Jump to content

Fringe (2008-2013)


araquel
 Share

Recommended Posts

Ρε γαμώ το δε θέλω να τελειώσει :sorry: Εντάξει, πόσο καιρό να τραβήξει ακόμα θα μου πεις. Ε, ναι άμα κρατήσει παραπάνω πιθανότατα θα ξενερώσω γιατί θα το τραβήξουν από τα μαλλιά αλλά όπως και να 'χει μου άρεσε πολύ η σειρά. Από την άλλη 2ωρο τελευταίο...ανυπομονώ να το δω! και ευέλπιστω να είναι αντάξιο των προσδοκιών μου!

Link to comment
Share on other sites

Πάει και το Fringe. Μπορώ να πω ότι πέρασα ωραία 5 χρόνια μαζί του. Πολλές και ενδιαφέρουσες ιδέες από ισάριθμες πλευρές της ΕΦ, με την υπερβολή συνεχώς παρούσα, αλλά δοσμένη με τέτοιο τρόπο που να σε τραβάει κι όχι να σε απωθεί.

 

Μου άρεσε ο τελευταίος κύκλος. Οι Παρατηρητές ήταν ένα κομμάτι της σειράς που βρισκόταν συνεχώς εκεί, αλλά κρυμμένο, χωρίς να φαίνεται, απλά να προκαλεί μόνο την περιέργεια. Την χρειαζόμουν αυτήν την πιο κοντινή ματιά. Όπως και όλοι όσοι παρακολουθούσαν τη σειρά, φαντάζομαι.

 

Πάντως, γνώμη μου είναι ότι η σειρά θα έπρεπε να τελειώσει στο τέλος του 4ου κύκλου, εκεί που

 

 

ο Γουόλτερ πυροβολεί την Όλιβ στο κεφάλι. Ιδανικό και πολύ δυνατό τέλος.

 

 

 

Παρόλ' αυτά, όπως είπα και παραπάνω, ευχαριστήθηκα τα όσα έμαθα για τους Παρατηρητές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα εχθές τον 4ο κύκλο. Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο πως

 

αν η τελευταία σκηνή της σειράς ήταν με τον Ουώλτερ να πυροβολεί την Ολίβια, θα επρόκειτο για ένα πραγματικά συγκλονιστικό φινάλε.

 

 

Τώρα έχει σειρά ο τελευταίος κύκλος. Από όσα έχω διαβάσει, σε ορισμένα σημεία είναι σαν να παρακολουθείς μια ξεχωριστή σειρά. Ίδωμεν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φέτος την ξεκίνησα τη σειρά και τα πρώτα επεισόδια ήταν απογοητευτικά εντελώς. Διάβαζα παντού όμως ότι στη συνέχεια απογειώνεται μπλα, μπλα, οπότε είπα να μη χάσω χρόνο και παρέλειψα την υπόλοιπη 1η, πήγα κατευθείαν στη 2η (να ΄ναι καλά τα previously, σα να μην είχα χάσει λεπτό ήταν!) και τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα.

Ίσως βαρέθηκα σε μερικά stand-alone, αλλά σ' αυτό φταίει που έχω δει πολλές τέτοιου είδους σειρές τελευταία, οπότε φαίνονται λιγότερο ανατρεπτικές η σούπερ-πρωτότυπες υποθέσεις. Στη μυθολογία της σειράς όμως σίγουρα το ενδιαφέρον αρχίζει να ανεβαίνει κατακόρυφα. Νομίζω συμβαίνει στο σημείο

 

που οι σχέσεις μεταξύ των πρωταγωνιστών αρχίζουν να γίνονται πιο πολύπλοκες. Η σύγκρουση Γουόλτερ - Πήτερ, τα συναισθήματα που αρχίζει να ανακαλύπτει η Ολίβια για τον Πήτερ κλπ. κλπ. Οπότε και το τι θα γίνει στα δύο σύπμαντα μοιάζει πλέον πολύ πιο ενδιαφέρον.

 

 

Τώρα είμαι κάπου στην αρχή της 3ης όπου νομίζω ότι είναι και το πιο ωραίο σημείο της σειράς ως τώρα

 

αντε όμως να ξεμπερδευτούν τα πράγματα με τις 2 Ολίβιες, γιατί την έχω βαρεθεί την άλλη...!!

 

Α, αυτό που δε μου άρεσε τόσο είναι ότι γενικά έχουν δώσει την αίσθηση ότι οι "του από 'κει" σύμπαντος είναι οι "κακοί" με αρχηγό τον Γουόλτερνέιτ και την άποψη που έχει δημιουργήσει ότι οι "από 'δω" θέλουν να τους καταστρέψουν.

 

 

 

Μπορεί να μην είμαι απ' τους φαν του hardcore sci-fi, αλλά νομίζω ότι η σειρά είναι πολύ εντάξει και για όσους ψάχνουν τη λεπτομέρεια!

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

αντε όμως να ξεμπερδευτούν τα πράγματα με τις 2 Ολίβιες, γιατί την έχω βαρεθεί την άλλη...!!

 

Α, αυτό που δε μου άρεσε τόσο είναι ότι γενικά έχουν δώσει την αίσθηση ότι οι "του από 'κει" σύμπαντος είναι οι "κακοί" με αρχηγό τον Γουόλτερνέιτ και την άποψη που έχει δημιουργήσει ότι οι "από 'δω" θέλουν να τους καταστρέψουν.

 

 

 

Δεν είναι κακό το άλλο σύμπαν. Αν ερχόταν κάποιος και σου έπαιρνε το παιδί σου, και μετά εξαιτίας αυτού σιγά-σιγά καταστραφόταν το σύμπαν σου, και έπρεπε να βάλεις σε amber κομμάτια πόλεων και ανθρώπων κι εσύ δεν θα γινόσουν έτσι; Τους δικαιολογώ απόλυτα. Άσε που η άλλη Ολίβια είναι πιο ανοιχτή και πιο ήρεμη σε σχέση με το παρελθόν της.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ενώ αρχικά δίνεται η αίσθηση πως οι "από κει" είναι οι κακοί της υπόθεσης, σιγά-σιγά ξετυλίγονται όλες οι πτυχές της ιστορίας και γίνονται περισσότερο ξεκάθαρα τα κίνητρά τους και οι ίδιοι γίνονται πιο συμπαθείς σαν χαρακτήρες. Ακόμα και ο Ουωλτεράλλος.

 

 

Εμένα τώρα μου έμειναν τα δύο τελευταία επεισόδια της 5ης σαιζόν. Αρκετά σημαντικό θεωρώ πως ήταν το 9ο επεισόδιο, γιατί

 

αν και δεν υπήρξε κάποια συγκλονιστική εξέλιξη σε αυτό, γίνεται ξεκάθαρο πως ο Ουώλτερ ήξερε πολύ καλά τις συνέπειες που θα είχε, και για τα δύο σύμπαντα, το πέρασμά του "απέναντι" και επέλεξε να τις αγνοήσει. Μέχρι τώρα, πάντοτε καθησύχαζε την συνείδησή του λέγοντας πως δεν ήξερε τι ζημιά θα προκαλούσε. Βλέπουμε πλέον πως αυτό δεν ισχύει και αυτή η γνώση, που ήρθε σαν υπερβατική εμπειρία από χρήση παραισθησιογόνων, τον κάνει πιο δεκτικό στην προσωπική θυσία που πρέπει να κάνει για να σωθεί το αγόρι-Παρατηρητής.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι κακό το άλλο σύμπαν. Αν ερχόταν κάποιος και σου έπαιρνε το παιδί σου, και μετά εξαιτίας αυτού σιγά-σιγά καταστραφόταν το σύμπαν σου, και έπρεπε να βάλεις σε amber κομμάτια πόλεων και ανθρώπων κι εσύ δεν θα γινόσουν έτσι; Τους δικαιολογώ απόλυτα. Άσε που η άλλη Ολίβια είναι πιο ανοιχτή και πιο ήρεμη σε σχέση με το παρελθόν της.

 

Μα το ίδιο λέμε, κι εγώ τους δικαιολογώ.

 

Γι' αυτό λέω ότι στην αρχή (και πιο συγκεκριμένα στα επεισόδια που πάνε να πάρουνε πίσω τον Πήτερ), δε μου άρεσε που παρουσιάζονταν ως οι κακοί της υπόθεσης.

 

Βέβαια, τώρα που είμαι κάπου στη μέση της 3ης σεζόν και έχει δείξει πολλά περισσότερα για τους "άλλους", ισορροπήθηκε αρκετά η κατάσταση οπότε είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Γιάννης:

 

 

Ενώ αρχικά δίνεται η αίσθηση πως οι "από κει" είναι οι κακοί της υπόθεσης, σιγά-σιγά ξετυλίγονται όλες οι πτυχές της ιστορίας και γίνονται περισσότερο ξεκάθαρα τα κίνητρά τους και οι ίδιοι γίνονται πιο συμπαθείς σαν χαρακτήρες. Ακόμα και ο Ουωλτεράλλος.

 

Απ' τις Ολίβιες όμως στηρίζω ξανθιααααα! Η επιτομή της πρωταγωνίστριας: εσωστρεφής, με κόμπλεξ, παιδικά τραύματα και ερυνείες :showoff:

 

Εντάξει, είναι φαν του Μπάρι Γουάιτ. Ε, όχι ( :nonono: )! Ξεκάθαρα εδώ η κοκκινομάλλα με το Μπόνο την έχει στο 0 - 1!

 

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είδα τα 7 επεισόδια του 5ου κύκλου που έχουν παίξει μέχρι σήμερα και έμεινα με καλές εντυπώσεις. Αυτός ο κύκλος θα ήταν μια σειρά από μόνη της. Ποιος θα περίμενε ότι θα φτάναμε εδώ όταν ξεκινούσε ε; Νά'ναι καλά ο Τζον Νόμπλ ως Γουόλτερ που μας κράτησε, γιατί μας πήρε λίγο να ζεσταθούμε την Ολίβια και τον Πήτερ (που δεν τον χώνευα καθόλου στο Dawson's Creek). Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοούσατε το "διασκευές" στα ανώτερα ποστ, αλλά ο Άμπραμς δείχνει να διαπρέπει στο "ξεκινώ σφυρίζοντας κλέφτικα μια σειρά, μη έχοντας καμία ιδέα που το πάω... αλλά νομίζω θα το βρω στο δρόμο." Είμαι περίεργος για την άποψη του Μιχάλη (Nihilio) που βλέπει τώρα τη σειρά αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα, μάλλον, στο σημείο που έγιναν τα πράγματα ενδιαφέροντα.

 

Ο τελικός κύκλος όμως θα γίνει όλος μια ωραία ταινία. Το Fringe δεν είναι Star Trek και δεν χαρίζει κάστανα ... όπως στην αφαίρεση ζωής, σε ενόχους και αθώους. Μέχρι στιγμής σπαράζει η καρδιά για την καημένη Ολίβια, ανησυχούμε μη χαθεί ο παλαβιάρης Γουόλτερ, και ο πήτερ αρχίζει να μας τρομάζει, κι ας θέλουμε να εκδικηθούμε μαζί του.

 

Έχω και μια μαντεψιά για το ποιος είναι ο Ντόναλντ. Ο τρόπος με τον οποίο επιμελώς τον "έκρυβαν" στο βίντεο μου γαργάλησε τις υποψίες. Άλλος κανείς; Πριν το επόμενο επεισόδιο; Καλύτερα ας τα πούμε με pm.

 

Μόλις προχθές είδα τα τελευταία επεισόδια της σειράς. Το μεγάλο διάστημα που πέρασα χωρίς ίντερνετ με "ξέκοψε" λίγο από το φορτισμένο ενδιαφέρον που είχα (είμαι ασυγχώρητος), και το ότι αυτές τις ημέρες το Star Channel προβάλλει τον τελευταίο κύκλο ξαναζέστανε το ενδιαφέρον μου. Να όμως που από 1η Αυγούστου δεν παίζουν τα κανάλια σπίτι μου, λόγω έλειψης αποκωδικοποιητή. Οπότε κατέφυγα στα live streaming online του web και είδα όλο το φινάλε μαζεμένο. Και ήταν σούπερ. Μπράβο στη σειρά. Ήρθα μετά εδώ και διάβασα τα ωραία σας σχόλια μέχρι που μυστηριοδώς (τι να υποθέσει ένας αρχαιολόγος; ) τα σχόλια κόβονται μαχαίρι και κανείς δεν ολοκληρώνει τα σχόλια και την κριτική του για την ολοκληρωμένη σειρά. Αυτά.

 

Υ.Σ. Μετά από τόσον καιρό δεν θυμάμαι ποιος νόμιζα ότι ήταν ο Ντόναλντ. Σίγουρα όμως δεν θα είχα μαντέψει ποτέ την πραγματική του ταυτότητα.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την αισθηση οτι για αλλη μια φορα το καναλι οι παραγωγοι τους υποχρεωσαν να την συνεχισουν κατα ενα τροπο. η τελευταια σαιζον ειναι σα να βλεπεις κατι τελειως διαφορετικο. αλλη σειρα δηλαδη. το εχουμε πολλες φορες στο παρελθον. Οποτε εγκατελειψα τον τελευταιο κυκλο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι για αλλη μια φορα το καναλι οι παραγωγοι τους υποχρεωσαν να την συνεχισουν κατα ενα τροπο. η τελευταια σαιζον ειναι σα να βλεπεις κατι τελειως διαφορετικο. αλλη σειρα δηλαδη. το εχουμε πολλες φορες στο παρελθον. Οποτε εγκατελειψα τον τελευταιο κυκλο...

 

Οι Παρατηρητές όμως ήταν παρών σε όλους τους προηγούμενους κύκλους, και μόνο στον τελευταίο αιτιολογείται και εξηγείται η παρουσία τους.

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω την αισθηση οτι για αλλη μια φορα το καναλι οι παραγωγοι τους υποχρεωσαν να την συνεχισουν κατα ενα τροπο. η τελευταια σαιζον ειναι σα να βλεπεις κατι τελειως διαφορετικο. αλλη σειρα δηλαδη. το εχουμε πολλες φορες στο παρελθον. Οποτε εγκατελειψα τον τελευταιο κυκλο...

 

Οι Παρατηρητές όμως ήταν παρών σε όλους τους προηγούμενους κύκλους, και μόνο στον τελευταίο αιτιολογείται και εξηγείται η παρουσία τους.

 

αχ δε θυμαμαι πως βαζω το παραθυρακι για τα σποιλερ. Δινεται εξηγηση. Το ετος 2036 θεωρησα ευρημα για να συνεχιστει η σειρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η σειρά μου άρεσε.

Παρά

1) την τόοοσο αμερικάνικη σκηνοθεσία ( "κοιτάξτε, ηθοποιοί, να δείχνετε καθαρά ότι τρέχετε, έτσι; μην και δεν το καταλάβουν οι θεατές, έτσι, σηκώστε τα χεράκια ψηλά στο στήθος" ),

2) παρά τους τόοοσο αφύσικους διαλόγους ( "πείτε τα και δυο και τρεις φορές, πρέπει να τα καταλάβει ο μέσος αμερικανός, μην και σκεφτεί λίγο, κι ας φαίνεται ο Μπρόιλς χαζός, τι να κάνουμε; " )

3) και τις πολλές ασυνέπειες και "πασαλείμματα",

 

μια τελευταία που θυμάμαι: στο τελευταίο επεισόδειο, όταν η Ολίβια περνάει στο παράλληλο σύμπαν, οι άλλοι πυροβολούν Παρατηρητές. Είχαν κι αυτοί τα γρήγορα όπλα, που δεν μπορούν να πιάσουν τις σφαίρες τους οι Παρατηρητές; Κι αν ναι, γιατί;

 

ηταν πολύ ευχάριστη και ενδιαφέρουσα, και χαίρομαι που την είδα. Οι δύο πρώτοι κύκλοι καλοί, με πιο αγαπημένο τον πρώτο, ο τέταρτος μου έσπασε τα νεύρα σε κάτι φάσεις, το τραβάγανε από τα μαλλιά, ενώ ο τελευταίος πολύ δυνατός, κάθε επεισόδειο μια καλή ταινία επιστημονικής φαντασίας.

 

Φυσικά λάτρεψα τον Γουόλτερ, ιδίως των πρώτων κύκλων, συμπάθησα τον Πήτερ από την αρχή, την Ολίβια άργησα, (την έβρισκα τόσο ξενέρωτη, και τέλος πάντων, τι παίζει με αυτό το σακάκι-παντελόνι των πρακτόρων;  :tease:  στολή είναι; ) αλλά μετά με κέρδισε για τα καλά, και η Άστριντ ήταν η καλή νεράιδα της σειράς (πάντα φαντασού εγώ).

 

Για την ταυτότητα του Ντόναλντ, πάντως, μου είχε περάσει από το μυαλό. Ποτέ δεν τον ξέχασα, και αν δεν εμφανιζόταν πάλι μέχρι το τέλος θα απογοητευόμουν.

Το φινάλε μου άρεσε πολύ,

εντάξει, αν ανοίξεις σπόιλερ για το φινάλε, ας πρόσεχες!

γιατί πήγαν να κάνουν κι άλλα τέτοια και τελευταία στιγμή τα αναιρούσαν, πράγμα που μου τη σπάει. Όλο κάποιος φαίνεται ότι πεθαίνει αλλά απλά λιποθύμησε (κλασσικό κόλπο), κάποιος γλιστράει στη σκοτεινή πλευρά για το καλό του αγώνα, αλλά τελευταία στιγμή βλέπει το φως... Αν γίνει μια φορά εντάξει, αλλά μιλάμε ότι τα χρησιμοποιούν με το κιλό αυτά σε ταινίες και σειρές, και στην συγκεκριμένη επίσης. Γι' αυτό και η θυσία του Γουόλτερ με ικανοποίησε. Και η τελευταία σκηνή, με τον Πήτερ να ανοίγει τον φάκελο, καταπληκτική.

 

 

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Είμαι ακόμα στο 2x06 και βαριέμαι τη ζωή μου, Ντίνο. Το μεγάλο κακό ως τώρα είναι ότι τη σειρά την έχω ξαναδεί (είναι σαν X-files με τον Doctor Who να κάνει guest star) και το πόσο προβλέψιμα είναι τα (ψευδοεπιστημονικά) monsters of the week.

Υπομονή μέχρι το φινάλε της δεύτερης σεζόν. Μετά αρχίζει να εστιάζει... και μετά...

 

 

Τελείωσα χθες τον δεύτερο κύκλο και ομολογώ ότι το έκανα γιατί συνήθως μετά από 20 λεπτά Fringe πέφτω για ύπνο. Ε, κάποια επεισόδια προς το τέλος τα έβγαλα ολόκληρα αλλά ως εκεί. Το φινάλε της σαιζόν ήταν οριακά ενδιαφέρον, το cliffhanger όμως προβλέψιμο.

Και πλέον έχει σταματήσει να είναι μέτρια X-files, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο Abrahams είχε δει το επεισόδιο του NuWho με τους Cybusmen και κάνει ολόκληρη σειρά γύρω από αυτό... Μόνο πως εκεί που ο NuWho είναι απολαυστικότατο Over the top space opera εδώ έχουμε ένα ανιαρό μείγμα κακού sci-fi και personal drama.

 

Φυσικά και θα συνεχίσω στην τρίτη σαιζόν, χρειάζομαι συχνά έναν καλό ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αξίζει να συνεχίσεις για να φτάσεις και να δεις την τελευταία σεζόν, που δεν είναι σαν τις υπόλοιπες και κλείνει τη σειρά υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή ίσως μου τελειώσει όλο το απόθεμα σειρών που έχω δει και τότε ίσως ξανακάνω προσπάθεια -την τρίτη- να δω την πρώτη σεζόν αυτού του πράγματος. Στις δύο πρώτες τα παράτησα κάπου στο 5 ή 6ο επεισόδιο λόγω απίστευτης βαριεστημάρας.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή ίσως μου τελειώσει όλο το απόθεμα σειρών που έχω δει και τότε ίσως ξανακάνω προσπάθεια -την τρίτη- να δω την πρώτη σεζόν αυτού του πράγματος. Στις δύο πρώτες τα παράτησα κάπου στο 5 ή 6ο επεισόδιο λόγω απίστευτης βαριεστημάρας.

To μυστικό είναι να τη δεις σε μία περίοδο της ζωής σου που χρειάζεσαι να προγραμματίζεις τον ύπνο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω προχωρήσει στην τρίτη σαιζόν μέχρι τη μέση και αρχίζω πλέον να κοιμάμαι όλο και πιο δύσκολα με τη σειρά. Το στόρυ με τα δύο σύμπαντα έχει ίντριγκα και τα monster of the week ξεκουράζουν λίγο από αυτή.

 

Αλλά μετα είδα το επεισόδιο 3x12 και άκουσα την ατάκα

Το μέλλον των δύο συμπάντων εξαρτάται από το με ποια από τις δύο Ολίβιες θα τα φτιάξει ο Πήτερ

και ξανάρχισα να θυμάμαι για ποιο λόγο μισώ το πώς αυτή η σειρά αναγει το personal drama σε δυσανάλογα επικές διαστάσεις.

 

Well done Mr. Abrahams...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Fringe (2008-2013)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..