Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Θεσσαλονίκη; λογικά θα είναι πιο λίγο.....μπας και το συνδιάσω με την εκδρομή στις 27

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα το τρίτο βιβλίο με τον τίτλο Εναλλακτικές Πραγματικότητες, του Philip Dick, και μου λείπει μόνο το δεύτερο βιβλίο. Κάπου θα το βρω κι'αυτό, δεν μπορεί. Επίσης, αγόρασα με συνολικό κόστος 6 ευρώ, το 5ο βιβλίο με τον Αρκάντι Ρένκο, του Martin Cruz Smith, με τον τίτλο Λύκοι και Σκύλοι, και το Μοιραίο Λάθος, του Michael Ridpath.

Link to comment
Share on other sites

2. Χούλιο Κορτάσαρ - Το Κουτσό(εκδόσεις Εξάντας). Πρέπει να είναι πολύ μεγάλο βιβλίο...

Δεν φαντάζεσαι πόσο...

Link to comment
Share on other sites

" Ο λύκος της στέπας " του Hermann Hesse και " Ο πύργος " του Κάφκα. Μέτα τον Πόε που τελειώνω σήμερα αύριο, θα ξεκινήσω ένα από αυτά τα δυο.

Edited by Αιθεροβάμων
Link to comment
Share on other sites

Το ήθελα για πολύ καιρό και τελικά το αγόρασα τις προάλλες. Το Ρωσικό Ημερολόγιο του Στάινμπεκ. Ένα χρονικό με την περιήγηση του συγγραφέα στη Ρωσία του 1947.

Link to comment
Share on other sites

1. Ρ.Α.Γουίλσον, Ρόμπερτ Ση - Οι Ιλουμινάτοι: Το Χρυσό Μήλο(εκδόσεις Aquarius). Μετά από πολύ καιρό, το βρήκα! Είναι ο δεύτερος τόμος της τριλογίας. Ο πρώτος τόμος είναι εξαντλημένος και τον ψάχνω και αυτόν για μήνες, και ο τρίτος κυκλοφορεί μεταφρασμένος στο ίντερνετ.

2. Νταν Σίμονς - Όλυμπος(εκδόσεις Anubis). Ο δεύτερος τόμος της διλογίας. Το Ίλιον θα επανακυκλοφορήσει αρχές Σεπτέμβρη και ανυπομονώ να το αγοράσω.

3. Τζο Άμπερκρομπι - Πριν την αγχόνη(εκδόσεις Anubis).

4. Ιωάννα Μπουραζοπούλου - Τι είδε η γυναίκα του Λωτ; (εκδόσεις Καστανιώτη). Ήθελα να πάρω ένα βιβλίο της, και μιας και από μικρός είμαι κ..λόφαρδος, βρήκα αυτό το βιβλίο με 6.71 ευρώ!

5. Άπτον Σίνκλερ - Πετρέλαιο! Θα χυθεί αίμα(εκδόσεις Καστανιώτη). Το βιβλίο της επικής ταινίας με τον Ντάνιελ Ντέι Λιούις σε τρομερή προσφορά, μόνο με 8,20 ευρώ!

6. Τζον Λε Καρέ - Οι άνθρωποι του Σμάιλι(εκδόσεις Καστανιώτη). Και τα τρία βιβλία της σειράς είναι στη βιβλιοθήκη μου!

7. Βιρτζίνια Γουλφ - Ορλάντο(εκδόσεις Αστάρτη). 3,90 ευρώ!

8. Ερνέστο Σάμπατο - Το Τούνελ(εκδόσεις Αστάρτη). 3,90 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Ρ.Α.Γουίλσον, Ρόμπερτ Ση - Οι Ιλουμινάτοι: Το Χρυσό Μήλο(εκδόσεις Aquarius). Μετά από πολύ καιρό, το βρήκα! Είναι ο δεύτερος τόμος της τριλογίας. Ο πρώτος τόμος είναι εξαντλημένος και τον ψάχνω και αυτόν για μήνες, και ο τρίτος κυκλοφορεί μεταφρασμένος στο ίντερνετ.

 

Γιατί δεν το παίρνεις στα Αγγλικά; Το έχω διαβάσει πάντως και εαν δεν έχουν κάνει την γνωστή μαλακία με το να κόψουν κεφάλαια/παραγράφους, είναι πολύ καλό. ALL HAIL ERIS!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα αγγλικά, αλλά τα αγγλικά μου δεν τα λες και άριστα, και εκτός των άλλων πρόκειται για απαιτητικό ανάγνωσμα. Το πολύ-πολύ, αν τελικά δεν βρω τον πρώτο τόμο, θα διαβάσω το πρώτο βιβλίο στα αγγλικά, και τα άλλα δυο στα ελληνικά. Θα διαβάσω και την περίληψη του πρώτου βιβλίου στα ελληνικά, και νομίζω ότι θα είμαι μια χαρά! Έχω την αίσθηση ότι όταν τελικά διαβάσω αυτό το έπος, μάλλον θα γίνει το αγαπημένο μου βιβλίο. Έτσι διαφαίνεται στον ορίζοντα με αυτά που διαβάζω για το βιβλίο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα αγγλικά, αλλά τα αγγλικά μου δεν τα λες και άριστα, και εκτός των άλλων πρόκειται για απαιτητικό ανάγνωσμα. Το πολύ-πολύ, αν τελικά δεν βρω τον πρώτο τόμο, θα διαβάσω το πρώτο βιβλίο στα αγγλικά, και τα άλλα δυο στα ελληνικά. Θα διαβάσω και την περίληψη του πρώτου βιβλίου στα ελληνικά, και νομίζω ότι θα είμαι μια χαρά! Έχω την αίσθηση ότι όταν τελικά διαβάσω αυτό το έπος, μάλλον θα γίνει το αγαπημένο μου βιβλίο. Έτσι διαφαίνεται στον ορίζοντα με αυτά που διαβάζω για το βιβλίο αυτό...

 

Εγώ δεν λέω τίποτα εκτός από ALL HAIL ERIS!

 

'Οταν το τελειώσεις θα το σποϊλεριάσουμε (και νομίζω είναι από τις τριλογίες που αξίζουν δική τους συζήτηση), αλλά πιο πριν δεν μπορώ να πώ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια βόλτα στο Μοναστηράκι, και αφού αγόρασα καμιά κατοσταριά ταινίες για την ταινιοθήκη μου, η οποία πλέον διαθέτει εκατοντάδες αξιόλογες ταινίες, αγόρασα και 5 βιβλία Bell, έτσι για το καλό:

 

1. Μάικλ Κράιτον - Ο Χαμένος Κόσμος(εκδόσεις Bell). Η συνέχεια του Τζουράσικ παρκ. Έχω βαλθεί να αγοράσω ό,τι βιβλίο του Μάικλ Κράιτον έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Αν μη τι άλλο, έχει πολύ ωραίες ιδέες!

2. Μάικλ Κράιτον - Μοιραία πτήση(εκδόσεις Bell)

3. Ρόμπερτ Λάντλαμ - Το άγγιγμα του Άδη(εκδόσεις Bell)

4. Γουίλμπουρ Σμιθ - Άγρια δικαιοσύνη(εκδόσεις Bell). Είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει.

5. Σκοτ Τάροου - Ομολογία ενοχής(εκδόσεις Bell). Μπερδεύτηκα και αντί να πάρω ένα από τα καλά του, πήρα αυτό που παίρνει μέτριες κριτικές. Πάντως έχει ενδιαφέρον θέμα. Θα δείξει.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Ρέι Μπράντμπερι - Τα χρόνια των πυραύλων(εκδόσεις Συμπαντικές Διαδρομές)

2. Στήβεν Κινγκ - Κρυφό Παράθυρο, Μυστικός Κήπος(εκδόσεις Επιλογή)

3. Ρίτσαρντ Μάθεσον - Στοιχείωμα(εκδόσεις Οξύ). Επιτέλους το αγόρασα!

4. Τζέιμς Ελρόι - Η Μαύρη Ντάλια(εκδόσεις Άγρα)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίστα, και δείτε σπάνια βιβλία στα ελληνικά! Ήμουν υπερβολικά τυχερός σήμερα...

 

01. Άλτζες Μπάντρις - Ποιος(εκδόσεις Έψιλον). Σπάνιο βιβλίο! Ψυχρός πόλεμος, μυστικές υπηρεσίες και επιστημονική φαντασία! 1 ευρώ.

02. Φρέντρικ Μπράουν - Έξω οι Αρειανοί(εκδόσεις Έψιλον). Επίσης σπάνιο και πολύ παλιό. Κωμική επιστημονική φαντασία. 1 ευρώ.

03. Λάρι Νίβεν - Τα Δέντρα του Ουρανού(εκδόσεις SPACE). Κλασικό! 1,50 ευρώ.

04. Α.Ε. Βαν Βογκτ - Ο πόλεμος ενάντια στο Ραλ(εκδόσεις SPACE). 1 ευρώ.

05. Σάμουελ Ντιλέινι - Βαβέλ - 17(εκδόσεις Ars Longa). Επιτέλους! Σε μέτρια κατάσταση, αλλά δεν με νοιάζει καθόλου. 1,50 ευρώ.

06. Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ - Ο Δημιουργός των Κόσμων(εκδόσεις Ωρόρα). Το πρώτο μέρος της τριλογίας. 1,50 ευρώ.

07. Σεργκέι Λουκιανένκο - Ο Φύλακας της Νύχτας(εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος). 6 ευρώ.

08. Στήβεν Κινγκ - Καρδιές στην Ατλαντίδα(εκδόσεις Bell). 3,50 ευρώ.

09. Στήβεν Κινγκ - Μίζερι(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

10. Μάικλ Κράιτον - Αιχμάλωτοι του Χρόνου(εκδόσεις Bell). 3,50 ευρώ.

11. Τζέιμς Χέρμπερτ - Κριντ(εκδόσεις Bell). 2,50 ευρώ.

12. Γκάι Γκάβριελ Κέι - Tigana(εκδόσεις Anubis). Αυτό το έπος σε pocket μέγεθος. 4 ευρώ.

13. Ντιν Κουντζ - Εφιάλτες του μεσονυχτίου(εκδόσεις Bell). 2,50 ευρώ.

14. Ντέιβιντ Μόρελ - Το Πορτραίτο της Σιένα(εκδόσεις Bell). Τυχερός που το βρήκα. 2 ευρώ.

15. Ντέιβιντ Μόρελ - Με πλαστή ταυτότητα(εκδόσεις Bell). Τα ίδια με το από πάνω. 2 ευρώ.

16. Λεν Ντέιτον - Βαρίδι(εκδόσεις Bell). Το τρίτο βιβλίο της τριλογίας(τα άλλα δυο: Αγκίστρι, Πετονιά). Πλέον τα έχω και τα τρία. 1 ευρώ.

17. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Ο θησαυρός του Γιουκατάν(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). Ό,τι γράφει στο εξώφυλλο Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ, το παίρνω χωρίς δεύτερη σκέψη(εκτός και αν το έχω ήδη). 0,50 ευρώ.

18. Έλμορ Λέοναρντ - Η Επαναστάτρια(εκδόσεις Καρρέ). Cat Chaser στα εγγλέζικα. Έχει γίνει και ταινία, την οποία έχω στην ταινιοθήκη μου. 0,50 ευρώ.

19. Τζιμ Τόμσον - Οι Κλέφτες(εκδόσεις Οξύ). Έχει γίνει και ταινία με τους Τζον Κιούζακ, Άνετ Μπένινγκ, Αντζέλικα Χιούστον, που επίσης έχω στην ταινιοθήκη μου). 3 ευρώ.

20. Τζακ Κέρουακ - Οι αλήτες του Ντάρμα(εκδόσεις Αίολος). 2 ευρώ.

21. Τζόζεφ Φάιντερ - Παράνοια(εκδόσεις Bell). 3,50 ευρώ.

22. Τζον Λε Καρέ - Η μικρή τυμπανίστρια(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

23. Γουίλιαμ Τ. Βόλμαν - Ιστορίες ενός πεταλούδα(εκδόσεις Καστανιώτη). Το έψαχνα καιρό, και τελικά το βρήκα σε τέλεια κατάσταση. 5 ευρώ.

24. Άντονι Μπέρτζες - Τελευταίες ειδήσεις από τον κόσμο(εκδόσεις Πόλις). 6 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

08. Στήβεν Κινγκ - Καρδιές στην Ατλαντίδα(εκδόσεις Bell). 3,50 ευρώ.

 

Μέσα στο top 5 που έχω διαβάσει. Όχι από King, αλλά στη ζωή μου γενικά. Παίζει να είναι και το καλύτερο. Αριστούργημα με άλφα κεφαλαίο. Δώσε σχόλια όπωσδήποτε όταν το διαβάσεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καινουριο βιβλιο σημερα απο τον φιλο μου...."Ερωτας μεχρι θανατου" της Λιζα Ανγκερ...

 

Το ειχα στη λιστα με τα "υποψην για αγορα βιβλια"...laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Νέες αγορές. Εκεί που θα έδινα 63 ευρώ για τα 4 πρώτα βιβλία του Μαύρου Πύργου, έδωσα 25! Θαυμάστε:

 

01. Στήβεν Κινγκ - Οι Νυχτερίτες(εκδόσεις Bell). 5 ευρώ.

02. Στήβεν Κινγκ - Ο Μαύρος Πύργος Ι: Ο τελευταίος πιστολέρο(εκδόσεις Bell). 5 ευρώ.

03. Στήβεν Κινγκ - Ο Μαύρος Πύργος ΙΙ: Το κάλεσμα των τριών(εκδόσεις Bell). 6 ευρώ.

04. Στήβεν Κινγκ - Ο Μαύρος Πύργος ΙΙΙ: Οι ρημαγμένοι τόποι(εκδόσεις Bell). 6 ευρώ.

05. Στήβεν Κινγκ - Ο Μαύρος Πύργος ΙV: Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα(εκδόσεις Bell). 8 ευρώ.

06. Τόμας Τέσιερ - Ο Λυκάνθρωπος(εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

07. Μπράιαν Ντε Πάλμα, Κάμπελ Μπλακ - Προετοιμασία για έγκλημα(εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

08. Algis Budrys - Rogue Moon(εκδόσεις Fawcett). 0,50 ευρώ.

09. Ούρσουλα Λε Γκεν - Η λέξη για τον κόσμο είναι το δάσος(εκδόσεις Ars Longa). 1 ευρώ. Μέτρια κατάσταση.

10. Φίλιπ Ντικ, Λόρενς Σάτιν - Εναλλακτικές Πραγματικότητες 2(εκδόσεις Αρχέτυπο). 2 ευρώ. Είμαι κ..λόφαρδος. Είχα τον πρώτο και τον τρίτο τόμο, και έψαχνα αυτό. Τελικά το βρήκα!

11. Φίλιπ Ντικ - Ο συντηρητής των κεραμικών(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

12. Α.Ε. Βαν Βογκτ - Ο Εχθρός του Γαλαξία(εκδόσεις Κάκτος). 1,50 ευρώ.

13. Α.Ε. Βαν Βογκτ - Η δυναστεία των Ισέρ(εκδόσεις Λυχνάρι). 1 ευρώ.

14. Α.Ε. Βαν Βογκτ - Θύελλα στο διάστημα(εκδόσεις Κάκτος). 2,50 ευρώ.

15. Ισαάκ Ασίμοφ - Έρχονται τα ρομπότ(εκδόσεις Κάκτος). 1,50 ευρώ.

16. Διαμαντής Φλωράκης - Επιστροφή στο μέλλον(εκδόσεις Άπειρον). 3 ευρώ.

17. Μάρεϊ Λάινστερ - Η άλλη πλευρά του Απείρου(εκδόσεις Έψιλον). 1 ευρώ.

18. Τζον Γουίνταμ - Ο άνθρωπος από τη Γη(εκδόσεις Λυχνάρι). 2 ευρώ.

19. Λιούις Πάτζετ - Ο πόλεμος θα γίνεται με σκακιέρες(εκδόσεις Μπουκουμάνη). 2,50 ευρώ.

20. Ρέι Μπράντμπερι - Εφιάλτες από το διάστημα(εκδόσεις Κάκτος). 3 ευρώ.

21. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Χαμένοι ορίζοντες(εκδόσεις Κάκτος). 3 ευρώ.

22. Ίαν Φλέμινγκ - Θάνατος στους κατασκόπους(εκδόσεις Σκίουρος). 2 ευρώ.

23. Λουίς Λαμούρ - Το στοιχειωμένο οροπέδιο(εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

24. Ρόμπερτ Λάντλαμ - Η Αδελφότητα της επαγρύπνησης(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

25. Γκύντερ Γκρας - Το τενεκεδένιο ταμπούρλο(εκδόσεις Το Βήμα). 4,50 ευρώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

06. Τόμας Τέσιερ - Ο Λυκάνθρωπος(εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

Ο Νυχτοβάτης (nightwalker) είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Για να παραθέσω τα Μάπετς, τα βιβλία του Κάκτου πρέπει να ανάψεις ένα σπίρτο και να τα απαλλάξεις από τη μιζέρια τους :p Δεν αξίζει ούτε από το Μοναστηράκι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, θα τα διαβάσω κάποια στιγμή και ο Θεός βοηθός. Έτσι και αλλιώς, θα έδινα κάποια στιγμή 63 ευρώ για τα 4 πρώτα βιβλία του Μαύρου Πύργου, αλλά τελικά έδωσα 25, και η διαφορά πήγε στα υπόλοιπα βιβλία, οπότε νο πρόμπλεμ, σαν να τα πήρα τσάμπα είναι. Nihilio, ναι αυτό είναι! Τώρα από μετάφραση δεν ξέρω τι παίζει, αλλά το βιβλίο του Μόρελ που διάβασα πρόσφατα από αυτές τις εκδόσεις, δεν ήταν και άσχημα μεταφρασμένο, διαβαζόταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

μου χάρισαν τό Βίλα Κομπρέ, μόνη μου μάλλον δεν θα το επελεγα. Για την ώρα πάντως είναι καλό.... Μυστήριο, ψυχανάλυση και ένας ίσως φόνος..... καλό μείγμα....

Link to comment
Share on other sites

Πήρα με οχτώ ευρώ την Απέναντι Όχθη του Ρουβικόνα του Steve Erickson. Νόμιζα ότι ήταν ο συγγραφέας της γνωστής σειράς αλλά την πάτησα, έπεσα έξω για δύο γράμματα :8): Ίσως όμως να αποδειχθεί καλό. Πήρα επίσης και το Ο Παντοτινός Βασιλιάς του T. H. White, ένα τούβλο των 900 σελίδων με 11 ευρώ. Το έχω δει σε μερικές best 100 λίστες και είπα να το πάρω γιατί έχω σε εκτίμηση τέτοιες λίστες και τα βιβλία που υπάρχουν εκεί. Τέλος πήρα από εφημερίδα το Εγκλήματα κατά Συρροήν του James Ellroy.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πήρα με 3,5 Ευρώ περίπου το Myths and Legends of California and the Old Southwest της Katharine Judson με Ινδιάνικους μύθους, θρύλους και παραδόσεις, κυρίως των Hopi και Navajo, από το http://www.abebooks.co.uk . Θησαυρός αυτό το site!!

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Το Κούφιοι άνθρωποι- Brian Keaney με 6 ευρώ, απ' ό,τι είδα είναι το 1ο της τριλογίας. Το έχει διαβάσει κανείς; Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..