Jump to content

Fringe (2008-2013)


araquel
 Share

Recommended Posts

Oops ο Peter θα γίνει μπαμπάς...Μήπως είναι λίγο βλακώδες το πως μια πράκτορας σε μυστική αποστολή που κοιμάται με κάποιον ως κομμάτι της αποστολής της ε...χμ...δε χρησιμοποεί αντισύλληψη???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το spoiler :p Ευτυχώς το είχα ήδη μαντέψει από τότε που είπε ο Παρατηρητής στον Πήτερ ότι είναι δύσκολη η δουλειά των πατεράδων. ή κάτι τέτοιο τελος πάντων. Ήμουν σίγουρος ότι δεν αναφερόταν μόνο στον πατέρα του Πήτερ. Τώρα τη δίλλημα ειναι πολυ μεγάλο

 

Δεν το εχω δει ακομα :)

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει αφού σου λέω ήδη το είχα μαντέψει! Όμως πήγαινε στο προηγούμενο σου ποστ και βαλτο μέσα σε spoiler tag. (Πάτα το ματάκι από τα κουμπάκια) για να μη το δουν αλλοι. ;) Καλό επεισόδιο τελικά αν και δεν με έπεισε με την επιλογή των ζωύφιων και γενικά για το όλο νόημα. Θα περίμενα επίσης να όλοι να μιλήσουν περισσότερο για τον Αλτερ-Μπρόιλς και να μη φανεί ότι πειράχτηκε μόνο η Άλιστερ.

Link to comment
Share on other sites

14. 6B

 

Ένα όχι κακό επεισόδιο, με ενδιαφέρουσα υπόθεση, πληροφορίες (για το τι έρχεται), και σημαντικές εξελίξεις στη σχέση Πήτερ και Ολίβιας. Το μόνο αρνητικό ήταν η γλυκανάλατη (ή ξενέρωτη) λύση στο πρόβλημα της παρούσας πλοκής.

 

Και ο καλός δημοσιογράφος που καλύπτει τη σειρά στο Hitflix, μου έβαλε ψύλους στ'αφτιά δυστυχώς. Ούτε κι εκείνος τρελάθηκε με τη λύση στο επεισόδιο, και ανησυχεί ότι αυτό ήταν ένα είδος τεστ για την λύση που θα σκαρφιστούν οι σεναριογράφοι για το μεγάλο φινάλε της επερχόμενης σύγκρουσης των παράλληλων κόσμων. Κάτι σιροπιαστό, κάτι σχετικό δηλαδή με την καψούρα Ολίβια-Πήτερ. Μακάρι να κάνουμε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Λες να γίνει κάτι τέτοιο; Όντως μου τα χάλασε και μένα η λύση. Μα για όλα η αγάπη είναι η λύση; χεχε Κι αμέσως ο Ουάλτερ, να πει, ναι, ναι, φυσικά γίνεται αυτο. Θα μ' άρεσε περισσότερο αν έλεγαν ότι όλα τα φαντάσματα που νομίζουμε ότι βλέπουμε είναι απλώς ζωντανοί άνθρωποι από παράλληλα σύμπαντα. Τέλος πάντων. Για να δούμε τι θα μας έρθει..

Link to comment
Share on other sites

3x15 Subject 13

Ενα επεισόδιο έκπληξη. Επιστροφή στο παρελθόν, αλλά όχι στο άλλο σύμπαν, αλλά εδώ. Άραγε το ειχαν σκεφτεί αυτό από καιρό ή τώρα τους ήρθε; Αυτό το επεισόδιο δείχνει τρια σημαντικά πράγματα:

  1. Πως ο Αλτερουάλτερ άρχισε να ψάχνει για το παράλληλο σύμπαν.
  2. Μεταξύ της δική μας Ολίβιας και τον Πήτερ υπάρχει μια βαθύτερη σύνδεση απ' ότι νομίζαμε κι έτσι η επιλογή του Πήτερ στο τέλος θα είναι ακόμα πιο δύσκολη.
  3. Μάθαμε ποιος είναι ο ψυχολογικός διακόπτης της Ολίβια για να μεταφερθεί από το ένα σύμπαν στο άλλο.
  4. Κι επίσης η Ολίβια έχει τη δυνατότητα της πρόκλησης φωτιάς!

Μ' άρεσε πολύ το θέμα στην εισαγωγή που δείχνει όλες τις τεχνολογίες και τις επιστημονικές πρακτικές που τώρα θεωρούμε δεδομένες. Εδώ το σχετικό βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=-sXVCMeSeQc

 

*Επίσης Easter egg: Μέσα στο επεισόδιο υπάρχει και reference στο Battlestar Galactica! Yeah!!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

3x15 Subject 13

Μ' άρεσε πολύ το θέμα στην εισαγωγή που δείχνει όλες τις τεχνολογίες και τις επιστημονικές πρακτικές που τώρα θεωρούμε δεδομένες.

Ένα σημαντικό και πολύ καλό επεισόδιο.

 

Οι τίτλοι είναι επίτηδες έτσι, για να μας δείξουν πως θα ήταν τα γραφικά αν η σειρά παιζόταν την εποχή που θα μας δείξει το επεισόδιο, δηλ. τη δεκαετία του 80.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

Οι τίτλοι είναι επίτηδες έτσι, για να μας δείξουν πως θα ήταν τα γραφικά αν η σειρά παιζόταν την εποχή που θα μας δείξει το επεισόδιο, δηλ. τη δεκαετία του 80.

 

Ναι το ήξερα αυτό, γιατί έτσι είχαν κάνει και με τα προηγούμενα themes. Στο μεταξύ τώρα έχει δημιουργηθεί ένα ερώτημα προς απάντηση. Γιατί δεν θυμούνται ο Πήτερ και η Ολίβια ότι είχαν γνωριστεί στην παιδική ηλικία; οέο;

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ τώρα έχει δημιουργηθεί ένα ερώτημα προς απάντηση. Γιατί δεν θυμούνται ο Πήτερ και η Ολίβια ότι είχαν γνωριστεί στην παιδική ηλικία; οέο;

Μασάει το Fringe από τέτοια; Όλοι έχουν κάποιο πρόβλημα με την μνήμη τους. Εδώ ο Γουόλτερ έχει κομμάτια του μυαλού του που έχουν αφαιρεθεί. Η Ολίβια, δεν θυμάμαι κι εγώ τώρα, για κάποιο λόγο δεν θυμόταν τα πειράματα που της είχαν κάνει, έτσι; Θα είναι σχετικό. Όσο γιατί δεν θυμάται ο Πήτερ, αυτό σίγουρα δεν έχει εξηγηθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μασάει το Fringe από τέτοια; Όλοι έχουν κάποιο πρόβλημα με την μνήμη τους. Εδώ ο Γουόλτερ έχει κομμάτια του μυαλού του που έχουν αφαιρεθεί. Η Ολίβια, δεν θυμάμαι κι εγώ τώρα, για κάποιο λόγο δεν θυμόταν τα πειράματα που της είχαν κάνει, έτσι; Θα είναι σχετικό. Όσο γιατί δεν θυμάται ο Πήτερ, αυτό σίγουρα δεν έχει εξηγηθεί ακόμα.

 

Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε ακριβώς η ίδια απορία. Και καλά η Ολίβια δε θυμάται τι της κάνανε όταν ήταν μικρή, ο Πήτερ δεν θα έπρεπε να θυμάται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3x16 "Os"

 

Τα πρώτα 5 λεπτά και τα τελευταία 10 λεπτά του επεισοδίου ήταν απλώς C R A Z Y! And I loved each seconf of them!

 

Και κυρίες και κύριοι έχουμε τη δημιουργία ενός καινούριου χαρακτήρα. Όπως είχαμε τον Walter και τον AlterWalter τώρα έχουμε

Belivia

!!! Μουχαχα!

 

Freakish!!!

 

Και τι λέτε για αυτά τα soul magnets? Μερικοί λένε ότι τώρα παρα πήγε far-fetched αλλά έχω ακούσει και παλιά για κάτι τέτοιο ή μαλλον καλύτερα για για soul - traps. (new age) Έβαλαν και μέσα λίγο Πλατωνική φιλοσοφία περί ψυχών και ενέργειας, μια χαρά!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Είδα τα 5-6 πρώτα επεισόδια από τη σειρά και μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Είναι βέβαια καλογυρισμένα τα επεισόδια, σου κρατάν το ενδιαφέρον του τι θα γίνει παρακάτω, τι είναι το pattern κτλ, όμως κατα τα άλλα η σειρά πάσχει κατά τη γνώμη μου. Ειδικά το sci-fi κομμάτι της, μου μοιάζει να είναι γραμμένο στο γόνατο. Όταν ο τρελός επιστήμονας (ο οποίος τι ακριβως είναι; χημικός; βιολόγος; ήλεκτρολόγος; φυσικός; γιατρός; ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω) δίνει τις ''επιστημονικές'' του εξηγήσεις, νιώθω σαν να με κοροιδεύουν οι σεναριογράφοι. Το big bang theory - που είναι και κωμωδία - έχει ολόκληρη ομάδα από πίσω για να στηρίζει επιστημονικά το σενάριο. Το fringe δεν μπορούσε να κάνει κάτι ανάλογο για να μην πετάει τη μία μπούρδα μετά την άλλη ο τρελο-επιστήμονας;

Link to comment
Share on other sites

Είδα τα 5-6 πρώτα επεισόδια από τη σειρά και μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Είναι βέβαια καλογυρισμένα τα επεισόδια, σου κρατάν το ενδιαφέρον του τι θα γίνει παρακάτω, τι είναι το pattern κτλ, όμως κατα τα άλλα η σειρά πάσχει κατά τη γνώμη μου. Ειδικά το sci-fi κομμάτι της, μου μοιάζει να είναι γραμμένο στο γόνατο. Όταν ο τρελός επιστήμονας (ο οποίος τι ακριβως είναι; χημικός; βιολόγος; ήλεκτρολόγος; φυσικός; γιατρός; ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω) δίνει τις ''επιστημονικές'' του εξηγήσεις, νιώθω σαν να με κοροιδεύουν οι σεναριογράφοι. Το big bang theory - που είναι και κωμωδία - έχει ολόκληρη ομάδα από πίσω για να στηρίζει επιστημονικά το σενάριο. Το fringe δεν μπορούσε να κάνει κάτι ανάλογο για να μην πετάει τη μία μπούρδα μετά την άλλη ο τρελο-επιστήμονας;

 

 

Μόνο που υπάρχει μια διαφορά. Το ένα είναι sci-fi και το άλλο είναι βασισμένο στην πραγματική φυσική. Αν στο big bang thoery πει κάποιος κάτι λάθος θα τους φάνε.

 

Επίσης μέτα το 8ο επεισόδιο γίνεται καλό το fringe

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η σειρά είναι επιστημονικής φαντασίας δεν σημαίνει πως οτιδήποτε και να γίνεται στη σειρά είναι δικαιολογημένο. Και αυτό που ξεχωρίζει το scifi απο το σκέτο fantasy είναι η προσπάθεια του σεναριογράφου να δίνει μια εξήγηση για το πως θα μπορούσαν να γίνουν αυτά που περιγράφει, πράγμα που στο fringe γίνεται με μέτριο τρόπο (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Πάντως οκ, άμα λες ότι φτιάχνει μπορεί να του δώσω άλλη μια ευκαιρία και να δω μερικά επεισόδια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να δεις καλυτερες εξηγησεις, Αλλα θα δεις πιο τρελα πράγματα! Όπως παραλληλα συμπαντα. Δυστυχώς ολοι το παρατάνε στις αρχές ενώ από το τέλος του 1ου season και από τις αρχές του 2ου παίρνει πολύ τα πάνω του!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ολοι το παρατάνε στις αρχές ενώ από το τέλος του 1ου season και από τις αρχές του 2ου παίρνει πολύ τα πάνω του!

 

 

 

Οκέι, αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό. Μέχρι στιγμής το έχω ξεκινήσει δύο φορές στο ντιβιντί και δεν έχω φτάσει πέρα άπό το 4ο επεισόδιο...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι έχει 20 επεισόδια το πρώτο season άρα υπομονή! χαχα! Δεν θα σας αδικούσα αν πηδούσατε μερικά.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

3x16 "Os"

Και κυρίες και κύριοι έχουμε τη δημιουργία ενός καινούριου χαρακτήρα. Όπως είχαμε τον Walter και τον AlterWalter τώρα έχουμε

Belivia

!!! Μουχαχα!

:lol:

Εσύ τα φτιάχνεις αυτά τα ονόματα ή έχεις κολλήσει στο hitflix;

 

Πολύ καλό επεισόδιο. Κι εκεί που περίμενα να δω πως θα αντιδράσει η Ολίβια μαθαίνοντας για την "φονική πλευρά" του Πήτερ, τσουπ η ανατροπή στο τέλος. Για να δούμε πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τα φτιάχνεις αυτά τα ονόματα ή έχεις κολλήσει στο hitflix;

Το διάβασα σε ένα φόρουμ :whistling:

Link to comment
Share on other sites

3x17 Stowaway

 

Η ηθοποιός που παίζει την Ολίβια (Anna Torv) δίνει ρέστα σε αυτό το επεισόδιο. Κι έχουμε τον παράλληλο χαρακτήρα ενός άλλου προσώπου από το παράλληλο σύμπαν. Τελικά αρχίζουν να επικεντρώνονται πολύ στις ψυχές και στις ενέργειες, χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να γίνει πιστευτό και κάτι μου λέει ότι το κάνουν επίτηδες γιατί αυτό είναι που θα παίξει μεγάλο ρόλο στο τελευταία επεισόδια..

Link to comment
Share on other sites

3x17 Stowaway

 

Η ηθοποιός που παίζει την Ολίβια (Anna Torv) δίνει ρέστα σε αυτό το επεισόδιο. Κι έχουμε τον παράλληλο χαρακτήρα ενός άλλου προσώπου από το παράλληλο σύμπαν. Τελικά αρχίζουν να επικεντρώνονται πολύ στις ψυχές και στις ενέργειες, χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να γίνει πιστευτό και κάτι μου λέει ότι το κάνουν επίτηδες γιατί αυτό είναι που θα παίξει μεγάλο ρόλο στο τελευταία επεισόδια..

Το Fringe θέλει τον Leonard Nimoy του, ή μάλλον τον William Bell του. Και καθώς ο Nimoy δήλωσε ότι αποσύρεται λόγω ηλικίας, η λύση είναι η "Bellivia" ή η αγελάδα (που θα αρμέγει η Άστριντ. :lol: ).

 

Ας μην ξεχνάμε ότι ο δημιουργός της σειράς είναι ο Lost Abrams. Δεν παίρνεις καθαρή επιστήμη, αλλά και θρησκεία/πνευματικότητα, πεπρωμένο/μοίρα, και το force των Jedi. Δεν με χαλάει, με εκφράζει μάλιστα.

 

Νά'σαι καλά Αλέξανδρε για την υπενθύμιση. Μου διέφυγε τελείως ότι ο νεαρός FBI ήταν ο συνεργάτης της άλλης Ολίβια στο άλλο σύμπαν.

 

Πολύ καλή όντως η Τορβ, άντε όμως αν είσαι ο Πήτερ να πέσεις μαζί της στο κρεβάτι μετά. "Are you sure it's you? Just you?"

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Fringe (2008-2013)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..