Jump to content

10ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Τρίτη Ηλικία


Nienor
 Share

Recommended Posts

Παλικάρι μου, συγχαρητήρια κι από μένα! Άντε και στην παρουσίασή σου, εγώ νερό με το κόσκινο! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    39

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Sileon

    28

  • Παρατηρητής

    35

Συγχαρητήρια Γιώργο. Πάντα τέτοια. Άντε και στην παρουσίαση εγώ θα βοηθάω την παραπάνω κυρία. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργο! Πραγματικά, άξιζε την πρώτη θέση η ιστορία σου. Άντε, και σε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργο. Πάντα τέτοια. Άντε και στην παρουσίαση εγώ θα βοηθάω την παραπάνω κυρία. :beerchug:

 

:rolleyes: Να γίνουμε τριάδα? :beerchug:

 

Συγχαρητήρια μεσιέ George...

Δεν κερδίζει ποτέ λέει... χμφ... Αυτή ήταν η δική μου ατάκα!!!!! :balance:

Πάντως άξιζε χαλαρά την πρώτη θέση, αν και η δική μου πρώτη πεντάδα ήταν λίγο διαφορετική.

Congratulations again....

post-1566-1215499323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω ολόκληρη την ιστορία εδώ και δυό βδομάδες .Νομίζω άξιζε να νικήσει ο Παρατηρητής :thmbup: .Το διήγημα του ήταν το καλύτερο . Εγώ πάτωσα :bye2: :bye2: :bye2: :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Cesar, μην το βάζεις κάτω. Κάνεις καλή αρχή! Συμμετείχες αξιοπρεπεπώς, διαγωνιζόμενος ανάμεσα σε μεγαλύτερους και εμπειρότερους.

Λίγο προσοχή και επιμονή να δείξεις και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Με την καλή την έννοια.. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Cesar, μην το βάζεις κάτω. Κάνεις καλή αρχή! Συμμετείχες αξιοπρεπεπώς, διαγωνιζόμενος ανάμεσα σε μεγαλύτερους και εμπειρότερους.

Λίγο προσοχή και επιμονή να δείξεις και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Με την καλή την έννοια.. :thmbup:

 

 

Καλά λοιπόν δεν θα με βάλω κάτω . Πότε θα είναι ο επόμενος διαγωνισμός ; :rambo: :rambo: :rambo:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργη, και ίσως αυτή η πρώτια να είναι μία ευκαιρία για να τονωθεί η πίστη σου πάνω στο έργο σου και να δεις πραγματικά τις δυνατότητές σου. Καιρός είναι να ξυπνήσει ο τροβαδούρος που έχεις μέσα σου και να δώσεις προς τα έξω αυτά που μπορείς.

 

 

 

 

 

 

edit: To post το επεξεργάστηκα εγώ, έσβησα τα άσχετα και άφησα μόνο αυτά που είναι εντός του τόπικ. Αν δε θες να μείνει ούτε και αυτό, μπορώ να σβήσω και αυτό.

 

Ευχαριστώ,

Nienor

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Μα δε με νοιάζει για μένα. Νόμισα πως κάνεις χιούμορ...ειδικά στον Παρατηρητή, και μετά στον καημένο cesar_cy. Π.χ. του στυλ: "Arachnida, το Βασίλειο της Αράχνης έχει καλόγριες που εκτρέφουν ρινόκερους για ροντέο; Α, αν δεν έχουν καλόγριες που εκτρέφουν ρινόκερους για ροντέο δεν θα λέει και πολλά σαν μυθιστόρημα, ε; Για τα γούστα μου πάντα." :D

 

Ε εντάξει δεν είπα αυτό ακριβώς. Απλά αναφέρω τι θα μου άρεσε λίγο περισσότερο- μια ιδέα που μου ήρθε όταν τα διάβαζα δηλαδή. Βίτσιο προσωπικό, που μερικές φορές το χρησιμοποιώ σαν κριτήριο.

Πάντως συγχαρητήρια Georg!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ηρέμησαν τα πράγματα θα κοιτάξω να σεβαστώ το διαγωνισμό και να επικεντρωθώ σε αυτόν, αν και θα ήθελα να πω αρκετά ακόμα...

 

A.Γιώργο συγχαρητήρια, απ' ό,τι έχω καταλάβει η πρώτη θέση ήταν απλά θέμα χρόνου, έχεις μεγάλο fan club όσο και αν δεν το έχεις καταλάβει μάλλον.

 

 

 

edit: Το Β δεν υπάρχει πλέον στο τόπικ (δεν έπρεπε να υπάρχει εξαρχής) οπότε σβήνω και όλη τη συζήτηση για αυτό.

 

Ευχαριστώ,

Nienor

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Congrats κι από εμένα αγόρι μου. Άλλη φορά θα παίρνω υπνωτικά χάπια την τελευταία μέρα.

Περιμένουμε το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον αύριο θα πάρω το βιβλίο σου και ετοιμάσου για την κριτική :bangin:

 

 

Ωχ! Τρέμω και μόνο στην ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε όλα τα πράγματα υπάρχει όριο. Η ελαστικότητά μου (και νομίζω θα συμφωνήσετε σε αυτό) είναι μεγάλη. Ε, τώρα τελείωσε. Αν θέλετε ακόμη να συζητήσετε εδώ κάτι άσχετο με το διαγωνισμό, δείτε αν ταιριάζει σε κάποιο άλλο θέμα και dream αν θέλεις να κάνεις απλά παράπονα προς συγκεκριμένους ανθρώπους κάντα με πμ. Δε χωράνε ούτε σε αυτό το τόπικ, ούτε και σε κανένα άλλο.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση,

Nienor

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Πρόσθεσα την ολοκληρωμένη ιστορία του Άβατου Δρόμου. Πρόσθεσα και το crossover.

Και Παρατηρητή, άδειασε το inbox σου γιατί δεν μπορώ να σου στείλω pm.

Link to comment
Share on other sites

... Και Παρατηρητή, άδειασε το inbox σου γιατί δεν μπορώ να σου στείλω pm.

 

Απο το στόμα μού το πήρες. Ή μάλλον..απο τα δάκτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το στόμα μού το πήρες. Ή μάλλον..απο τα δάκτυλα.

 

 

Καλημέρα παιδιά! Εχθές δεν ήμουν στο ίντερνετ και άφησα ένα μπάχαλο στο inbox. Τώρα το καθάρισα οπότε μπορείτε να στείλετε αν και δεν είναι απαραίτητο μιας και ποστάρατε στο τόπικ τις ευχές σας. Σας ευχαριστώ όλους και με τη σειρά μου εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους μάχημους συγγραφείς της παρέας, είτε αυτή θα είναι σχετικά με δικό μας διαγωνισμό είτε για διαγωνισμό πέρα του sff (τσεκάρετε το νέο ποστ του Ντίνου περί εκδόσεων Ψυχογιός)

 

Όσο για τον επόμενο διαγωνισμό: εάν θέλετε μπορώ να ανακοινώσω θέμα σύντομα. Όμως νομίζω θα τρέξει τώρα ο επετειακός, οπότε δεν ξέρω αν έχω την άδεια να οργανώσω έναν καινούργιο. Λογικά ο νέος θα διοργανωθεί το Σεπτέμβριο, όταν θα έχετε επιστρέψει από τις διακοπές. Διαφορετικά το ξεκινάω τώρα και δίνω διορία μέχρι το Φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον επόμενο διαγωνισμό: εάν θέλετε μπορώ να ανακοινώσω θέμα σύντομα. Όμως νομίζω θα τρέξει τώρα ο επετειακός, οπότε δεν ξέρω αν έχω την άδεια να οργανώσω έναν καινούργιο. Λογικά ο νέος θα διοργανωθεί το Σεπτέμβριο, όταν θα έχετε επιστρέψει από τις διακοπές. Διαφορετικά το ξεκινάω τώρα και δίνω διορία μέχρι το Φθινόπωρο.

 

Νομίζω πως θα ήατν καλύτερο ο επόμενος διαγωνισμός να ξεκηνούσε 25 Αυγούστο και να τέλειωνε 15 Σεμπτεμβρίου . Να ξεκινήσει ο επετιακός 15 και να τελειώσει 5 Αυγούστου

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ συγχαρητήρια στον Παρατηρητή για την πολύ και εμπνευσμένη ιστορία του :)

 

Για μένα, ο Παρατηρητής γράφει πολύ καλά και είναι πολλά υποσχόμενος (έχω πρόσφατη, αν και ετεροχρονισμένη, την ανάγνωση του ''Ο δρόμος για τα αστέρια'', ενώ έντονη μου έχει μείνει η εντύπωση από το ''Για μια ανθρώπινη ψυχή'' και από τον σύντομο αλλά εφυέστατο ''Πετράκη''). Και θα ήθελα σίγουρα να διαβάσω ολόκληρη την ιστορία του ιππότη γερό-Τροτ.

 

Παρακολουθούμε με ενδιαφέρον κι ενθουσιασμό την συγγραφική άνθιση του ''γκρινιάρη'' Παρατηρητή, κι είμαι σίγουρος πως κάποια στιγμή, σύντομα, θα διαβάζουμε με χαρά και τυπωμένες τις ιστορίες του ;)

 

 

 

ΥΓ : Δυστυχώς, αυτή η εποχή δεν μου επιτρέπει να είμαι πιο ενεργό μέλος του forum ( :obsession: ), αλλά ο θόρυβος που έγινε τελευταία εδώ με ανάγκασε ( :tongue: ) να διαβάσω τις ιστορίες, τις οποίες βρήκα πολύ καλές για τις συνθήκες ενός σύντομου διαγωνισμού σε ένα forum. Για άλλη μία φορά διαπιστώνουμε πόσο καλή δουλειά γίνεται σε αυτήν την ιντερνετική κοινότητα και μακάρι να συνεχιστεί έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ με βλέπω σε λίγο κάπως έτσι :boo:

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη... :blush-anim-cl:

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα χθες να υποβάλω τα συγχαρητήρια στον Παρατηρητή, αλλά κάτι γινόταν και μού έβγαινε συνέχεια λάθος. Τέλος πάντων, να γράψω κι εδώ - αν και τα είπαμε και προσωπικά - τα θερμά μου συγχαρητήρια.

Συγχαρητήρια επίσης και στους συνδιαγωνιζομένους για τη συμμετοχή τους. Άντε και εις ανώτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

2. Η Tελευταία Νύχτα,

 

πολυ ατμοσφαιρικη τοσο πολυ που δε με ενοχλησαν καν τα πολλαπλα ενοχλητικα σημαδια πανω απο τις λεξεις σου

 

χαχα! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Παρατηρητή, δεν γίνεται να μου ζητάς απαντήσεις σε μυνήματα σου αν δεν αδειάσεις κάποτε το inbox.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρητή, δεν γίνεται να μου ζητάς απαντήσεις σε μυνήματα σου αν δεν αδειάσεις κάποτε το inbox.

 

Παρατηρητής said

Καλημέρα παιδιά! Εχθές δεν ήμουν στο ίντερνετ και άφησα ένα μπάχαλο στο inbox. Τώρα το καθάρισα οπότε μπορείτε να στείλετε αν και δεν είναι απαραίτητο μιας και ποστάρατε στο τόπικ τις ευχές σας.

 

Επίσης από το προφίλ του μπορείς να του στείλεις και e-mail!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά αργοπορημένα, ας κάνω κι εγώ λίγα μικρά σχολιάκια (οι ιστορίες με τυχαία σειρά):

 

 

Τρομοκρατική Οργάνωση Γερόντων, dreamwhisperer:

Ωραίο σαν γραφή και ενδιαφέρον σαν θέμα. Όμως, δεν είναι sf ή f ή τρόμου, επομένως είναι εκτός πλαισίου, αν και ωραία ιστορία.

 

 

Ο Βασιλιάς και το Τραγούδι του Δάσους, Guardian #2:

Ξέρεις να γράφεις παραμύθια πάρα πολύ όμορφα, Guardian, που διαβάζονται μονορούφι. Πάντως, δεν πολυκατάλαβα τι έγινε στο τέλος, θα ήθελα να μας πεις, ή να δούμε κάποια συνέχεια.

 

 

Όσκαρ, naroualis:

Μου άρεσε σαν γραφή, αν και κάπως λιγότερο από άλλα δικά σου που έχω διαβάσει. Θα ήταν ψηλότερα στην κατάταξή μου, αλλά, δυστυχώς, πρέπει να το θεωρήσω εκτός θέματος, γιατί, ενώ είχε σαν κεντρικό θέμα το γήρας και τους θανάτους, ο πρωταγωνιστής είναι... μικρούλης!

 

 

Αν φανερωθείς χάνεις την ψυχή σου, mariposa:

Πολύ πολύ γλυκό και όμορφο σαν αφήγηση, όπως και σαν ιδέα. Μου άρεσε πάρα πολύ στην τρίτη από το τέλος παράγραφο, όπου «Ο μεγάλος κορμός σκίστηκε και τα κλαριά τίναξαν τα φύλλα τους σκεπάζοντας το μουσκεμένο έδαφος». Πρώτη θέση στην κατάταξή μου!

 

 

Ο Γερο-Τροτ και ο Θάνατος, Παρατηρητής:

Ο γέρος με το όνειρο, που αψηφά τον θάνατο. Μου αρέσει σαν θέμα πολύ. Σαν γραφή, μια μου άρεσε, μια έβρισκα τις περιγραφές κάπως υπερβολικές.

 

 

Η Τελευταία Νύχτα, adinol:

Δυνατή ατμόσφαιρα και είχε μια... "6th Sense" αίσθηση που μου άρεσε πολύ. Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα πλήρως τι ακριβώς έγινε πάντως, έχω ακόμη μια θολούρα και θα ήθελα να μάθω ακριβώς τι συμβαίνει. Η πολυτονική γραφή, πάντως, για κάποιον λόγο ταίριαζε απόλυτα με την ατμόσφαιρα.

 

 

Ο Λόφος με τα Αμπέλια, cesar_cy:

Όμορφη ιστορία, θα ήθελα όμως σχετικά με τη γραφή να κάνω κάποιες παρατηρήσεις. Είχες πολλές μικρές προτάσεις οι οποίες δημιουργούσαν επίσης πολλές επαναλήψεις, όπως ονομάτων, κάτι που κάνει την αφήγηση λίγο κουραστική κάποιες στιγμές. Επίσης, υπήρχαν κάποιες προτάσεις μεγάλες, οι οποίες δεν έβγαζαν νόημα, κυρίως μετά το μέσον της ιστορίας. Ακόμη, θέλω να επισημάνω ότι τα –αρκετά- ορθογραφικά λάθη αφ’ ενός εμποδίζουν την ανάγνωση, αλλά και χαλάνε την εικόνα του γραπτού (υπάρχει διορθωτής στο word, αν και κάνει και ο ίδιος λάθη…). Τη ‘μαγιά’, επειδή προφανός δεν πρόκειται για μαγιά, θα πρέπει να την αλλάξεις με ‘μαγεία’.

Δεν θέλω τα σχόλιά μου να τα δεις ως αρνητικά, παρά μόνο ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και που γράφεις τόσο μικρός. Εύχομαι καλή συνέχεια!

 

 

Ο Βάτραχος, aScannerDarkly:

Πολύ καλό time-travel sci-fi, σε πολύ επιτυχημένο συνδυασμό με "Carpe Diem" νόημα. 2ο στην κατάταξή μου!

 

 

Το Πέρασμα, Κίτσος:

Ενδιαφέρον, αν και δεν μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα. Σαν ιδέα είναι καλή, θα μπορούσε όμως να δοθεί καλύτερα, πιστέυω, αν δεν υπήρχαν οι περιορισμοί που υπάρχουν σε κάθε διαγωνισμό.

 

 

Μνήματα που Φωνάζουν, DinoHajiyorgi:

Μπρρρ... ανατριχιαστικό! Πιστεύω πως πέτυχες απόλυτα να μεταδώσεις την αίσθηση που ήθελες. Η ιδέα μου άρεσε πολύ, όπως και η εκτέλεσή της, αν και ανατρίχιασα αρκετά.

 

 

Άβατος Δρόμος, roriconfan:

Ενδιαφέρουσα ιστορία. Για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω πως το κύριο fantasy στοιχείο, δηλαδή το ότι ο γέρος δεν είναι άνθρωπος, αλλά 'μυτεροαυτιάς', δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στην ιστορία, καθώς θα μπορούσε απλά να είναι ένας άνθρωπος γέρος, απλά πολύ μεγάλος. Ίσως κάνω λάθος, βέβαια.

 

 

Καμμιά φορά το να βλέπεις είναι αρκετό, Sileon:

Αρκετά καλό, James Bond sci-fi, αν και σε αρκετά σημεία το βρήκα λίγο περίεργο και κάποιες στιγμές την αφήγηση λίγο κουραστική.

 

 

Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή τους και στον Παρατηρητή για τη νίκη του. Καλή συνέχεια!

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..