Jump to content

Fringe (2008-2013)


araquel
 Share

Recommended Posts

Από το Hitflix:

 

I’m sure Torv’s performance will divide fans: some will find it brilliant, others off-putting, and still others simply sexually confusing. I will say that, until the final moments, I found the performance slightly wasted by the storyline. After all, if this were to be a one-off of Dunham-as-Bell, I wanted to see roughly 50% more of her chumming around with Walter and sexually objectifying Astrid. Because all of that stuff was GOLD.

 

Astrid buttoning up her shirt to avoid Bellivia’s gaze wins the prize as this week’s funniest moment. At least Astrid won’t ever have to milk WilliGene.

Link to comment
Share on other sites

3x18 Bloodline

 

Και μένουν άλλα 4 επεισόδια για τον τερματισμό του τρίτου κύκλου.

 

Οι δημιουργοί πήραν τα πάνω τους με την ανακοίνωση συνέχισης σε τέταρτο κύκλο και έτσι χαλάρωσαν κάπως την πλοκή τους. Είχαμε καιρό να δούμε την άλλη πλευρά. Όταν ο σεναριογράφος θέλει, δεν περιμένεις εννέα μήνες για να γεννηθεί ένα μωρό. Ούτε σκοτώνεις την Fauxlivia, όχι μια τόσο σημαντική χαρακτήρα. Ο Walternate όμως φανερώνει τα δόντια του (σε μας).

 

Ο Coppola σκηνοθέτησε το Taxi Driver στο κόκκινο σύμπαν.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Για λίγο τρόμαξα όταν δεν ανέπνεε η Fauxlivia! Σωστός ο Walternate αλλά σαν πολύ δεν βιάστηκε; Ελπίζω να δούμε πιο sci-fi και λιγότερο psy-fi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3x20: Lysergic Acid Diethylamide (LSD)

 

Αυτό το επεισόδιο ήταν πολύ "φτιαγμένο".. χεχε

 

Ήταν ο συνδυασμος INCEPTION + Scanner Darkly + Dawn of the Dead ;) (και παραλίγο Johny Mnemonic?)

 

Τώρα μπορείτε να καταλάβετε πως αισθανόταν ο Philip K. Dick.

 

Αστεία στιγμή: "You are bold, You are the observer!" Και φυσικά όλο το παίξιμο του Διοικητή τους.

 

Η διαφήμιση στο τέλος του IPAD (ή Sprint?) παρά ήταν όμως εμβόλιμη..

 

Και το τέλος!? Να το λέει έτσι ατάραχα η Ολίβια; My God!!!!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να ξενερώνω ελαφρώς με το Fringe...Δεν ξέρω, αλλά έχει γίνει λίγο γλυκανάλατο...Το τελευταίο επεισόδιο δε μου άρεσε καθόλου...το θεώρησα πολύ αποτυχημένη αναπαράσταση ενός τριπ, περίμενα κάτι πολύ καλύτερο και πολύ πιο "συμβολικό", μάλλον κάτι πιο αποκαλυπτικό, υποτίθεται πως θα έπρεπε να υπάρχουν clues για τον θεατή να αποκωδικοποίησει...Δεν ξέρω, εγώ προσωπικά περίμενα κάτι καλύτερο...Μήπως ήρθε η ώρα να επισπεύδουν λίγο το τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Δυο επεισόδια για το τέλος του season έμεινε. Και αναμένονται αποκαλύψεις.

 

Αλλά ανακοινώθηκε ότι ζήτησε το κανάλι και 4ο season!

Link to comment
Share on other sites

Από το Hitflix:

 

I’m sure Torv’s performance will divide fans: some will find it brilliant, others off-putting, and still others simply sexually confusing. I will say that, until the final moments, I found the performance slightly wasted by the storyline. After all, if this were to be a one-off of Dunham-as-Bell, I wanted to see roughly 50% more of her chumming around with Walter and sexually objectifying Astrid. Because all of that stuff was GOLD.

 

Astrid buttoning up her shirt to avoid Bellivia’s gaze wins the prize as this week’s funniest moment. At least Astrid won’t ever have to milk WilliGene.

 

 

To σήκωμα του φρυδιού α-λα-Spock το πρόσεξε κανείς; :)

Edited by OxAp0d0
Link to comment
Share on other sites

To σήκωμα του φρυδιού α-λα-Spock το πρόσεξε κανείς; :)

 

εννοείται. αξιοθαύμαστη η ερμηνεία της ;)

Link to comment
Share on other sites

03x20 6:02 AM

 

Η ώρα που θα πεθάνουν όλοι;

Ένα επεισόδιο που σε προετοιμάζει για αυτό που θα επακολουθήσει. Δεν καταλαβαίνεις καν πως τελείωσε. Και καταλαβαίνεις ότι δεν είδες τίποτα βασικά. Εκτός από τον Walter ολοτσίτσιδο μπροστά από την Ολίβια!!! Φυσικά κι άλλα πράγματα.. Και μια ατάκα βαρύγδουπη παρμένη από τον παρακάτω άνθρωπο..

 

http://www.youtube.com/watch?v=f94j9WIWPQQ

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Day We Died.

 

Απογοήτευση. Λυπάμαι, αγαπώ πολύ αυτή τη σειρά για να υποκριθώ ότι μου άρεσε. Το φινάλε της σεζόν ήταν μια μεγάλη πατάτα.

 

Μέχρι τώρα βλέπαμε το δικό μας, το κανονικό σύμπαν, και το δικό τους το εναλλακτικό, το κόκκινο. Είχαμε κατά ένα τρόπο δεθεί με χαρακτήρες και από τις δύο πλευρές, κάτι που έκανε την επερχόμενη καταστροφή ακόμα πιο δραματική.

 

Αλλά το σενάριο αυτού του επεισοδίου μας έδωσε έναν κόσμο που... θα μπορούσαμε να το πούμε σύμπαν νούμερο 3. Τα πάντα έπαιζαν σαν παρωδία. Ένα όνειρο, από το οποίο το σενάριο -ευτυχώς- ξυπνάει τα τελευταία τρία λεπτά. Ξυπνάει όμως λίγο αργά, και μας παραδίδει μια σαχλαμάρα, που υποτήθεται θα είναι η θεματική του επόμενου κύκλου;!!!!

 

Ούτε ο κριτικός του Hitflix, ούτε κι εγώ που ξέρω από ε.φ. και ταξίδι στο χρόνο, δεν βρήκαμε τίποτα λογικό στο

γιατί ο Πήτερ εξαφανίζεται από τις μνήμες όλων. Το γιατί και πως δεν υπήρξε ποτέ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 3ο σύμπαν. Είναι το 1ο αλλά στο μέλλον. Μας προετοίμαζαν συνέχεια για αυτό. Δες το παρακάτω στιγμιότυπο με τους παρατηρητές:

 

http://www.youtube.com/watch?v=o2f8DUa4xx4

 

Κάπως έπρεπε να πεισθεί ο Πήτερ για να αλλάξει το μέλλον. Πώς αλλιώς από το

να το ζήσει

; (και δεν λες πάλι καλά που δεν κράτησε πάνω από ένα επεισόδιο;

 

Που το ξέρεις ότι θα είναι σαχλαμάρα και το κεντρικό θέμα αυτό που μας παραδίδει; Κάτσε να δούμε τι θα γίνει Το ότι ξαφνικά όλοι έρχονται αντιμέτωποι μου φαίνεται πάρα πολύ ριψοκίνδυνη λύση, αλλά και πολύ εντυπωσιακή. Δεν θα το περίμενα από μια σειρά και μπράβο τους.

 

 

και στο back to the future δεν εξαφανιζόταν κάποιος αν δεν ζούσε/υπήρχε τελικά;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 3ο σύμπαν. Είναι το 1ο αλλά στο μέλλον.

Αυτό το κατάλαβα. Απλά μετέδωσα την αίσθηση που μου έδωσε. Ήταν σαν "ξένο".

 

http://www.hitfix.com/blogs/monkeys-as-critics/posts/recap-fringe-finale-the-day-we-died

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ τόσο πολύ με το άρθρο. Ναι, οι χαρακτήρες ήταν κάπως ξένοι. Αλλά μιλάμε για 15 χρόνια μπροστά. Κάποια πράγματα αλλάζουν. Όπως το χτένισμα των μαλλιών. Όμως και ρεαλιστικός ήταν ο γερασμένος Walter και ο Broyles. Η Olivia φάνηκε να είχε ωριμάσει κάπως μόνο. Και πιστεύω ήταν αναγκαίο να το ζήσει ο Peter γιατί είχε αποφασίσει

να διαλέξει το 1ο σύμπαν

. Τώρα για όλα τα άλλα ερωτήματα, θα δούμε στο επόμενο season :D

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το φινάλε ήταν κάπως απογοητευτικό...περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό, με άφησε με την αίσθηση "ναι...οκ..."

Θα αρχίσουμε πάλι να αναμοχλεύουμε την αλληλεπίδραση του μέλλοντος με το παρόν και αυτό πάντα με κουράζει τοοοοοσο πολύ....:death:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω φτάσει στο 6ο επεισόδιο της 3ης σαιζόν και με έχει απογοητεύσει οικτρά.

 

Το switch-over δεν λειτουργεί. Τα ίδια πράγματα δηλαδή να ασχοληθεί ο Peter με το μηχάνημα και η Olivia να μάθει να περνάει μόνη της από κόσμο σε κόσμο μπορούσαν να το κάνουν με διαφορετικό τρόπο. 6 επεισόδια και ακόμα περιμένω να επιστρέψουν οι δύο Olivia εκεί όπου ανήκουν. Gimmicks και τίποτε άλλο.

 

Είναι δύο πράγματα που δεν μου αρέσουν σε sci-fi σειρές γενικά: Time travel και switch-overs. Μόνο στο Star Trek καταφέρανε να δουλέψουν και τα δύο σωστά τις περισσότερες φορές.

 

Στο fringe, απλά είναι ένα gimmick για να πουλήσουνε την τρίτη σαιζόν, και απλά χρησιμοποιούνε για να βγάλουν ως επί το πλείστον ανούσια επεισόδια. Και επεισόδια που θα μπορούσαν απλά να είναι ένα διπλό επεισόδιο για αρχή της τρίτης σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το φινάλε ήταν κάπως απογοητευτικό...περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό, με άφησε με την αίσθηση "ναι...οκ..."

Θα αρχίσουμε πάλι να αναμοχλεύουμε την αλληλεπίδραση του μέλλοντος με το παρόν και αυτό πάντα με κουράζει τοοοοοσο πολύ....:death:

 

Μου άρεσε καλύτερα αυτό το finale από το προηγούμενο. Και δεν νομίζω ότι θα έχει αλληλεπίδραση του μέλλοντος. Έχω την εντύπωση ότι τέλειωσε εκεί.

 

And I want Peter back.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Guys, απόψε τα χαράματα θα προβληθεί το πρώτο επειδόσιο του Fringe Season 4. :yahoo:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βλεπω οτι δεν γραφουν πολυ τωρα τελευτεα για το Fringe ενω ο 4ος κυκλος μεχρι τωρα εχει εξαισια επεισοδια που σε κανουν να περιμαινεις αγωνιοδος το επομενο . Εχω κατα ενθουσιαστι μαλλον θα ειναι ο καλυτερος κυκλος με φοβερες ερμηνεες απο τον Jonh Noble.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι δεν γραφουν πολυ τωρα τελευτεα για το Fringe ενω ο 4ος κυκλος μεχρι τωρα εχει εξαισια επεισοδια που σε κανουν να περιμαινεις αγωνιοδος το επομενο . Εχω κατα ενθουσιαστι μαλλον θα ειναι ο καλυτερος κυκλος με φοβερες ερμηνεες απο τον Jonh Noble.

Όντως, πολύ καλά επεισόδια. Και οι αναξάρτητες υποθέσεις είναι συναρπαστικές, αλλά και το όλο θρίλερ με τον Πήτερ.

 

Πήρε το Fringe τρεις ολόκληρους κύκλους για να φτάσει σε αυτή την πολλά υποσχόμενη πατέντα: Δύο παράλληλα σύμπαντα που τα ενώνει ένας διάδρομος, και οι δύο πλευρές που συνεργάζονται να λύνουν υποθέσεις εδώ ή εκεί. Αν το είχαν σκεφτεί από τον πιλότο, θα υπήρχε λιγότερη γκρίνια από τους θεατές στο ξεκίνημα της σειράς. Θα έλεγα ότι έτσι θέτει υπόσχεση ότι θα μπορούσε να επιβιώσει για αρκετούς ακόμα κύκλους.

Link to comment
Share on other sites

Μπα.. μια χαρά πάει δεδομένου του ανταγωνισμού. Τα επεισόδια είναι καταπληκτικά και τα αφήνω λίγο να κάνουν sink in μέσα μου για να αρχίσω να γράφω reviews.

Link to comment
Share on other sites

Subject 9

 

Πολύ καλό επεισόδιο, κυρίως για τις καλές στιγμές με Ολίβια και Γουόλτερ, κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά. Σημαντικό επίσης επεισόδιο επειδή... χρειάζονται spoilers τώρα; )Ποιος ο λόγος να τα βάζουμε αφού όλοι τα ανοίγουν; )

 

Περιμένω με μεγάλη αγωνία το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Subject 9

 

Πολύ καλό επεισόδιο, κυρίως για τις καλές στιγμές με Ολίβια και Γουόλτερ, κάτι που δεν το βλέπουμε συχνά. Σημαντικό επίσης επεισόδιο επειδή... χρειάζονται spoilers τώρα; )Ποιος ο λόγος να τα βάζουμε αφού όλοι τα ανοίγουν; )

 

Περιμένω με μεγάλη αγωνία το επόμενο.

 

Kαι εγω με τεραστια αγωνια , το επεισοδιο ηταν πολυ ωραιο ,με ανατροπη στο τελος

 

που η μπλε ενεργια ηταν ο Πιτερ

 

Edited by Boba Fett
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Fringe (2008-2013)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..