Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

α σε ευχαριστω και παλι.

Και το ενας κοσμος χωρις τελος παντως ηταν καταπληκτικο!!

Και ανετα γινεται σειρα, ποιος ξερει, ισως στο μελλον.

Λοιπον, ας αναφερω κι εγω λιγα βιβλιαρακια επιπλεον εκτος απο τα σιλκ και το κοιμητηριο της πραγας.

Οι δυο τομοι των αθλιων, ο δευτερος και τριτος τομος του εργου βορειοι και νοτιοι... για μενα αυτο το εργο ειναι ασυλληπτα καλο!!

και τελος μια σειρα βιβλιων του Wilbur Smith, τον οποιο συγκαταλεγω αναμεσα στους αγαπημενους μου συγγραφεις.

Οι τιτλοι των βιβλιων ειναι, στην καυτη αμμο, η δυναμη των οπλων και τελος οργη.

Αυτα για την ωρα, θα επανελθω συντομα ελπιζω.

 

Ε, ναι λοιπόν, το βιβλίο ζει και βασιλεύει και μάλιστα φιγουράρει και σε πάγκο σε γνωστό κεντρικό βιβλιοπωλείο tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα:

 

1. Ενυδρία - Βάγια Ψευτάκη

2. Υπόκοσμοι - Κωσταντίνα Δελημήτρου

3. Το Στοίχημα των Ανθρώπων - Μιχάλης Σπέγγος.

 

Το πρώτο το είχα παραγγείλει και τα άλλα δύο τα είχα σημειώσει, και τα είδα όταν ήρθε η Ενυδρία, και τα πήρα. Χαίρομαι που έχουν κατέβει οι τιμές των βιβλίων, αν και ακόμα θέλουν να κατέβουν. Τα τρία βιβλία τα πήρα με 36 ευρώ, άλλες φορές θα μου κόστιζαν τουλάχιστον 50 ευρώ, αν όχι και παραπάνω. Ελπίζω και σε καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

1. The Illustrated Man, Ray Bradbury

 

Δωράκια:

1. Κουλτούρες της Νύχτας, Bryan D. Palmer

2. Νέμεσις, Jo Nesbo

3. Metro 2033, Dmitry Glukhovsky

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τσίμπησα τρία κλασικά και πολυδιαβασμένα στο εξωτερικό graphic novels, σε ίδιες ή και καλύτερες τιμές απ'ότι αν τα έπαιρνα στα αγγλικά, και πήρα δυο πολύ καλά βιβλία.

 

1. Daniel Clowes - Σαν σιδερένιο ομοίωμα γαντιού από βελούδο(εκδόσεις Ο Κορμοράνος)

2. Alison Bechdel - Το Θανατάδικο(εκδόσεις Γράμματα)

3. Alan Moore, Brian Bolland - Batman: Το Φονικό Αστείο(εκδόσεις Anubis)

4. Torsten Krol - Οι Δελφινάνθρωποι(εκδόσεις Bell)

5. Wallace Breem - Αετός στο χιόνι(εκδόσεις Επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω ένα μικρό δωράκι στον εαυτό μου και αγόρασα 2 βιβλία εντελώς άσχετα μεταξύ τους:

α)Το Στόμα του Διαβόλου-Αντώνης Κρυσίλας-Εκδόσεις Πλατύπους

β)Ο Θάνατος του Μπάνι Μανρό-Nick Cave-Εκδόσεις Τόπος

 

Το πρώτο το αγόρασα, επειδή διάβασα πολλά θετικά σχόλια εδώ μέσα,αλλά και από τις περιγραφές των ιστοριών μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και ευχάριστο.

Για το δεύτερο τα λόγια είναι περιττά.Λατρεμένος καλλιτέχνης.Αληθινά σκοτεινός και γκόθικ.Ότι κυκλοφορεί κατά καιρούς το αγοράζω μανιωδώς!

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

1. Μάικλ Κόνελι - Ο Ποιητής(εκδόσεις Λιβάνη). Πολύ σπάνια έκδοση, ίσως το καλύτερο μυθιστόρημα του Μάικλ Κόνελι, μόνο με 8 ευρώ!

2. Ντέιβιντ Μπένιοφ - Η Πολιτεία των Ληστών(εκδόσεις Ψυχογιός). Σχετικά καινούργια κυκλοφορία, σύγχρονο αριστούργημα, μόνο με 8 ευρώ!

3. Τζ.Γκ. Μπάλαρντ - Έκθεση Ωμοτήτων(εκδόσεις Απόπειρα). Απ'τα καλύτερα βιβλία του Μπάλαρντ, πάρα πολύ σπάνιο στα ελληνικά, μόνο με 5 ευρώ!

4. Άντερς Ρούσλουντ/Μπούριε Χέλστρεμ - Η Θυρίδα(εκδόσεις Οξύ). Ολοκαίνουργια κυκλοφορία, θρίλερ ποιότητας, μόνο με 9 ευρώ!

 

Και την επόμενη εβδομάδα, ανυπομονώ να πάρω το Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος, του Μαξ Μπρουκς...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ BladeRunner, τέτοια βιβλία σε τέτοιες τιμές που τα βρίσκεις?? Πες μας και μας!

Link to comment
Share on other sites

Μοναστηράκι, Στοά Μπρόντγουεϊ, Μικρό Μοναστηράκι(Γραβιάς), Βιβλία Για Όλους(Αιόλου 104), και Παζάρι βιβλίου κάθε χρόνο(Ιανουάριο-Φεβρουάριο). Και Πολιτεία/Πρωτοπορία, με μεγάλες εκπτώσεις σε παλιά βιβλία(2008 και πριν), και με ειδικές σούπερ προσφορές. Έχω δώσει πάρα πολλά λεφτά, αλλά έχω πάρει εκατοντάδες βιβλία, και έχω γλιτώσει πολλές εκατοντάδες ευρώ. Αλλά είναι θέμα τύχης να βρεις κάποιο βιβλίο σπάνιο, που να σε ενδιαφέρει, σε παλαιοβιβλιοπωλεία. Ακόμα ψάχνω Ίλιον, Στη Φωλιά του Κούκου, Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας, Συνασπισμός Ηλιθίων, Ρώτα τον Άνεμο, Κάτω απ'το Ηφαίστειο, Ο Άνθρωπος Ζάρι, τα πρώτα δυο βιβλία της τριλογίας Illuminatus! Trilogy των Wilson και Shea, και λοιπά...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο βιβλία:

 

 

 

 

1) Ο άγγελος του παράξενου. Ένα βιβλίο με μερικά λιγότερο γνωστά διηγήματα του Πόε, απο τις εκδόσεις Αιγόκερως. Ένα, "η σφίγγα", μου άρεσε. Το βιβλίο κόστισε πέντε ευρώ.

 

 

 

 

2) Αισθητικές περιέργειες. Συλλογή άρθρων του Μπωντλαίρ για τον Πόε, τον Γκωτιέ, τον Φλωμπέρ και τον Ουγκώ. Απο τις παλιές εκδόσεις Βάνιας, έκδοση του 1991. Επίσης κόστισε πέντε ευρώ, και το βρήκα στον Ραγιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1)The Call of Cthulhu and Other Weird Stories - H.P. Lovecraft (7,92 ευρώ)

2)The Black Company - Glenn Cook (3,84 ευρώ)

3)Shadows Linger - Glenn Cook (3,99 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Val McDermit-The Mermaids Singing

από τι διάβασα είναι ανώμαλο(διεστραμμένο χεχεχεχεχ) αστυνομικό θρίλλερ με σίριαλ κίλλερ

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστειλα απο μια παραγγελια σε Πρωτοπορια και Πολιτεια!:cool:

 

Απο Πολιτεια

Σολαρις - Στανισλαβ Λεμ (Ποταμος)

Ο Αναρχικος των Δυο Κοσμων - Ουρσουλα ΛεΓκεν (Parsec)

Το Κορακι - Στιβεν Κινγκ (Λιβανης-Νεα Συνορα)

Ελρικ του Μελνιμπονε - Μαικλ Μουρκοκ (Αιολος)

 

Απο Πρωτοπορια

Η Νεραιδα των Δοντιων - Γκαχαμ Τζους (Οξυ)

Το Κοριτσι της Διπλανης Πορτας - Τζακ Κετσαμ (Λογειον)

Απολύομαι και τρελαίνομαι - Χριστοφορος Κασδαγλης (Καστανιωτης)

Τοστ ζαμπόν - Τσαρλς Μπουκοφσκι (Γραμματα)

Η νόσος του Πορτνόυ - Φιλιπ Ροθ (Γραμματα)

Το τελευταίο παιχνίδι - Τζεισον Κοουλι (Τοπος). Ποδοσφαιρικου περιεχομενου,μιας και το καλοκαιρι δεν εχει ουτε Euro ουτε Mundial και καπως πρεπει να τη βγαλουμε!:D

Ο τυχερός αριθμός του δόκτορος Μπου - Λενος Χρηστιδης (Καστανιωτης)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Μαξ Μπρουκς - Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος(εκδόσεις Anubis). Πολύ ωραία έκδοση, αναμένεται να διαβαστεί τον επόμενο μήνα.

2. Νταν Σίμονς - Υπερίων(εκδόσεις Anubis). Κλασικό βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, δεν το έβρισκα πουθενά(...), αλλά κάπου το πήρε το μάτι μου, και με πολύ χαμηλή τιμή...

3. Νταν Σίμονς - Η Πτώση του Υπερίωνα(εκδόσεις Anubis). Η συνέχεια.

4. Φίλιπ Ντικ - Valis(εκδόσεις Parsec). Ό,τι και να λέτε μερικοί, ήταν αδύνατο να μην βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου... Πότε θα το διαβάσω είναι άλλο θέμα.

5. Φίλιπ Ντικ - Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς(εκδόσεις Parsec). Χαχα, αυτό ήδη διαβάστηκε!

6. Στήβεν Κινγκ - Νυχτερινή Βάρδια(εκδόσεις Λιβάνη). Ίσως η καλύτερη συλλογή διηγημάτων του Βασιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πέντε βιβλία από τις εκδόσεις Locus 7. Και μ' αυτή την πεντάδα τελείωσαν προς το παρόν τουλάχιστον, τα βιβλία που ήθελα από τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο. Θαυμάστε τιμές:

- Γιώργος Μπαλάνος: Άλλοι Ωκεανοί... ΄Αλλοι Κόσμοι... 62, 55 ευρώ whaaaattt??? -_- dry.gif :huh: :shok: :bangin:

- Γιώργος Μπαλάνος: Οι Άμμοι του Χρόνου 30 ευρώ :angry: :( :unsure:

- Percival Harrison Fawcett: Αναζητώντας Χαμένους Κόσμους 35, 55 ευρώ :wacko: :blink: :ph34r:

- Γιώργος Μπόντης: Λαμπερά Αγκάθια 14, 10 ευρώ

- Ανθολογία Τρόμου: Το Άγγιγμα του Σκοταδιού 17, 55 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Με τις υγειες σου!:tease:

 

Χαχαχα, σ' ευχαριστώ πολύ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, όσα έδωσες για το Άλλοι Ωκεανοί... άλλοι κόσμοι..., έδωσα εγώ για τα παρακάτω 8 βιβλία!

 

1. Φίλιπ Ντικ - Minority Report(εκδόσεις Μέδουσα). Φίλιπ Ντικ είναι, θα μου αρέσει.

2. Άρθουρ Κλαρκ - 2001: Οδύσσεια του Διαστήματος(εκδόσεις Anubis). Κλασικό έργο.

3. Αδερφοί Στρουγκάτσκι - Πικνίκ δίπλα στο δρόμο(εκδόσεις Α-Ω). Κλασικό έργο, θα διαβαστεί μέσα στον μήνα.

4. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Το δυσάρεστο επάγγελμα του μίστερ Χογκ(εκδόσεις Λυχνάρι). Με 3 ευρώ. Φαίνεται ενδιαφέρον.

5. Λάρι Νίβεν - Ο Προστάτης(εκδόσεις Η Άγνωστη Καντάθ).

6. Γκρεγκ Μπίαρ - Η μουσική του αίματος(εκδόσεις Οξύ).

7. Μάριο Βάργκας Γιόσα - Ποιος σκότωσε τον Παλομίνο Μολέρο(εκδόσεις Εξάντας). Με 4 ευρώ.

8. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ - Χωρίς αίσιο τέλος(εκδόσεις Άγρα). Με 4 ευρώ.

 

Και ανέλπιστα δωράκια:

 

1. Νιλ Στήβενσον - Υδράργυρος(εκδόσεις Κέδρος). Πόσα κιλά να ζυγίζει;

2. Χούλιο Κορτάσαρ - Το Κουτσό(εκδόσεις Εξάντας). Πρέπει να είναι πολύ μεγάλο βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, όσα έδωσες για το Άλλοι Ωκεανοί... άλλοι κόσμοι..., έδωσα εγώ για τα παρακάτω 8 βιβλία!

 

Η τιμή του συγκεκριμένου βιβλίου είναι πραγματικά άλλο πράμα. Μου είναι όμως δύσκολο να αντισταθώ σ' οτιδήποτε σχετίζεται με το υγρό στοιχείο. Είτε πρόκειται για βιβλίο, ταινία ή ντοκυμαντέρ. Έτσι λοιπόν το χτύπησα, και δεν μου απομένει τίποτα άλλο από το να ελπίζω ότι θα αξίζει τουλάχιστον τα λεφτά του. Ειρήσθω εν παρόδω η Locus 7 έχει και μεγαλύτερες τιμές σε κάποια άλλα βιβλία της. Ρίξτε μία ματιά στο site της για του λόγου το αληθές.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, όσα έδωσες για το Άλλοι Ωκεανοί... άλλοι κόσμοι..., έδωσα εγώ για τα παρακάτω 8 βιβλία!

 

Η τιμή του συγκεκριμένου βιβλίου είναι πραγματικά άλλο πράμα. Μου είναι όμως δύσκολο να αντισταθώ σ' οτιδήποτε σχετίζεται με το υγρό στοιχείο. Είτε πρόκειται για βιβλίο, ταινία ή ντοκυμαντέρ. Έτσι λοιπόν το χτύπησα, και δεν μου απομένει τίποτα άλλο από το να ελπίζω ότι θα αξίζει τουλάχιστον τα λεφτά του. Ειρήσθω εν παρόδω η Locus 7 έχει και μεγαλύτερες τιμές σε κάποια άλλα βιβλία της. Ρίξτε μία ματιά στο site της για του λόγου το αληθές.

 

Aπ' ότι είδα στο locus7 υπάρχει βιβλίο που λέγεται Κοσμική Βιοδυναμική και κοστίζει μόλις 400 ευρουδάκια!

Είμαστε σοβαροί?Τι γράφει μέσα?Και το καλύτερο είναι ότι δεν το δίνουν σε όλους,αλλά μόνο μετά από συνάντηση.

Δημήτρη ξέρεις με τι σχετίζεται,στο περίπου?Το έχεις αγοράσει?Ξέρεις κανέναν που να το έχει αγοράσει?

Εμένα κάτι σε ψευδοεπιστήμη μου κάνει όλο αυτό πάντως.New Age και έτσι...

 

Πάντως με μια ματιά που έριξα στα περισσότερα βιβλία του site,τα βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα,αλλά αρκετά τσιμπημένες τις τιμές τους.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

1. Τζων Μπαρθ - Το τελευταίο ταξίδι του Σεβάχ του Θαλασσινού(εκδόσεις Κέδρος). Πάνω από 650 σελίδες, μόνο 6.90 ευρώ.

2. Σκοτ Γουέστερφελντ - Λεβιάθαν(εκδόσεις Λιβάνη).

3. Διαμαντής Φλωράκης - Τα γονίδια της αγιότητας(εκδόσεις Alta Grafico). 1 ευρώ. Το έχει διαβάσει κανείς;

4. Μιχάλης Μανωλιός - Σάρκινο Φρούτο(εκδόσεις Τρίτων). 2 ευρώ. Επιτέλους!

5. Γουίλιαμ Χόουπ Χόντγκσον - Το σπίτι στα σύνορα του Κόσμου(εκδόσεις Πορτοκάλι). 2 ευρώ.

6. Αλφόνσο Ρόχο - Ημέρες Πολέμου(εκδόσεις Κριτική). 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από King:

-The Stand,

-'Salem's Lot

- Danse Macabre.

 

Επίσης 3 ανθολογίες τρόμου.

 

-The Endlands (vol.1) (400 σελίδες περίπου, θεωρείται η no1 ανθολογία τρόμου στο goodreads και κάνει 2.99 δολάρια for crying out loud)

-999: new stories of Horror and Suspense (ένα τέρας 700 σελίδων με όλα τα τρομοκτήνη μαζεμένα μέσα, King, Oates, Ligotti κλπ, κι αυτό goodreads τοπ-5 αν θυμάμαι καλά)

-365 daily bites of flesh (κι αυτό μεγάλο βιβλίο 365 horror flash fics. Χαμηλό επίπεδο είναι αλήθεια, αλλά που και πού πετάγεται κι ένα πολύ καλό. 4 δολάρια, οπότε klein)

 

Σημαντικό νομίζω πως έδωσα κάτι λιγότερο από 30 ευρώ για όλα αυτά. I just love my Kindle ^_^

Link to comment
Share on other sites

The Quantum Thief - Hannu Rajanemi

The Complete Works of Oscar Wilde

Exploring Black Holes - John A. Wheeler

Introduction to Modern Cosmology

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα 2 βιβλία που τα έψαχνα πάρα πολύ καιρό και επιτέλους τα βρήκα!

 

Ο Οργισμένος Βαλκάνιος-Νίκος Νικολαΐδης

Γουρούνια στον Άνεμο-Νίκος Νικολαΐδης

 

Σειρά μετά θα έχουν "Μια στεκιά στο μάτι του Μοντεζούμα"(είναι λίγο ακριβό) και ίσως "Οι Τυμβωρύχοι"

Παράλληλα λέω να βλέπω για χιλιοστή πρώτη φορά και τις ταινίες του "Τα κουρέλια Τραγουδάνε ακόμα" ,Γλυκιά Συμμορία,Ο χαμένος τα παίρνει όλα κλπ

Ωραία τώρα το μόνο που μένει είναι να τελειώσω και με υποχρεώσεις,για να βρω αρκετό χρόνο!

 

ΥΓ Έχει αγοράσει κανείς το "Μια στεκιά στο μάτι του Μοντεζούμα",γιατί μου φάνηκε λίγο περίεργη η έκδοση...

 

Ένα μικρό απόσπασμα του βιβλίου μπορεί κανείς να διαβάσει εδώ:

http://themotorcycle...og-post_21.html

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Την έκδοση, ε; Η αλήθεια είναι πως φαίνεται παράξενη, αλλα δεν παύει να είναι η μοναδική! Το ξέρω το βιβλίο, θέλω κι εγώ να το αγοράσω κάποια στιγμή, καθώς μου έχει πεί πολύ καλά λόγια ένας φίλος. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν εξαντλημένο και τώρα με χαρά το ξαναβρίσκω στα ράφια όπως είδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω κατέφθασαν χθες:

 

Ο αιώνιος πόλεμος - Τζο Χάλντμαν

Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς - Φίλιπ Ντικ

Ο Σπόρος - Ρέι Φραν

Καμένη Γη - Τζέιμς Ντάσνερ

Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ - Μαξ Μπρουκς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..