Jump to content

10ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Τρίτη Ηλικία


Nienor
 Share

Recommended Posts

is this a μπηχτή for me too? :cold: γιατί το κείμενο που έστειλα στον προηγούμενο διαγωνισμό δεν το λες και φάντασυ, δεν περιμένω απάντηση φυσικά, όχι επειδή δεν μπορείς να βρείς μία αλλά επειδή φαντάζομαι θα αρχίσουν κι άλλοι να ρωτάνε και άντε να απαντάς κάθε 5 δεύτερα.

πάω σε κάποιο ανάλογο τόπικ για το φάντασυ,

spam τέλος. :gerbil:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    39

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Sileon

    28

  • Παρατηρητής

    35

is this a μπηχτή for me too? cold.gif γιατί το κείμενο που έστειλα στον προηγούμενο διαγωνισμό δεν το λες και φάντασυ, δεν περιμένω απάντηση φυσικά, όχι επειδή δεν μπορείς να βρείς μία αλλά επειδή φαντάζομαι θα αρχίσουν κι άλλοι να ρωτάνε και άντε να απαντάς κάθε 5 δεύτερα.

πάω σε κάποιο ανάλογο τόπικ για το φάντασυ,

spam τέλος. gerbil.gif

 

Όχι Dop, καθόλου μπηχτή δεν ήταν για κανέναν. Πόσο μάλλον για μια ιστορία τίγκα στις νεράιδες, με ένα ομιλόν πρόβατο ;)

Επίσης, δε μου αρέσουν οι μπηχτές και δεν εννοώ ποτέ τίποτα περισσότερο από αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη Nienor αν αναστάτωσα τον διαγωνισμό με το σχόλιό μου. Πιστεψέ με δεν ήταν πρόθεσή μου να κριτικάρω τους όρους του διαγωνισμού. Απλά ήθελα να πω στον dream ότι μου άρεσε πολύ η ιστορία του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια αποριούλα σχετικά με την ογράνωση του Dreamwhisperer . Εγώ έριξα την ψήφο μου και ψήφισα τον Dreamwhisperer τώρα που το διήγημα του είναι out τι γίνετε ;

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει και το δικό σου από τον διαγωνισμό. Σόρρυ, αλλά έτσι λένε τα καταστατικά του φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

Μπάχαλο έγινε... συγγνώμη, αλλά εγώ δεν είδα πουθενά να λέει ότι η ιστορία βγήκε από το διαγωνισμό. Απλά ότι θα έπρεπε να έχει προσεχθεί νωρίτερα.

 

Και με την ευκαιρία, marıposa, το ξέρω ότι είμαι υπερβολικός, η ιστορία σου εντός θέματος είναι, απλώς όπως αντιλαμβάνομαι εγώ το θέμα, τα γηρατειά θα πρέπει να είναι το κύριο μοτίβο του διηγήματος... όπως και να 'χει, η ιστορία σου μου άρεσε πολύ, αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Nienor, στον προηγούμενο διαγωνισμό ψήφισαν 19, από τους οποίους 8 ήταν οι συγγραφείς.

 

Πως πάμε τώρα; Είμαστε 12 οι γράφοντες...Πόσα άτομα έχουν ψηφίσει;

 

Υπάρχει τρόπος να αυξήσουμε τις πιθανότητες; Π.χ. να μπει ο εν εξελίξη διαγωνισμός στις ανακοινώσεις του home page με λινκάκια για να το βλέπουν όλα τα μέλη; Να είναι γραμμένο το: Διαβάστε και ψηφίστε; Να υπάρχει ανάλογη ανακοίνωση (μόνο για όσο διαρκεί ο διαγωνισμός) στην έναρξη του κάθε διαγωνιζόμενου διηγήματος; Έτσι ώστε αν κάποιος καθίσει, τυχαία, να διαβάσει ένα από τα διηγήματα να ξέρει τι παίζεται;

 

Απλώς ρίχνω ιδέες, που ίσως είναι αργά για το τωρινό, αλλά να υπολογιστούν για το επόμενο.

 

Ευχαριστώ. :hideingbhindcurtian:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια αποριούλα σχετικά με την ογράνωση του Dreamwhisperer . Εγώ έριξα την ψήφο μου και ψήφισα τον Dreamwhisperer τώρα που το διήγημα του είναι out τι γίνετε ;

 

 

Πότε βγήκα εκτός;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγήκε εκτός, θα μπερδεύτηκες, cesar_cy.

 

 

Οκ, απλώς μπερδεύτηκα γιατί έχασα τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις διάβασα και την τελευταία ιστορία είπα να πω δυο φράσεις για την κάθε συμετοχή....

Όχι οτί μου είναι εύκολο, και μην περιμένετε κριτική...

κατα εντελώς τυχαία σειρά

 

1.Ο Βασιλιάς και το Τραγούδι του Δάσους - Παραμύθι και πολύ καλό. Ήταν σαν να έβλεπα το δάσος, μη σου πω οτί είδα και κάτι νύμφες μέσα στο δάσος...

2.Άβατος Δρόμος - Μ' άρεσε. Απλά ήταν κάπως πολύ... πεσιμιστικό, για μένα. Ωραία νοήματα και πολύ καλή γραφή.

 

3.Ο Βάτραχος - Μου πήρε λίγη ώρα να καταλάβω τι συμβαίνει με το αυτοκίνητο... Αλλά όταν κατάλαβα... ε, είχε μια άλλη αίσθηση...

4.Καμιά φορά το να βλέπεις είναι αρκετό - δεν είμαι τόσο του στυλ 007-κατασκοπία, αλλά δεν ήταν όπως τα συνηθισμένα 007... Κατα κάποιο τρόπο με έβαλε στην υπόθεση καλύτερα από κάποιες ταινίες.... αν και το τέλος ήταν λίγο απότομο, (περιορισμός λέξεων? Ξέρω... και γω αυτό το πρόβλημα έχω.... :whistling: )

5.Το Πέρασμα - Μ'αρεσε πολύ ο διάλογος, η ματαιότητα της 'συμφωνίας', η απορία "έγινε ή δεν έγινε?", η επιβεβαίωση και φυσικά το τέλος... Τέλειο!!! :balance:

6.Η Τελευταία Νύχτα - Ή όσο μεγαλώνουμε ξεχνάμε... η αλήθεια που κανείς δεν θέλει να παραδεχτεί... πολύ καλό!

7.Μνήματα που Φωνάζουν - είχε ίσες δόσεις μαύρου χιούμορ και δράματος. Πολύ καλός ο συνδιασμός.

8.Όσκαρ - Καλογραμένο και πιστευτό, σαν να ακούς πραγματικά τον Γάτο να γουργουρίζει στην σκέψη σου... :catmad: Παρα πολύ καλή ιστορία.

9.Ο Λόφος με τα Αμπέλια - Παραμύθι μέσα στην πεζή παραγματικότητα... Καλό, αν και θα μπορούσε να είναι καλύτερο... Αν αυτή είναι η αρχή σου, έχουμε να περιμένουμε πολλά και καλύτερα γραπτά από σένα...Keep writing.... :rose:

10.Τρομοκρατική Οργάνωση Γερόντων - Σου φέρνει ρίγη η διαπίστωση του τι θα μπορούσαν να κάνουν 5-6 ηλικιωμένοι αν πραγματικά το ήθελαν... Ο Bush θα ψαχνόταν μέχρι το 2012... Παρα πολύ καλό!!!!

11.Ο Γερο-Τροτ και ο Θάνατος - Keep Fighting For Your Dreams!!!! Ακόμα και ο Θάνατος ωχρειά μπροστά στην ανάγκη για το ανολοκλήρωτο όνειρο... Περιμένω ολοκληρωμένη την ιστορία.... (μαζί με καμία δεκαριά βιβλία από το amazon :whistling: )

12.Αν Φανερωθείς Χάνεις Την Ψυχή Σου - Παρα πολύ καλή ιστορία, ο αιώνιος κύκλος της ζωής και η ισσοροπία 'καλού-κακού' από την πλευρά της 'άψυχης' αλλά πάντα ζωντανής φύσης.... :stars:

 

Ψήφισα με πολύ μεγάλη δυσκολία, όλες οι ιστορίες είχαν κάτι που με τραβούσε, όλες αξίζουν την 1η θέση αν και μόνο μία θα την πάρει...

Στον επόμενο διαγωνισμό ίσως να έχω κάτι και εγώ να δείξω....

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει και το δικό σου από τον διαγωνισμό. Σόρρυ, αλλά έτσι λένε τα καταστατικά του φόρουμ..

 

Αυτό που λες τώρα Σίλεον τι νόημα και σκοπό έχει ακριβώς? :huh:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες τώρα Σίλεον τι νόημα και σκοπό έχει ακριβώς? :huh:

 

Πατρινό χούμορ;

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη Nienor αν αναστάτωσα τον διαγωνισμό με το σχόλιό μου. Πιστεψέ με δεν ήταν πρόθεσή μου να κριτικάρω τους όρους του διαγωνισμού. Απλά ήθελα να πω στον dream ότι μου άρεσε πολύ η ιστορία του.

Mariposa, καμία αναστάτωση και κανένας λόγος για συγγνώμη :) Εξάλλου για να μιλάμε είμαστε εδώ :)

 

Έχω μια αποριούλα σχετικά με την ογράνωση του Dreamwhisperer . Εγώ έριξα την ψήφο μου και ψήφισα τον Dreamwhisperer τώρα που το διήγημα του είναι out τι γίνετε ;

Cesar και οι υπόλοιποι, είπα πουθενά ότι η ιστορία βγήκε? Φυσικά και ΔΕΝ βγήκε και ούτε και θα βγει ποτέ. Διαβάζετε τι γράφω λίγο πιο προσεκτικά please, για να συνεννοούμαστε τα γράφω, για κανέναν άλλο λόγο.

 

Ντίνο είμαστε στα 9 άτομα μέχρι σήμερα από τους οποίους οι 5 είναι συγγραφείς. Θα φτιάξω τα λίνκς σε όλες τις ιστορίες και θα το βάλω στους υπότιτλους και στην πρώτη σελίδα. Μόνο please, αν δείτε και δεν το θυμάμαι να τα μετακινήσω μετά, ας μου το θυμίσει κάποιος. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Πατρινό χούμορ;

 

Όπως και να έχει, δεν υπάρχει "καταστατικό" στο sff γιατί δεν είναι σύλλογος.

Είναι φόρουμ που προωθεί τη λογοτεχνία, και λοιπές μορφές. του φανταστικού, αλλά για ποικιλία συμπεριλαμβάνει και άλλες μορφές λογοτεχνίας στη Βιβλιοθήκη κλπ. Παραμένει ομως Science Fiction and Fantasy Board.

Link to comment
Share on other sites

Το Πέρασμα του kitsos. Αντί να μας εισάγεις έναν καινούργιο, τον νεκρό φίλο, γιατί να μην τον περιμένει ο χάρος στο παγκάκι;

 

Τώρα που διαβάζω τα σχόλια... έχω μια πολύ μικρή ένσταση...

Όταν διάβασα το διήγημα, φτάνοντας στο παγκάκι είχα την εντύπωση οτί ήταν ο Θάνατος εκεί...

ήταν η ανατροπή το να βρει εκεί τον φίλο του... με ότι επακολούθησε.

Μ' άρεσε αυτή η ανατροπή, περιμένεις τον θάνατο να του πει "φίλε... πέρασες στην άλλη πλευρά" αλλά δεν είναι εκεί, αντίθετα βρίσκεις τον ήδη αποθανόντα φίλο που πάντα κέρδιζε στο τάβλι... γιατί όπως και να το κάνουμε, από τους φίλους δέχεσαι και τις πιο σκληρές αλήθειες... Και ποία πιο σκληρή από την συνηδητοποίηση του 'περάσματος'?

 

my humble opinion... :D

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

Με συνγωρίτε ηια την αναστάτωση. Απλά δεν γράφεται και πολύ ξεκάθαρα

Link to comment
Share on other sites

Με συνγωρίτε ηια την αναστάτωση. Απλά δεν γράφεται και πολύ ξεκάθαρα

 

Mην ανησυχείς. Δεν έγινε τίποτα. :) Eξ άλλου είναι πολλά νέα μέλη που παίρνουν μέρος στο Διαγωνισμό και στο φόρουμ, και είναι πολύ ωραίο αυτό, οπότε τέτοια μικρά προβληματάκια είναι λογικό να δημιουργούνται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες τώρα Σίλεον τι νόημα και σκοπό έχει ακριβώς? :huh:

 

Συγγνώμη αλλά η ερώτησή σου είναι παρεξηγήσιμη.

Αυτό που ρωτάς εσύ πες μου τι νόημα και σκοπό (και ύφος) έχει.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έβαλα το emoticon για να εκφράσω απορία. Εσύ μου απαντάς με ερώτηση και υφάκι? :huh:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Dain, έκανα πλάκα σε εκείνο το ποστ και θεώρησα πως ήταν κατανοητό. Για αυτό σου έγραψα πως η ερώτησή σου είναι παρεξηγήσιμη, τουλάχιστον απο την δική μου οπτική.

 

Προφανώς, παρεξήγησης το όλο θέμα και συγγνώμη αν φάνηκα ότι έχω "ύφος".

 

Πέρα απο αυτά και χωρίς κανένα ύφος, είναι δυνατόν να το εννοούσα (την διαγραφή της ιστορίας)?!

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει βρε παιδί μου, αλλά βάλε και ένα emoticon να ξέρει ο άλλος πως το κάνεις για πλάκα! Δηλαδή είναι νέος ο cesar_cy και μπορεί χαλαρά να το πήρε ψιλοσοβαρά, κρίνοντας από τη συγγνώμη που ζητά πιο κάτω. Αυτό είναι μόνο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει βρε παιδί μου, αλλά βάλε και ένα emoticon να ξέρει ο άλλος πως το κάνεις για πλάκα!

 

E, μα το αστείο είναι αστείο, όταν ο δέκτης αμφιταλαντευτεί απο αυτό που άκουσε. :tongue:

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

aScanerDarkly:

 

 

Παρατηρητής:

 

 

Mariposa:

 

 

Δε σκοπεύω να μιλήσω μόνο για τα τρία quote που έχω κάνει επάνω, ήταν απλά η αφορμή.

 

Δε μου αρέσει που θα επιστρέψω εδώ, όμως από αυτά που διαβάζω μου φαίνεται πως ίσως πρέπει να το κάνω. Και πρέπει να το κάνω επειδή είπα πως αυτό είναι κάτι που δε θα ξαναγίνει στους διαγωνισμούς και είναι η τελευταία φορά. Επομένως, πρέπει να είμαι σίγουρη πως έχετε καταλάβει για τι πράγμα μιλάω κι αυτός είναι και ο λόγος που θα τα ξαναπώ.

 

Η Τρομοκρατική Οργάνωση των Γερόντων, του Dreamwhisperer είναι μια ιστορία εντός θέματος. Εντελώς εντός. Επίσης, κανέναν μας δεν ενοχλεί γενικότερα το να διαβάζουμε ιστορίες που δεν είναι φαντασίας. Στην τελική όλοι αναγνώστες είμαστε εδώ μέσα και το να κλείσουμε τα μάτια προς κάποιο άλλο είδος λογοτεχνίας είναι τουλάχιστον μίζερο.

 

Αλλά ο διαγωνισμός που κάνουμε εδώ είναι φτιαγμένος για να συμμετέχουν ιστορίες του φανταστικού. Γιατί? Γιατί βρισκόμαστε στο Sff.gr και όχι στο Διαβάζω.gr. Δεν είναι απλό? Αυτή η ιστορία λοιπόν θα έπρεπε κανονικά να μπει στη βιβλιοθήκη με τις διάφορες ιστορίες. Βρίσκεται ακόμα στη βιβλιοθήκη φαντασίας και δεν την έχω μετακινήσει επειδή ακριβώς το μισό λάθος στην υπόθεση είναι δικό μου που δεν την διάβασα νωρίτερα για να την κόψω πριν να αρχίσετε να ψηφίζετε. Και δεν το έκανα -το να τη διαβάσω εν είδη ελέγχου νωρίτερα- γιατί προφανώς σας έχω εμπιστοσύνη.

 

Αυτό είναι που δε θα ξαναγίνει λοιπόν: Όταν μία ιστορία δε βρίσκεται στη βιβλιοθήκη που θα έπρεπε να βρίσκεται και δε θα έπρεπε να συμμετέχει στο διαγωνισμό, αυτή θα κόβεται από την ψηφοφορία και θα βρίσκεται απλά εκεί προς ανάγνωση όπως τόσες και τόσες άλλες ιστορίες.

 

Σας ζητώ συγγνώμη που επανέφερα το θέμα άλλη μία φορά, αλλά καλύτερα να σας πρήξω λίγο τώρα, παρά να χαλάμε τις καρδιές μας μετά. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

 

 

Άρα λοιπόν καλό θα είναι από εδώ και στο εξής ο αρμόδιος διοργανωτής κάθε διαγωνισμού να απορρίπτει εξαρχής τα κείμενα που θεωρούνται εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

E, μα το αστείο είναι αστείο, όταν ο δέκτης αμφιταλαντευτεί απο αυτό που άκουσε. :tongue:

 

Εγώ το πήρα σοβαρά αυτό που είπες (σοβαρό), εγώ είμαι Κύπριος και δεν δέχομαι μίγα στο σπαθί μου (αστείο) :bleh: :bleh: :bleh: :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..