Jump to content

10ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Τρίτη Ηλικία


Nienor
 Share

Recommended Posts

Άρα λοιπόν καλό θα είναι από εδώ και στο εξής ο αρμόδιος διοργανωτής κάθε διαγωνισμού να απορρίπτει εξαρχής τα κείμενα που θεωρούνται εκτός θέματος.

 

Λόγω σπουδών (και ουχί ποτακίων) η διοργανώτρια συγχωρείται. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    39

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Sileon

    28

  • Παρατηρητής

    35

Αγαπητοί συμφορουμίτες, ότι έγινε έγινε. Πάμε γρήγορα για άλλο θέμα, ανυπομονώ...!

Να στείλουμε και εμείς που δεν έχουμε στείλει τίποτα οι άθλιοι... :whistling:

(ζητώ συγγνώμη που δεν ψήφισα-δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα στον απαιτούμενο χρόνο και θέλω να είμαι σωστή με όλους)

Καλημέρα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες, ότι έγινε έγινε. Πάμε γρήγορα για άλλο θέμα, ανυπομονώ...!

Να στείλουμε και εμείς που δεν έχουμε στείλει τίποτα οι άθλιοι... :whistling:

(ζητώ συγγνώμη που δεν ψήφισα-δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα στον απαιτούμενο χρόνο και θέλω να είμαι σωστή με όλους)

Καλημέρα σε όλους

 

 

Έχω την εντύπωση ότι ψηφίζουμε μέχρι τις 7 του μήνα δηλαδή μέχρι την Κυραική το βράδυ. Άρα αν θες έχεις χρόνο να διαβάσεις και να ψηφίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεισφέρω στην προσφορά του Ντίνου με τα πόστερ και του Ρορίκο με το crossover, αφιερώνω στίχους αγαπημένων συγκροτημάτων στις ιστορίες του διαγωνισμού και τους γερασμένους ήρωες των συγγραφέων.

 

 

Για το Βασιλιάς και το Τραγούδι του Δάσους του GuardianofRuneRing

 

Bathory - The Lake

 

 

I've thrown my eyes into the lake.

So that I will see from within

I've throw my eyes into the lake

And now when blind I still see.

 

At the bottom of the lake.

My two eyes are shining like the stars

At the bottom of the lake

I now see no matter how near or far

 

 

Για την Τελευταία Νύχτα του Adinol

 

Metallica - Hero of the Day

 

Don't want your aid

But the first I've make

For years can't hold or feel

No, I'm not all me

So please excuse me

While I tend to how I feel

 

But now the screams and waking dreams

That never last the night

So build the wall, behind the crawl

And hide until it's light

So can you hear your babies crying now?

 

 

Για το Καμιά φορά το να βλέπεις είναι αρκετό του Sileon

 

Judas Prest - Leather Rebel

 

Hero of the night

Blood and thunder

Rushing through me

Till the dawn of light

The sky is turning red

 

Like a renegade

All alone I walk through fire

Till I crash and blaze

I'm living on the edge

 

Start a chain reaction

Sears the neon light

Stealing all the action

Always takes the fight

 

 

Για το Λόφο με τα Αμπέλια του Cesar_Cy

 

Rhaspody – Land of Immortals

 

Hear the silence of the winds making your own destiny

go and face the mirror of their sin

Only brave hearts found the way breaking all the dragon's spell

cross the Argon's glade with heart in hand

 

 

Land of immortals I wait for my day

to reach the wisdom of your skies

Land of immortals you must belong to me

from here to eternity

 

 

Για τον Όσκαρ της Naroualis

 

Candlemass – Black Dwarf

 

The stalker is stalking

 

and talking and talking

 

colossal power and wit

 

Pathetic, unethical and yes -- unaesthetic,

 

oh boy, you're so full of shit

 

 

Για το Πέρασμα του Κίτσου

 

Gamma Ray – No Return

 

I'm riding the wind, don't need your request

You'd never invite me but I will be your guest

 

Oh, no, no, don't be afraid of the Reaper

It's time to go I call your name and you follow

Fly with me

 

Welcome to eternal life, my friend

Now take your seat on your cloud

Enjoy your stay

But always remember

There is no return

 

 

Για τον Άβατο Δρόμο του Roriconfan

 

Helloween – When the Sinner

 

In my mind - the battle goes on 'til I give up

Will we find - the key of life we once have dropped?

Do you really care?

Tell me you really care!

You may find Mr. Blame

But the guilt of life burns everywhere

 

 

Για τα Μνήματα που Φωνάζουν του DinoHagiyiorgi

 

Iron Maiden – Dance of Death

 

And I danced and I pranced and I sang with them

All had death in their eyes

Lifeless figures they were undead all of them

They had ascended from hell

 

As I danced with the dead

My free spirit was laughing and howling down at me

Below my undead body

Just danced the circle of dead

 

 

Για τον Βάτραχο του Ascannerdarkly

 

Trans Siberia Orchestra - Who is this Child

 

THOUGH I TRY TO CLOSE MY EYES

AND PRETEND THAT I DON'T KNOW

IN MY HEART

I JUST CAN'T LET IT GO

 

THERE HAS TO BE ANOTHER WAY FOR ME

A WAY THAT LEADS FROM THIS INSANITY

A WAY THAT LEADS FROM MY DESTRUCTION IN THIS WAY

 

CAN YOU SEE IT IN THE NIGHT

CAN YOU FEEL THAT IT'S OUT THERE

IT'S THE ARCING OF A LIFE

AND IT'S HANGING IN THE AIR

 

 

Για το Αν φανερωθείς χάνεις την ψυχή σου της Mariposa

 

Blackmore’s Night –The Old Hanging Tree

 

She asked for nothing

Except maybe

A little rain…

They used her strength

To help them steal lives away…

And she witnessed the sadness and sorrow

To this day she still doesn't know why

 

 

Και για τον Γερο-Τροτ και το Θάνατο του Παρατηρητή

 

Ensiferum – Eternal Wait

 

 

I have carried this burden so long for you

that nothing but sorrow I feel

I have let myself believe

that nothing would hurt deeper than the truth

 

 

Λάβετε κι εσείς μέρος στη γιορτή του διαγωνισμού!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα κι εγώ. Πρέπει να πω ότι τουλάχιστον τα εφτά - οχτώ πρώτα θα μπορούσα άνετα να τα είχα βάλει με οποιαδήποτε σειρά. δυσκολεύτηκα πάρα πολύ και ακόμα δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε την Νιένορ που μας έδωσε την ευκαιρία, με το ωράιο θέμα της, να ξύσουμε το κεφάλι μας και να βγάλουμε αυτές τις ιστορίες. Συγχαρητήρια και σε όλα τα παιδιά για τις συμμετοχές τους.

Ορίστε και τα δικά μου σχόλια:

 

Μνήματα που φωνάζουν

Πολύ ιδιαίτερη συμμετοχή. Ο Ντίνος για άλλη μία φορά κατεβάζει απο την κούτρα του μια πρωτότυπη ιδέα και την δένει πανέμορφα. Και εντός θέματος και ιντριγκαδόρικη και καλογραμμένη. Ή μόνη μου ένσταση είναι πως, τουλάχιστον εγώ, δεν κατάλαβα γιατί σώνει και καλά θα έπρεπε να τους κυνηγάει σαν δαίμονες τους κακόμοιρους τους νεκροζώντανους. Και μόνο στην ιδέα πως είμαι κλεισμένος σε μια κάσα ενώ η συνείδησή μου είναι ζωντανή με κάνει να ανατριχιάζω.

 

Η τελευταία νύχτα

Μπράβο στον Adinol για την πολυ καλογραμμένη του ιστορία. Απο το γραπτό αναδυόταν μια περίεργη μυρωδιά. Ήταν τρόμος ή κάτι παραπάνω? Δεν ξέρω. Βέβαια, η κορύφωση μου φάνηκε απότομη, δηλαδή στις τελευταίες αράδες ο συγγραφέας σου κλείνει το μάτι. Μέχρι εκεί ένοιωθα πως παρατηρώ την καθημερινότητα ενός παππούλη. Ωραία δοσμένη μεν, ρουτινιάρικη δε.

 

Άβατος Δρόμος

Ρορίκο η ιστορία σου ήταν η καλύτερη που έχεις παρουσιάσει στο φόρουμ. Συνέχισε έτσι!

Αυτά είναι βέβαια σχόλια μιας τρόπω τινά υποκειμενικής ματιάς. Αντικειμενικά τώρα- δηλαδή δεν σε ξέρω δεν σε έχω ξαναδιαβάσει-, η ιστορία μου άρεσε, είχε ωραίο ρυθμό, αλλά κάπου ήταν αναμενόμενη. Στα συν ο σκατόψυχος γέρος και οι σκουντουφλόπετρες και τα συναφή στολίσματα της ιστορίας που ενέτειναν την γκρίνια του.

 

Ο Βασιλιάς και το Τραγούδι του Δάσους

Πολυ όμορφο παραμύθι, στο ύφος που έχω συνηθήσει απο εσένα. Αν ήταν και λίγο πιο σαφές το δίδαγμα στο τέλος - γιατι τα παραμύθια είναι σαφή- θα έπαιρνες έξτρα πόντους.

 

Ο Βάτραχος

Η πιο παππουδίστικη ιστορία. Νομίζω πως όταν διάβασα το θέμα του διαγωνισμού, μια τέτοιου είδους ιστορία σκέφτηκα πως θα είναι η πιο αντιπροσωπευτική. Τα κατάφερες λοιπόν να είσαι εντός θέματος, και βέβαια να στολίσεις με τα κατάλληλα φανταστικά στοιχεία για να ανήκεις σε κάποια απο τις βιβλιοθήκες. Παραλληλα έγραψες την ιστορία σου πολύ όμορφα, χωρίς λάθη, χειριζόμενος τον λόγο έξυπνα. Συνεπώς, σωστότατος ο Βάτραχος.

Ο γέρο Τροτ και ο Θάνατος

Παρατηρητή, ανεβαίνεις με χίλια. Μάλλον η δική μου επιλογή, έστω και κουτσουρεμένη. Αυτά.

 

Ο λόφος με τα αμπέλια

Το λοιπόν, εδώ έχουμε να κάνουμε με το πιο νέο μέλος μας, και ηλικιακά αλλά και σαν συμμετέχων σε διαγωνισμό. Λαμβάνοντα υπόψη πως είσαι πολύ νέος και, όπως λες, την έγραψες βιαστικά, θα έλεγα πως είναι μια πολύ καλή συμμετοχή.

Αντικειμενικά, μου φάνηκε πως είχε κάποια λάθη, ειδικά στο τέλος, που πραγματικά ο τρόπος που παρουσίαζες τα γεγονότα ήταν σαν να τα παραθέτεις. Ένοιωσα αυτό που είπαν και κάποιοι άλλοι, πως η γραφή ήταν παιδική. Κυρίως σε εκείνο το σημείο, αλλά και αποσπασματικά, καθ' όλη την ανάγνωση.

Όπως και να έχει, βρίσκεσαι σε μια πολύ καλή αρχή και αξίζει να συνεχίσεις την προσπάθειά σου. Είσαι μικρός, έχεις όρεξη - φαίνεται απο την παρουσία σου στο φόρουμ! -, εδώ είναι ένα κατάλληλο μέρος για να ξεδιπλώσεις την δημιουργικότητά σου.

 

Το πέρασμα

Η ιστορία σου ανήκει στις πιο απολαυστικές του διαγωνισμου. Σαν ύφος, δε, την βάζω μαζί με τον Βάτραχο. Είχε αυτή την γλυκόπικρη, "παππουδίστικη" γέυση. Όταν έφτασα στο τέλος, εκεί που πέφτει ο τσακωμός πάνω απο το τάβλι, συνέχεια έφερνα στο μυαλό μου το ζεύγος Γουόλτερ Ματάοου και Τζακ Λέμον.

 

Τρομοκρατική οργάνωση γερόντων

Πολύ έξυπνη, καυστική και αστεία η ιδέα σου, αλλά θα ήθελα και συνέχεια. Νομίζω πως η βάση που έστησες, δηλαδή η γραφικότατη παρέα των γερόντων, θα μπορούσε άνετα να στηρίξει σκηνές απείρου κάλλους, καθώς αναλαμβάνουν δράση. Περιορισμός λέξεων, βέβαια.

 

Όσκαρ

Η ιδεά σου ήταν ανατριχιαστική. Ναι, η γάτα που είναι ο προπομπός του Χάρου. Αλλά η ίδια η ιστορία μου φάνηκε πολύ μικρή. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς συνέβαινε. Μια γάτα που την αφήνουν έτσι οι γιατροί και δέχονται το παραφυσικό χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Πιο πολύ μου άφησε την αίσθηση ενός στιγμιότυπου, παρά ολοκληρωμένης ιστορίας.

 

Αν φανερωθείς χάνεις την ψυχή σου

Όμορφη ιστορία, αρκετά θηλυκή, θα έλεγα. Το δέντρο βέβαια δεν με έπεισε για την τόσο μεγάλη του ανάγκη να προστατέψει το κορίτσι, αλλά ομολογουμένως συγκινητική η απόφασή του να θυσιαστεί. Και βέβαια, πανέμορφη η φράση-τίτλος.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες, ότι έγινε έγινε. Πάμε γρήγορα για άλλο θέμα, ανυπομονώ...!

Να στείλουμε και εμείς που δεν έχουμε στείλει τίποτα οι άθλιοι... whistling.gif

(ζητώ συγγνώμη που δεν ψήφισα-δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα στον απαιτούμενο χρόνο και θέλω να είμαι σωστή με όλους)

Καλημέρα σε όλους

 

Καλωσόρισες δεσποινίς, φυσικά και προλαβαίνεις ακόμα να ψηφίσεις και θα ήταν όμορφο αν ήθελες να το κάνεις :)

Πήγαινε στο πρώτο ποστ του τόπικ αυτού κι εκεί θα βρεις όλα όσα χρειάζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Γράφω σε καινούργιο και δεν κάνω απλά edit το προηγούμενο για να κάνω ταυτόχρονα κι ένα bump (που ανάθεμα αν λέγεται έτσι :p) και να σας θυμίσω για άλλη μια φορά πως μπορείτε να ψηφίσετε μέχρι τη Δευτέρα τα μεσάνυχτα.

 

Μέχρι στιγμής έχουνε ψηφίσει 15 άτομα από τα οποία 9 είναι συγγραφείς.

Θα ήθελα να σας θυμίσω επίσης ότι λόγω του τρόπου ψηφοφορίας αν όλοι συγγραφείς δεν ψηφίσουν δημιουργείται προβάδισμα σε εκείνους που δεν ψήφισαν.

 

 

Άντε λοιπόν :) Για πάμε και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας θυμίσω επίσης ότι λόγω του τρόπου ψηφοφορίας αν όλοι συγγραφείς δεν ψηφίσουν δημιουργείται προβάδισμα σε εκείνους που δεν ψήφισαν.

 

Υποθέτω ότι ως τη Δευτέρα θα έχουν ψηφίσει όλοι οι συγγραφείς. Το τεχνητό προβάδισμα όμως διορθώνεται. Ας πούμε ότι δεν ψηφίζει ένας συγγραφέας, οκ, εδώ είναι αυτονόητο, θα επιβαρυνθεί με 12 βαθμούς "ποινής", σαν να είχε βάλει το διήγημά του (όπως οφείλει) τελευταίο. Αν δεν ψηφίσουν δύο, τότε αμφότεροι θα λάβουν 23 βαθμούς (σαν να είχαν βάλει και οι δύο του έτερου προτελευταίο και το δικό τους τελευταίο), ενώ αν τελικά δεν ψηφίσουν τρεις θα λάβει έκαστος 33 βαθμούς ποινής (12+11+10). Το ότι αυτοί οι 1-2-3 δεν ψήφισαν τους υπόλοιπους δεν επηρεάζει καθόλου την κατάταξη εκείνων. Δεν ενδιαφέρει.

 

Όλα αυτά θεωρητικά, γιατί υποθέτω όλοι οι συγγραφείς τελικά θα ψηφίσουν. Είναι υποχρέωσή τους.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Νίκο. Οι συγγραφείς πρέπει να ψηφίζουν όπως και δήποτε (εκτός αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, όπως π.χ. να μην έχουν Ιντερνετ, να λείπουν κλπ) αλλά κι αυτό πρέπει να γίνεται γνωστό.

Link to comment
Share on other sites

Που είστε οι υπόλοιποι σσφίτες?! Εκτός απο τους δημιουργούς,δεν θα σχολιάσει άλλος? Έτσι, να γίνει το νταραβέρι.

Ντίνο, ζέστανε λίγο το κλίμα. Ξέρεις τώρα, προγνωστικά, διαφημιστικά, ιντριγκαδόρικες ατάκες. Άντε, μην κλείσει έτσι άδοξα το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Που είστε οι υπόλοιποι σσφίτες?! Εκτός απο τους δημιουργούς,δεν θα σχολιάσει άλλος? Έτσι, να γίνει το νταραβέρι.

Ντίνο, ζέστανε λίγο το κλίμα. Ξέρεις τώρα, προγνωστικά, διαφημιστικά, ιντριγκαδόρικες ατάκες. Άντε, μην κλείσει έτσι άδοξα το μαγαζί.

 

Γιατί να ασχοληθώ; Για ποιους δηλαδή; Ποιοι είναι αυτοί; Ας βγουν να παραδεχτούν "εγώ, ούτε διαβάζω, ούτε ψηφίζω". Να δούμε αυτούς τους μισούς εδώ μέσα που έχουν γίνει μέλη έτσι από βαρεμάρα ή για την πλάκα τους. Να έχουν γράψει το πολύ ένα διήγημα και να πιστεύουν πως "το παλεύουν" σαν κι εμάς. Αν έχουν καιρό για άλλα πράγματα...ας ασχοληθούν με εκείνα!

post-1004-1215286226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα καλό.

 

Τέλος πάντων, άσχετη η προτροπή με τα δικά μου σχόλια γιατί τα κλώθω μέρες τώρα στο μυαλό μου, διάβασα ξανά και ξανά τα διηγήματα (2-4 φορές το καθένα), και μόλις το μεσημεράκι κατόρθωσα να καταλήξω και να ψηφίσω. Δεν με δυσκόλεψε η σειρά όμως, όσο το σχόλιο που ήθελα να τη συνοδεύει.

 

Γιατί αυτή τη φορά μπήκα, είναι η αλήθεια, σε... βαθιές σκέψεις. Πώς κρίνουμε τα διηγήματα αυτού και κάθε διαγωνισμού; Ας πούμε, πώς τα κρίνουμε συγκριτικά με τα διηγήματα του "9", που επίσης σχολιάζουμε κάθε βδομάδα; Χμμμ, εγώ τουλάχιστον συνήθιζα να τα κρίνω κάπως πιο επιεικώς. Λογικό. Γράφονται σε λίγες μέρες ή βδομάδες, από μη επαγγελματίες συγγραφείς, αρκετοί εκ των οποίων κάνουν τα πρώτα τους βήματα κιόλας. Άρα οκ, καλώς είμαστε επιεικείς και ελαστικοί με κοινά λάθη. Αντίθετα, στο "9" είμαστε απαιτητικοί και βαράμε για τα μικρότερα ακόμα ψεγάδια.

 

Αναρωτιέμαι όμως, εισπράττει ο συγγραφέας του διαγωνισμού αυτή τη διαφοροποίηση, ώστε να βοηθηθεί; Από τα σχόλια που διάβασα σε αυτό το διαγωνισμό, φοβάμαι πως όχι. Φοβάμαι ότι εισπράττει αντίθετα επαίνους για "επαγγελματική γραφή" και "τόσο ψηλό επίπεδο που δυσκολεύεται (ο κριτής) να καταλήξει στη βαθμολογία του". Ε, μην πετάμε στα ουράνια παιδιά, γιατί έτσι ούτε να βελτιωθούμε πρόκειται, ούτε να γράψουμε πραγματικά καλά ("επαγγελματικά"). Η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το διαγωνισμό τουλάχιστον (ας μην γυρίσουμε σε παλιούς) το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό.

 

Υπήρχε ένα μόνο διήγημα που ξεχώριζε αισθητά από τα υπόλοιπα και νομίζω ότι θα μπορούσε να δημοσιευθεί οπουδήποτε, με λίγες γλωσσικές βελτιώσεις. Ήταν τα "Μνήματα που φωνάζουν", του DinoHajiyorgi. Ιδέα, εικόνες, ατμόσφαιρα, όλα. Αυτό εξάλλου ήταν και το μόνο διήγημα που διάβασα μια έξω. Μου άρεσε πολύ, δεν μου άφησε καμιά αμφιβολία, δεν χρειάστηκε να επιστρέψω ξανά σε αυτό.

 

Υπήρχαν δύο ακόμα καλά διηγήματα: Ο "Όσκαρ" της Naroualis (τον κατέταξα δεύτερο) παρά τη συντομία του και το γεγονός ότι από την αρχή ως το τέλος ήταν αυτό που καταλάβαινε και περίμενε κανείς, χωρίς καμία ανατροπή. Ωστόσο, η γραφή της Ναρ, σε κέρδιζε, ως συνήθως. Και το "Καμιά φορά..." του Sileon, που μου φανέρωσε ένα συγγραφέα που ξέρει να φτιάχνει ιστορία και να χτυπάει και τα πλήκτρα του (όπως θα λέγαμε παλιά, να... χειρίζεται την πένα του). Μάλιστα, ειδικά για το Σιλ που δεν θυμόμουν (σόρι!!) κάτι πολύ καλό από παλιά, το χάρηκα διπλά. Αλλά είχε και αδυναμίες, η ιστορία ήταν πολύ 007 ύφος, κυρίως ήταν πολύ ύφος και λιγότερο ουσία. Κάπως στο τέλος δίστασα να πω ότι τη φχαριστήθηκα.

 

Από εκεί και πέρα, οι ιστορίες ήταν αρκετά ως πολύ αδύναμες. Άλλες έπασχαν από έλλειψη κάποιας, έστω και στοιχειώδους, πρωτότυπης ιδέας, άλλες είχαν κάποια ιδέα αλλά η ανάπτυξή της, η πλοκή, η εξέλιξη, ήταν προβληματική, άλλες έπασχαν τρομερά στη γλώσσα (σοβαρές αδυναμίες, αισθητό τεχνικό έλλειμμα στο χειρισμό της), άλλες, οι πιο αδύναμες ανάμεσά τους, αναμασούσαν απλά κοινοτοπίες, που είχαμε να τις δούμε γραμμένες από παιδιά. Όχι ότι δεν ξεχώριζαν μερικές, τουλάχιστον σε ένα βαθμό. Από τη δεύτερη αυτή ομάδα, το "Αν φανερωθείς...", ο "Βάτραχος", "Ο Βασιλιάς...", "Η τελευταία νύχτα" και η... αρχή του "Άβατου Δρόμου", είχαν κάτι. Αλλά κάτι που θέλει ακόμα δουλειά να ολοκληρωθεί και να φτάσει σε ένα αποδεκτο επίπεδο. Οι συγγραφείς αυτοί πρέπει να ξέρουν ότι σε αυτή τη μορφή τουλάχιστον το διήγημά τους δεν θα περνούσε ούτε το πρώτο ξεσκαρτάρισμα της συντακτικής ομάδας ενός καλού εφ (ή μάλλον φάνταζι) περιοδικού. Τα υπόλοιπα διηγήματα ήταν ακόμα πιο αδύναμα.

 

"Και λοιπόν, τι μας τα λες αυτά; Για να γίνουμε καλύτεροι"; Εχ, όπως είπα, και αυτό βοηθάει. Κυρίως όμως το λέω γιατί μου αρέσει να διαβάζω καλά διηγήματα. Και αυτή τη φορά, διάβασα ελάχιστα. Ελπίζω ότι την επόμενη, η προσπάθεια όλων θα είναι μεγαλύτερη και το αποτέλεσμα πιο ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ασχοληθώ; Για ποιους δηλαδή; Ποιοι είναι αυτοί; Ας βγουν να παραδεχτούν "εγώ, ούτε διαβάζω, ούτε ψηφίζω". Να δούμε αυτούς τους μισούς εδώ μέσα που έχουν γίνει μέλη έτσι από βαρεμάρα ή για την πλάκα τους. Να έχουν γράψει το πολύ ένα διήγημα και να πιστεύουν πως "το παλεύουν" σαν κι εμάς. Αν έχουν καιρό για άλλα πράγματα...ας ασχοληθούν με εκείνα!

 

Spam (είχα πεί οτι δέν θα το έκανα για αυτό αν θές Nienor αύριο μεσημέρι σβήστο)

 

Δεν μπορείς να γνωρίζεις τί λόγους έχει ο καθένας για να αποφύγει να μπεί στην διαδικασία της ψηφοφορίας, ούτε και εκείνους τους λόγους που τον εμποδίζουν να παρουσιάσει μια ιστορία στην βιβλιοθήκη.

Και εικάζω πώς όσο και αν το θέλουν μερικοί, δεν μπορούν να βρούν τον χρόνο λόγω δουλειάς (και όχι δεν είναι φτηνή δικαιολογία, δεν τρώνε απο την συγγραφή οι περισσότεροι απο εδώ μέσα), να συμμετέχουν ενεργά.

Καλά να μου πείς, δεν μπορούν να γράψουν μια ιστορία σε ένα ρεπό π.χ.;

Πώς δεν μπορούν, μπορούν. Αμφιβάλω όμως αν ικανοποιούνται με το βιαστικό τους δημιούργημα.Και έτσι ούτε καν το παρουσιάζουν.Κανείς δεν λειτουργεί με τις ίδιες ταχύτητες και το ταλέντο κάποιων άλλων.Κάποιοι το σπούδασαν, ή κατάφεραν να ζούν απο αυτό, κάποιοι άλλοι ίσως να το παλεύουν και απλά να μην το διατυμπανίζουν.Γιατί η ανασφάλεια σε αυτούς θεωρώ πως είναι μεγαλύτερη.Ούτε φώς στο τούνελ δεν βλέπουν,μπορεί και να έχουν απογοητευτεί.Δεν γνωρίζω.Άσχετα αν ξέρουν να γράφουν ή όχι.Δεν μιλάω για αυτό.

 

Ο διαγωνισμός είναι 'πολυτέλεια', και η τζάμπα κριτική επίσης.

Μοιάζει να χαλάει μια καλή προσπάθεια, μια καλή ευκαιρία.

Άν θεωρείται πως το επίπεδο του διαγωνισμού είναι χαμηλό, δεν θα έπρεπε να το περιμένετε;Σε ένα φόρουμ δεν υπάρχει, καλώς ή κακώς, συμβόλαιο.

Θα έχει τις καλές του, και τις κακές του μέρες. Στα 10 διηγήματα θα είναι καλό το ένα.

 

Κάποιοι θα ακούσουν την κριτική και κάποιοι θα επιμείνουν στα αρχικά τους λάθη και δεν θα εξελιχθούν ποτέ.Πρόβλημά τους.

 

Και τέλος, φυσικό και λογικότατο δεν είναι να ψηφίζουν πρώτοι και καλύτεροι οι ίδιοι οι συγγραφείς-συμμετέχοντες του διαγωνισμού;

Δεν θα έπρεπε να μπεί ως όρος συμμετοχής;Και αν για κάποιον -ανόητο λόγο πάντα- δεν το κάνουν, να φάνε 'κόκκινη' απο τον επόμενο διαγωνισμό ή κάτι ανάλογο.

 

 

Θα το πώ εγώ για να μην μου το πείτε εσείς (και ξέρω ακριβώς ποιοί το σκέφτονται..)

Ναι λοιπόν, συνηθίζω να πετάγομαι σαν την π****α ! Βλέπε στο φόρουμ τριγύρω τώρα τελευταία..

 

spam τέλος.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείται, όπως άμεσα η Dopamine μας δώσει την άποψη της! Καιγόμαστε! Dopamine προς υπεράσπιση θιγμένων συνσουφουφιτών! Σκληρά ποστ παραμένουν αναπάντ...

 

Ω συγνώμη...η Dopamine το έπραξε ήδη...

 

Sorry, γράψτε λάθος, carry on...

 

post-1004-1215327490_thumb.jpg

post-1004-1215327516_thumb.jpg

post-1004-1215327502_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι όμως, εισπράττει ο συγγραφέας του διαγωνισμού αυτή τη διαφοροποίηση, ώστε να βοηθηθεί; Από τα σχόλια που διάβασα σε αυτό το διαγωνισμό, φοβάμαι πως όχι. Φοβάμαι ότι εισπράττει αντίθετα επαίνους για "επαγγελματική γραφή" και "τόσο ψηλό επίπεδο που δυσκολεύεται (ο κριτής) να καταλήξει στη βαθμολογία του". Ε, μην πετάμε στα ουράνια παιδιά, γιατί έτσι ούτε να βελτιωθούμε πρόκειται, ούτε να γράψουμε πραγματικά καλά ("επαγγελματικά"). Η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το διαγωνισμό τουλάχιστον (ας μην γυρίσουμε σε παλιούς) το επίπεδο ήταν πολύ χαμηλό.

 

Τότε από εδώ και στο εξής ας διαγωνίζονται μόνο οι επαγγελματίες συγγραφείς και τα φημισμένα για την ποιότητα γραφής τους μέλη του φόρουμ.

Παραδέχομαι την αδυναμία του διηγήματος μου. Σκ...α γράφω και το ξέρω. Στο κάτω κάτω δεν είμαι συγγραφέας και ούτε θα γίνω. Παραμυθάς είμαι και μυθοπλάστης. Και όπως και τα υπόλοιπα μέλη που έστειλαν τα πονήματα τους, ήθελα να πω μια ιστορία. Και κάπως έτσι αντιμετώπισα τις ιστορίες των συναδέλφων. Σαν ιστορίες και κατά πόσο αυτές βρίσκονταν στα πλαίσια της θέματος του διαγωνισμού. Την ποιότητα γραφής την τοποθετώ σε δέυτερη μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση, εν είδη συμπεράσματος απο τους τελευταίους διαγωνισμούς

Υπάρχει μια μεγάλη μερίδα του φόρουμ, που ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να πουν μια κουβέντα για τον διαγωνισμό, στον οποίο έχουν καταλήξει να συμμετέχουν, είτε με διήγημα είτε μεσω σχολιασμών, κυρίως καινούρια άτομα.

Δεν νομίζω πως λέω κάτι παράλογο.

Θα μου πεις, και τι θες ρε φίλε? Τράβα κάνε οτι θες- γράφε, χοροπήδα. Λογαριασμό θα σου δώσουμε?

Οκ, μάγκες, θα πω. Όπως νομίζεται. Υποτίθεται όμως, πως εδώ γίνεται μια ωραία προσπάθεια να ανταλλάξουμε απόψεις. Δεν είμαστε όλοι συγγραφείς, αλλά μοιραζόμαστε τουλάχιστον μια κοινή ασχολία.

 

Τώρα Νικοσαλ, αν το επίπεδο σου φαίνεται χαμηλό, αυτό πως να το εκλάβουμε? Να υποθέσω πως για αυτό, με ελάχιστες εξαιρέσεις, "παλαίουρες" δεν λαμβάνουν μέρος ή δεν έχουν λάβει στους τελευταίους ή τουλάχιστον κανείς απο αυτούς δεν ακούγεται.

 

Το ξέρω πως μπορεί κάποιοι να προσβληθούνε ή να εκνευριστούνε, αλλά ο σκοπός μου δεν είναι αυτός. Νοιώθω σαν έχω μπει σε ένα τεράστιο οίκημα. Ενώ προηγουμένως, καθώς πλησίαζα το κτίριο, έβλεπα απο τα παράθυρα μέσα κόσμο να διασκεδάζει, τώρα τα δωμάτια είναι άδεια, ενω απο το βάθος, ακούγονται φωνές. Όσο όμως και αν ψάχνω, μόνο άδειους χώρους βρίσκω, ενώ οι φώνες άλλοτε χαμηλώνουν και άλλο δυναμώνουν.

Και φωνάζω: "Ρε, με δουλεύετε? Που είσαστε ρε παιδια?!!"

 

Φιλικά, απο ένα μέλος που πραγματικά χαίρεται που βρίσκεται εδώ.

 

Υ.Γ 1. Μιλάω για ενεργά μέλη, όχι εξαφανισμένους.

Υ.Γ 2. Ευθύνη για την διαμόρφωση ενός κόσμου (εδώ του λογοτεχνικού σε έναν διαδικτυακό τόπο), έχουν όλοι. Αυτοί που φεύγουν, αυτού που μένουν και αυτοί που έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι μην απογοητεύεστε.

 

Δύσκολη η θέση μου στο να υπερασπιστώ την γνώμη του nikosal όταν εκθείασε τόσο αναπάντεχα το διήγημα μου. Με σόκαρε όμως, και με ευχαρίστησε, η διάθεση του να ασχοληθεί με τον διαγωνισμό, να διαβάσει τα διηγήματα, να τα ψηφίσει και να τα σχολιάσει. Κάνοντας το, με προσωπική του ειλικρίνεια και χωρίς να έχει προηγούμενα με κανέναν, έθεσε τον εαυτό του κάτω από τα βέλη σας. Αν είναι να πάρουν κι εμένα so be it.

 

Ο nikosal έχει δικά του στάνταρ κρίσης. Με ένα παρελθόν ως editor στον έντυπο τύπο, μιλάει από πείρα και όχι από εμπάθεια. Είναι ο στρατηγός μας. Ο στρατηγός δεν έχει να κάνει πολλά-πολλά με τους φαντάρους, γιατί τελικά αυτό βλάπτει την μάχιμη προσπάθεια και μπορεί να αποβεί και μοιραίο για τη ζωή του φαντάρου. Ίσως με έχουν πάρει τα χρόνια, γράφω ανάλογα τόσα, και άσχετα με την ποιότητα των γραπτών μου, επιλέγω να παραμένω φαντάρος και να μοιράζομαι κανένα σουβλάκι μαζί σας στα χαρακώματα.

 

Σας καταλαβαίνω, και σε αυτή την κατανόηση πάνω, κρίνω ανάλογα και επιεικώς τις προσπάθειες σας. Το κάνω με ειλικρίνεια και αγάπη προς τα όνειρα σας. Αλλά προσέξτε. Δεν μπορώ εγώ να σας βοηθήσω να γίνεται καλύτεροι σε αυτό που κάνετε. Μπορώ να σας επευφημώ (όταν το αξίζετε) για να μην αποθαρρυνθείτε, να σας κάνω όμως να βελτιωθείτε δεν είμαι σε θέση.

 

Ο στρατηγός μπορεί. Αν έχετε πάρει το γράψιμο στα σοβαρά, δεν πρέπει να πληγωθείτε από τα λεγόμενα του. Αντίθετα να πεισμώσετε και να δώσετε προσοχή. Αν γράφετε για την πλάκα σας, τότε σίγουρα δεν χρειάζεται να πληγωθείτε, συνεχίστε να το διασκεδάζετε. [Αφού το ξέρετε κι εσείς. Ποιανού συμβουλή θα εμπιστευόσασταν για να κάνετε ένα διήγημα σας καλύτερο; Κάποιου που σας λέει «Μπράβο» για όλα, ή κάποιου που είναι αυστηρός μαζί σας;]

 

Μην απογοητεύεστε λοιπόν. Κυρίως, μην σταματάτε να γράφετε. Ήταν η χαρακτηριστική σπουδαία συμβουλή που πήρα από τον καθηγητή μου σεναρίου Ron Osborn (Moonlighting, Meet Joe Black). Keep on Writing!

 

Υ.Γ. Συμφωνώ με τον Sileon για τις τρανταχτές απουσίες, ακόμα κι αν οι περισσότεροι από εκείνους μάλλον δεν γράφουν. Τώρα όμως τι άλλο να πω πάνω σ’αυτό πριν με περιλάβει ξανά η Dopamine;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

editor ξε-editor καλά κάνει ο Νικοσαλ και κρίνει τα διήγηματα με τα δικά του στάνταρ. Σεβαστό και δεχτό, πόσο μάλλον όταν αυτό είναι το επάγγελμα του. Ας μην είμαστε υπερβολικοί, αν κάναμε κι εμείς τη δουλειά του Νικοσάλ, λογικό είναι να τα βλέπαμε από διαφορετική οπτική γωνία, πολύ πιο εξειδικευμένη. Η ένσταση η δική μου όμως είναι ότι ο Νικοσαλ δεν έγραψε κάτι το οποίο δεν ισχύει. Είναι γνωστή η ποιότητα γραφής κάποιων από εδώ μέσα, θα ήμασταν ανόητοι αν δεν το κατλαβαίναμε. Κάποιοι βρίσκονται σε ανώτερα επίδεδα, κάποιοι έχουν εκδώσει, κάποιοι έχουν δημοισεύσει και όλα αυτά τα γνωρίζουμε και χαιρόμαστε για αυτούς. Αλλά θεωρώ ανόητο να πω "τι καλά που γράφει ο Χατζηγιώργης, η Ευθυμία, η Κιάρα. Είναι γνωστό όταν έχεις διαβάσει έστω και 5 διηγήματα τους. Από εκεί και έπειτα μπαίνεις στο θέμα της κάθε φοράς ιστορίας. Μου άρεσε το πχ Πάλα; Μου άρεσε το Μπάμπης το Φισέκι; Μου άρεσε το Εμένα Εσένα Για την Αλμυρή;

Που είναι τα σχόλια λοιπόν του Νικοσάλ για τις ιστορίες; Πόσο μέσα ήταν στο θέμα της Τρίτης Ηλικίας; Του άρεσαν, τον άγγιξαν, τα έχει διαβάσει ξανά ξανά από άλλους συγγραφείς, του έδωσαν κάτι νέο; Νομίζω ότιτο θέμα ήταν η Τρίτη Ηλικία και όχι το επίπεδο γραφής των συγγραφέων.

Και για να μην πςεξηγιώμαστε, δεν διαφωνώ με τον Νικοσάλ και την κρίση του. Και πολύ σωστά, δεν πρέπει μόνο (ή κατά ανάγκη) να επιβραβεύονται οι νέοι συγγραφείς. Απλώς βρε παιδιά 12 ιστορίες είναι αυτές και όλες τους σύμφωνα με ένα συγκεκριμένο θέμα. Μόνο στην ποιότητα γραφής να στεκόμαστε;

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι μην απογοητεύεστε.

 

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να εκφράσω κάποια απογοήτευση για τον σχολιασμό του Νικοσαλ. Μια κριτική είναι πάντα καλό να την ακούς. Το θέμα είναι άλλο και απευθύνεται σε πολλούς. Δεν τα ξαναλέμε. Όποιος θέλει, καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, ρε παιδιά; Μόλις μπήκα και είδα έναν πανικό στο σουφουφου. Διάβασα, λοιπόν, προσεκτικά τις παρατηρήσεις του Nikosal και τις βρήκα πολύτιμες. Και θα συμφωνήσω μαζί του πως οι σκληρές και αρνητικές κριτικές μάς βοηθούν να γίνουμε καλύτεροι. Τουλάχιστον, όσον αφορά εμένα, έτσι εξελίχθηκα (αν εξελίχθηκα).

Ωστόσο, στην προκειμένη περίπτωση, έχοντας υπόψιν ότι πρόκειται για ένα διαδικτυακό διαγωνισμό με συγκεκριμένο θέμα, περιορισμό λέξεων και προθεσμία υποβολής, θεωρώ πως πρέπει να δείξουμε κάποια επιείκεια. Και πάνω σ' αυτές τις συνθήκες πρέπει να θέσουμε τις κριτικές μας.

Αν επρόκειτο για διαγωνισμό διηγήματος, που θα συμπεριλαμβανόταν σε έντυπη μορφή (και δε θέλω να παρερμηνευθώ εδώ, δεν εννοώ δηλαδή πως η διαδικτυακή είναι κατώτερη), που σημαίνει πως θα υπήρχε περισσότερος χρόνος για την υποβολή των ιστοριών, σίγουρα θα είχαμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από πλευράς τεχνικής.

Από πλευράς μου, διέκρινα για άλλη μια φορά - αν και βρήκα τις ιστορίες εν γένει κάπως αδύναμες σε σύγκριση με τον προηγούμενο διαγωνισμό -, ταλέντο και αφηγηματική ικανότητα, πράγματα δηλαδή που είναι αδιαμφισβήτητα για τα μέλη. Και εν τέλει, πιστεύω πως οι συγκεκριμένες ιστορίες πρέπει να κριθούν βάσει του πλαισίου στο οποίο γράφτηκαν και κατά πόσον ικανοποιούν αυτό το πλαίσιο.

Στο μεταξύ, ανυπομονώ για τα αποτελέσματα (αν και έχω στο μυαλό μου δυο υποψήφιους επιτυχόντες).

Link to comment
Share on other sites

Για πες τους λοιπόν. Άντε να κάνουμε λίγο ίντριγκα :balance: . Τελευταία μέρα του διαγωνισμού είναι, ας το κάνουμε λίγο battlefield!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..