Jump to content

Fringe (2008-2013)


araquel
 Share

Recommended Posts

Δηλαδή ο Walternate ήταν κακός όταν υπήρχε ο Πήτερ, και σε ένα σύμπαν που ο γιος του δεν μεγάλωσε... είναι καλός;

Προς το παρόν απ' ότι φαίνεται ναι. Ίσως επειδή κανένας δεν είχε έναν Πήτερ κι έτσι δεν υπήρχε αυτός ο φθόνος;

 

Εντωμεταξύ, για να είμαι σίγουρος που βαδίζω... τρίτο σύμπαν δεν υπάρχει έτσι; Αυτοί το νομίζουν. Δικός τους είναι αυτός ο Πήτερ, σβησμένος από την εξίσωση από τους εκνευριστικούς γλόμπους (του Adjustment Bureau δεν είναι; )

 

Ακριβώς, έχουμε πάλι δυο σύμπαντα, λίγο παραλλαγμένα από τα προηγούμενα δυο σύμπαντα..

 

Μόλις είδα το καταπληκτικό επεισόδιο :

Season 4 Episode 12

Welcome to Westfield

 

Ένα επεισόδιο αφιερωμένο στους Χορροράδες. 'Ενα zombie-επεισόδιο. Ναι Ναι! Zombies, οκ όχι ακριβώς, αλλά αυτή την αίσθηση έδωσαν! Και το τέλος, πολύ ταιριαστό με όλο το επεισόδιο που προχωράει πολύ την γενική πλοκή! Άντε να δούμε! Η ένταση και το ενδιαφέρον για το Fringe δεν έχει μειωθεί ούτε κατ' ελάχιστο!

 

Α κι επίσης ένα μπράβο για την αρχή του επεισοδίου όπως τα παραδοσιακά X-Files. Yeaah!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Season 4 Episode 12

Welcome to Westfield

 

Και το τέλος, πολύ ταιριαστό με όλο το επεισόδιο που προχωράει πολύ την γενική πλοκή!

 

Καταπληκτικό indeed, με wtf φινάλε και...

 

...επίσης αποκαλυπτικό το "A Better Human Being", με φινάλε ακόμα πιο αγωνιώδες για να μασάμε τα δάχτυλα μας ως το επόμενο. Που στο καλό είναι οι γλόμποι; Πότε θα ξυπνήσει και ο Γουόλτερ;

 

:bounce8:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα είναι πως έχει πάρει το πράσινο φως η σειρά για τη συνέχεια του 4ου season. Τουλάχιστον θα φτάσουν σε ένα κάποιο τέλος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι τέλος θα μας στεναχωρήσει :( Δεν θέλω να πεθάνει κανένας...

 

Το είδατε το 14ο επεισόδιο;

Ο τίτλος του ήταν: The end of all things.

 

Πολλές απαντήσεις! Μας είπαν ποιοι είναι οι observers επιτέλους! Γιέυ!

 

Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε ένα μήνα για το επόμενο επεισόδιο :(

Αλλά μετά λένε δεν θα υπάρχει άλλη διακοπή.

 

Και το treiler για το επόμενο επεισόδιο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=eaWmFe7XraA&feature=player_embedded

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Είδα επιτέλους το A Short Story About Love. Αδιάφορη η κεντρική πλοκή, ο Πήτερ όμως επιτέλους μαθαίνει αυτό που ξέραμε. Τι υπέροχο φινάλε για το επεισόδιο. Και για πολλοστή φορά, πέρα από το επιστημονικό, μεταφυσικό ή παραφυσικό, το στοιχείο που λύνει κάθε γόρδιο δεσμό: Η Αγάπη! "Love". Τσίου-Τσίου! Ο Άμπραμς προβλέπω ότι θα ρίξει πολλά βιολιά στο φινάλε της σειράς, ενάντια κάθε λογικής, πλοκής και ορθότητας. Βρε λέτε να ξέρει τι κάνει, ω κυνικά μου αδέλφια; :p

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω. Όσο πάει όλο και χειρότερο γίνεται. Δε βαριέσαι...

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα και το Nothing As It Seems. Πέρασα και μια ματιά την γνώμη του αναλυτή της σειράς στο hitflix για να δω μη μου ξέφυγε κάτι. Συμφωνώ με όσα γράφει. Πιο σημαντική σκηνή και η μόνη που μετράει, αυτή που ο Γουόλτερ δίνει τα δώρα στον Πήτερ. Με την αποδοχή του, επιτέλους θα έχουμε πάλι στιγμές Πήτερ-Γουόλτερ όπως παλιά.

 

Και αυτή η νέα ομάδα με τους μεταλλαγμένους... είμαστε πολύ βαθιά μέσα στον μύθο για να εισάγονται νέα στοιχεία, ή νέοι χαρακτήρες ή απειλές. Ιντριγκαδόρικο το φινάλε με το πλοίο, θα τους ξαναδούμε όμως ή θα τους φάει η σεναριακή μαρμάγκα;

 

Όσον αφορά τον τύπο που βλέπουμε στο τέλος να δέχεται το εμβόλιο, σας θύμισε κάτι το πρόσωπο του; Εμένα μου φάνηκε γνωστός και έξινα το κεφάλι μου που στο Fringe τον είχαμε ξαναδεί ως που το hitflix μου έστρωσε την κατάσταση: Πουθενά στο Fringe. Η φάτσα γνωστή από τη σειρά Battlestar Galactica βεβαίως-βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Μα με τους μεταλλαγμένους απαντάει σε ερωτήματα της 1ης και 2ης σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το είδατε το καινούριο επεισόδιο!?

 

Letters Of Transit

 

Είναι ένα επεισόδιο σε στυλ Terminator 4 και Blade Runner. Μάλιστα η αρχή του επεισοδίου είναι όπως ξεκινάει και το Blade Runner. (Δάκρυα συγκίνησης) Το επεισόδιο μας πάει στο έτος 2036! Και πολύ λένε ότι ήταν το pilot επεισόδιο για το season 5 (αν υπάρξει).

 

Και το τέλειο καινούριο intro theme

 

http://www.youtube.com/watch?v=VBiyONDDBXw

 

Και παίζει και ο Desmond από το Lost!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το μάθατε αλλά πήρε παράταση για 5η σεζον απλά μόνο για 13 επεισόδια.....όπου και θα κλείσει ο κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. ;-)

Όπως έγραψε και ο Αλέξανδρος, αλλάζει το ύφος της σειράς (πάλι) με πολύ έξυπνο τρόπο.

Έχει αποδείξει ο Άμπραμς ότι το ΄χει με τις διασκευές, τη σωστή χρήση κλισέ κτλ.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο JJ το 'χει με τις διασκευές.

 

Ορισμένα πράγματα όμως δεν σηκώνουν διασκευές...

Δεν μπορούσε να αφήσει τα κουλά του μακριά από το Star Trek και να ασχολείται με σήριαλ τύπου Fringe και Lost;

 

(Βρε να δεις που μια μέρα θα τον στείλουμε στον Rura Penthe, έτσι για να βγάλουμε το άχτι μας!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Άντε να δούμε τι θα δούμε! Ρε γαμώ το θέλω πολυ να δω το τέλος αλλά φοβάμαι μην είναι μούφα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είδα τα 7 επεισόδια του 5ου κύκλου που έχουν παίξει μέχρι σήμερα και έμεινα με καλές εντυπώσεις. Αυτός ο κύκλος θα ήταν μια σειρά από μόνη της. Ποιος θα περίμενε ότι θα φτάναμε εδώ όταν ξεκινούσε ε; Νά'ναι καλά ο Τζον Νόμπλ ως Γουόλτερ που μας κράτησε, γιατί μας πήρε λίγο να ζεσταθούμε την Ολίβια και τον Πήτερ (που δεν τον χώνευα καθόλου στο Dawson's Creek). Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοούσατε το "διασκευές" στα ανώτερα ποστ, αλλά ο Άμπραμς δείχνει να διαπρέπει στο "ξεκινώ σφυρίζοντας κλέφτικα μια σειρά, μη έχοντας καμία ιδέα που το πάω... αλλά νομίζω θα το βρω στο δρόμο." Είμαι περίεργος για την άποψη του Μιχάλη (Nihilio) που βλέπει τώρα τη σειρά αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα, μάλλον, στο σημείο που έγιναν τα πράγματα ενδιαφέροντα.

 

Ο τελικός κύκλος όμως θα γίνει όλος μια ωραία ταινία. Το Fringe δεν είναι Star Trek και δεν χαρίζει κάστανα ... όπως στην αφαίρεση ζωής, σε ενόχους και αθώους. Μέχρι στιγμής σπαράζει η καρδιά για την καημένη Ολίβια, ανησυχούμε μη χαθεί ο παλαβιάρης Γουόλτερ, και ο πήτερ αρχίζει να μας τρομάζει, κι ας θέλουμε να εκδικηθούμε μαζί του.

 

Έχω και μια μαντεψιά για το ποιος είναι ο Ντόναλντ. Ο τρόπος με τον οποίο επιμελώς τον "έκρυβαν" στο βίντεο μου γαργάλησε τις υποψίες. Άλλος κανείς; Πριν το επόμενο επεισόδιο; Καλύτερα ας τα πούμε με pm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στο 2x06 και βαριέμαι τη ζωή μου, Ντίνο. Το μεγάλο κακό ως τώρα είναι ότι τη σειρά την έχω ξαναδεί (είναι σαν X-files με τον Doctor Who να κάνει guest star) και το πόσο προβλέψιμα είναι τα (ψευδοεπιστημονικά) monsters of the week.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στο 2x06 και βαριέμαι τη ζωή μου, Ντίνο. Το μεγάλο κακό ως τώρα είναι ότι τη σειρά την έχω ξαναδεί (είναι σαν X-files με τον Doctor Who να κάνει guest star) και το πόσο προβλέψιμα είναι τα (ψευδοεπιστημονικά) monsters of the week.

Υπομονή μέχρι το φινάλε της δεύτερης σεζόν. Μετά αρχίζει να εστιάζει... και μετά...

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας ακουστει και μια αρνητική στάση απέναντι σ'αυτή την σειρά. Την ειδα φέτος την ανοιξη μέχρι εκείνο το επεισόδειο της 4ης σαιζόν που επιστρέφει ο peter. Η άποψη μου για την σειρά: άρτζι μπούρτζι και λουλάς και τρία αυγά τουρκίας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ακουστει και μια αρνητική στάση απέναντι σ'αυτή την σειρά. Την ειδα φέτος την ανοιξη μέχρι εκείνο το επεισόδειο της 4ης σαιζόν που επιστρέφει ο peter. Η άποψη μου για την σειρά: άρτζι μπούρτζι και λουλάς και τρία αυγά τουρκίας!

 

Ε καλά δεν είσαι ο μόνος με αρνητική στάση. (Δες Νιχιλιο από πάνω για παράδειγμα) Εμένα πάντως μ' αρέσει. Πολλές φορές δείχνουν κάποια επεισόδια που φαίνονται σαν να είναι ότι να 'ναι. Αλλά μετά από κάποια επεισόδια τα εξηγούν. Μ' αρέσουν στο 5ο και τελευταίο season μέχρι τώρα:

 

1) Το τραγούδι στο τέλος κάθε επεισοδίου, εστιάζοντας σε κάποιον χαρακτήρα

2) Οι απρόβλεπτες καταστάσεις

3) Η χρησιμοποίηση των πρώτων επεισοδίου του πρώτου/δεύτερου κύκλου. Είναι σαν να σου λένε, είχαμε λόγο που σας δείχναμε εκείνα τα επεισόδια κι ας τα βαριόσασταν.

4) Η τόσο μεγάλη εμβάθυνση στους χαρακτήρες, ειδικά στις ατέλειες τους.

 

Όταν τελειώσει η season θα φτιάξω sountrack από τα τραγούδια που παίχτηκαν και θα το ποστάρω εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ξεχνιόμαστε. Απόψε τα ξημερώματα έχει τo προτελευταίο επεισόδιο του Fringe!

 

Meanwhile θαυμάστε artworks που έχουν φτιάξει οι φανς του σόου:

 

Gallery: Fringe Art Show Celebrates Finale With Fan Masterpieces

 

Διόρθωση, το πρωτελευταίο επεισόδιο απόψε. Την επόμενη εβδομάδα το τελευταίο διπλό επεισόδιο.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό. Εγώ κάποια στιγμή αυτήν την εβδομάδα θα δω τα δύο τελευταία επεισόδια του 4ου κύκλου και έπειτα, όποτε μπορέσω, θα αρχίσω και τον, ολοκληρωμένο, 5ο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Fringe (2008-2013)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..