου σήμερα (χτες πλέον γιατί έχουν περάσει οι 12) τα μεσάνυχτα ακριβώς. Αυτά για να μην μένουν πραγματάκια αναπάντητα.

 

Υιοθετώντας μια φράση του Kitsos: μιάμιση μέρα έλειψα και έγινε εδώ μέσα του χαμηλού επιπέδου :p

 

Καταρχάς θέλω να πω πως οι συζητήσεις που έχετε ξεκινήσει εδώ μπορούν να συνεχιστούν εδώ: Σε τι χρησιμεύει η κριτική ή εδώ: Θεωρείτε τον εαυτό σας καλλιτέχνη, εδώ: Η κριτική των άλλων ή και εδώ: Ποιά βελτίωση

Από κει και πέρα είναι εκτός τόπικ και θα πω κι εγώ δυο πραγματάκια εκτός τόπικ γιατί εδώ είναι που έγινε αυτό για το οποίο θέλω να μιλήσω:

 

[εκτός τόπικ]

Εγώ θέλω να πω μόνο (και είναι κάτι που δεν έχει ακουστεί γιαυτό και θα το τονίσω) ότι κριτικές ο καθένας κάνουμε όπως τις θεωρούμε καλές κι όπως θα θέλαμε να μας γίνονται αντίστοιχα. Είμαστε εδώ, στο σουφουφου γενικά όχι μόνο στους διαγωνισμούς, εν μέρη για να κάνουμε κριτικές και σχόλια σε διηγήματα. Αυτό όμως που δεν κάνουμε και δεν είναι σωστό να γίνεται είναι κριτική στην κριτική του άλλου. Και αυτό επειδή ακριβώς η μορφή αυτή της κριτικής δεν είναι γόνιμη υπό καμία έννοια και η μοναδική μορφή που μπορεί να έχει είναι αυτή των παραπόνων. Αυτά γενικότερα.

 

Πιο συγκεκριμένα, όταν ο Nikosal λέει τη γνώμη του για τα διηγήματα του διαγωνισμού είναι άσκοπο να βγαίνει και να του λέει οποισδήποτε άλλος "δεν είναι γνώμη αυτή". Παντελώς άσκοπο όμως και άστοχο και μικρόμυαλο. Είναι άλλο πράγμα να πει κάποιος "μίλα σε παρακαλώ για το διήγημά μου συγκεκριμένα γιατί όταν το τοποθετείς μαζί με τα άλλα δε με βοηθάς" κι άλλο το "δώσε μου το βιογραφικό σου για να δω αν αυτά που μου λες έχουν καμιά αξία". Η γνώμη του άλλου είναι απλά η γνώμη του άλλου και τίποτα παραπάνω. Η αξία της είναι αυτή που της δίνουμε οι ίδιοι και μόνο, αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως δεν οφείλουμε να την ακούσουμε και να σεβαστούμε την ύπαρξή της.

[/εκτός τόπικ]

 

 

Και τώρα, επειδή έχετε πιάσει και κουβεντιάζετε για τον ίδιο το διαγωνισμό, πράγμα που δε βρίσκω πως είναι εκτός τόπικ, θέλω να πω κι εγώ τη γνώμη μου αφού ξεκαθάρισα την άποψη μου για "τη γνώμη" στο προηγούμενο εκτός τόπικ θέμα.

 

Οι διαγωνισμοί είναι ένας θεσμούλης του φόρουμ μας τον οποίο τον αγκαλιάσαμε και τον έχω παρακολουθήσει εξαρχής του. Έχω πάρει μέρος με ιστορία σε 4 από τους 10 διαγωνισμούς που έχουν γίνει μέχρι στιγμής, έχω βγει 3η και 2η και 1η, έχω διοργανώσει 2 η ίδια, έχω μετρήσει ψήφους σε 4 ή 5, έχω ψηφίσει σε 9 και τους έχω σχολιάσει όλους. Τον έχω ζήσει λοιπόν το θεσμό και τον έχω ζήσει εξαρχής και μέχρι εδώ που τον φτάσαμε μαζί. Και πραγματικά τον έχω αγαπήσει κι εγώ και μπορώ εξαιρετικά εύκολα να καταλάβω και κάποιον άλλο που μπορεί να έχει δει και ζήσει μόνο δύο ή τρεις από τους δέκα διαγωνισμούς και όμως να τους έχει ήδη ζεσταθεί και να τους αγαπά.

 

Ο καθένας μας γράφει για τους δικούς του λόγους και οι οποίοι είναι λίγο πολύ παρεμφερείς γιατί συνήθως συγκλίνουν αν όχι σε οτιδήποτε άλλο, τουλάχιστον στο να περάσουμε καλά. Όμως ο καθένας γράφει και με τον δικό του τρόπο και, συγχωρήστε με εδώ γιατί θα χρησιμοποιήσω πολλά παραδείγματα με ονόματα, μπορώ να καταλήξω με μια μικρή αναδρομή.

 

Ξέρω ήδη, έχοντας διαβάσει κείμενά και έχοντας κάνει αρκετές συγκρίσεις πως ο Ντίνος, ο Atrelegis, ο Παρατηρητής, ο Nihilio, η Ευθυμία κι εγώ γράφουμε στους διαγωνισμούς με τον ίδιο τρόπο που γράφουμε και εκτός των διαγωνισμών. Κι επειδή βάζω κι εμένα μέσα στην κατηγορία και το έχω λίγο το ζήτημα κάνουμε απλά αυτό που αγαπάμε να κάνουμε παίζοντας μαζί με τους υπόλοιπους σε ένα ωραίο παιχνίδι. Το τι μας βγαίνει από την όλη υπόθεση είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Από την άλλη, υπάρχει το εντυπωσιακό φαινόμενο του Guardian #2. Αν ρίξετε μια ματιά στο χρονικό των Δ.Σ.Σ.Ι. που έχω φτιάξει θα δείτε πως ο Guardian #2 συμμετέχει στους 8 από τους 10 διαγωνισμούς, σας πληροφορώ επίσης πως ψηφίζει πάντα από τους πρώτους, είναι εντός των πλαισίων τους από κάθε άποψη (πρώτη φορά του βγήκε λίγο μικρούλι και θέλατε να τον φάτε :p) και συν τοις άλλοις τα διηγήματα που γράφει για τους διαγωνισμούς -για μένα- είναι και τα ωραιότερα που έχει ανεβάσει στο φόρουμ με μια εξελικτική πορεία η οποία φαίνεται ξεκάθαρα.

Από την άλλη παίζει το φαινόμενο Celestial. Γράφει μόνο στους διαγωνισμούς, αποκλειστικά όμως. Γράφει για να παίξει κι εκείνος μαζί μας το παιχνίδι που παίζουμε.

Επίσης, η Trillian το 80% των ιστοριών της που έχουν τέλος είναι ιστορίες διαγωνισμού. Αυτό κι αν είναι φαινόμενο.

Ακόμη, Dain. Ξεκινάει να γράψει σε όλους (είμαι σίγουρη πως έχει ένα στοκ από ιστορίες διαγωνισμών) κι αν του βγει κάτι που να του αρέσει ακόμα όταν τελειώσει, τότε και μόνο τότε μας το δείχνει και εμάς.

Και πάμε μετά την αναβίωση και έχουμε τον εξαιρετικά ανυπόμονο Roriconfan που από τη βιάση του να παίξει μαζί μας κι εκείνος ανεβάζει ιστορίες σε χρόνο dt.

Έχουμε τον kitso, τον adinol, τη Mariposa και τον Scaner που δεν ξέρω καλά ακόμα πως γράφουν γενικότερα για να πω περισσότερα, αλλά που συμμετέχουν με το ήρθαν ανάμεσά μας, όπως έκανε κι ο Cesar, κι αυτό για μένα είναι που λέει και τα περισσότερα από όλα.

Και σε όλους αυτούς τους διαγωνισμούς έχουμε και εκείνους που παρόλο που δεν συμμετέχουν σε πολλούς διαβάζουν, ψηφίζουν και σχολιάζουν σταθερά και με επιμέλεια.

 

Διάβασα πολλά πράγματα προηγουμένως και πολλά από αυτά μου φάνηκαν τουλάχιστον περίεργα. Ποιος μπορεί να πει ότι το λιθαράκι του ενός από όλους μας είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο από του άλλου στην διοργάνωση ενός πράγματος που εκείνο που ουσιαστικά ενώνει τους συμμετέχοντες είναι το ότι θέλουμε να περάσουμε καλά κάνοντας ένα πράγμα που μας αρέσει?

Και πέρα από αυτό, ποιο άλλο θα μπορούσε να είναι το προσωπικό συμφέρον κάποιου, η ιδιοτέλεια στην πράξη του να συμμετέχει με οποιονδήποτε τρόπο σε ένα διαγωνισμό από τον οποίο ακόμα και ο νικητής παίρνει κάποιο βιβλίο ή κάνα cd στο τσακίρ κέφι, εκτός από το να το ευχαριστηθεί?

 

Επίσης, διάβασα κάπου κάτι για "σοβαροφάνεια" κι ότι δεν υπάρχει στους διαγωνισμούς μας. Και δε διαφωνώ, σαφέστατα δε διαφωνώ. Γιατί θεωρώ τη σοβαροφάνεια κακό πράγμα. Για μένα υπάρχει σοβαρότητα στους διαγωνισμούς αυτούς και όχι σοβαροφάνεια. Υπάρχει η θέλησή μας να τους οργανώνουμε και να συμμετέχουμε όπως και να τηρούμε τους κανόνες τους. Και ακόμα κι αυτό, το να τηρούμε τους κανόνες τους, είναι κάτι που εναποτίθεται επίσης στην καλή μας θέληση να κρατήσουμε μια σοβαρότητα στους διαγωνισμούς κι όχι "σοβαροφάνεια". Γιατί κάτι που το νοιαζόμαστε είναι φυσικά κάτι που είναι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θέλω να πω ότι με βάλατε να ψάχνομαι. Είπα πουθενά ποτέ ότι τελειώνουμε Κυριακή βράδυ???? Κι αν το είπα δηλαδή, που? διότι αδυνατώ να το βρω.

Χμμ, Κιάρα, ύπουλη, υπονόμευσες τον διαγωνισμό, μπερδεύοντάς μας... :tongue: Aστειεύομαι, βέβαια! Απλά, όντως πρέπει να μπερδεύτηκες λιγάκι, γιατί σ' αυτό και σ' αυτό το ποστ λες ότι η ψηφοφορία λήγει στις 6 του μήνα τα μεσάνυχτα. Μετά, σ' αυτό το ποστ, λες πράγματι Δευτέρα μεσάνυχτα, αλλά από τα προηγούμενα θυμόμουν έντονα 6 του μηνός, γι' αυτό κι εγώ νόμιζα ότι λήγει την Κυριακή. :)

 

Εκτός από αυτό, θέλω να πω πως συμφωνώ με όσα λες στο ποστ σου για τον διαγωνισμό και την κριτική :)

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Α, ε, οκ το έχω χάσει τελείως.... αυτό ήτανε... και δεν τα κοίταξα καν τα ενδιάμεσα, κοίταξα μόνο αυτό που έχω γράψει στην πρώτη σελίδα.... Sorry ρε παιδιά, λάθος, ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι, Σύρο Πειραιά :p κι έδωσα και παράταση μια μέρα τελικά :p

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και απο μένα Γιώργο. :thmbup: Και εις ανώτερες βραβεύσεις

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ! ΑΞΙΟΣ! ENJOY!

 

Από την άλλη παίζει το φαινόμενο Celestial.
:thumbdown:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..