Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Για να παραμείνω και εντός θέματος, αγόρασα σήμερα την ανθολογία διηγημάτων του Stephen King, "Όλα είναι δυνατά".

 

Το λάθος που κάνω επαναλαμβανόμενα είναι πως δεν ανατρέχω στις απόψεις των μελών του φόρουμ σε σχέση με τα βιβλία που "τσιμπάω", γιατί συνήθως αυτές οι αγορές είναι εντελώς παρορμητικές. Τι λέτε, λοιπόν, οι λάτρεις του King; Είναι καλό το βιβλίο που πήρα;

 

Καλό και ωραίο είναι να κοιτάζουμε τις απόψεις των άλλων, αλλά καμία φορά πρέπει και να επιλέγουμε παρορμητικά. Είναι αρκετά καλή η συλλογή που πήρες και δεν θα έχεις πρόβλημα. Ξεχωρίζω ως καλύτερες την ομότιτλη και τα: ''Η Περί Κατοικιδίων Θεωρία του Λ.Τ.'' (ξεκαρδιστική), ''Η Σφαίρα του Τρόμου'' (πολύ καλή ιστορία που έχει βγει και σε ταινία) και ''Οι Μικρές Αδελφές της Ελούρια''. Αυτή είναι ιστορία για τον Μαύρο Πύργο, τον κόσμο που έπλασε ο King. Εάν δεν τον γνωρίζεις, θα σε βάλει στο κλίμα του. Και αναλόγως αν θα σου αρέσει ή όχι, προχωράς και στην ανάγνωση της εφταλογίας.

 

Χμμμ... Πάντα παρορμητικά επιλέγω και συνήθως δεν πέφτω έξω ως προς το γούστο μου! Άρα μάλλον είμαι εντάξει. :)

 

Σχετικά με το βιβλίο τώρα. Έχω ήδη διαβάσει τις δυο πρώτες ιστορίες -τις διαβάζω με τη σειρά- οπότε ακόμα δεν έχω φτάσει σε αυτές που ανέφερες. Το Μαύρο Πύργο δεν τον έχω διαβάσει ακόμα, αν και έχω το πρώτο βιβλίο της σειράς. Για να δούμε, λοιπόν...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα αυτό. :chinese: Το είχα διαβάσει μέχρι τη μέση στα ελληνικά και το παράτησα καθώς άρχισα να βλέπω εφιάλτες. Αφότου μπήκα στο sff και άρχισα να διαβάζω ιστορίες τρόμου, άρχισα να θέλω να το ξαναδιαβάσω. Οπότε έπεσε σήμερα η παραγγελία στα αγγλικά, καθώς είδα θάψιμο για τη μετάφραση.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το ωραίο δώρο των εκδόσεων Λογείον, το βιβλίο του Τζακ Κέτσαμ, Το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας, με έναν ωραιότατο σελιδοδείκτη να το συνοδεύει. Και έκανα και μια βόλτα στο Μοναστηράκι, τρεις μήνες μετά την τελευταία φορά. Και βρήκα μπόλικο πράμα και βιβλία που έψαχνα. Όλα μαζί, κόστισαν 25 ευρώ.

 

1. Ντένις Τζόνσον - Άγγελοι(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). Το έψαχνα καιρό, και εκεί που το βρήκα είχε άλλα τρία αντίτυπα!

2. Φρέντερικ Φορσάιθ - Τα Σκυλιά του Πολέμου(εκδόσεις Ράπτη).

3. Φρέντερικ Φορσάιθ - Το Τσακάλι(εκδόσεις Ζάρβανος).

Τα δυο βιβλία του Φορσάιθ, είναι σε πολυσέλιδες εκδόσεις με σκληρό εξώφυλλο και λοιπά.

4. Στήβεν Κινγκ - Όλα είναι Δυνατά(εκδόσεις Bell).

5. Κλαρκ Άστον Σμιθ - Τα Μαγικά Ταξίδια(εκδόσεις Terra Nova).

6. Ντέιλ Ντάι - Platoon(εκδόσεις Καρρέ).

7. Άιρα Λέβιν - Το μωρό της Ροζμαρύ(εκδόσεις Φλίπερ).

8. Τζακ Χίγκινς - Ο Αετός άγγιξε τη Γη(εκδόσεις Bell).

9. Χέρμαν Γουκ - Ανταρσία στο Κέην(εκδόσεις Bell).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Χθές κατά το βραδάκι καθώς χαζολογούσα στην Πρωτοπορία ανακάλυψα χωμένο κάπου ένα λεπτούλι σομονί βιβλιαράκι που δεν είχα καταφέρει να το πετύχω μεχρι τώρα και το τσίμπησα.

 

Ευθυμία, το "Μεσα απ' το γυαλί" αγοράστηκε και περιμένει να διαβαστεί το συντομότερο :D

 

Εδιτ: Επειδή είχε δύο τεμάχια, το άλλο, για να μην μείνει μόνο του και στριμωγμένο στο ράφι, αγοράστηκε για δώρο.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Ιιιι, καλέ πού το θυμήθηκες αυτό; laugh.gif Ευχαριστώ κι ελπίζω να περάσεις καλά, κι εσύ κι όποιος δεχτεί το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έκανε δώρο μια αγαπημένη μου φίλη το "The Prince of Mist" του Carlos Ruiz Zafón. Ο πρωτότυπος τίτλος είναι "El príncipe de la niebla" και το βιβλίο είναι μεταφρασμένο στα αγγλικά. Μια ιστορία που διαδραματίζεται περίπου το 1943, ένα θρίλερ πολλά υποσχόμενο. Πολύ φοβάμαι πως δε θα μπορέσω να κρατηθώ μέχρι να τελειώσει η εξεταστική... Το θέλω τώρα! :p

Link to comment
Share on other sites

χθες η αδερφη μου μου χαρισε το κοιμητηριο της πραγας του ουμπερτο Εκο.

Κι εγω αυτη τη στιγμη αγοραζω ηλεκτρονικα 5 βιβλια της harlenic της σειρας σιλκ.

τα βασικα τους στοιχεια ειναι ο ερωτας και καποια μορφη μυστηριου και περιπετειας.

γενικα αναλαφρα,οτι ακριβως θα χρειασθω το καλοκαιρι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με ξέρετε, δεν γίνεται τόσες μέρες να μην πάρω κάποιο βιβλίο, οπότε να οι τελευταίες μου αγορές:

 

1. Michael Chabon - Οι Συναρπαστικές Περιπέτειες των Κάβαλιερ και Κλέι(εκδόσεις Λιβάνη). Το βρήκα με 9 ευρώ, και το άρπαξα. 800 σελίδες ποιότητας.

2. Albert Sanchez Pinol - Ψυχρό Δέρμα(εκδόσεις Bell). Το έχουν προτείνει αρκετοί εδώ στο φόρουμ, είναι και λίγο περίεργο βιβλίο, μικρό, και το βρήκα με 4 ευρώ.

3. David Lodge - Ούτε γάτα, ούτε ζημιά(εκδόσεις Bell). Το βρήκα στην παλιά έκδοση της σειράς Best Seller, με 0,50 ευρώ!

4. Michael Blake - Χορεύοντας με τους Λύκους(εκδόσεις Λιβάνη). Το βιβλίο από το οποίο έγινε η μεγάλη αυτή ταινία, μόνο με 4 ευρώ.

5. Dan Simomons - Φάμπρικα Απατεώνων(εκδόσεις Bell). Το είχα σε κατεστραμμένη κατάσταση, δεν θα το διάβαζα με τίποτα, οπότε έψαξα και τελικά το βρήκα σε πολύ καλή, έδωσα 2 ευρώ και το πήρα.

6. Dan Simmons - Ντρουντ(εκδόσεις Πλατύπους). Πολλοί λένε ότι είναι βαρετό και κουραστικό βιβλίο, στον Adicto δεν άρεσε και τόσο, αλλά από κάποια σχόλια "ψήθηκα" και το πήρα. Θα δείξει, από τις πρώτες σελίδες πάντως, μου άρεσε αρκετά.

7. Ken Follet - Οι Στυλοβάτες της Γης(εκδόσεις Bell). Το μεγαλειώδες βιβλίο του Ken Follet, που έγινε και σειρά, την οποία δεν είδα, γιατί ήθελα να διαβάσω το βιβλίο πρώτα. 1250 σελίδες!

8. Stephen King - Μαύρος Πύργος: Η Γέννηση του Πιστολέρο(εκδόσεις Bell). Πρώτος τόμος της σειράς του Μαύρου Πύργου, σε Graphic Novel. Παίρνει πάρα πολύ καλές κριτικές, και το βρήκα σε σούπερ προσφορά με 12,50 ευρώ στο πρακτορείο τύπου της γειτονιάς μου. Μόνο που είμαι λίγο άσχετος. Πρέπει να διαβάσω πρώτα την κανονική σειρά, δεν έχει σημασία, έχει spoilers και λοιπά, τι...; Παρακαλώ διαφωτίστε με!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με ξέρετε, δεν γίνεται τόσες μέρες να μην πάρω κάποιο βιβλίο, οπότε να οι τελευταίες μου αγορές:

 

1. Michael Chabon - Οι Συναρπαστικές Περιπέτειες των Κάβαλιερ και Κλέι(εκδόσεις Λιβάνη). Το βρήκα με 9 ευρώ, και το άρπαξα. 800 σελίδες ποιότητας.

2. Albert Sanchez Pinol - Ψυχρό Δέρμα(εκδόσεις Bell). Το έχουν προτείνει αρκετοί εδώ στο φόρουμ, είναι και λίγο περίεργο βιβλίο, μικρό, και το βρήκα με 4 ευρώ.

3. David Lodge - Ούτε γάτα, ούτε ζημιά(εκδόσεις Bell). Το βρήκα στην παλιά έκδοση της σειράς Best Seller, με 0,50 ευρώ!

4. Michael Blake - Χορεύοντας με τους Λύκους(εκδόσεις Λιβάνη). Το βιβλίο από το οποίο έγινε η μεγάλη αυτή ταινία, μόνο με 4 ευρώ.

5. Dan Simomons - Φάμπρικα Απατεώνων(εκδόσεις Bell). Το είχα σε κατεστραμμένη κατάσταση, δεν θα το διάβαζα με τίποτα, οπότε έψαξα και τελικά το βρήκα σε πολύ καλή, έδωσα 2 ευρώ και το πήρα.

6. Dan Simmons - Ντρουντ(εκδόσεις Πλατύπους). Πολλοί λένε ότι είναι βαρετό και κουραστικό βιβλίο, στον Adicto δεν άρεσε και τόσο, αλλά από κάποια σχόλια "ψήθηκα" και το πήρα. Θα δείξει, από τις πρώτες σελίδες πάντως, μου άρεσε αρκετά.

7. Ken Follet - Οι Στυλοβάτες της Γης(εκδόσεις Bell). Το μεγαλειώδες βιβλίο του Ken Follet, που έγινε και σειρά, την οποία δεν είδα, γιατί ήθελα να διαβάσω το βιβλίο πρώτα. 1250 σελίδες!

8. Stephen King - Μαύρος Πύργος: Η Γέννηση του Πιστολέρο(εκδόσεις Bell). Πρώτος τόμος της σειράς του Μαύρου Πύργου, σε Graphic Novel. Παίρνει πάρα πολύ καλές κριτικές, και το βρήκα σε σούπερ προσφορά με 12,50 ευρώ στο πρακτορείο τύπου της γειτονιάς μου. Μόνο που είμαι λίγο άσχετος. Πρέπει να διαβάσω πρώτα την κανονική σειρά, δεν έχει σημασία, έχει spoilers και λοιπά, τι...; Παρακαλώ διαφωτίστε με!

 

Kαλα βρε θηριο,ποτε θα τα διαβασεις ολα αυτα?Πρεπει να διαβαζεις πολυ γρηγορα!

Εμενα συνηθως με πιανει ο υπνος στο κρεβατι -οταν διαβαζω -κ αργω να τελειωσω τα βιβλια που αγοραζω...λολ

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα περισι το ενας κοσμος χωρις τελος του ιδιου, αλλα τουθς στυλοβατες της γης δεν τους βρισκω πουθενα.

ειδα οτι εχουν εξαντληθει αλλα εξακολουθω να τους ψαχνω χωρις αποτελεσμα δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα περισι το ενας κοσμος χωρις τελος του ιδιου, αλλα τουθς στυλοβατες της γης δεν τους βρισκω πουθενα.

ειδα οτι εχουν εξαντληθει αλλα εξακολουθω να τους ψαχνω χωρις αποτελεσμα δυστυχως.

 

Δεν είναι εξαντλημένο, κανονικότατα κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Στη Πρωτοπορία υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα βιβλία των εκδόσεων Τόπος, σε πάρα μα πάρα πολύ καλές προσφορές(4.90€, 5.90€, 6.90€), πήρα μερικά βιβλία, και μετάνιωσα που δεν πήρα και κάποια άλλα από αυτές τις προσφορές, αλλά θα πάω την Πέμπτη ξανά για να ηρεμήσω. Και είναι μια καλή ευκαιρία να πάρω βιβλία Ελλήνων συγγραφέων, νέων σε ηλικία.

 

1. Κουέντιν Ταραντίνο - Inglourious Basterds(εκδόσεις Τόπος)

2. Βασίλειος Δρόλιας - Τυχαία Είσοδος(εκδόσεις Τόπος)

3. Γ.Παλαβός, Σ.Μπαμπατζιμόπουλος - Σαν Άνγκρε. Τα Δάκρυα της Φον Μπράουν(εκδόσεις Τόπος)

4. Ντέιβιντ Πις - Τόκιο ώρα Μηδέν(εκδόσεις Τόπος)

5. Χαβιέ Θέρκας - Η Ταχύτητα ου Φωτός(εκδόσεις Πατάκη). Σε προσφορά.

6. Στηβ Έρικσον - Η Απέναντι Όχθη του Ρουβικώνα(εκδόσεις Aquarius). 2 ευρώ! Παίρνει πολύ καλά σχόλια, μεταξύ των οποίων και από τον Thomas Pynchon.

7. Ουμπέρτο Έκο - Το Κοιμητήριο της Πράγας(εκδόσεις Ψυχογιός). Μου το έκαναν δώρο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2 σπουδαία βιβλία στα αγγλικά: To Kill a Mockingbird και One Flew Over the Cuckoo's Nest. Σπάνια αγοράζω, τουλάχιστον να παίρνω πράγματα που δεν υπάρχουν στα ελληνικά και στις βιβλιοθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, και τα δυο βιβλία υπάρχουν στα ελληνικά, αλλά μόνο το ένα μπορείς να βρεις. Το βιβλίο της Harper Lee, έχει μεταφραστεί στα ελληνικά με τον τίτλο Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια, από τις εκδόσεις Bell(στο μοναστηράκι το πέτυχα με τον τίτλο Ακάνθινο Στεφάνι, στη σειρά Bell best seller, μόλις με 0,50 ευρώ, αλλά το είχα ήδη στην καινούργια έκδοση με το μαύρο εξώφυλλο και έτσι δεν το πήρα), και το άλλο με τον τίτλο Στη φωλιά του Κούκου, από τις εκδόσεις Δίοδος, το οποίο ψάχνω μανιωδώς, και ας το έχω βρει σε καλή τιμή στα εγγλέζικα. Είναι ένα πορτοκαλί βιβλίο, με τον Τζακ Νίκολσον στο εξώφυλλο. Που στα κομμάτια να το βρω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο το βράδυ, στο Πασχαλινό (χωρίς αρνί, όμως) Μυτήγκιο, παρέλαβα με μεγάλη μου χαρά δύο βιβλία από τη χαμογελαστή μας Darkchilde. Το "Genome" του Matt Ridley και το "Dead Until Dark" της Charlaine Harris! Ευχαριστώ πολύ και από εδώ, Βούλα!! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμ, και τα δυο βιβλία υπάρχουν στα ελληνικά, αλλά μόνο το ένα μπορείς να βρεις. Το βιβλίο της Harper Lee, έχει μεταφραστεί στα ελληνικά με τον τίτλο Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια, από τις εκδόσεις Bell(στο μοναστηράκι το πέτυχα με τον τίτλο Ακάνθινο Στεφάνι, στη σειρά Bell best seller, μόλις με 0,50 ευρώ, αλλά το είχα ήδη στην καινούργια έκδοση με το μαύρο εξώφυλλο και έτσι δεν το πήρα), και το άλλο με τον τίτλο Στη φωλιά του Κούκου, από τις εκδόσεις Δίοδος, το οποίο ψάχνω μανιωδώς, και ας το έχω βρει σε καλή τιμή στα εγγλέζικα. Είναι ένα πορτοκαλί βιβλίο, με τον Τζακ Νίκολσον στο εξώφυλλο. Που στα κομμάτια να το βρω;;;;

 

Ωχ...Νόμιζα ότι δεν υπήρχαν,αλλά δεν πειράζει, καλύτερα στο πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια, κυκλοφορει;

τελεια, πολυ χαιρομαι, θα φροντισω να το αγορασω τοτε.

Αυτη την ενδειξη ειδα παντως σε μια ιστοσελιδα.

εγω πηρα περισι το ενας κοσμος χωρις τελος του ιδιου, αλλα τουθς στυλοβατες της γης δεν τους βρισκω πουθενα.

ειδα οτι εχουν εξαντληθει αλλα εξακολουθω να τους ψαχνω χωρις αποτελεσμα δυστυχως.

 

Δεν είναι εξαντλημένο, κανονικότατα κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Το Τραγούδι της Θεάς Κάλι'' του Dan Simmons από Πρωτοπορία. Η τιμή του ήταν 10,13 ευρώ, όμως μου το ''άφησαν'' 10,20. Επειδή βιαζόμουν να ακυρώσω το εισιτήριο που είχα για το λεοφωρείο δεν είπα τίποτα. Πήρα επίσης και από το ''Παλαιοβιβλιοπωλείο της Θεσσαλονίκης'' δύο Ντικ: ''Ουράνιο Μάτι'' και ''Το Ηλεκτρικό Πρόβατο''. Με 7 ευρώ έκαστως, πλήρωσα 10. Συμφέρει τελικά πολύ να αγοράζει κανείς από παλαιοβιβλιοπωλεία. Όποτε κατεβαίνω κέντρο από 'δω και πέρα, πάντα θα πηγαίνω πρώτα μία βόλτα από 'κει, προτού πάω στα κανονικά καταστήματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αληθεια, κυκλοφορει;

τελεια, πολυ χαιρομαι, θα φροντισω να το αγορασω τοτε.

Αυτη την ενδειξη ειδα παντως σε μια ιστοσελιδα.

εγω πηρα περισι το ενας κοσμος χωρις τελος του ιδιου, αλλα τουθς στυλοβατες της γης δεν τους βρισκω πουθενα.

ειδα οτι εχουν εξαντληθει αλλα εξακολουθω να τους ψαχνω χωρις αποτελεσμα δυστυχως.

 

Δεν είναι εξαντλημένο, κανονικότατα κυκλοφορεί.

 

Θα το ξανακοιτάξω την Πέμπτη για να σου απαντήσω με απόλυτη σιγουριά, αλλά μέχρι πριν μερικές μέρες το είχαμε. Και να εξαντλήθηκε δηλαδή, δεν παίζει να κρατήσει για πολύ. Υπάρχει κι η σειρά άλλωστε, είναι τέλεια διαφήμιση για το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

α σε ευχαριστω και παλι.

Και το ενας κοσμος χωρις τελος παντως ηταν καταπληκτικο!!

Και ανετα γινεται σειρα, ποιος ξερει, ισως στο μελλον.

Λοιπον, ας αναφερω κι εγω λιγα βιβλιαρακια επιπλεον εκτος απο τα σιλκ και το κοιμητηριο της πραγας.

Οι δυο τομοι των αθλιων, ο δευτερος και τριτος τομος του εργου βορειοι και νοτιοι... για μενα αυτο το εργο ειναι ασυλληπτα καλο!!

και τελος μια σειρα βιβλιων του Wilbur Smith, τον οποιο συγκαταλεγω αναμεσα στους αγαπημενους μου συγγραφεις.

Οι τιτλοι των βιβλιων ειναι, στην καυτη αμμο, η δυναμη των οπλων και τελος οργη.

Αυτα για την ωρα, θα επανελθω συντομα ελπιζω.

Link to comment
Share on other sites

Αμαζόνιος:

 

1. The Windup Girl - Paolo Baciagalupi

2. Spacetime Physics: An introduction to Special Relativity - John A. Wheeler and Edwin F. Taylor

3. Embassy Town - China Mieville

Link to comment
Share on other sites

Αμαζόνιος:

 

1. The Windup Girl - Paolo Baciagalupi

2. Spacetime Physics: An introduction to Special Relativity - John A. Wheeler and Edwin F. Taylor

3. Embassy Town - China Mieville

 

Το The Windup Girl το αγορασα και εγω!

Από China Mieville εχω τα Perdido και Scar... αληθεια το Embassy Town το αγορασες σε hardcover;

(δεν το ειδα στο Amazon σε pb).

Link to comment
Share on other sites

Το The Windup Girl το αγορασα και εγω!

Από China Mieville εχω τα Perdido και Scar... αληθεια το Embassy Town το αγορασες σε hardcover;

(δεν το ειδα στο Amazon σε pb).

 

Ναι το πήρα σε hardcover.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Όλα τα γραπτά του, του Woody Allen. Το βιβλίο ήταν εξαντλημένο, και επανεκδόθηκε πριν λίγες μέρες. Πολύ χάρηκα!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..