Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Πήρα σήμερα τον Ντράς τον Θρύλο, το πρώτο βιβλίο από το έπος των Ντρενάι του Ντ. Γκέμμελ (ή Γκεμμέλ :p). Και πάω να χωθώ κάτω από το πάπλωμά μου και να το αρχίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, με ρέγουλα. Είναι -για σένα και για μένα- δυναμίτης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

'Ενας φίλος -πάλι- μου έκανε δώρο ''Το Πετράδι του Συμφιλιωτή'' του Gene Wolfe. Ισχύει ότι και με το προηγούμενο βιβλίο που μου δόθηκε. Έχει πολύ καιρό που βγήκε και είπα να το πάρω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, για να μην τρέχω μετά και δεν προλαβαίνω. Υπομονή λοιπόν τώρα μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάφραση της σειράς..

 

 

Link to comment
Share on other sites

01. Μάργκαρετ Πίτερσον Χάντιξ - Διπλή ταυτότητα(εκδόσεις Πατάκη). 4 ευρώ.
02. Μάικλ Φρέιν - Κατάσκοποι(εκδόσεις Νεφέλη). 6 ευρώ.
03. Γουίλμπουρ Σμιθ - Ισχυρότεροι των κραταιών(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.
04. Πιερ Μπουαλό, Τομάς Ναρσεζάκ - Οι διαβολογυναίκες(εκδόσεις Καστανιώτη). 0,50 ευρώ.
05. Τζον Τσίβερ - Φάλκονερ(εκδόσεις Aquarius). 1,50 ευρώ.
06. Τζούλιαν Μπαρνς - Ο σκαντζόχοιρος(εκδόσεις Ψυχογιός). 2,50 ευρώ.
07. Πίτερ Ακρόιντ - Ο Νταν Λίνο και η κωμωδία του τρόμου(εκδόσεις Ψυχογιός). 4,50 ευρώ.
08. Μ. Σγιέβαλ, Π. Βαλεέ - Ο άνθρωπος που έγινε καπνός(εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.
09. Πολ Θερού - Στο δρόμο του μισοφέγγαρου(εκδόσεις Λιβάνη). 3 ευρώ.
10. Γουίλιαμ Τρέβορ - Μάταιη αναζήτηση(εκδόσεις Οδυσσέας). 3 ευρώ.
11. Θόρντον Γουάιλντερ - Το Γεφύρι του Σαν Λουίς Ρεϊ(εκδόσεις Νεφέλη). 2 ευρώ.
12. Β. Σ. Νάιπουλ - Ο Κος Στόουν και οι σύντροφοι των ιπποτών(εκδόσεις Γλάρος). 2 ευρώ.
13. Μαρκ Τουέιν - Ο μυστηριώδης ξένος(εκδόσεις Καστανιώτη). 3 ευρώ.
14. Ντόναλντ Μπάρθελμ - Ο νεκρός πατέρας(εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.
15. Ντόναλντ Μπάρθελμ - Η ζωή της πόλης(εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.
16. Φραντς Κάφκα - Η μεταμόρφωση(εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.
17. Γέρζι Κοζίνσκι - Βήματα(εκδόσεις Γαλαξία). 1,50 ευρώ. Τυχερός φάνηκα!
18. Χάινριχ Μπελ - Η χαμένη τιμή της Κατερίνας Μπλουμ(εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.
19. Σέργουντ Άντερσον - Μαύρο γέλιο(εκδόσεις Οδυσσέας). 2,50 ευρώ.
20. Χέρμαν Έσσε - Ο λύκος της στέπας(εκδόσεις Γράμματα). 3,75 ευρώ.
21. Έρνεστ Χέμινγουεϊ - Ο γέρος και η θάλασσα(εκδόσεις Γνώση). 4 ευρώ. Επιτέλους!
22. Μάρτιν Έιμις - Ιδιωτικές συναντήσεις(εκδόσεις Μεταίχμιο). 2,90 ευρώ.
23. Ζορζ Περέκ - Η αύξηση(εκδόσεις Ύψιλον).
24. Ζορζ Περέκ - Ζωή: Οδηγίες χρήσεως(εκδόσεις Ύψιλον).
25. Ζορζ Περέκ - Χορείες Χωρών(εκδόσεις Ύψιλον).
26. Ρειμόν Κενό - Ασκήσεις ύφους(εκδόσεις Ύψιλον).
27. Ρειμόν Κενό - Η Ζαζί πάει στο μετρό(εκδόσεις Γράμματα).
28. Γκίντερ Γκρας - Σαν τον κάβουρα(εκδόσεις Οδυσσέας).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

01. Μιχαήλ Σολόχοφ - Πολέμησαν για την πατρίδα(εκδόσεις Δρακοπούλου). 3,50 ευρώ.

02. Σαούλ Μπέλοου - Κλοπή(εκδόσεις Τα Νέα). 1 ευρώ.

03. Σαούλ Μπέλοου - Ένας ανήσυχος Δεκέμβρης(εκδόσεις Ψυχογιός). 3 ευρώ.

04. Σαούλ Μπέλοου - Ο μικρός πλανήτης του κ. Ζάμλερ(εκδόσεις Ζάρβανος). 3 ευρώ.

05. Γουίλιαμ Γκόλντινγκ - Μάρτιν ο φαταούλας(εκδόσεις Libro). 3,50 ευρώ.

06. Τίμοθι Μο - Γλυκόξινο(εκδόσεις Οδυσσέας). 3 ευρώ.

07. Στίβεν Φράι - Ο Ιπποπόταμος(εκδόσεις Ψυχογιός). 5 ευρώ.

08. Αλμπέρ Καμί - Η πτώση(εκδόσεις Καστανιώτη). 3 ευρώ.

09. Νίκολσον Μπέικερ - Vox(εκδόσεις Μέδουσα). 2 ευρώ.

10. Κέες Νοότεμπουμ - Ιεροτελεστίες(εκδόσεις Μέδουσα). 3 ευρώ.

11. Μαξ Φρις - Το όνομά μου ας είναι Γκάντεμπαϊν(εκδόσεις Μπουκουμάνη). 4 ευρώ.

12. Χάινριχ Μπελ - Μπιλιάρδο στις εννιάμισι(εκδόσεις Ζάρβανος). 3 ευρώ.

13. Χάινριχ Μπελ - Οι απόψεις ενός κλόουν(εκδόσεις Γράμματα). 3 ευρώ.

14. Γουίλιαμ Γκόλντινγκ - Ελεύθερη πτώση(εκδόσεις Ψυχογιός). 3,50 ευρώ.

15. Τόμας Μπέρνχαρντ - Ξύλευση(εκδόσεις Εξάντας). 6 ευρώ.

16. Τόμας Μπέρνχαρντ - Διόρθωση(εκδόσεις Εξάντας). 6 ευρώ.

17. Ρεϊμόν Κενό - Τα γαλάζια άνθη(εκδόσεις Καστανιώτη). 5 ευρώ.

18. Γκίντερ Γκρας - Δυσοίωνα κοάσματα(εκδόσεις Οδυσσέας). 4 ευρώ.

19. Γκίντερ Γκρας - Σκυλίσια χρόνια(εκδόσεις Διογένης). 10 ευρώ. Ολοκληρώθηκε η αγορά της τριλογίας!

20. Τζέιμς Ρόμπερτ Μπέικερ - Όνειρα από χρώμιο και βινύλιο(εκδόσεις Aquarius). 3 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος heiron μου δώρισε δύο βιβλία. ''Χρυσή Ακτή'' του Kim Stanley Robinson και ''Ο Άνθρωπος στο Απόρθητο Κάστρο'' του Philip Dick. Τον ευχαριστώ πολύ και θα τα βάλω ψηλά στην αναγνωστική μου λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα στο κέντρο για να πάρω την τριλογία του Μπέκετ που ήταν σε καλή προσφορά και τι βρήκα μπροστά μου; Το φρέσκο-φρέσκο Στη φωλιά του κούκου του Κέν Κέσεϊ. Φώναξα Γιου-χου! και το πήρα!

 

Να και το πάρα πολύ ωραίο εξώφυλλο:

 

9789604971473.jpg

 

Και βρήκα επίσης ένα εξαιρετικό βιβλίο, πολύ σπάνιο στα ελληνικά, το Ο Μαραθωνοδρόμος, του Γουίλιαμ Γκόλντμαν!

 

Να η μικρή λίστα των βιβλίων που αγόρασα:

 

01. Κεν Κέσεϊ - Στη φωλιά του κούκου(εκδόσεις Anubis).

02. Σάμιουελ Μπέκετ - Μολλόυ(εκδόσεις Ύψιλον).

03. Σάμιουελ Μπέκετ - Ο Μαλόν πεθαίνει(εκδόσεις Ύψιλον).

04. Σάμιουελ Μπέκετ - Ο Ακατονόμαστος(εκδόσεις Ύψιλον).

05. Γουίλιαμ Γκόλντμαν - Ο Μαραθωνοδρόμος(εκδόσεις Ν. Ράπτης). 3,50 ευρώ.

06. Ρόμπερτ Στόουν - Ένα λάβαρο για την αυγή(εκδόσεις Εξάντας). 3,50 ευρώ. Ο συγγραφέας του Dog Soldiers που ελπίζω κάποιος να φιλοτιμηθεί να το μεταφράσει. Τώρα το πήρα χαμπάρι ότι πρόκειται για τον ίδιο συγγραφέα! Πολύ χαίρομαι.

07. Αντρέι Σζιπιόρσκι - Η ωραία κυρία Ζάιντενμαν(εκδόσεις Aquarius). 2 ευρώ. Πως διαβάζεται στα ελληνικά το Szczypiorski; dazzled.gif

08. Αντρέι Σζιπιόρσκι - Η λειτουργία της Αρράς(εκδόσεις Aquarius). 2 ευρώ.

09. Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι - Το υπόγειο(εκδόσεις Γράμματα). 1,50 ευρώ.

10. Μορντεκάι Ρίχλερ - Ο Σόλομον Γκάρσκυ ήταν εδώ(εκδόσεις Πόλις). Ήθελα ένα τούβλο γραμμένο από έναν πολύ καλό συγγραφέα. Επέλεξα αυτό.

 

 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το επομενο στη σειρα του Ερικσον που εχω αφησει μιση εδω και χρονια.

Αλλα και το Gormenhast(omnibus,ολη η τριλογια) που το βρηκα μολις 5 ευρω στην Αγνωστη Κανταθ.:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή προσφορά. Με παραγγελία ενός οποιουδήποτε βιβλίου του Τζακ Κέτσαμ από τις εκδόσεις Λογείον, παίρνεις δωρεάν το Γένεσις 1:26 του Lucas Marmaduke, ένα t-shirt με εικόνα από το εξώφυλλο του βιβλίου Το Κρυφτό, και τα μεταφορικά είναι δωρεάν! Και έκπτωση 10% στο βιβλίο του Κέτσαμ. Τι άλλο θέλουμε δηλαδή; Έτσι πήρα το Κρυφτό που ήταν για καιρό στη λίστα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος heiron μου δώρισε δύο βιβλία. ''Χρυσή Ακτή'' του Kim Stanley Robinson και ''Ο Άνθρωπος στο Απόρθητο Κάστρο'' του Philip Dick. Τον ευχαριστώ πολύ και θα τα βάλω ψηλά στην αναγνωστική μου λίστα.

Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος heiron μου δώρισε δύο βιβλία. ''Χρυσή Ακτή'' του Kim Stanley Robinson και ''Ο Άνθρωπος στο Απόρθητο Κάστρο'' του Philip Dick. Τον ευχαριστώ πολύ και θα τα βάλω ψηλά στην αναγνωστική μου λίστα.

Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο.

 

 

Μακάρι Nihilio να είναι έτσι όπως τα λες. Στον heiron πάντως ο Dick δεν άρεσε. Και να μην είναι όμως μικρό το κακό, γιατί δεν έσταξα ούτε ένα ευρώ για να τα αποκτήσω ;-) Για μένα ισχύουν τα γνωστά, δεν παίρνω τίποτα για να έχω λεφτά για τον Ιανουάριο. Υπομονή μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος heiron μου δώρισε δύο βιβλία. ''Χρυσή Ακτή'' του Kim Stanley Robinson και ''Ο Άνθρωπος στο Απόρθητο Κάστρο'' του Philip Dick. Τον ευχαριστώ πολύ και θα τα βάλω ψηλά στην αναγνωστική μου λίστα.

Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο.

 

 

Μακάρι Nihilio να είναι έτσι όπως τα λες. Στον heiron πάντως ο Dick δεν άρεσε. Και να μην είναι όμως μικρό το κακό, γιατί δεν έσταξα ούτε ένα ευρώ για να τα αποκτήσω ;-) Για μένα ισχύουν τα γνωστά, δεν παίρνω τίποτα για να έχω λεφτά για τον Ιανουάριο. Υπομονή μέχρι τότε.

 

Θα συμφωνήσω με τον heiron, Δημήτρη. Το 'Απόρθητο Κάστρο (ή μήπωσ Οχυρό;)' το πήρα πριν το περασμένο καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά, γιατί με έπεισε ο τύπος που το είχε στο φεστιβάλ βιβλίου στην παραλία της Θεσ/νίκης. Μου φάνηκε...λίγο και συγκεχυμένο, δεν πολυκατάλαβα τι ήθελε να πει. Όπως λες και εσύ όμως, αφού είναι τσάμπα, μια χάρα. Διάβασε το και κρίνε μόνος σου. Τα γούστα διαφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος heiron μου δώρισε δύο βιβλία. ''Χρυσή Ακτή'' του Kim Stanley Robinson και ''Ο Άνθρωπος στο Απόρθητο Κάστρο'' του Philip Dick. Τον ευχαριστώ πολύ και θα τα βάλω ψηλά στην αναγνωστική μου λίστα.

Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο.

 

 

Μακάρι Nihilio να είναι έτσι όπως τα λες. Στον heiron πάντως ο Dick δεν άρεσε. Και να μην είναι όμως μικρό το κακό, γιατί δεν έσταξα ούτε ένα ευρώ για να τα αποκτήσω ;-) Για μένα ισχύουν τα γνωστά, δεν παίρνω τίποτα για να έχω λεφτά για τον Ιανουάριο. Υπομονή μέχρι τότε.

 

Θα συμφωνήσω με τον heiron, Δημήτρη. Το 'Απόρθητο Κάστρο (ή μήπωσ Οχυρό;)' το πήρα πριν το περασμένο καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά, γιατί με έπεισε ο τύπος που το είχε στο φεστιβάλ βιβλίου στην παραλία της Θεσ/νίκης. Μου φάνηκε...λίγο και συγκεχυμένο, δεν πολυκατάλαβα τι ήθελε να πει. Όπως λες και εσύ όμως, αφού είναι τσάμπα, μια χάρα. Διάβασε το και κρίνε μόνος σου. Τα γούστα διαφέρουν!

 

Ναι δίνοντας το, πρέπει χαρακτηριστικά να μου είπε ότι είναι το μόνο του βιβλίο που πήρε Hugo. Ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι καλά. Για το ότι σου φάνηκε μπερδεμένο δεν πρέπει να εκπλήσεσαι μιας και ήταν ο Dick εκείνος που το έγραψε.. Αλλά το τζάμπα είναι πολύ γλυκό :lol: Και εγώ αν δεν μου αρέσει θα το δώσω πουθενά γιατί έχω πρόβλημα χώρου και βιβλία που δεν τα θέλω δεν τα κρατώ. Είδομεν λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν μου άρεσε το Απόρθητο Κάστρο (αν και γουστάρω τον Dick) και το προώθησα σε μια φίλη. Τελευταία βιβλία φαντασίας που αγόρασα: In Yana, the Touch of the Undying του Michael Shea (fantasy με στοιχεία τρόμου πρέπει να είναι) και Darker than you think του Jack Williamson (με λυκανθρώπους αν δεν απατώμαι).

Link to comment
Share on other sites

πάω τώρα να πάρω δύο όμοια σχεδόν βιβλία

και τα δύο αφορούν δύο προσωπικότητες που κρύβουν έναν δολοφόνο μέσα τους

-Double Dexter του Jeff Lindsay γιατί η σειρά πλέον δεν παλεύεται και ο δεχτερ του lindsay μου άρεσει(εκτός από το 3 που είναι κάτι που δεν ξέρω με ποια ακριβώς λογική το σκέφτηκε και το έγραψε.Μάλλον είχε καπνίσει πολύ "παράξενο" :p)

-I Don't Want To Kill You , το κλείσιμο της τριλόγιας του John Wayne Cleaver από τον Dan Wells

 

ήρθαν και αρκετά γρήγορα !

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Νίκος Παπαδόπουλος: "Nicola Tesla - Ο Προμηθέας της 5ης Λεωφόρου". :good:

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, όσο διάβαζα το "Κάστρο" ένιωθα να με κουράζει, όταν όμως το τελειωσα ήξερα ότι είχα διαβάσει κάτι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό Αγγλοελληνικό λεξικό σε βιβλίο, όχι πρόγραμμα για h/y. Με ενδιαφέρει η τιμή, αλλά προτίστως θέλω να έχει όσο το δυνατόν περισσότερες λέξεις γίνεται. Και αν γίνεται μονάχα Αγγλοελληνικό, γιατί έτσι ίσως να είναι ( ; ) και πιο ενημερωμένο. Στη Πρωτοπορία είδα αυτή την έκδοση αλλά θα ήθελα να κάνω μία έρευνα αγοράς προτού το πάρω.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που είπα να σταματήσω για λίγο, να 'σου μια προσφορά σε κάτι βιβλία που με ενδιέφεραν, πάλι το έδωσα το τριαντάρι μου. Αλλά δεν πειράζει.

 

1. Λουίς Φερνάντο Βερίσιμο - Ο Μπόρχες και οι αιώνιοι ουραγκοτάγκοι(εκδόσεις Άγρα). Μου το είχε προτείνει ο Adicto πριν ένα χρόνο, διάβασα σχόλια και περιγραφές του βιβλίου, μου έκαναν κλικ όλα και έτσι το αγόρασα με ένα τάλιρο. Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον! Θα διαβαστεί μέχρι το τέλος του χρόνου.

2. Άρνε Νταλ - Misterioso(εκδόσεις Μεταίχμιο). Έκδοση του 2009, σίγουρα θα πούλησε αρκετά στην Ελλάδα, αλλά παρ'όλα αυτά το βρήκα με 7 ευρώ. Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται.

3. Μάρεκ Κραγιέφσκι - Το σημάδι του σκορπιού(εκδόσεις Μεταίχμιο). Επίσης έκδοση του 2009, δεν το είχα αγοράσει τόσο καιρό και ας ήταν τόσο ενδιαφέρον, λόγω της τσιμπημένης τιμής, αλλά τώρα που το βρήκα με 6 ευρώ, δεν καθυστέρησα λεπτό...

4. Τίμπορ Φίσερ - Η φοβερή τροπή των πραγμάτων(εκδόσεις Πατάκη). Πάλι με ένα τάλιρο, ήταν κάμποσους μήνες στη λίστα με τα υπό αγορά βιβλία. Πρέπει να είναι αριστούργημα.

5. Πίτερ Μαγκράθ - Στον ιστό της αράχνης(εκδόσεις Ψυχογιός). 4 ευρώ. Το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η γνωστή ταινία του Cronenberg με πρωταγωνιστή τον Ralph Fiennes. Πρέπει να είναι καλό.

6. Κόντι Μακφέιντεν - Ο άνθρωπος σκιά(εκδόσεις Ωκεανίδα). Κάτι παραπάνω από 5,50 ευρώ για ένα από τα καλύτερα αστυνομικά βιβλία που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά(έτσι λένε). Πάντως παίρνει πολύ καλές κριτικές από αναγνώστες σε amazon και goodreads.

Link to comment
Share on other sites

 

2. Άρνε Νταλ - Misterioso(εκδόσεις Μεταίχμιο). Έκδοση του 2009, σίγουρα θα πούλησε αρκετά στην Ελλάδα, αλλά παρ'όλα αυτά το βρήκα με 7 ευρώ. Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται.

 

7 Ευρώ ; τυχερέ....

εμένα μου άρεσε αρκετά Γιώργο

ελπίζω να σου αρέσει και σένα ο Νταλ

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη συλλογή της terra nova 'τα μαγικα ταξίδια' του clark ashton smith. Περίμενα πως ηταν εξαντλημένη απο καιρό αλλα το αντιτυπο που βρηκα ειναι σαν καινούργιο, καθολου κιτρινισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη συλλογή της terra nova 'τα μαγικα ταξίδια' του clark ashton smith. Περίμενα πως ηταν εξαντλημένη απο καιρό αλλα το αντιτυπο που βρηκα ειναι σαν καινούργιο, καθολου κιτρινισμένο!

 

Ωραία συλλογή! Στο ύφος του Κλάρκ Άστον Σμιθ, περιμένω τη συλλογή The Throne of Bones του Brian McNaughton:

 

http://www.amazon.com/Throne-Bones-Brian-McNaughton/dp/1587151987/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1321692266&sr=1-1

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Pygmy του chuck palahniuk, όμως από τη μία η φασαρία στον θάλαμο από τους άλλους φαντάρους από την άλλη τα σπαστά αγγλικά του Αgent Number 67 κάνουν το έργο της ανάγνωσης κομματάκι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να πάρω τελικά κάποια βιβλία που με ενδιέφεραν πολύ και ήταν σε πολύ καλές προσφορές, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

 

01. Βλάντιμιρ Ναμπόκοφ - Γέλιο στο σκοτάδι(εκδόσεις Άγρα). 4,50 ευρώ. Το επόμενο που θα διαβάσω.

02. Εμανουέλ Καρρέρ - Το μουστάκι(εκδόσεις Μέδουσα). 2,50 ευρώ. Πάρα πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, το μεθεπόμενο που θα διαβάσω(μάλλον).

03. Άντον Τσέχοφ - Η ιστορία ενός ανώνυμου ανθρώπου(εκδόσεις Το Ποντίκι). 1 ευρώ.

04. Ίταλο Σβέβο - Τέλεια φάρσα(εκδόσεις Το Ποντίκι). 1 ευρώ.

05. Αλεσάντρο Μπόφα - Είσαι ένα κτήνος, Βίσκοβιτς(εκδόσεις Αιώρα). 4 ευρώ.

06. Στιγκ Ντάγκερμαν - Καμένο παιδί(εκδόσεις Εστία). 6 ευρώ.

07. Γουόλτερ Μόσλι - Ο διάβολος με το γαλάζιο φόρεμα(εκδόσεις Πατάκη). 6 ευρώ. Πολύ καλό νουάρ αστυνομικό.

08. Μιούριελ Σπαρκ - Ετοιμάσου να πεθάνεις(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 5 ευρώ. Πάρα πολύ ενδιαφέρον φαίνεται.

09. Ρόμπερτ Κόρμιερ - Είμαι το τυρί(εκδόσεις Πατάκη). 2 ευρώ.

10. Εμανουέλ Καρρέρ - Τα μαθήματα στο χιόνι(εκδόσεις Εικοστός Πρώτος). 4,50 ευρώ.

11. Τζέι Μακίνερνι - Φώτα ολόφωτα, πόλη μεγάλη(εκδόσεις Aquarius). 3 ευρώ.

 

 

 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

01. Ε.Ε. Ντοκ Σμιθ - Τα αυτοκρατορικά Αστέρια(εκδόσεις Τερζόπουλος). 0,50 ευρώ. Το πρώτο μέρος της γνωστής σειράς Οικογένεια Ντ'Αλαμπέρ. Συνολικά είναι δέκα βιβλία, μόνο το πρώτο έχει μεταφραστεί.

02. Κλάιβ Μπάρκερ - Υφαντόκοσμος(εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

03. Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ - Άλμουρικ(εκδόσεις Ωρόρα). 1 ευρώ. Κλασικό!

04. Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ - Κουλ(εκδόσεις Πατάκη). 2 ευρώ.

05. Χ.Φ. Λάβκραφτ, Όγκαστ Ντέρλεθ - Ο Στρογγυλός Πύργος(εκδόσεις Ωρόρα). 1 ευρώ.

06. Τζόι Φίλντινγκ - Έκσταση(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ.

07. Γκάι Ν. Σμιθ - Ανθρωποφάγα καβούρια(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ.

08. Ουίλιαμ Γούλφοκ - Σεντάι(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ.

09. Μαίρη - Ρόουζ Χέιζ - Η κραυγή(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ. Χα! Αυτό ήταν μέσα σε ζελατίνα, ολοκαίνουργιο!

10. Ντόρις Λέσινγκ - Το πέμπτο παιδί(εκδόσεις Καστανιώτη). 3 ευρώ. Ψυχολογικό θρίλερ.

11. Ζορζ Σιμενόν - Ο τρελός του Μπερζεράκ(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

12. Ντέιβιντ Πις - Χίλια Εννιακόσια Εβδομήντα Τέσσερα(εκδόσεις Ίνδικτος). 5 ευρώ. Εξαιρετική τιμή, ε;

13. Τζον Λε Καρέ - Μια μικρή πόλη στη Γερμανία(εκδόσεις Γρηγόρη). 4 ευρώ.

14. Ρόμπερτ Μπ. Πάρκερ - Το χαμένο χειρόγραφο(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Το πιο γνωστό βιβλίο αυτού του συγγραφέα!

15. Λι Τσάιλντ - Η ηχώ του μίσους(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

16. Λάρι Μακμάρτρι - Οι αετοί της δύσης Α+Β(εκδόσεις Καρρέ). 2 ευρώ. Το γνωστό Lonesome Dove, το καλύτερο γουέστερν που έχει γραφεί! Δεν ήξερα καν ότι είχε μεταφραστεί στα ελληνικά. Πάρα πολύ χαρούμενος που το βρήκα.

17. Σαούλ Μπέλοου - Χέρτσογκ(εκδόσεις Ζάρβανος). 1 ευρώ.

18. Ντέιβ Έγκερς - Τα αγρίμια(εκδόσεις Τόπος). 4 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..